Takip Edin

Haber

ERETEAM İLE VERİ ANALİTİĞİ VE BULUT BİLİŞİMDE YENİ BİR ÇAĞ: VERİ VE BULUT ANALİTİĞİ İSTANBUL ZİRVESİ 2023 GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

İletişimden sağlığa, sigortadan perakendeye pek çok sektörde hizmet veren ülkemizin öncü veri analizi ve yazılım şirketi Ereteam, teknoloji ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği “Cloud Data Analytics- İstanbul Summit 2023” etkinliğini  Hilton Istanbul Bosphorus Otel’de gerçekleştirdi. Veri analitiği, bulut bilişim ve yapay zekâ alanındaki güncel gelişmeleri ve yeniliklerin paylaşıldığı “Cloud Data Analytics İstanbul Summit 2023”e yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılım sağlandı.

Türkiye’nin ilk yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi şirketlerinden biri olan, Ereteam, veri entegrasyonu iş zekâsı, finansal performans yönetimi, kurumsal yönetimi, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi birçok alanda çözüm ve hizmet sunarak atılımlarına devam ediyor. Ereteam CEO’su Kutlay Erdal Şimşek, bulutta dijital dönüşüm yolculuğunda şirketleri ileriye taşıyacak ‘‘Ereteam Cloud Data Assessment’i’’ anlattı.

 

Zirve alanında uzman başarılı iş insanlarını ağırladı

Etkinliğin açılış konuşması Ereteam CEO’su Kutlay Erdal Şimşek, tarafından yapıldı. Şimşek, ‘‘Bulut veri kullanımıyla bankada, telekomünikasyonda ve farklı endüstri kurumlarında farklı servis modelleriyle müşteriye uygun ihtiyaçların karşılamasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu etkinlikte bulut veri stratejisini nasıl geliştirebileceğimiz, bu yapıya nasıl geçeceğimiz ve yeni teknolojilerle bunu nasıl buluşturacağımızla ilgili sizleri bilgilendireceğiz.”  Dedi.

Reklam

“Yıkıcı teknolojilerin yükselişini görüyoruz!”

Ardından ilk konuşmacı olan Redesign kurucu ortağı Yiğit Kulabaş, bilişimin gelişme sürecini anlatarak, verinin nasıl kullanılacağı, toplanacağı, nasıl işleneceği ve neden kullanılacağına dair bilgiler aktardı.  Sonraki konuşmacı Amazon Web Hizmetleri Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Bilişimde 5-6 yıldan bu yana üst üste birçok dalganın geldiğini ve bu dalgaların kurumları büyük bir kırılma noktasına getirdiğinin altını çizdi. Aydın; “Internet hayatımızı değiştirdi, AI- Yapay Zekâ ise bunun farklı versiyonunu yapıyor. Ben bunu yıkıcı teknolojilerin yükselişi olarak görüyorum!”

IBM Türkiye Genel Müdürü ve Teknoloji Lideri Işıl Kılıç Gürtuna ise, yapay zekanın sürdürülebilir bir dünya için uygulanabilir olmasının önemine değinerek tüm çözümlerin hibrit Cloud üzerinden olacağına inandığını belirtti.

Bulutta Veri ve Analitik Endüstriye Neler Kazandıracak

Etkinlik Bulutta Veri ve Analitik Endüstriye Neler Kazandıracak konulu panelle devam etti.  Kutlay Erdal Şimşek moderatörlüğünde devam eden panelde, BTS Dijital Teknolojileri CEO’su Atilla Bayrak, HCL Software Türkiye, Yunanistan, İsrail Bölgesi Satış lideri Gülçin Büyükçil, LuckEye CEO’su Tolga Artan, ReDesign Partner Kurucu Ortağı Engin Çomakçı, Limon Cloud CEO’su Hakkı İbrahim Ünyeli konuşmacı olarak yer aldı.

Reklam

 

Bulut Teknolojisini Kullanmak Karbon Salınımını Azaltıyor!

HCL Software Türkiye, Yunanistan, İsrail Bölgesi Satış lideri Gülçin Büyükçil panelde yaptığı konuşmada müşterilerini bölümlere ayırmaya başladıklarını belirterek, “Biz bu teknolojileri buluta taşıdığımız zaman işimizi daha çabuk yapıyoruz. Yapılan bir işin sonuçlarını görme kısmında eskiden raporlamaya çok zaman ayırıyorduk. Şimdi ise bu teknolojiler bulut’ta olduğundan çok daha hızlı ve akıllı sonuçları zahmetsizce görüyoruz” şeklinde konuştu. LuckyEye CEO’su Tolga Artan yapay zekâ uygulamalarında en çok zorlandıkları kısımın şirketlere ne önerecekleri konusunda yaşanan sıkıntı olduğunu belirtti ve bu noktada Generic AI’nin bu açığı kapatacağına inandıklarını ifade etti.  ReDesign kurucu ortağı Engin Çomakçı ise müşteri deneyiminin ortaya çıkışına dair verdiği örneklerle bilgi aktardı. BTS Teknolojileri CEO’su Attila Bayrak veri okur yazarlığının geliştiğini gördüklerini ifade etti. Limon Cloud CEO’su Hakkı İbrahim Ünyeli, “Karbon salımının arttığı dünyada, bulut teknolojilerini kullanarak bu salınımı azaltabilirsiniz” vurgusunu yaptı.

Bilişim ve yazılım dünyasının uzman isimlerinin yer aldığı zirvede, katılımcılara bulut yolculuklarını güçlendirecek ücretsiz Bulut Veri Değerlendirmesi de sunuldu.

 

Reklam

Cloud Data Analytics İstanbul Summit 2023 İş birliğini ve kendini sürekli öğrenmeye geliştirmeye adamış bulut bilişim meraklıların bir araya geldiği etkinlik yeniden bir araya gelebilme temennileriyle sona erdi.

Ahmet Doğan-Özel Haber

TKU MAGAZİN

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan