Takip Edin

Haber

4 girişimci ‘kiralabunu’ dedi 70 bin aboneye ulaştı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketici elektroniğinde paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Bunu fırsata dönüştüren 4 girişimci, tüketicinin iştahını ‘kiralabunu’ ve ‘kiralamini’ platformuna taşıdı.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Enflasyonla birlikte tüketici elektroniği ürünlerinde artan fiyatlar, kiralamaya olan ilgiyi artırıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketici elektroniği dünyasında paylaşım ekonomisi giderek yaygınlaşıyor. Hem daha ekonomik hem de tüketime ciddi bir alternatif olan kiralama sektörü, teknoloji dünyasını bu alana yöneltiyor. Bu trendi yakalayarak fırsata dönüştüren 4 kişinin bir araya gelerek 2021 yılının Ocak ayında kurduğu tüketici elektroniği kiralama platformu Kiralabunu, bugün yaklaşık 70 bin üyeye hizmet veriyor.

Bu sene sonunda 200 bin aboneye ulaşma hedefi

Bu üyelerin yüzde 20’ye yakınının aktif abone olduğunu belirten Kiralabunu Kurucu Ortağı Elif Kapıcı Erdem, “Bu alana ilgi büyük. Şu anda 700’e yakın çeşit ürünümüz var. İrili ufaklı 200’e yakın şirkete hizmet veriyoruz. Bireyselin yanı sıra kurumsal abonelikler de artıyor. Bu sene sonuna kadar 200 bin aboneye ulaşmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana her çeyrek 2 kat kullanıcıyla büyüdük. Çünkü bu sistemi hem sürdürülebilir hem de ekonomik buluyorum.

Aslında tüketim geleceğinin de bu alana döndüğü bir gerçek” dedi. Türkiye’de kiralama modelinin hızla benimsenmesinin fiyatlarla da ilgisi olduğunu belirten Elif Kapıcı Erdem, “Ancak bunun arkasında çok daha büyük bir felsefe de var. İnsanlarda artık mülksüzleşme akımı söz konusu. Yani sahip oldukları ürünü elden çıkarma veya değiştirme isteği mevcut. İnsanlar bir şeye bağlı olmak ve bir şeyi alıp uzun seneler o ürünle verimsiz bir ilişki yürütmek istemiyor.

Reklam

Yeni jenerasyon bir şeye sahip olmaktansa o ürünün kullanım süresini dikkate alıyor ve en dertsiz bir şekilde ürüne sahip olmaya daha çok önem veriyor. Kiralama modelinin benimsenmesinin altındaki en büyük motivasyon da bu. Çünkü tüketici iştahı var” diye konuştu.

Pazar 200 milyar TL

Paylaşım ekonomisinin Türkiye’deki gücünü her geçen gün artırdığına dikkat çeken Elif Kapıcı Erdem, ikinci el ve kiralama pazarının son yıllarda ciddi bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Teknoloji perakendeciliği sektörü ciddi bir büyüme yakaladı. Teknoloji elektroniği pazarı 200 milyar TL’ye ulaştı. Yaklaşık 5 sene içinde de bu pazarın yüzde 2 ila 3’lük kısmı kiralama modeline evirilecek. Çünkü hem bireylerde hem de kurumlarda teknoloji adaptasyonu çok yüksek. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de bu oranlar rahatlıkla yakalanacaktır” dedi.

Herkesin evi ve ofisi birer elektronik çöplük

Kiralama modelinde cep telefonlarının pastada önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çeken Elif Kapıcı Erdem, bunların yanında ev elektroniği ürünlerinin de ilgi gördüğünü belirterek, “Robot süpürgeler, hava temizleyiciler, kahve makinaları, sezonluk ürünler, koşu bantları, aksiyon kameraları, oyun grupları, scooter’lar gibi kategoriler farklı dönemlerde öne çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

Reklam

Kiralabunu’yu kurmadan önce evlerinin elektronik atık raporunu çıkarmak istediklerini ifade eden Elif Kapıcı Erdem, “Çekmecelere ve ofise girdim. Mouslar, kulaklıklar, klavyeler gibi birçok farklı teknolojik ürün çıktı. Aslında herkesin evi ve ofisi birer elektronik çöplük. Hâlbuki biz o ürünü kiralasaydık, öyle bir seçenek olsaydı eminim o ürünlerin yüzde 80’ini kurtarabilirdik. Beni tetikleyen nokta biraz da bu oldu” dedi.

Hasar onarım masraflarının yüzde 70’i karşılanıyor

Kiralabunu’da kiralanan bütün ürünlerin şirket mülkiyetinde olduğunu ifade eden Elif Kapıcı Erdem, şöyle konuştu: “Öncesinde ürünlerin hepsini satın alırız. Bütün teknik bakımlarını yaparız. Envanterlerimize geçiririz ve sigortalarız. Dolayısıyla kullanıcıya kiralarken hasar onarım garantisi de sunarız. Eğer ki o ürünün başına kullanım sırasında bir dert geldi.

Bütün hasar onarım süreçlerini biz üstleniriz. Hasar onarım masraflarının yüzde 70’ini biz karşılarız. Yalnızca yüzde 30’unu kullanıcı öder. Bir ürün hasar süresindeyse ikame ürünle aynı kategoriden desteklenir. Abone kesintisiz teknoloji ve kira kullanım süresinde bir sıkıntı yaşamasın diye. Kullanıcıların bunu tercih etmesinin altında yatan motivasyonlardan bir tanesi de bu kolaylık.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan