Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Türkiye, Ağır Vasıtanın Merkezi Oluyor

Yayınlanma tarihi

-

TREDER, TAİD ve ARÜSDER işbirliği ile gerçekleştiren Ağır Vasıta Zirvesi’nde, Türkiye’yi ağır vasıta merkezi yapacak yol haritası çizildi. İlk adımın atıldığı zirvede, Treyler, üst yapı ve ağır vasıta üreticileri ve paydaşları bu hedefe tam destek vererek; ülkemizin, coğrafi konumu, teknolojisi, yetişmiş insan gücü ve kapasitesi ile bunu gerçekleştirebilecek altyapıya sahip olduğunu söylediler. TREDER Başkanı Yalçın Şentürk,  yeteneklerini ve kapasitelerini kullanarak Avrupa, Orta  Doğu ve Afrika’nın en büyük treyler üreticisi olmak istediklerini söyledi. TAİD Başkanı İlhami Eksin, sektörün Afrika’dan Avrupa’ya gurur verici hikayeler yazdığını söyledi ve “Hayalimiz olan tam bir otomotiv zirvesine gidecek bu zirve herkese ışık tutacak” dedi. ARÜSDER Başkanı Burhan Fırat, sektörün her yıl ihracat rakamları kırdığını söyledi ve mevzuattaki engeller, teşvik ve kredilerdeki yetersizliklerin çözülmesini istedi.

 

 

TREDER, TAİD ve ARÜSDER’in işbirliğiyle düzenlenen Türkiye Ağır Vasıta, Treyler ve Üstyapı Zirvesi, 11 Şubat’ta Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel’de gerçekleştirildi. Zirvenin altın sponsorluğunu, Pirelli Prometeon ve BPW üstelendi. Shell, Vegatrans ve İntermobil gümüş sponsor;  Asco – Carrier, Aspöck, Atiz Lojistik, BASF, Çıvgın Boya, DYO, Gümaş, Kadesan, Knorr Bremse, Kozmaksan, Mobilite, Ak-Set, Turkish Machinery ise Co-soporsor olarak zirveye destek verdi. Zirvede; “Türkiye Avrupa’nın Treyler Üretim Merkezi Olacak”, “Üst Yapı Sektörünü Bekleyen Fırsat ve Tehditler”, “Ağır Vasıta Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceği” konulu 3 panel düzenlendi.

 

 

Şentürk: Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük treyler üreticisi olmak istiyoruz

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, Türkiye’nin 100 bin adetlik treyler üretim kapasitesine sahip olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de üretilen treylerlerin 7 kıtada 65’ten fazla ülkeye ihracat edildiğini belirten Şentürk, mevcut kapasitenin yalnızca 5’te birinin kullanılabildiğini açıkladı.

 

 

Eksin: Sektör Afrika’dan Avrupa’ya gurur verici hikayeler yazıyor

 

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Başkanı İlhami Eksin,  20 yılda 16 ton üzeri çekici pazarı ortalamasının 25 bin adet olduğunu, geçtiğimiz son 4 yılda pazarın sürekli küçüldüğünü ve 2019 yılında toplam 7 bin 300 araç satıldığını söyledi. Otomotivdeki bu küçülmenin binlerce bayiyi, çalışanları, satış sonrası hizmetleri ciddi ciddi şekilde etkilediğini aktaran Eksin, zirvede çıkacak sonuçların sektörün önünün açılması için önemli olduğunu belirtti.

Fırat: Her yıl ihracat rekorları kırıyoruz

 

Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği (ARÜSDER) Başkanı Burhan Fırat ise araç üstü ekipman sektörünün yıllık 3 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğunu söyledi. Sektörün dünyanın 145 ülkesine üst yapı-ekipman ürettiğini belirten Fırat, her yıl ihracat rekorları kırdıklarını vurguladı.

 

 

Tüzmen: Sektörün altyapısı sağlam, biraz destek gerekiyor

 

Devlet eski Bakanı Kürşad Tüzmen, 3 yıl önce yapılan zirvede sektöre 4 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğunu hatırlatarak, bu hedefi yenileyerek “Katma değeri yüksek bir sektöre sahipsiniz ve yaptığınız iş çok stratejik. Doğru kanallar açıldığında sektör çok iyi yerlere gelebilecek kapasiteye sahip. 4 milyar dolarlık hedefi gerçekleştireceğinize inanıyorum” dedi. Tüzmen sektörün altyapısının sağlam olduğunu, biraz destek verildiğinde Türkiye’nin üretim merkezi olabileceğini söyledi.

 

 

Zirve Kapsamında 3 Farklı Panel Yapıldı

 

Açılış konuşmalarının ardından panellere geçildi. “Türkiye Avrupa’nın Treyler Üretim Merkezi Olacak”, “Üstyapı Sektörünü Bekleyen Fırsatlar”, “Ağır Vasıta Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceği” başlıklarında düzenlenen 3 farklı panelde, panelistler; sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundular.

 

 

Kütükçü: Araç üstü ekipmanda üstyapının da altyapı gbi tescil edilmesi gerek…!

 

Hidrokon Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü sektördeki gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi: “Araç üstü ekipman sektörü ???sor??? bir sektör. Burada kısıtlamalar var, kamunun belirlediği kısıtlar, kendi sektörünüzün kısıtlamaları var. Bunlara uyup dünya ile rekabet etmeniz gerek. Araç üreticilerin dünyada etkisi çok fazla. Ama üstyapıcıların etkisi zayıf. Burada standart dışı üretim en büyük handikaplardan biri. Sanayi Bakanlığı’nın burada yeterli piyasa denetim gözetim etkinliği yapamadığını görüyoruz. Yeterince denetlememesi sektörün, sektörü sürekli aşağı çekiyor. Dünyadaki gibi bir standart olsa bizler de çok farklı bir rekabet içerisinde oluruz. Üstyapının şu anda herhangi bir şekilde tescil edilememesinden dolayı altyapının tescil edilmesinden dolayı izlenebilirliği mümkün değil. Burada tescil şart. Üstyapı tescil olursa birçok sorunu aşabiliriz. Bunlar yapılırsa hırsızlık gibi olumsuzlukların da önüne geçmiş oluruz. Sektörde kayıtdışılık da çok önemli bir sorun. Finans konusu çok önemli bir konu. Araç üstü ekipmanları biz leasing yoluyla almamız lazım. Çünkü bunlar yatırım malı. Hiçbir yatırımcı bu kadar yüksek meblağları da kendi öz sermayesinden yatırmamalı. Leasing şirketleri burada isteksiz davranıyor. Çünkü araç üstü ekipmanların izlenememesi leasing’çilerin isteksizliğini artırıyor. Üstyapı ayrı bir kimliğe kavuşursa aynı otomobildeki gibi ayrı bir krediye kavuşmuş olur. Takas teşviği bir başka konudur. Belirli bir yaşın üstündeki araçların takas teşviğine girmesi gerekir. Hurda teşviği şart. Bunlar ana başlıklarımızdır. Bu 4 sorun sektörümüzün ana sorunlarıdır. 2018 ve 2019’da çok zorlu süreçler geçirdik. 2020 yılında dha güzel işlerin olacağını umut ediyorum. Sigorta konusu da burada izlenebilirlikten dolayı aracı altının aracı olarak sigortalıyor ve isteksiz davranıyor. Üstyapının kimliğe kavuşması birçok sorunu ortadan kaldıracaktır. Kamunun uygulama yönetmeliği oluşturup bu uygulamanın hangi şekilde yapılacağını tanımlaması gerekiyor. İstanbul Sanayi Ticaret Müdürlüğümüz bu konuda bir yazı yazmış ve çalışma başlatmıştırç Operatörlük belgesi, mesleki yeterlilik gibi konu başlıkları da bakanlıklarımız tarafından çalışmaya alınmış biz bu durumu çok takdir ettik.”

 

 

 

Faruk Aksoy: Yatırım Yaparken Danışmanlık Firmalarından Yararlanmak Şart…!

 

Sfs Global Trade Danışmanlık firması ve Siftamec Global Machinery Ceo’su Faruk Aksoy Zirveyle alakalı şunları söyledi: “İlk defa 3 dernek bir araya gelerek bir organizasyon gerçekleitirdi. 440’den fazla bir katılımcı varç Herkes buraya katılmaktan dolayı çok memnun. ARÜSDER, TAİD ve TREDER bir araya gelerek çok önemli bir zirve gerçekleştirdileri. Zirvede konuşmacılar çok özenle seçilmişti. Önemli bilgiler edindik.

 

2009’da Türkiye bir krizin eşiğindeydi, 2010’dan itibaren Türkiye bir ivme yakaladı ama bazı sektörlerde 2001 yılına gerilediğini gördük. 2020’de bir önceki seneye göre yüzde 20-30’lar seviyesinde iyileşme olduğunu gördük. Türk ihracatçısının ne kadar geride ve geç kaldığı konuşuldu. 2021-2022 ve 2023 yıllarında bir ielerleme olacağı öngörülüyor. 2020 yılında yüzde 15 ve üzeri bir iyileşme olacağını öngörüyorum. Şu an herkes ihracat yapma peşimde. Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa pazarları önemlii Ortadoğu’ya uzanan bir Pazar açılımı yapmamız lazım. Kuzey Afrika’da Türk ürünleri tercih ediliyor. Batı Afrika, Orta Afrika ve Doğu Afrika’yı ihmal etmememiz lazım.

 

ABD’yi İhmal Etmemek Lazım

 

Geçen ABD’de bir fuardaydım. ABD’ye yatırım yapmak lazım. ABD, 52 ülkeden oluşuyor. 350 milyon nüfusu var. Bu ve bundan önceki hükümetin yaptığı ‘Made In American’ mottosuyla ABD sanayisi gelişiyor. ABD’de fonksiyonel ürünlerde rekabet edilebilir ürün açığı var. Dolayısıyla bu Pazar bizim için çok önemli. Burada iyi yatırım yapılabilirse kar marjı çok yüksek olan bir Pazar. Montaj hattı ve satış sonrası hizmetler oluşturmak lazım. Bunlar oluştururlursa çok verimli işler ortaya çıkar.

 

Siftamec Global Machinery, bizim şemsiye firmamız

 

Sfs Global Trade Danışmanlık firmasını kurduk. Özbekisatan başta olmak üzere Orta Asya’ya ticaretlerde bulunduk. Batı Afrika ve Orta Afrikaya’da danışmanlık veriyoruz. İkili iş grüşmeleri, kamu kurum ve kuruluşları, resmi kuruluşları, o bölgenin devlet taleplerini içeren danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Aralık ayında Alman yatırımcı bir firma ile ortaklık yaparak Siftamec Global Machinery firmasını kurduk. Hedefimiz Ortadoğu ve Afrika bölgesi. Türk makine ve ürünlerini 17’ye yakın sektörde biz yatırım çalışmaları yapıyoruzç Ortağımız da dünya çapında tecrübeye sahip bir firma. Hindistan, Abudabi, Almnaya ve Senegal merkezli şirketlerimiz var. Bu bölgelerde hem Türk makinelerini satmak istiyoruz hem de yatırım yapmak istiyoruz. Montaj hattından imalat sanayine kadar yapılanmalarımız oldu.  Senegal ve Afrika’da Türk sanayisine ve makinelerine yönelik doğru ulaşılabilirlik firmalarımızı oluşturduk. Siftamec Global Machinery, bizim şemsiye firmamız oluyor.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Depremin ardından büyük yangın çıkmıştı: İskenderun Limanı’ndan kötü haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yangının başladığı İskenderun Limanı’nda durum kötü. Dün başlayan yangın gece boyu sürdü, halen devam ediyor. Limanda yapısal hasar olduğu bildirildi.

Yayınlanma tarihi

-

İskenderun Limanı’nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sırasında dün henüz belirlenemeyen nedenle konteynerlerde çıkan yangın gece boyunca devam etti.

Çevreye yayılması nedeniyle büyüyen yangından yükselen dumanlar, İskenderun ilçesinin birçok noktasından görülüyor.

TCSG Yaşam gemisinin de destek verdiği ekiplerin alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

“Yapısal hasar söz konusu”

Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden Maersk’ten, İskenderun Limanı’ndaki son duruma ilişkin bir açıklama geldi.

Bloomberg’in haberine göre şirket depremlerin İskenderun Limanı’nda operasyonel etki yarattığını belirtti. Habere göre şirket konteynerleri diğer merkezlere yönlendirecek.

Limak Şirketler Grubu’ndan yapılan ilk açıklamada, Limakport İskenderun Limanı’nda kısmi hasar olduğunu belirtmişti.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Denizcilik Genel Müdürlüğü açıkladı: Boğazlar için yeni düzenleme

Denizcilik Genel Müdürlüğü, boğazlardan geçecek petrol ürünü taşıyan gemilerden 6 Şubat’tan itibaren sigorta teyit mektubu talep edecek.

Yayınlanma tarihi

-

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk boğazlarından yüklü olarak geçecek petrol ürünleri taşıyan gemilerin sigorta kuruluşlarından, gemi detayı, yükü ve seferinin yer aldığı ve P&I sigortasının bu gemi, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir bir mektup almaları ve bu belgeyi Seyir Planı’na eklemeleri gerektiği belirtildi.

Kurum Aralık başında boğazlardan geçen ham petrol tankerlerinden, sahip oldukları sigorta poliçelerinin taşınan her cins petrol ve her boğaz geçişi için geçerli olduğunu gösteren ek bir teyit mektubu istemeye başlamıştı. Böylece bugünkü adımla petrol taşıyan tankerlerdeki uygulama petrol ürünü taşıyan gemiler için genişletilmiş oldu.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlı uçağı 2030’da teslim edecek

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtla çalışan ticari uçakların teslimatının 2030 yılına kadar gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Şirket ticari havacılık sektörünün 2050 yılına kadar küresel sivil havacılık operasyonlarında net sıfır karbon emisyon hedefine ulaşmaya yönelik taahhüdünü de destekliyor. Boeing’ten son çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada uçak teslimatlarına ilişkin veriler de paylaşıldı. Boeing 2022 yılında havayolu şirketlerine toplam 480 ticari uçak teslim ederken, havayollarından 808 adet sipariş aldı. 4 bin 500’ün üzerinde ticari uçakla birlikte toplam şirket rezervi 404 milyar dolara yükseldi

376 yeni sipariş aldı

Açıklanan verilere 737 programındaki üretim oranı ayda 31 uçak olarak istikrarlı hale gelirken, bu oranın 2025-2026 yıllarında ayda yaklaşık 50 uçak seviyesine çıkması planlanıyor. Ayrıca, 787 programındaki üretim oranı düşük seyretmekle beraber, bu oranın 2023 yılı sonlarında ayda 5 uçak, 2025-2026 yıllarında ise ayda 10 uçak seviyesine ulaşması hedefleniyor. Şirket, bu çeyrekte, aralarında United Airlines’ın verdiği 100’er adet 737 MAX ve 787 siparişlerinin bulunduğu toplam 376 net uçak siparişi aldı. Ticari Uçaklar rezervinde toplam değeri 330 milyar dolar olan 4 bin 500’ün üzerinde uçak bulunuyor. Boeing Başkan ve CEO’su Dave Calhoun, “Sağlam bir dördüncü çeyrek performansı gösterdik ve 2022, toparlanma sürecimizde önemli bir yıl oldu. Tüm portföyümüze yönelik güçlü bir talep var. 2023 yılı ve sonrasındaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerimizde ve tedarik zincirinde istikrarı sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish