Takip Edin

Sektörel Gündem

Kıyafet kiralama sektöründe hedef; 4,4 milyar dolar

Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de kıyafet kiralama sektörü, yoğun talep görüyor. Global markaların pazara girmesiyle birlikte kiralama sektörünün büyüklüğünün 2028’te 4,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Maliyetleri düşürme olanağı sağlayan sektörde aynı ürün mağazadakinin en az 10’da birine giyme imkanı sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Dünyada ve Türkiye’de moda dünyasında paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde trendlerin ve beğenilerin hızla değiştiği bir dönemde tüketimdeki çılgınlık paylaşım ekonomisine yansıyor. Hem daha ekonomik hem de tüketime ciddi bir alternatif olan kiralama sektörü, moda dünyasını bu alana yöneltiyor.

Paylaşım ekonomisinin dünyadaki gücünü her geçen gün artırdığına dikkat çeken UnoMoi Kurucusu Gözde Atasoy, ikinci el ve kiralama pazarının 10 yıl içinde hızlı modadan daha çok büyüyeceğini söyleyerek, “Hızlı paylaşım ekonomisi tüm dünyada ekonomiye değer sağlamaya devam ediyor. Kıyafet kiralama sektörünün büyüklüğünün 2028’de 4,4 milyar dolara ulaşacağını bekliyoruz” dedi.

Kıyafetleri daha ucuza giyme imkanı

Urban Outfitters, Banana Republic, Selfridges ve H&M gibi perakende devleri, Ralph Lauren ve Burberry gibi lüks moda markalarının sektörde faaliyet gösterdiğine değinen Gözde Atasoy, özellikle Amerika’da en önemli markaların kiralama sektörünün içinde yer almayı, yeni nesli yakalayabilmenin bir yolu olarak gördüklerini ifade etti.

Reklam

Atasoy, kiralamanın giyinmenin geleceği olduğunu sözlerine ekledi. Kıyafet kiralama sektörünün hem ekonomik hem de zaman açısından maliyetleri düşürme olanağı sağladığına dikkat çeken Rentony Kurucusu ve Stil Danışmanı Yasemin Eke, kiralanan parçaların sezonda perakendecilerde de satışta olan ürünler olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde trendlerin hızlı değiştiğini anlatan Yasemin Eke, kiralama yöntemiyle birlikte trendlerin zamanında ve anında takip edildiğini söyledi.

Eke, şöyle devam etti: “Çoğumuz 1-2 kere giyeceğimiz kıyafete yüksek ücretler ödemek istemiyoruz. Bu parayı deneyim kazanmaya harcamak çok daha pozitif yönde hayata etki ediyor. Bir kere giyilecek bir gece elbisesine minimum 10 ila 20 bin TL arasında para vermek yerine, maksimum 1 ila 2 bin liraya kiralanabiliyor. Bu sistem aynı ürünü kişiye mağazadakinin en az 10’da birine giyme imkanı sunuyor.”

UnoMoi: Aylık abonelik sunuyor

Üyelerine 3 bin parçadan oluşan envanterden seçtikleri 3 ürünü 1 ay süre ile kiralıyorlar. Türkiye’de sadece kadınlara online platform üzerinden hizmet veren marka, Türkiye’nin her yerine hizmet veriyor. İstanbul’un ardından İzmir ve Gaziantep gibi şehirlerden talep görüyor.

Reklam

Tüm ürünleri, kullanıma dair hasarlara karşı sigortalı olduğu için, üyelerine ücret yansıtmıyor. Markanın kurucusu Gözde Atasoy, kıyafet kiralamada en çok kaban, mont ve ceket gibi dış giyim seçeneklerinin tercih edildiğini, kış sezonunda kayak kıyafetlerinin ilgi gördüğünü belirtiyor.

Rentony: Günlük sistemle ilerliyor

Günlük sistemle ilerliyor. Müşterilerine seçtikleri ürünü 5 gün süreyle kiralıyorlar. Marka, 2 gün de ilave satın alma seçeneği sunuyor. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun gibi şehirlerden talep görüyor. Ürün ve hizmetin bir kazaya uğramasına karşılık marka, kıyafetlerini kiralayan kişilere bir taahhüt imzalatıyor. Markanın kurucusu Yasemin Eke, kıyafet kiralamada denize kıyısı olan şehirlerde daha çok davet elbiseleri tercih edildiğini, büyük şehirlerde ise özellikle işe giyilebilecek kıyafetler öncelikli ilgi gördüğünü ifade ediyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan