Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

TIME dergisinin sürdürülebilirlik listesinde sektörünün lideri oldu

Yayınlanma tarihi

-

CHEP markasıyla 60 ülkede faaliyetlerine devam eden küresel lojistik lideri Brambles, dünyaca ünlü TIME dergisi tarafından dünyanın en süründürülebilir şirketlerinden biri olarak seçildi. 500 şirketin yer aldığı listede dördüncü sıraya ulaşmayı başaran Brambles, ulaşım, lojistik ve havacılık sektörü kategorisinin ise lideri oldu.
CHEP markası altındaki faaliyetleriyle küresel tedarik zinciri çözümleri sunan Brambles, dünyaca ünlü TIME dergisi tarafından dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinden biri olarak seçildi. 500 şirketin yer aldığı listede dördüncü sıraya ulaşan Brambles, sektör kategorisinde de lider oldu. Ayrıca Brambles ilk 100’de yer alan ulaşım, lojistik ve havacılık sektöründeki tek şirket oldu. Kurumsal sorumluluğu vurgulamak ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeyi amaçlayan TIME Dergisi’nin listesi titiz bir metodoloji uygulanarak derlendi. Bu kapsamda küresel veri ve iş zekâsı platformu Statista, dünya genelinde yaklaşık 5 bin şirketi 20’den fazla kilit performans göstergesine göre değerlendirdi.

Brambles yakın zamanda da 2024 Global 100 listesinde ikincilik, Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi’nde birincilik ve iklim ve ormanlara ilişkin şeffaflık ve eylemlerle ilgili olarak CDP’den çift A reytingi ödüllerine layık görülmüştü.

 

’Sürdürülebilirlik programımızın gücünü teyit ediyor’’

Şirketin yeni başarısı üzerine değerlendirmede bulunan Brambles Baş Sürdürülebilirlik Sorumlusu Juan Jose Freijo, “TIME dergisi tarafından sürdürülebilirlik performansımızın ödüllendirilmesi ve bu noktada küresel olarak tanınmaktan gurur duyuyoruz. Brambles’ın gösterdiği yüksek başarı, döngüsel iş modelimizin kritik rolünü öne çıkarıyor. Ayrıca sürdürülebilirlik programımızın tedarik zinciri genelinde daha sürdürülebilir sonuçlar elde etmedeki gücünü de teyit ediyor’’ diye konuştu.

‘’Programımız kendi operasyonlarımızın ötesinde bir vizyona sahip’’

Reklam

Sürdürülebilirlik programlarının hedefine dair Juan Jose Freijo, “Sürdürülebilirlik programımızı kendi operasyonlarımızın ötesinde olumlu bir etki yaratacak şekilde tasarladık. Bu noktada ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte, iş dünyamız, gezegenimiz ve toplumlar üzerinde pozitif etkiler yaratacak yenilikçi bir vizyonu hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

BOLTAS, TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDA İNTERMODAL TAŞIMACILIKTA GÜÇLENİYOR

Yayınlanma tarihi

-

Uluslararası taşımacılığın global oyuncularından Boltas, Türkiye ile Avrupa arasında gerçekleştirdiği intermodal taşımacılık operasyonları ile sektördeki etkinliğini her geçen gün artırıyor. Şirketin İntermodal Müdürü Merih Ünal, “İntermodal taşımacılık sayesinde müşterilerimize ideal süre ve maliyetler doğrultusunda güvenli ve çevre dostu çözümler sunuyoruz.” dedi.

İntermodal hizmetini Türkiye’de sunmaya başlayan ilk şirketlerden biri olan Boltas, Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki haftalık düzenli tren taşımacılığı servisleri ile intermodal taşımacılığın gelişmesine katkı sağlıyor. Şirketin İntermodal Müdürü Merih Ünal, intermodal taşımacılık sayesinde Türkiye’nin uluslararası rekabette önemli bir konum elde edebileceğini belirtti.

 

“Yük taşımacılığında demir yolunun payı artacak”

Ünal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, AB tarafından desteklenen “Türk Demiryolu Sektöründe İntermodal Taşımacılık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi”ni, sektör paydaşlarıyla birlikte yürüttüğünü ve nihai amacın İntermodal Taşımacılık Eylem Planı hazırlanması olduğunu dile getirdi.

Reklam

AB ülkelerinde yük taşımacılığının yüzde 18’inin demir yoluyla yapıldığına dikkati çeken Ünal, “Ülkemizde ise bu oran yüzde 5’ten az. AB ülkeleri ile ticaret, sürdürülebilirlik politikalarından doğrudan etkileniyor. Bu şartlar altında, doğru yatırım hamleleriyle intermodal taşımacılık ülkemizde de ciddi bir ivme kazanacaktır. Bu sebeple Bakanlığın çalışmalarını değerli buluyoruz. Boltas olarak Türkiye-Avrupa hattında halihazırda düzenli tren seferleri ile hizmet veriyoruz. AB ile yürütülen Halkalı Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi’nin tamamlanması, verimliliği daha da artıracak.” diye konuştu.

Ünal, bu yıl itibarıyla Güney Almanya hattında yatırım ve yeni iş birlikleri yaptıklarını belirterek, “Taşımalarımızı Tekirdağ terminali ile bağlantılı olarak Romanya’nın Curtici terminali üzerinden, Orta Almanya ve Benelüks hattında ise anlaşmalı operatör partnerlerimizle yönetiyoruz.” dedi.

 

“Ro-Ro hatlarını da yoğun şekilde kullanıyoruz”

Türkiye-Avrupa arasında Ro-Ro hatlarını da yoğun olarak kullandıklarını ifade eden Ünal, “Pendik ve Yalova terminallerinden İtalya’nın Trieste Limanı ve Fransa’nın Sete Limanı’na Ro-Ro ile götürdüğümüz yükleri de Avrupa ülkelerine demir yolu ile ulaştırabiliyoruz. Ro-Ro + demir yolu, Ro-Ro + demir yolu + kara yolu, Ro-Ro + kara yolu ve kara blok treni çözümlerimizle yeni intermodal hatları üzerinde çalışıyoruz.”  bilgilerini paylaştı.

Reklam

 

Küresel rekabet gücünü artırıyor, vize sorununa takılmıyor

Ünal, Boltas olarak Yeşil Lojistik Belgesi almalarında intermodal taşımalarının önemli payı olduğunu vurgulayarak, şunları da kaydetti:

Almanya hattımızda kara yoluna göre karşılıklı tek seferde karbon salımını 80 ton azaltıyoruz. Yüzde 15-20 civarında maliyet avantajı sağlayabiliyoruz. İntermodal taşımalar sayesinde, kaynakları verimli kullanarak müşterilerimizi bir adım öne taşıyor, ideal süre ve maliyetler doğrultusunda güvenli ve çevre dostu çözümler sunuyoruz. Söz konusu taşıma moduyla tır sürücülerinin AB vizesi edinme sorunlarını da aşmış oluyoruz. Tüm bunlar hem müşterilerimizin hem de ülkemizin küresel rekabet gücünü artırıyor.

Reklam
Devamını oku

Vinç Proje

Hemak Vinç Oto Kurtarma Yatırımlarına Devam Ediyor…

Yayınlanma tarihi

-

Yalova/ Altınova adresinde hizmet veren Hemak Vinç Kurtarma Yol Yardım Yalova Tersaneler bölgesine 2.şubesini açtı.

Hemak Vinçli taşıma Yol Yardım,  Yalova Altınova’da 1992 yılında Eyüp İşeri tarafından faaliyetlerine başladı. Geçen zaman sürecinde, yeni jenerasyon olan oğulları  Mehmet ve Ahmet İşeri kardeşlerin vermiş olduğu katkı ile firma  büyüme trendine girdi. Hemak Vinç, gelen talepler sonucunda bölgesinde Vinçli taşıma kaldırma, tahmil tahliye, sanayi sektöründe ağır taşıma ,liman ve  tersanelere hizmet vermeye başladı. 32.yıla yakın vinç kurtarma ve kiralama hizmeti veren Hemak Vinç, tecrübeli ekibi ile bölgesinde önemli bir ivme yaratıyor. Yalova bağlı Altınova’da faaliyetlerine sürdüren HEMAK VİNÇ, makine parkuruna yatırımları sürüyor.
 Hemak Vinç Kurtarma; Yalova tersaneler bölgesine açtığı yeni şubesi ile göz doldurdu.
Müşteri memnuniyetine önem veren, Hemak Vinç Kiralama ,Yol Yardım , Oto Kurtarma, profesyonel ve deneyimli bir ekibi ile müşteri taleplerini en kısa sürede karşılamayı hedefliyor. Hemak Vinç Kurtarma temmuz ayı başında Yalova Tersaneler bölgesine açtığı yeni şubesi ile göz doldurdu.Son teknoloji ekipmanlar ve yüksek kaliteli malzemeler kullanarak, müşterilerine  en iyi hizmeti sunmak için sürekli olarak çalışmayı hedef haline getiriyor. Müşterilerinin  ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaya devam ediyor.
#hemakvinç #tersane 
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan