Takip Edin

Haber

4 girişimci ‘kiralabunu’ dedi 70 bin aboneye ulaştı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketici elektroniğinde paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Bunu fırsata dönüştüren 4 girişimci, tüketicinin iştahını ‘kiralabunu’ ve ‘kiralamini’ platformuna taşıdı.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Enflasyonla birlikte tüketici elektroniği ürünlerinde artan fiyatlar, kiralamaya olan ilgiyi artırıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketici elektroniği dünyasında paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Hem daha ekonomik hem de tüketime ciddi bir alternatif olan kiralama sektörü, teknoloji dünyasını bu alana yöneltiyor. Bu trendi yakalayarak fırsata dönüştüren 4 kişinin bir araya gelerek 2021 yılının Ocak ayında kurduğu tüketici elektroniği kiralama platformu Kiralabunu, bugün yaklaşık 70 bin üyeye hizmet veriyor.

Bu sene sonunda 200 bin aboneye ulaşma hedefi

Bu üyelerin yüzde 20’ye yakınının aktif abone olduğunu belirten Kiralabunu Kurucu Ortağı Elif Kapıcı Erdem, “Bu alana ilgi büyük. Şu anda 700’e yakın çeşit ürünümüz var. İrili ufaklı 200’e yakın şirkete hizmet veriyoruz. Bireyselin yanı sıra kurumsal abonelikler de artıyor. Bu sene sonuna kadar 200 bin aboneye ulaşmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana her çeyrek 2 kat kullanıcıyla büyüdük. Çünkü bu sistemi hem sürdürülebilir hem de ekonomik buluyorum.

Aslında tüketim geleceğinin de bu alana döndüğü bir gerçek” dedi. Türkiye’de kiralama modelinin hızla benimsenmesinin fiyatlarla da ilgisi olduğunu belirten Elif Kapıcı Erdem, “Ancak bunun arkasında çok daha büyük bir felsefe de var. İnsanlarda artık mülksüzleşme akımı söz konusu. Yani sahip oldukları ürünü elden çıkarma veya değiştirme isteği mevcut. İnsanlar bir şeye bağlı olmak ve bir şeyi alıp uzun seneler o ürünle verimsiz bir ilişki yürütmek istemiyor.

Reklam

Yeni jenerasyon bir şeye sahip olmaktansa o ürünün kullanım süresini dikkate alıyor ve en dertsiz bir şekilde ürüne sahip olmaya daha çok önem veriyor. Kiralama modelinin benimsenmesinin altındaki en büyük motivasyon da bu. Çünkü tüketici iştahı var” diye konuştu.

Pazar 200 milyar TL

Paylaşım ekonomisinin Türkiye’deki gücünü her geçen gün artırdığına dikkat çeken Elif Kapıcı Erdem, ikinci el ve kiralama pazarının son yıllarda ciddi bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Teknoloji perakendeciliği sektörü ciddi bir büyüme yakaladı. Teknoloji elektroniği pazarı 200 milyar TL’ye ulaştı. Yaklaşık 5 sene içinde de bu pazarın yüzde 2 ila 3’lük kısmı kiralama modeline evirilecek. Çünkü hem bireylerde hem de kurumlarda teknoloji adaptasyonu çok yüksek. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de bu oranlar rahatlıkla yakalanacaktır” dedi.

Herkesin evi ve ofisi birer elektronik çöplük

Kiralama modelinde cep telefonlarının pastada önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çeken Elif Kapıcı Erdem, bunların yanında ev elektroniği ürünlerinin de ilgi gördüğünü belirterek, “Robot süpürgeler, hava temizleyiciler, kahve makinaları, sezonluk ürünler, koşu bantları, aksiyon kameraları, oyun grupları, scooter’lar gibi kategoriler farklı dönemlerde öne çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

Reklam

Kiralabunu’yu kurmadan önce evlerinin elektronik atık raporunu çıkarmak istediklerini ifade eden Elif Kapıcı Erdem, “Çekmecelere ve ofise girdim. Mouslar, kulaklıklar, klavyeler gibi birçok farklı teknolojik ürün çıktı. Aslında herkesin evi ve ofisi birer elektronik çöplük. Hâlbuki biz o ürünü kiralasaydık, öyle bir seçenek olsaydı eminim o ürünlerin yüzde 80’ini kurtarabilirdik. Beni tetikleyen nokta biraz da bu oldu” dedi.

Hasar onarım masraflarının yüzde 70’i karşılanıyor

Kiralabunu’da kiralanan bütün ürünlerin şirket mülkiyetinde olduğunu ifade eden Elif Kapıcı Erdem, şöyle konuştu: “Öncesinde ürünlerin hepsini satın alırız. Bütün teknik bakımlarını yaparız. Envanterlerimize geçiririz ve sigortalarız. Dolayısıyla kullanıcıya kiralarken hasar onarım garantisi de sunarız. Eğer ki o ürünün başına kullanım sırasında bir dert geldi.

Bütün hasar onarım süreçlerini biz üstleniriz. Hasar onarım masraflarının yüzde 70’ini biz karşılarız. Yalnızca yüzde 30’unu kullanıcı öder. Bir ürün hasar süresindeyse ikame ürünle aynı kategoriden desteklenir. Abone kesintisiz teknoloji ve kira kullanım süresinde bir sıkıntı yaşamasın diye. Kullanıcıların bunu tercih etmesinin altında yatan motivasyonlardan bir tanesi de bu kolaylık.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Borusan’ın insana değer veren ve geleceğe odaklanan kurum kültürüne üç büyük ödül

Yayınlanma tarihi

-

Borusan Holding, insana ve yeteneğe değer veren yaklaşımıyla aldığı ödüllerle başarısını bir kez daha kanıtladı. Genç yeteneklere yönelik insan kaynakları ve iletişim alanlarındaki başarılı çalışmalarıyla Borusan, haziran ayında düzenlenen En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards ödül programlarında büyük ödüllerin sahibi oldu.

Bu yıl 80. yaşını kutlayan ve kendine 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonu çizen Borusan Grubu, insan kaynağı ve iletişim alanlarındaki öncü uygulamalarıyla elde ettiği başarılara yenilerini eklemeye devam ediyor. Borusan, En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards gibi prestijli ödül programlarında kazandığı ödüllerle, bu alandaki istikrarlı başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Şirket aynı zamanda yetkinlik geliştirmeye, genç yeteneklerle iletişimini güçlendirmeye ve insana değer veren bir çalışma ortamı oluşturmaya dair bağlılığını vurgularken, bu değerleri doğrultusunda gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada insan odaklı yatırımlarını sürdüreceğinin de mesajını veriyor.

Top100 Talent Program’da yine birinci

Borusan, Toptalent.co tarafından düzenlenen Top100 Talent Program kapsamında “Topluluk” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Borusan ödülü, gençlere ilk adımını cesurca atabilmesi, inisiyatif alarak, projeler geliştirerek öğrenebilmeleri ve fark yaratmaları için sunduğu Alpha Genç Yetenek Programı ile aldı. Bu ödül, Borusan’ın 7 yıldır aralıksız katıldığı ve her yıl birincilik elde ettiği programdaki istikrarlı başarısını da tescillendiriyor.

Genç Yetenek iletişimine bronz ödül

Reklam

Borusan Brandverse Awards’da bu yıl ilk defa katıldığı “İşveren Markası İletişimi: Genç Yetenek İletişimi” kategorisinde Bronz ödülün sahibi oldu. Gençler tarafından tercih edilen marka olmak amacıyla genç yeteneği etkilemek üzere hayata geçirilen yaratıcı ve etkili iletişim çalışmalarına verilen bu ödülü Borusan, Alpha Genç Yetenek Programı kapsamındaki iletişim çalışmaları ile kazandı. Yeni genç yeteneklerin Borusan’a katılması için sosyal medya hesaplarında yürütülen yoğun iletişim ile tam 13 bin 600 başvuru elde edildi. Bu yüksek oran oluşturulan iletişim stratejisinin ne kadar etkili olduğunu da açıkça gösteriyor.

En Gözde Şirketler 2024’te ikinci

Realta Danışmanlık’ın 2023 araştırması kapsamında Holding’ler kategorisindeki en gözde şirket sıralamasında ise ikinci olan Borusan’ın bu başarısı genç yetenekler için cazip bir işveren olduğunun başka bir göstergesi. 300 şirketin yer aldığı araştırmaya bu yıl 91 bin 342 öğrenci ile 39 bin 533 genç profesyonel katıldı. Ödüller, şirket hakkında bilgi sahibi olunması, uzun yıllar çalışma trendi, kişi/örgüt uyumu, kültür/kişilik uyumu gibi puanlamayı etkileyen kritik faktörlerin değerlendirilmesi sonucu veriliyor.

Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, Borusan’ın kazandığı bu üç önemli ödülle ilgili şunları söyledi: “80 yıllık köklü kurum kültürümüz, geçmişten, bugünden aldığımız ilhamla 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonumuzla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Kazandığımız bu ödüller Borusan’ın insana ve yeteneğe verdiği önemin en güzel yansımaları. Bu ödüller aynı zamanda yürüttüğümüz etkili iletişim çalışmalarımızın da ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Gençlerin gözünde en değerli şirketlerden biri olmak, bize büyük gurur veriyor. Alpha programımızla genç yetenekleri Grubumuza kazandırmak ve onlarla birlikte yolculuk etmek ön plana çıkıyor. 2018 yılından günümüze 100’ü aşkın Alpha genç yeteneği kurumumuza kazandırdık. Çok değer verdiğimiz kültür dönüşümü programımız BorusanX ile kendimizi geleceğin dünyasına uyumlandırırken, genç yeteneklerin kazanımına verdiğimiz önemi ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Başarılı insan kaynağı uygulamalarımız sayesinde, şirketimize en uygun yetenekleri çekmeyi ve onları geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Reklam
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Kızıldeniz’de güzergâh değişti, dünya ticaretinin dengesi bozuldu

Yayınlanma tarihi

-

Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yapılan saldırılar nedeni ile Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörler güzergâhı değiştirmek zorunda kaldı. Gemiler artık Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan da Türkiye’ye gelebiliyor. Çin ile Türkiye arasındaki mesafe yeni güzergâh ile birlikte 3 aya kadar uzarken, navlun ve nakliye maliyetleri de 2 katına çıktı. Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Mallar elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

İran destekli Husilerin Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere saldırıları nedeniyle Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörlerin tamamı güzergâhı değiştirdi. Artık gemiler Güney Afrika’dan Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan Türkiye’ye gelebiliyor. Yeni rota Çin ile Türkiye arasındaki mesafeyi 3 aya kadar uzatırken, güzergâh değişikliği navlun ve nakliye maliyetlerinin 2 katına çıkmasına sebep oldu. 2023 yılında 25 trilyon dolara ulaşan dünya ticaretinin yüzde 12’sinin, deniz taşımacılığının ise yüzde 30’unun Kızıldeniz’den yapıldığına dikkat çeken Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. ABD ve Çin her ne kadar bölgeye müdahale etmek için askeri güç gönderse de, henüz bir sonuç alınabilmiş değil. Mallarımız elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

“Kızıldeniz krizini öngöremedik”

Reklam

Pandemi döneminde sonrası için iç piyasada bir talep patlaması olacağını öngördüklerini ve stokları da ona göre planladıklarını açıklayan S. Selim Zengin, “Ancak Kızıldeniz’de yaşanan süreci öngörme şansımız yoktu. Bu çok konjonktürel ve hızlı gelişen bir durumdu.” dedi. Kızıldeniz’in Avrupa, Asya ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayan bir köprü konumunda olduğunu kaydeden S. Selim Zengin, yeni dönemde tren ve uçak taşımacılığının tartışıldığını vurguladı. S. Selim Zengin, sorunun çözümü için Avrupa’ya ulaşan tren yolları ön plana çıkmaya başladı. Ancak onda da teslimat süresi kısalmıyor. Ayrıca maliyet anlamında da oldukça yüksek bir durum ortaya çıkıyor. Acil olan ürünler uçakla getirilmeye çalışılıyor. Fakat uçak navlun fiyatları da çok yüksek. Ayrıca her ürünü uçağa almıyorlar. Mesela kaynak ürünleri içerisinde pil ya da içerisinde sıvı olan bazı ürünler var. Güvenlik nedeniyle uçaklar bu tür ürünleri taşımak istemiyor” dedi.

 

Sadece kaynak ürünleri ticaretinin dünyada 25 milyar dolara ulaştığını, 2030 yılında bu rakamın 35 milyar dolara çıkacağını açıklayan S. Selem Zengin, geçen yıl 4 – 11 Ocak haftası Kızıldeniz’den 200 gemi geçerken, 2024 yılının aynı dönem ve haftasında bu rakamın yüzde 66 düşüş ile 122’ye gerilediğini anımsatarak, bu durumun devam ettiğini belirtti.

 

 

Reklam

 

Devamını oku

Trend olan