Takip Edin

Sektörel Gündem

Üretim üssü olma potansiyelimiz var

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, sanayisi, rekabetçi fiyatları, nitelikli iş gücü ve özellikle coğrafi konumu ile ön plana çıkan Türkiye’nin küresel bir üretim üssü potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Ankara Sanayi Odası’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Büyükelçilikler Resepsiyonu’nun 12’ncisi Etnoğrafya Müzesi’nde gerçekleşti. Resepsiyona çok sayıda büyükelçi ile birlikte 100’den fazla ülkenin temsilcisi, siyaset, iş ve bürokrasi dünyasından isimler katıldı.

ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğindeki davetin konukları arasında TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da yer aldı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, bu davetlerde işbirliklerinin geliştiğini söyledi. Dünya ekonomisinde çok önemli değişimlerin yaşandığını ve yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu belirten Ardıç, dost ülkelerle ekonomik ilişkiler kurmanın öneminin arttığını vurguladı.

Ardıç, “Dünya ekonomisinde süregelen ticaret partneri çeşitleme arayışlarında ülkemiz; sanayisi, rekabetçi fiyatları, nitelikli iş gücü ve özellikle coğrafi konumunun pek çok bölgeye yakınlığı ile ön plana çıkmıştır” dedi. Türkiye’nin yılın ilk 8 ayında 165 milyar, son 12 ayda ise 250 milyar doları aşarak yıllık bazdaki ihracat hedefine Ağustos ayında ulaştığına dikkat çeken ASO Başkanı Ardıç, “Türkiye, bölgesel ve küresel bir üretim üssü olabilecek potansiyele sahiptir” ifadesini kullandı.

“Gümrük Birliği modernizasyonu önemli”

Reklam

Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve bu çerçevede yürütülen müzakerelerin, Türkiye’nin en büyük ticaret partneri olan Avrupa Birliği ile ticaret ve yatırım potansiyelini artırması ve mevcut birtakım pürüzlerin giderilebilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ardıç, “Gümrük Birliği’nin günümüz şartlarında çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bunlar; yapısal, uygulamaya ve kapsamına ilişkin sorunlardır. Yapısal sorunlar danışma ve ihtilafların çözümü mekanizmasının işlevsizliklerini kapsamaktadır” dedi.

‘’Sanayicilerimiz vize alamıyor”

Gümrük Birliği’nin uygulanmasına ilişkin problemlerin temelinde Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yönelik negatif uygulamaları neticesinde ortaya çıkan vize ve taşıma kotaları sorunu olduğunu vurgulayan Ardıç, “Malların serbest dolaşımı için karşılıklı imza atıyoruz, malları serbest dolaştırıyoruz, ancak bunları üreten sanayicilerimiz, sınırda bekletiliyor, vize alamıyor, ürünlerini fuarlarda bile sergileyemiyor.

Bu sorunun çözümü noktasında sizlerin destekleri bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. Başkan Ardıç, ASO’nun “Başkentin sanayisinden sanayinin başkentine” mottosuna vurgu yaparak, Ankara iş dünyasının beklentilerine de değindi. Ankara’nın İstanbul, Moskova ve Londra’dan sonra Avrupa’nın dördüncü büyük şehri olmasına rağmen, en az uluslararası uçuşun yapıldığı başkent olduğuna dikkat çeken Ardıç, “Bu sadece sanayicimizin değil, turizm dâhil birçok sektörün ortak problemi.

Bu konunun çözülmesi için sizlerin huzurunda tekrar gündeme getirmenin faydalı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Ankara Sanayi Odası’nın belirlemiş olduğu vizyon ve misyon çerçevesinde hedeflerine kararlı adımlarla ilerlediğini belirten Ardıç, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla giriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılı ve sonrasında umutlarımız, beklentilerimiz ülkemiz ve Başkentimiz için son derece yüksek” dedi.

Reklam

“Kazan-kazan anlayışını sürdüreceğiz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank konuşmasında, Büyükelçilikler Resepsiyonu’nu düzenlediği için Ankara Sanayi Odası’na teşekkür etti. Dünyanın bir türbülanstan geçtiğini belirten Varank, “Bu türbülansın üstesinden gelmenin yolu da işbirliğinden geçiyor.

Her zaman olduğu gibi biz uluslararası iş birliklerine önem vererek üretim, yatırım ve ihracat noktasında yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisini, onlara desteğimizi artırarak bu dönemde güzel işler yapabileceğimize inanıyoruz” dedi. Varank, Türkiye’ye yatırım yapanların hiç kaybetmediklerini belirterek, “Kazan-kazan anlayışıyla her zaman yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan