Takip Edin

Makale

Nefes için aşı gerekli

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Bakış Açısı: Pi kodu

Merhaba değerli Okuyucularım…

Nefes için aşı gerekli

Taşıma Kaldırma Üniteleri Magazin Dergisinin olarak www.tkumagazin.com internet haber portalı ile sektörde bir devri açtık. Günlük ve gündemi öngören haber çalışmalarımız ile devam ediyoruz. Elinizin altına sektörel bir rehber olan haber portalımıza anlık proje vs haberlerinizi gönderebilirsiniz.

Pandemi covid 19 virüsünün bir yıl geçmesine rağmen ülkemizde ölüm oranları gün geçtikçe çoğalmakta olduğunu görüyoruz. Süreç ülkemizi ekonomik daralmaya itiyor. Bu arada vatandaş da mağdur olmasına devam ediyor. Bu illet hastalıktan kurtulmak için kurallara uymak gerekiyor. Sektörümüzde birçok değerli sanayicileri kaybettik. Dileriz ki tüm vatandaşlarımızın aşılanması sağlanır.  Bu durum ülkemizin biraz nefes almasını sağlayacaktır.

Yerli üretimde zihniyet karmaşası

55 sayımız konseptini yine bozmadık Türkçe-İngilizce olarak dopdolu bir çalışmaya imza attık. 2020 sektördeki ivmelenmeyle beraber ilk pandemi vakasından sonra görmediği bir talep öngörüsü ile karşılaştı… Endüstriyel iş makinaları olarak adlandırdığımız istif, forklift, manlift, vinç kiralama iyi bir talep yakaladı. Sektörün yatırım yapmak istediğini gördük. Yatırım maliyetlerinde önemli parçası kur çıpasının dalgalı olması sektörde ayrı bir başlık. Kurun yerinde durmaması yatırımları engelliyor.

55 sayımızda üç özel dosya üzerinde durduk. özel haber dosyalarını hazırlamak için kolları sıvadık. Bunlardan biri “yerli üretime katma değer yaratan firmalar” oldu. Yürekten desteklediğimiz yerli üretimin bu özel sayımızda olmasını temenni ettiğimiz firmaların da bu durumu önemsemediğini gördük. Bunun nedeni araştırabilir, ama benim gördüğüm sektörümüze yön veren yerli üretimin zihniyet karmaşası içinde olmasıdır… Kurumsallığın en önemli aşamasının PR çalışması olduğunu hatırlatmak isterim.

Önemli tedarikçi, treyler sektörü

Diğer bir dosya konumuz ise sektörümüzün hedef kitlesi olan “ağır yük çeken ticari araçlar” oldu. Özellikle yerli üretim yapan, bunları bir çatı altında birleştiren TREDER derneği bu konuda bizlere destek verdi. Bu bağlamda TREDER Genel Sekreteri Göktan GÜÇLÜ’ye ilgilerinden dolayı Net Medya Yayıncılık olarak teşekkür ederiz. Yayınımızın önemli tedarikçisi olan treyler, dorse, çekiciler önemli bir yer tutmakta. Yerli üretim yapan firmalar yaptığımız çalışmayı önemsediler, önemseyenlerle yolumuza devam ettik… Bir kısım üreticilerin ise yurt içi ve yurtdışı pazarında yakaladıkları güzel ivmenin sarhoşluğu ile başları döndüğünü gördüm. Bu tespite yabancı markalar da girebilir.

Sihirli düğme kimin elinde

Bu sayımızda özellikle, pandemi ve sektörün sorunlarını, hem ağır proje lojistik sektöründe, ve diğer sektördeki röportajlarını gerçekleştirdiğimiz firmalara sorduk. Yanıtlayan herkes aynı dertten muzdarip: Bürokrasi… Bürokrasi ise devlet kadrolarında yetenek ve uzmanlık isteyen işler. Sorunlar zor değil, çözüme açık ama bürokratik yapıdaki iç denetimi sağlayan yetkinlik derecesindeki kişilerin az olması olaya tuz biber ekiyor. STK’ların beyni dönmüş durumda. Enteresan durum şu: Bir STK, bakanlıktaki müsteşar veya genel müdüre sorununu anlatmak için kapısına gidiyor sorunu anlatıyor. Fakat diğer sefer kapısını çalacağı zaman aynı bürokratı görmek ne mümkün. Aynı makamda değil; alınmış veya başka bir yere atanmış. Ağlasak mı gülsek mi… Toplantıda çekilen resimler elde hatıra olarak kalıyor. Sonra sil baştan…! Devletin, sorunları çok iyi bildiklerini biliyoruz tabii ki, ama bilmek ile iş bitmiyor; çözmek gerekiyor!!! Bu sihirli çözüm düğmesi kimin elinde olabilir diye sormadan edemiyorum…

Sağlıklı günler dileğiyle

Metin ŞENDİL

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

SİSTEM AKÜLERİNE GENEL BAKIŞ

Yayınlanma tarihi

-

Günlük hayatta birçok alanda karşımıza çıkan piller, kimyasal enerjiden elektrik enerjisi üreten cihazlardır. Aynı zamanda bu enerjiyi depo eden ve taşınabilir bir şekilde kullanmamızı sağlayan güç kaynaklarıdır. Günümüzde artan enerji talebine karşın enerjiyi depo ederek büyük avantajlar sağlayan piller, kimyasal özelliklerine göre birincil piller ve ikincil piller olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Birincil piller, şarj edilemeyen pillerdir, başka bir ifadeyle içerisindeki kimyasal enerji tükendiği zaman şarj edilip tekrar kullanılamayan pillerdir. Bu pillere kuru piller de denilip, içerdikleri malzemeye göre adlandırılırlar. Çinko piller, alkalin piller gibi.. İkincil piller şarj edilebilir pillerdir. Kullanıldığı malzemeye göre adlandırılırlar. Nikel- Kadmiyum pil, lityum pil gibi.

1938 yılında Bağdat yakınlarında yapılan bir kazıda M.Ö.  250-650 yılları arasına ait olduğu tahmin edilen piller bulundu. Pillerin atası olarak bu BAĞDAT PİLLERİ kabul edilse de ilk pil 1800 yılında Alessandro Volta tarafından bulunmuştur.  1802 senesinde Dr. William Crucikhank seri üretime uygun bir pil tasarlar. Crucikhank; bakır ve çinko plakaları aynı boyutlarda kare biçiminde keserek uçlarından lehimledi. Daha sonra çimento ile sıvadı ve içini su ve asitle doldurdu. Daha sonra Humphry Davy, Londra Kraliyet Enstitüsünün kasasına bir pil yerleştirdi ve böylece yeni keşiflerin önü açıldı.Fakat en sonunda 1859 senesinde Gaston Plante isimli bir Fransız, şarj edilebilir pili icat etti ki bu sanayi çağının en büyük teknolojik devrimlerinden bir tanesiydi.

Piller özellikle otomobil piyasasındaki ilerleme ile birlikte çok değer kazanmışlardır. Pillerin giderek karmaşık sistemlere entegre edilmesi ve kapitallerinin büyümesi nedeniyle bu sayının trilyon dolarlara yaklaşacağı düşünülüyor. Bizim sektörümüzde ise yıllardır kullanılan bakım gerektiren, sulu, Deep cycle dediğimiz derin döngü  aküler bulunmaktadır. Bu aküler piyasada çok fazla değişik markalarda olmasına rağmen aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir.  6-7 saatlik çalışma sonucunda biten aküler 7-8 saatlik şarj süresinde dolar ve kullanıma hazır olurlar. Yaklaşık 900 kadar şarj döngüsüne sahiptirler.

Hızla gelişen teknoloji sektörümüzü de etkilemiş olup alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda daha önce bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullandığımız Lityum-İyon içerikli yeni batarya grubunu oluşturuldu. İlk zamanlarda sadece golf arabalarında gördüğümüz bu sistem bazı platform markalarında direk olarak üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca eski sistem akülerden bu sisteme geçiş süresi ise fazla zaman almamaktadır.

Hidrojen ve helyumdan sonra en küçük üçüncü atom olan Lityum, periyodik tabloda alkali metallerin yer aldığı 1A grubunda bulunur ve atom numarası 3’tür. 1A grubu elementlerinin özelliği, elektron verme ve pozitif yüklenme eğilimidir. Bu özelliklerin haricinde lityum, tüm metal elementleri arasında en büyük elektrokimyasal potansiyele ve ağırlık başına düşen fazla enerji yoğunluğu sahip olduğundan dolayı piller için kullanılabilecek en uygun elementtir.

İSMET DURAN – ELEKTRİK&ELEKTRONİK TEKNİK ÖĞRETMENİ

Devamını oku

Makale

Merhaba; Yenilendik

Yayınlanma tarihi

-

Net Medya Yayıncılık olarak çıkardığımız 2022 yılının ilk sayısında Taşıma Kaldırma Üniteleri dergisinin konseptini değiştirip yeniledik, umarım beğenirsiniz. Geleceği anlamak adına geçmişe dair her şeyi iyi analiz etmek önemlidir. Dergimizin yenilenmesi bizi yayıncılık adına daha da motive edecek. Umarım bu motivasyonumuz sektör paydaşlarımıza da aynı şekilde yansır. Yayınların artık dijital ortamlara geçme gerçekliği, sosyal medyanın gücü, yayıncılık sektörünü belirleyip ona yön verebiliyor.

Dergimizin konseptini değiştirirken, iç dinamiklerimizde de bazı değişiklikleri yaptık. Firmalarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla Net Güncel Medya Ltd. Şti.’yi kurduk. Baskıyı bırakmadık. 40 yıllık bir tecrübe ile “Baskısı olmayan mecranın, dijitali olmaz” düsturuyla baskımıza devam ediyoruz. Maliyeti çok yüksek olsa da gazetecilik mesleğimizden gelen kâğıda dokunmanın o güzel huzuruyla bundan vazgeçmeyeceğiz.  İşini basın yayın etiğine bağlı olarak yapan, onu geliştirip yön veren sektörel yayıncılara sanayiciler, işverenler sahip çıkmalıdır.

 

Taşıma Kaldırma Magazin web sitemizi yeniledik, günlük haberleri girerek sektörün haber alma ihtiyacı adına önemli bir adım attık. Lojistik sektörü çok çeşitlilik gösteren bir sektör. Ağır taşıma, ağır kaldırma, ‘Proje Lojistiği’ adına evrildi. Bu sayının ‘1konu 1 konuk’ bölümünde “Doç. Dr. Faruk Görçün hocamız bu konuyu irdeledi. 2021 yılı istatistik rakamları ile 2022 tahminlerini Siftamec Genel Müdürü Faruk Aksoy paylaştı. Rusya -Ukrayna savaşının sektöre olası etkilerini yine sayfalarımızda uzman kişiler tarafından yorumlandı. Bunun yanı sıra yine özel haberlerimiz, okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

 

Devamını oku

Makale

Helmet Sigorta ve Reasürans Brokerliği Lojistik Sigortalar Sorumlusu

Yayınlanma tarihi

-

Günümüz koşullarında yapılan bilinçli ticaret sayesinde sigorta sektörü sürecin çok önemli aşamalarından biri haline gelmiştir.

Artık çok kolay sahip olunamayan, yerine koyulamayan, onarılamayan değerli varlıklar üzerinden dönen ticaret işlemleri, neredeyse sigorta teminatları olmadan başlayamaz hale gelmiştir. Gelişen teknoloji ile kolay ulaşılabilen sigorta poliçeleri sayesinde ve değişen dünya koşulları ile artan riskler nedeniyle sigorta sektörü toplam ticaret içerisindeki hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Ülkemizde de artık poliçesi düzenlenmeyen işler ile ilgili işlemlerin başlamaması söz konusudur. İşlemler başlamadan önce hak sahipleri olası risklere karşı düzenlenmiş poliçeleri görmeden sürecin başlamasına izin vermemektedir. Bunu hem kendilerinin hem de çalıştıkları taşeronlarının ticari faaliyetlerinin sekteye uğramaması amacıyla ön koşul olarak ortaya koymaktalardır. Bu da sigorta sektörünü büyütüp geliştirmiş aynı zamanda sigortalıların uğradıkları hasarlar sonucu gördükleri zararı, ekonomik durumları değişmeden telafi etmelerini sağlamıştır. Özellikle hitap etmiş olduğunuz kitlenin işlerini baz alırsak, kısaca taşıma ve yükleme işleri yapan firmalar yaptıkları işler esnasında sebep olacakları hasarları tazmin edecek yeterlilikteki sorumluluk sigortalarını sunmadan, bilinçli emtia sahiplerinin işlerine başlama imkânı bile bulamamaktadır. Özetle artık poliçe bir işe başlamanın ön koşulu olacak kadar önemli bir hale gelmiştir.

Tabi ki hal böyle olunca bu poliçelerin düzenlenmesine aracılık eden tüm kanallarında önemi artmıştır. Öncelikle belirtmek isterim ki bizler sigorta aracıları olarak felaket tellallığı yapmıyoruz. Amacımız hiçbir sigortalı adayını, işyeriniz yanacak, aracınız devrilecek, taşıdığınız yüklerin gördüğü hasarları ödemek için tüm mal varlıklarınızı satacak iflas edeceksiniz gibi benzeri felaket senaryoları ile korkutmak ve onlara poliçe satarak komisyon kapmak değildir. Yoğun ve yorucu devam eden ticaret hayatında sigortalı adaylarının gözden kaçırdıkları, unuttukları risklerini uygun bir dille hatırlatıyoruz. Bu risklerin olduğunu ancak gerçekleşme ihtimaline karşıda çaresiz olmadıklarını, satın alacakları riske uygun poliçeler sayesinde risk gerçekleşse bile kısa bir sürede riskin gerçekleşmesinden önceki şartlarına geri dönebileceklerini anlatıyoruz. Özellikle gerçekten yaptıkları işin bilincinde olan, kısaca işini layıkıyla yapan tüm sigorta aracıları, taşınan riskleri ortaya koyarak, bu risklerin gerçekleşmesi halinde meydana gelen hasarları tazmin edecek yeterlilikteki poliçeleri makul primlerle düzenleyerek, risk gerçekleşirse tüm hasar süreçlerini doğru bir şekilde yöneterek, ticaret hayatının çok önemli bir parçası olduklarını ortaya koymaktadırlar. İşinde uzman bir aracıdan aldığınız doğru bir poliçe bir gün sizin tüm ticari hayatınızı sekteye uğratacak bir kaza sonucu çıkabilecek tazminatları ödeyerek, ticaretinizin devam etmesini sağlayabilir.

Çok önemli bir projede, çok değerli bir emtianın operatörünüzün aya da şoförünüzün bir anlık hatası ile büyük zararlar görmesi maalesef ihtimal dahilindedir. Yıllar içerisinde sigortalılarımızın başına sayısız kez bu tür hasarlar maalesef gelmiştir. Elbette bu hasarları en aza indirmek için gerekli tüm önlemler alınmalıdır ancak her şeye rağmen riskin gerçekleşmesi ihtimaline karşı alınan bir sigorta poliçesi bazen alınan tüm önlemlerden daha önemli olduğunu gösterecektir. 1 birim pirim ödeyerek satın alabileceğiniz bir sigorta poliçesi elbette sizi hasar olmasına karşı korumayacaktır, ancak hasar meydana gelirse belki de ödemek zorunda kalacağınız 1.000 birim değerindeki hasarı sizin adınıza ödeyecektir.

Unutmayın bugün ödeyebileceğiniz primler, yarın ödeyemeyeceğiniz bir hasarla karşı karşıya kaldığınızda sizin kurtarıcınız olacak poliçeleri satın almanızı sağlayacaktır.

Ömür Şeker

 

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish