Takip Edin
#

Makale

Abbas Musa Gökburun Kocaeli İş Sağlığı İş Güvenliği Derneği (KİSGEDER) Başkanı

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Eminim ki dünyayı Arda Demir Baran değiştirecekti. Ama artık aramızda yok. Çünkü İzmir depreminde hayatını kaybetti. TEOG birincisi olan zeki öğrencimiz okumak için gittiği şehirde deprem(!) yüzünden hayatını kaybetti. Eğer hayatta olsaydı Türkiye’yi belki de dünyayı o değiştirecekti ama olamadı.

Gerçekten bir bakış açısı her şeyi değiştirebilir mi? İş güvenliği dünyayı değiştirebilir mi?  Bizce mümkün. Her şeye ve herkese rağmen değişebilir. Bu yadsınamaz bir gerçek;  “Sakın bir çiviyi küçümseme. Bir çivi bir nalı, nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu koca bir ülkeyi kurtarır.”Kelebek etkisi dediğimiz şey hayatın ta kendisi.

ÇERNEBOL TÜM DÜNYAYI ETKİLEDİ

Bir iş kazası tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Adı; Çernobil… Evet, o da bir iş kazasıydı. On binlerce can aldı. Üzerinden otuz yıldan fazla geçmesine rağmen hala bölgeye güvenli giriş yapılamıyor. O kadar büyük bir felaket. Bhopal felaketi, Hindistan’da kurulan böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazını dışarı atması 18.000 kişinin ölümüne, 150.000’den fazla insanın zehirlenmesine neden oldu. Bu da bir iş kazasıydı. Bu konuda verilecek örnekler oldukça fazla. Her yıl iş kazalarından dolayı hayatını kaybeden veya yaralanan çalışanların sayısı çok fazla. Bu iş kazalarında ölen insanların geride bıraktığı ailelerine ve sevdiklerine dünyalar sunulsa bile onların acısı dinmez ve onlar geri gelemez. Sadece ailesi ve sevdikleri kaybetmez ölen çalışanı ülke de kaybeder. Çünkü artık bir kişi eksiktir o ülke. Kim bilir belki de o kişi ülkeyi değiştirecek kişi olacaktı…

DÜNYAYI ARDA DEMİR BARAN DEĞİŞTİRECEKTİ, AMA ARTIK ARAMIZDA YOK

Bir çalışan neyi değiştirebilir demeyin! Ankara’da bir işçi belediye başkanı oldu mu? Oldu. Steve Jops bir işçiydi ama dünya teknolojisini değiştirdi mi? Evet. Nicola Tesla çukur kazarak geçimini sağlarken dünyaya elektriği armağan etti mi? Evet. Bu liste uzayarak gider. Peki, iş kazasında hayatını kaybeden bir kişi dünyayı değiştirecek kişi olsaydı ve siz bunu bilseydiniz, onu korumak için neler yapardınız? İşte her insanın bir değer olduğunu düşünüp çalışanlarımızı bu şekilde korumalıyız. Her çalışan dünyayı değiştiremez belki ama dünyalarını değiştirmesi gerektiren bir ailesi olduğunu hep hatırlamalıyız. Ama ben eminim ki dünyayı Arda Demir Baran değiştirecekti. Ama artık aramızda yok. Çünkü İzmir depreminde hayatını kaybetti. TEOG birincisi olan zeki öğrencimiz okumak için gittiği şehirde deprem(!) yüzünden hayatını kaybetti. Eğer hayatta olsaydı Türkiye’yi belki de dünyayı o değiştirecekti ama olamadı. Belediyenin kazdığı çukura düşerek hayatını kaybeden Orhan Veli Kanık çok erken aramızdan ayrılmıştı. Belki de William Shakespeare’den daha iyi eserler çıkaracaktı ve tüm dünya bizi okuyacaktı olmadı. Suçlu olan sadece çukurdu…

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Makale

Merhaba; Yenilendik

Yayınlanma tarihi

-

Net Medya Yayıncılık olarak çıkardığımız 2022 yılının ilk sayısında Taşıma Kaldırma Üniteleri dergisinin konseptini değiştirip yeniledik, umarım beğenirsiniz. Geleceği anlamak adına geçmişe dair her şeyi iyi analiz etmek önemlidir. Dergimizin yenilenmesi bizi yayıncılık adına daha da motive edecek. Umarım bu motivasyonumuz sektör paydaşlarımıza da aynı şekilde yansır. Yayınların artık dijital ortamlara geçme gerçekliği, sosyal medyanın gücü, yayıncılık sektörünü belirleyip ona yön verebiliyor.

Dergimizin konseptini değiştirirken, iç dinamiklerimizde de bazı değişiklikleri yaptık. Firmalarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla Net Güncel Medya Ltd. Şti.’yi kurduk. Baskıyı bırakmadık. 40 yıllık bir tecrübe ile “Baskısı olmayan mecranın, dijitali olmaz” düsturuyla baskımıza devam ediyoruz. Maliyeti çok yüksek olsa da gazetecilik mesleğimizden gelen kâğıda dokunmanın o güzel huzuruyla bundan vazgeçmeyeceğiz.  İşini basın yayın etiğine bağlı olarak yapan, onu geliştirip yön veren sektörel yayıncılara sanayiciler, işverenler sahip çıkmalıdır.

 

Taşıma Kaldırma Magazin web sitemizi yeniledik, günlük haberleri girerek sektörün haber alma ihtiyacı adına önemli bir adım attık. Lojistik sektörü çok çeşitlilik gösteren bir sektör. Ağır taşıma, ağır kaldırma, ‘Proje Lojistiği’ adına evrildi. Bu sayının ‘1konu 1 konuk’ bölümünde “Doç. Dr. Faruk Görçün hocamız bu konuyu irdeledi. 2021 yılı istatistik rakamları ile 2022 tahminlerini Siftamec Genel Müdürü Faruk Aksoy paylaştı. Rusya -Ukrayna savaşının sektöre olası etkilerini yine sayfalarımızda uzman kişiler tarafından yorumlandı. Bunun yanı sıra yine özel haberlerimiz, okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

 

Devamını oku

Makale

Helmet Sigorta ve Reasürans Brokerliği Lojistik Sigortalar Sorumlusu

Yayınlanma tarihi

-

Günümüz koşullarında yapılan bilinçli ticaret sayesinde sigorta sektörü sürecin çok önemli aşamalarından biri haline gelmiştir.

Artık çok kolay sahip olunamayan, yerine koyulamayan, onarılamayan değerli varlıklar üzerinden dönen ticaret işlemleri, neredeyse sigorta teminatları olmadan başlayamaz hale gelmiştir. Gelişen teknoloji ile kolay ulaşılabilen sigorta poliçeleri sayesinde ve değişen dünya koşulları ile artan riskler nedeniyle sigorta sektörü toplam ticaret içerisindeki hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Ülkemizde de artık poliçesi düzenlenmeyen işler ile ilgili işlemlerin başlamaması söz konusudur. İşlemler başlamadan önce hak sahipleri olası risklere karşı düzenlenmiş poliçeleri görmeden sürecin başlamasına izin vermemektedir. Bunu hem kendilerinin hem de çalıştıkları taşeronlarının ticari faaliyetlerinin sekteye uğramaması amacıyla ön koşul olarak ortaya koymaktalardır. Bu da sigorta sektörünü büyütüp geliştirmiş aynı zamanda sigortalıların uğradıkları hasarlar sonucu gördükleri zararı, ekonomik durumları değişmeden telafi etmelerini sağlamıştır. Özellikle hitap etmiş olduğunuz kitlenin işlerini baz alırsak, kısaca taşıma ve yükleme işleri yapan firmalar yaptıkları işler esnasında sebep olacakları hasarları tazmin edecek yeterlilikteki sorumluluk sigortalarını sunmadan, bilinçli emtia sahiplerinin işlerine başlama imkânı bile bulamamaktadır. Özetle artık poliçe bir işe başlamanın ön koşulu olacak kadar önemli bir hale gelmiştir.

Tabi ki hal böyle olunca bu poliçelerin düzenlenmesine aracılık eden tüm kanallarında önemi artmıştır. Öncelikle belirtmek isterim ki bizler sigorta aracıları olarak felaket tellallığı yapmıyoruz. Amacımız hiçbir sigortalı adayını, işyeriniz yanacak, aracınız devrilecek, taşıdığınız yüklerin gördüğü hasarları ödemek için tüm mal varlıklarınızı satacak iflas edeceksiniz gibi benzeri felaket senaryoları ile korkutmak ve onlara poliçe satarak komisyon kapmak değildir. Yoğun ve yorucu devam eden ticaret hayatında sigortalı adaylarının gözden kaçırdıkları, unuttukları risklerini uygun bir dille hatırlatıyoruz. Bu risklerin olduğunu ancak gerçekleşme ihtimaline karşıda çaresiz olmadıklarını, satın alacakları riske uygun poliçeler sayesinde risk gerçekleşse bile kısa bir sürede riskin gerçekleşmesinden önceki şartlarına geri dönebileceklerini anlatıyoruz. Özellikle gerçekten yaptıkları işin bilincinde olan, kısaca işini layıkıyla yapan tüm sigorta aracıları, taşınan riskleri ortaya koyarak, bu risklerin gerçekleşmesi halinde meydana gelen hasarları tazmin edecek yeterlilikteki poliçeleri makul primlerle düzenleyerek, risk gerçekleşirse tüm hasar süreçlerini doğru bir şekilde yöneterek, ticaret hayatının çok önemli bir parçası olduklarını ortaya koymaktadırlar. İşinde uzman bir aracıdan aldığınız doğru bir poliçe bir gün sizin tüm ticari hayatınızı sekteye uğratacak bir kaza sonucu çıkabilecek tazminatları ödeyerek, ticaretinizin devam etmesini sağlayabilir.

Çok önemli bir projede, çok değerli bir emtianın operatörünüzün aya da şoförünüzün bir anlık hatası ile büyük zararlar görmesi maalesef ihtimal dahilindedir. Yıllar içerisinde sigortalılarımızın başına sayısız kez bu tür hasarlar maalesef gelmiştir. Elbette bu hasarları en aza indirmek için gerekli tüm önlemler alınmalıdır ancak her şeye rağmen riskin gerçekleşmesi ihtimaline karşı alınan bir sigorta poliçesi bazen alınan tüm önlemlerden daha önemli olduğunu gösterecektir. 1 birim pirim ödeyerek satın alabileceğiniz bir sigorta poliçesi elbette sizi hasar olmasına karşı korumayacaktır, ancak hasar meydana gelirse belki de ödemek zorunda kalacağınız 1.000 birim değerindeki hasarı sizin adınıza ödeyecektir.

Unutmayın bugün ödeyebileceğiniz primler, yarın ödeyemeyeceğiniz bir hasarla karşı karşıya kaldığınızda sizin kurtarıcınız olacak poliçeleri satın almanızı sağlayacaktır.

Ömür Şeker

 

Devamını oku

Makale

Derneklerde Son Durum

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizde hizmet sektörleri içinde faaliyet gösteren firmalarımızın faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşadıkları hukuki, mevzuati, işlemsel sorunları çözebilmek adına en ciddi ve yoğun şekli ile buluşma noktaları nereleri olmalı sorusuna verilebilecek en kısa ve en doğru cevap…

Elbette ki sektörün hizmetinde olan derneklerimiz.

Peki dernekler ne iş yaparlar? Nasıl çalışırlar? Verdikleri hizmetler ve bu hizmetlere uygun çalışma prensipleri neler olmalı veya olmalı mı?

Sektör içerisinde faaliyette bulunan derneklerimizin içinde bulunduğu ve aşmaları gereken zorluklar nelerdir?

Dernekler, bu zorlukların çözümleri ve bu çözümlere ulaşma adına destek görmeleri gereken kurum ve kuruluşlar yeterli derecede ilgi, alaka ve destek görüyorlar mı?

Derneklerin ülkemizde ki mevcut mevzuatlar ile ilgili yaşadıkları sorunlar nelerdir? Bu mevzuatların içerisinde düzeltilmesi, kaldırılması ve eklenmesi gereken kısımlar var mıdır? Bunlar için kimler ne gibi çalışmalar yapıyorlar?

Bu derneklerin devlet tarafından ciddiye alınmaları gerçekten gerekli midir veya hangi dernekler devlet tarafından ciddiye alınmalıdır?

Aynı sektör içerisin de faaliyet gösteren derneklerin birbirleri ile olan ilişkileri ne şekilde olmalıdır?

Bu dernekler birbirlerinin rakipleri mi olmalı yoksa ortak faydalar için aynı noktada buluşmak adına öz veride mi bulunmalılar mı?

Sektörün içerisin de dernekleri kendi maddi ve manevi çıkarları için kullanmaya çalışan birileri varmıdır? Bu birilerinin engellenmesi adına neler yapılabilir veya yapılabilirlik oranı nedir?

Sektörde faaliyet gösteren firmaların derneklere bakış açıları nelerdir?

Kendisini mutlaka bir dernekte üye olarak görmek isteyen firma sayısı sektörün yüzde kaçını oluşturmaktadır?

Konu ile ilgili olarak aklımız da buraya yazılan ve yazılmayan bir sürü soru var. Sorduğumuz bu sorulara ve cevaplarına dergimizin 57. Sayısında çok ciddi bir şekil de ve genişlikte yer vereceğiz.

Çünkü biz yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren tüm paydaşlarımızın yanında olduk ve aynı şekilde bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

57 de Görüşmek Üzere Hoşçakalın…

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish