Takip Edin

Sektörel Gündem

Kıyafet kiralama sektöründe hedef; 4,4 milyar dolar

Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de kıyafet kiralama sektörü, yoğun talep görüyor. Global markaların pazara girmesiyle birlikte kiralama sektörünün büyüklüğünün 2028’te 4,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Maliyetleri düşürme olanağı sağlayan sektörde aynı ürün mağazadakinin en az 10’da birine giyme imkanı sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Dünyada ve Türkiye’de moda dünyasında paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde trendlerin ve beğenilerin hızla değiştiği bir dönemde tüketimdeki çılgınlık paylaşım ekonomisine yansıyor. Hem daha ekonomik hem de tüketime ciddi bir alternatif olan kiralama sektörü, moda dünyasını bu alana yöneltiyor.

Paylaşım ekonomisinin dünyadaki gücünü her geçen gün artırdığına dikkat çeken UnoMoi Kurucusu Gözde Atasoy, ikinci el ve kiralama pazarının 10 yıl içinde hızlı modadan daha çok büyüyeceğini söyleyerek, “Hızlı paylaşım ekonomisi tüm dünyada ekonomiye değer sağlamaya devam ediyor. Kıyafet kiralama sektörünün büyüklüğünün 2028’de 4,4 milyar dolara ulaşacağını bekliyoruz” dedi.

Kıyafetleri daha ucuza giyme imkanı

Urban Outfitters, Banana Republic, Selfridges ve H&M gibi perakende devleri, Ralph Lauren ve Burberry gibi lüks moda markalarının sektörde faaliyet gösterdiğine değinen Gözde Atasoy, özellikle Amerika’da en önemli markaların kiralama sektörünün içinde yer almayı, yeni nesli yakalayabilmenin bir yolu olarak gördüklerini ifade etti.

Reklam

Atasoy, kiralamanın giyinmenin geleceği olduğunu sözlerine ekledi. Kıyafet kiralama sektörünün hem ekonomik hem de zaman açısından maliyetleri düşürme olanağı sağladığına dikkat çeken Rentony Kurucusu ve Stil Danışmanı Yasemin Eke, kiralanan parçaların sezonda perakendecilerde de satışta olan ürünler olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde trendlerin hızlı değiştiğini anlatan Yasemin Eke, kiralama yöntemiyle birlikte trendlerin zamanında ve anında takip edildiğini söyledi.

Eke, şöyle devam etti: “Çoğumuz 1-2 kere giyeceğimiz kıyafete yüksek ücretler ödemek istemiyoruz. Bu parayı deneyim kazanmaya harcamak çok daha pozitif yönde hayata etki ediyor. Bir kere giyilecek bir gece elbisesine minimum 10 ila 20 bin TL arasında para vermek yerine, maksimum 1 ila 2 bin liraya kiralanabiliyor. Bu sistem aynı ürünü kişiye mağazadakinin en az 10’da birine giyme imkanı sunuyor.”

UnoMoi: Aylık abonelik sunuyor

Üyelerine 3 bin parçadan oluşan envanterden seçtikleri 3 ürünü 1 ay süre ile kiralıyorlar. Türkiye’de sadece kadınlara online platform üzerinden hizmet veren marka, Türkiye’nin her yerine hizmet veriyor. İstanbul’un ardından İzmir ve Gaziantep gibi şehirlerden talep görüyor.

Reklam

Tüm ürünleri, kullanıma dair hasarlara karşı sigortalı olduğu için, üyelerine ücret yansıtmıyor. Markanın kurucusu Gözde Atasoy, kıyafet kiralamada en çok kaban, mont ve ceket gibi dış giyim seçeneklerinin tercih edildiğini, kış sezonunda kayak kıyafetlerinin ilgi gördüğünü belirtiyor.

Rentony: Günlük sistemle ilerliyor

Günlük sistemle ilerliyor. Müşterilerine seçtikleri ürünü 5 gün süreyle kiralıyorlar. Marka, 2 gün de ilave satın alma seçeneği sunuyor. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun gibi şehirlerden talep görüyor. Ürün ve hizmetin bir kazaya uğramasına karşılık marka, kıyafetlerini kiralayan kişilere bir taahhüt imzalatıyor. Markanın kurucusu Yasemin Eke, kıyafet kiralamada denize kıyısı olan şehirlerde daha çok davet elbiseleri tercih edildiğini, büyük şehirlerde ise özellikle işe giyilebilecek kıyafetler öncelikli ilgi gördüğünü ifade ediyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Trend olan