Takip Edin

Özel Haber

Salih Kodaman: Müşteriye verdiğimiz güven, bizim en büyük farkımız

Yayınlanma tarihi

-

Salih Kodaman

Kodaman Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Salih Kodaman, müşteri odaklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Kodaman, müşteriye güven verdiklerini ve bu şekilde çalışmalar gerçekleştirdiklerinin özenle altını çiziyor.

Salih Kodaman

Kodaman Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Salih Kodaman ile sektörde son gelişmeleri, pandemi sürecini ve yatırımları konuştuk. Kodaman şunları söyledi: “Yaklaşık 32 yıllık bir firmayız. Babam tarafından Karadeniz Ereğli’de kurulduk. İstanbul’daki ağır nakliye açığını fark ettik ve buraya geldik. Burada özellikle kulevinç taşımalarında yer aldık. 2000’lerde biraz daha kurumsallaştık ve hem lojistik hem de ağır nakliye sektörlerinde bulunduk. 2007 senesinde vinç yükleme, aktarma, boşaltma, bindirme işlerine girdik. 2017 senesine gelince de firmalarımız ayırdık. Kodaman Proje Taşımacılık ve Eko Trans olarak iki ayrı firma olarak devam ediyoruz. Eko Trans, yurt içi lojistik hizmeti veriyor.

Pandemide de yatırım yaptık, Yatırım yapmadan olmuyor

Ülkemizde gelişmek çok zor. Periyodik olarak 10 yılda bir ekonomik kriz geliyor. 2001 ve 2008 krizinde hem sektör hem de firma olarak büyük bir darbe aldık. Yaklaşık 3 yıldan beri yatırımlarımızı çok yoğunlaştırdık. 2017 yılından beri 5 milyon TL yatırım yaptık. Bizim işimiz yatırımla doğru orantılı. İşinize yaptığınız yatırım size iş olarak da geri dönüyor. Haftalık toplantılarımızda fizibilite ve analiz yaparak nasıl daha iyiye ulaşabiliriz sorusuna cevap arıyoruz. Sanayi yatırımında siyasi istikrar her şeyden önce geliyor. Yatırım yapacak sanayiciye yardımcı olunması gerekiyor. Ülkemizde ihraç edilen ürünlerin çeşidi arttı. Bizim ağır nakliye sektörüne girmemizdeki neden de biraz buydu. Biz, müşterilerimize güven veriyoruz. En kolay, en ucuz maliyetli bir projeyi nasıl taşırız bunu müşterimize fizibilite sunarak veriyoruz. Müşteri de bundan çok memnun kaldı. Müşterilerin işini çok çabuk çözdük. Bize geri dönüşler arttı. Müşteriye güven sağlarsanız fiyat ikinci plana itiliyor diyebiliriz. Kar amacı gütmeden önce müşterinin güvenini kazandık, bizim farkımız budur diyebiliriz. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de mevzuat ve işleyişten kaynaklı birtakım sorunlar var. Derneklerimiz bu konularda ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ancak bu konuda bir türlü istediğimiz düzenlemeler hayata geçirilmedi. Çalışma saatlerinin değiştirilmesi gerekiyor, otoyolları kullanmamız gerekiyor. Karayolu geçiş belgelerinin değişmesi lazım. Teknoloji çok değişti ama kanunlar hala 1980’lerin kanunları… Gabari dışı taşımalarda özellikle limanların açılması ve süratlenmesi lazım. Buralarda takılıp kalıyoruz. Park alanlarımız yetersiz, bu da sektörümüzün bir diğer sorunu. Pandemi öncesinde de bu süreçte de hem çalışanlarımızın kişisel hijyeni hem de araçlarımızın hijyeni konularında çok önemli çalışmalara imza attık. Şu an bünyemizde 5 adet çekicimiz, 12 adet römorkumuz var. Kanat dorsemiz, uzayabilir platform dorselerimiz ve lowbadlerimiz var. Pandemi döneminde de yatırımlarımıza devam dedik. Pandemi döneminde 3 adet yerli römork aldık. Araçlarımızın yaş ortalaması çok genç. 7/24 hizmet veren teknik servis ağımız var. Yeni yatırımlarımızla beraber çekici sayımız daha da artacak. 2021’de 2 çekici daha alacağız. 160 tona kadar taşıma yapabiliyoruz. Lojistik sektöründe Eko Trans firmamızla 2005 yılından beri 81 ilimizde hizmet veriyor. Eko Trans’ta parsiyel ve yurt içi taşıma yapıyoruz.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

REAL MADRİD, BARÇA, LİVERPOOL, AJAX GİBİ DÜNYA DEVLERİNİN SUNİ ÇİMLERİNİ YAPAN GAZİANTEPLİ ÇILGIN TÜRK

Yayınlanma tarihi

-

Real Madrid, Barcelona, Ajax ve Liverpool gibi ünlü futbol takımlarının stadyumlarında kullanılan yüksek kaliteli suni çim halısının üreticisi Turk Grass Ma Carpet, Burj Khalifa’dan London School Of Economics’e kadar birçok dünya devi tarafından kullanılıyor. 50 ülkeye ihracat yapan, Gaziantep merkezli, yüzde yüz yerli sermaye oluşumlu Turk Grass Ma Carpet’in Yönetim Kurulu Başkanı Memet Arslan, “Hometex Fuarı ile birlikte iç piyasa, ürünlerimizi yakından görme imkanı buldu. Ürünlerimizi inceleyen müşterilerimiz kalitemize inanamadı. Kalitemizle fuarda ezber bozduk. Fuarımız çok verimli geçti. Fuardan memnun kaldık. Önemli siparişler aldık, yeni bağlantılar gerçekleştirdik. İhracat odaklı olduğumuz için iç piyasaya istediğimiz gibi odaklanamamıştık. 2023-2024 yıllarında iç piyasada çok daha ulaşılabilir olacağız. Bayilikler ile iç piyasada büyüyeceğiz.” dedi.

Ev tekstili sektöründe dünyanın en büyük buluşmaları arasında yer alan Hometex Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde bu yıl, 27. kez kapılarını açtı. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından üreticilerin de yer aldığı fuara 850’ye yakın firma katıldı.

FUARIN YILDIZI TURK GRASS MA CARPET, KALİTESİ İLE EZBER BOZDU

Dekorasyon ve peyzaj alanlarında yurt içi ve yurt dışı birçok projeye malzeme temin eden, otel halısı, parça halı üretim ve satışında da sektörün öncü ve lider firmalarından olan, Gaziantep merkezli, yüzde yüz yerli sermaye Turk Grass Ma Carpet, fuarın en çok ziyaret edilen stantları arasında yer aldı.

Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’nın balkonlarından Hannover Messe’ye; Real Madrid, Barcelona, Ajax ve Liverpool gibi dünyaca ünlü takımların stadyumlarından London School Of Economics Futbol Sahası’na kadar birçok dünya devinin tercihi olan Turk Grass, ürettiği yüksek kaliteli suni çim halılarını Hometex Fuarı’nda Türk piyasasının beğenisine sundu.

Reklam

“İÇ PİYASA İLE BULUŞTUK, ÜRÜN KALİTEMİZLE TAM NOT ALDIK”

Yaklaşık 50 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Turk Grass Ma Carpet’ın kurucusu Memet Arslan, “Kurulduğumuz andan itibaren sürekli ihracat odaklı çalışmalarımız oldu. Dünya devlerinin tercihi olmayı başardık. Durum böyle olunca da iç piyasaya yeterince odaklanamadık. 2023-2024 yılları arasında iç piyasada önemli yatırımlarımız olacak. Bayilikler sistemi ile iç piyasada daha görünür, daha ulaşılabilir olacağız. HomeTex Fuarı’nda iç piyasa ile buluştuk. İş piyasada yeni müşteriler edindik, yeni siparişler aldık. Müşterilerimiz ürün kalitemize inanamadı” dedi.

Dekoratif kullanımdan bahçelere ve halı sahalara özel ürünler ürettiklerini vurgulayan Arslan, Turk Grass’ın yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiğini ve ürün yelpazesini genişlettiğini de vurguladı. “Dünyaca ünlü futbol takımlarının halı sahalarına özel çim üretiyoruz. Dünyaya suni çim halıyı biz satıyoruz. Amacımız dünyada en çok satan olmak değil, en kaliteli ürünleri imal eden bir firma olabilmek” diyen Arslan şu bilgileri verdi:

 

“İÇ PİYASA ODAĞIMIZI ARTIRACAĞIZ, BAYİLİKLERLE ULAŞILIR OLACAĞIZ”

Reklam

“İç piyasada ürünlerimize karşı çok önemli bir talep vardı. İhracattaki yoğunluğumuzu atıp da aslında iç piyasaya odaklanamadık. 2023 yılındaki HomeTex Fuarı ile yerli piyasanın bize yaklaşımını birebir deneyimledik. İç piyasada ürün kalitemizle ezber bozduk. Artık iç piyasaya daha fazla yoğunlaşacağız.  Fuarda, standımıza gelip ürünlerimizi inceleyen müşterilerimiz iç piyasada belirli bir tekelleşmenin olduğunu ve bu durumun kendileri açısından bir handikap olduğunu bizlere ilettiler. Bizim iç piyasada bu kalite ile olmamız bu monopol sistemi de sonlandıracaktır. Bayilik sistemimiz ile yerli pazarda ulaşılabilir olacağız.

 

“ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK, ANTİ-STATİK ÜRÜNLERİN PATENTİNİ DÜNYADA İLK BİZ ALIYORUZ”

Sağlık bizim olmazsa olmazlarımız arasında geliyor. Halı sahalarda futbol oynayan futbolseverlerimizin sağlığını kontrol altında tutmayı amaçlıyoruz. Sağlık açısından bir önlem olarak kendi geliştirmiş olduğumuz anti-statik (topraklama etkisi olan) ve güneş ışınlarına karşı solmayı engelleyen ve yağmur tahliye sistemine sahip ürünlerimizi de HomeTex Fuarı’nda ziyaretçilere tanıttık. Anti-statik ürünler için patent başvurusunda bulunduk. 3 aylık bir zaman içerisinde bu ürünlerin patentini alarak dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacağız.

 

Reklam

YAKLAŞIK 50 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

Japonya’dan Brezilya’ya, Arjantin’den Afrika ülkelerine kadar yaklaşık dünyanın 50 ayrı ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz Made İn Türkiye etiketini tüm dünyaya göstermek. Turk Grass Ma Carpet olarak hedefimiz büyük. Enerjimiz yüksek. Bize yıllarca yapamazsınız dediler. Ama görüldüğü üzere dünyanın dev diye tabir edilen kuruluşları ile çalışıyoruz. Ürün kalitemiz hayran bırakıyor. Kalite tesadüf değildir. Hem ürün çeşidimizi hem de kalite çıtamızı artıracağız.”

Devamını oku

Haber

İÇ PİYASADAKİ DURGUNLUĞU DIŞ PAZARLARI AKTİF KULLANARAK DENGELEDİ, İLK ÇEYREKTE %15 BÜYÜDÜ

Yayınlanma tarihi

-

İç piyasadaki durgunluğu dış pazarlardaki aktif çalışmaları ile dengeleyen Baycan Elektrik, 2023 yılının ilk çeyreğinde %15 büyüdü. Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Romanya, Rusya ve Afrika pazarında yakaladığımız potansiyel sayesinde %10-15 ihracat hedefi doğrultusunda somut adımlar attık. Geçtiğimiz ay içerisinde var olan işletmemizin dışında yeni 5.000 metrekarelik bir alan bünyemize katıldı. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin İmişehir’de bulunan yeni yerleşkesinde 60.000 metrekare açık alan, iki ayrı parselde 20.000 ve 20.000 olmak üzere toplam 40.000 metrekare kapalı alan yatırımı gerçekleştirdik. 2023 itibari ile bu arsalarda %60 inşaat gerçekleşmesi ve 2024 yılında tamamlanmasını hedeflemekteyiz.” dedi.

Kablo gruplama sektöründe 56 yıldır hizmet sunan Baycan Elektrik, 2023 yılının ilk çeyreğinde ortalama %15 büyüdü. 2022 yılında 470 milyon TL ciroya ulaşan Baycan Elektrik, 2023 yılında kurulu kapasitesini 2.5 kat artırarak %25 büyümeyi hedeflemişti. İlk çeyrek büyüme rakamları doğrultusunda Baycan Elektrik’in yıl sonu hedefine ulaşacağı öngörülüyor.

KABLO GRUPLAMA SEKTÖRÜNDE İÇ PAZARDA DARALMA GÖZLEMLİYORUZ

Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Ülkemizde 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 ayrı deprem toplam 11 ilimizi derinden yaraladı. Şimdi piyasaların öncelikli gündemi 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimidir. Bütün bu bileşenler ekonomide etkisini ‘giderek artan enflasyon’ olarak gösteriyor. Kablo gruplama sektöründe bunun yansımalarını iç pazarda belirli bir oranda daralma olarak gözlemliyoruz. Buna rağmen, Baycan Elektrik 2023 yılının ilk çeyrek değerlendirmesinde yeni müşteri talepleri ve ihracat tarafındaki gelişmelerle bize hedeflerimiz doğrultusunda pozitif bir tablo veriyor. 2023 yılı içinde kurulu kapasitemizi 2.5 kat artırarak %25 büyümeyi hedefledik. Bu doğrultuda yılın ilk çeyreğinde %15’lik bir büyüme gözlemliyoruz. İçinde bulunduğumuz durağan dönemin yeni projeler ile önüne geçerek yıl içinde hedefimizi yüksek oranda yakalayacağımızdan eminiz. Toplam ciromuzda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %20-30 artış var” dedi. Yılmaz, Baycan’ın bu dönem içerisinde çalışanların yoğun çabaları, tedarik zinciri, sistem yetkinliği, sosyal ve kurumsal anlamda en iyi uygulamaları standart belirleme sayesinde faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde büyümeye ve değer üretmeye devam ettiğinin özenle altını çizdi.

İÇ PİYASADAKİ DURGUNLUĞU DIŞ PAZAR İLE AŞTIK

Reklam

2023 yılının ilk çeyreğinde beyaz eşya sektöründe Romanya, Rusya ve Afrika pazarında ihracat potansiyeli yakaladıklarını ve bu sayede %10-15 ihracat hedefi doğrultusunda somut adımlar atmaya başladıklarını belirten Yılmaz, “Yılın ilk çeyreğinde gözlemlediğimiz iç piyasadaki durgunluğu dış piyasadaki pazarı aktif kullanarak dengeleme yönünde stratejiler belirliyoruz” dedi.

HEDEFTE YENİ YATIRIMLAR VAR

Firma yatırımları hakkında Yılmaz şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz ay içerisinde var olan işletmemizin dışında yeni 5.000 metrekarelik bir alan bünyemize katıldı. Yeni gelişmelere paralel olarak bu yerleşkede üretime geçiş sürecindeyiz. Aynı zamanda Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin İmişehir’de bulunan yeni yerleşkesinde 60.000 metrekare açık alan, iki ayrı parselde 20.000 ve 20.000 olmak üzere toplam 40.000 metrekare kapalı alan yatırımı gerçekleştirdik. 2023 itibari ile bu arsalarda %60 inşaat gerçekleşmesi ve 2024 yılında tamamlanmasını hedeflemekteyiz. Havacılık ve Savunma Sanayi müşterilerimizin denetimlerinin bittiği ve seri üretime geçtiğimiz bir dönemdeyiz. Ülkemiz için stratejik önem taşıyan ürünlerin kablaj, test kablosu, tasarım desteği ve FAI çalışmalarını yürütmekteyiz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde önümüzdeki dönemin rekabetini göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz hedefler ve ulaştığımız başarılar doğrultusunda en çok çalışma arkadaşlarımıza, faaliyetlerimizin verimli sürdürülebilirliğini sağlayan tedarikçilerimize ve bizleri tercih eden müşterilerimize teşekkür ediyorum.’’

TKUMAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

YENİ CRUISE GEMİSİ İLE 450 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLACAYACAK, 1.500 YOLCU TAŞIYACAK

Yayınlanma tarihi

-

Camelot Maritime, almayı planladığı yeni cruise gemisi ile sektördeki payını artıracak. Yatırım odaklı büyümeyi planladıklarını ifade eden Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “İş hacmimizi multi type gemiler işleterek büyütmek ve cruise turizminde öncü firmalardan birisi olmak istiyoruz. Yeni alacağımız cruise gemimizde 450 kişiyi istihdam edeceğiz. Yeni gemimizin yolcu kapasitesi 1.500 kişiden fazla olacak. Senelerdir edindiğimiz tecrübelerle en iyi hizmeti sağlayacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

Türkiye’de yabancı bayraklı bir gemiyi işleten ilk firma olan Camelot Maritime, yatırım odaklı büyümesini sürdürmek istiyor. Camelot Maritime’ın amacı, yabancı sahipli bir cruise gemisini işleten firma olarak bu sayıyı artırmak.

CRUISE TURİZMİNİN ÖNCÜ FİRMASI OLMAK İSTİYORUZ

Camelot Maritime Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Camelot Maritime olarak, iş hacmimizi multi type gemiler işleterek büyütmek ve cruise turizminde öncü firmalardan birisi olmak istiyoruz. Yabancı sahipli bir cruise gemisini işleten firma olarak bu sayıyı artırmak hedefindeyiz. Çünkü senelerdir edindiğimiz tecrübelerle en iyi hizmeti sağlayacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

CAMELOT’UN YENİ GEMİSİNDE YOLCU KAPASİTESİ BİN 500’DEN FAZLA OLACAK

Reklam

Yeni curise gemisi yatırımlarının net bir şekilde olgunlaştığı zaman istatistiksel bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Kaptan Çavuşoğlu, Camelot Maritime’ın yeni cruise gemisinin yolcu kapasitesinin 1.500 kişiden fazla olacağını söyledi. Yatırım konusunda Çavuşoğlu, “Herkes gibi küresel, yerel, siyasi ve finansal gelişmeler bizler için de çok önemli. Bu sebeple en iyi ortamı sağladıktan sonra bu yatırımı düşüneceğiz. Fizibilite çalışmalarımızı halen yapıyoruz. Çünkü faklı destinasyonlar ve müşteri profilleri üzerine çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

400 KİŞİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM YARATILACAK, AVRUPALININ TEKELİ KIRILACAK

Her yatırımın aynı zamanda önemli bir istihdam kapısı anlamına geldiğine vurgu yapan Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Yeni yatırımımızla yaklaşık 400 kişinin üzerinde istihdam sağlayacağız. Biz cruise sektörünün Avrupalı’nın tekelinde olmadığını göstermek istiyoruz. Camelot Maritime’a bağlı Astoria Grande gemimiz rota olarak Karadeniz-Rusya ağırlıklı çalışıyor. Bu yeni gemimizi büyük ihtimalle Ege-Akdeniz olarak konuşlandıracağız. Cruise yatırımı için küresel gelişmeler bizim için belirleyici oluyor.” dedi.

ÜÇ TARAFIMIZ DENİZLERLE ÇEVRİLİ AMA DENİZCLİK BAKANLIĞIMIZ YOK

Türkiye’nin gerek denizlerle gerekse doğal güzelliklerle çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Üç tarafımız denizlerle çevrili ama denizcilik bakanlığımız dahi yok. Komşumuz Yunanistan’ın bizden daha az kıyısı var. Ama dünyada armatör anlamında birinciler. Yunanlılar bu anlamda yatırım yapıyorlar fakat biz yatırım yapmıyoruz” açıklamasında bulundu.

Reklam

UĞRADIĞIMIZ ŞEHİRLERİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYOR, EKONOMİK KATKI SAĞLIYORUZ

Uğradıkları liman şehirlerine çok büyük ekonomik katkılarda bulunduklarını söyleyen Kaptan Çavuşoğlu son olarak şunları söyledi:

“Karadeniz’de Sinop, Amasra, Ünye, Trabzon ve Samsun gibi küçük limanlarda bizden önce yolcu gemileri gelmiyordu. Ünye Belediye Başkanı çok büyük bir yatırım yaparak gemimizin gelmesi için her şeyi yaptı. ‘Yeter ki buraya insanlar gelsin’ dedi. Ekonomik olarak her türlü desteği sağladı. Sinop ve Amasra da bizim önem verdiğimiz limanlarımız arasında geliyor. Astoria Grande gemimiz 48 bin gross tonluk, 200 metre boyunda büyük bir gemi. Bizim yanaşacağımız limanlarda minimum 8-9 metrelik bir derinlik ve güçlü römorkörlerinin olması gerekiyor. Çünkü bizde rüzgar ve akıntı faktörü çok önemlidir. Türk limanlarımızın hepsinde bu römorkör hizmeti mevcut değil. Mesela Ünye gibi küçük limanlar römorkör konusunda, Samsun gibi dışarıdan destek alıyorlar.

 

Astoria Grande gemimizde 450 çalışanımız var. 1.500 yolcu kapasitemiz var. Ortalama 1.000 yolcu ile hareket ediyoruz. Sadece yolcularımız değil, çalışanlarımız da çıkıp alışveriş yapıyor. Gemimiz kumanya alıyor. Gemimiz için Türkiye’den milli yakıt alıyoruz. İstanbul’da 1 gece kalıyoruz. İnsanlar burada her türlü alışverişini yapabilme şansına sahip oluyor. İstanbul’da yaklaşık 36-40 saat kalıyoruz. İnsanlar burada hem tarihi turistik yerleri geziyor hem de alışveriş yapabiliyor.

Reklam

Ekonomiye inanılmaz katkımız var.  Mesela günde 600 ton su harcıyoruz. Gıda olarak taze sebze ve meyve ikmalimiz oluyor. Perdesinden tutun da çarşafına kadar gittiğimiz limanlarda ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Cruise gemilerimiz yaşayan bir otel gibidir adeta. Herkes, Marmaris-Kuşadası’na geliyor. Biz, yapılmayanı yapalım dedik ve Karadeniz’i planımıza aldık.”

TKUMAGAZİN

 

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan