Takip Edin

Sektörel Gündem

Günlük kiralık daire sayısı 24 bine ulaştı

Ev sahibi ve kiracı davaları mahkemeleri kilitlerken, günlük kiralıkların yıldızı parladı. Aylık kira fiyatlarını ikiye katlayan günlük kiralıkların sayısı 24 bine ulaştı. İstanbul’da en düşük 300 ile 1.500 lira arasında seyreden ve 30 bini bulan fiyatlar, yazlık bölgelerde 60 bin liraya kadar yükseliyor.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Kiralık dairelerin adeta karaborsaya düştüğü son dönemde günlük kiralıkların yıldızı parladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kıskaca aldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da konaklayan kişinin bildirilmesi ve vergilendirmeye hazırlandığı günlük kiralıklar evlere, yaz mevsiminin de eksiyle ilgi katlandı.

İstanbul başta olmak üzere turizm bölgelerinde dairesi, süiti, villası olan vatandaşlar ek gelir sağlamak için evlerini günlük kiralamaya açarken, online emlak platformlarındaki günlük kiralıkların 24 bine ulaştığı belirlendi.

Fiyatların da aylık kiralamaları 2’e katladığı görüldü. Yoğun talep nedeniyle İstanbul’da saatlik 100, günlük 300 liradan başlayan fiyatlar, dairenin büyüklüğüne, bölgesine, manzarasına, kapasitesine, eşyasına göre yaklaşık 1.200 lira ile 30 bin lira arasında değişiyor.

Villalar 60 bin, bungalovlar 8 bin TL

Reklam

İstanbul’da bazı ev sahiplerinin, dolar üzerinden yaptığı kiralamalarda günlük 120 dolar, haftalık 840 dolar ücret istediği öğrenildi Tatilcilerin çekim merkezi Muğla’da ise havuzlu villalarda günlük kiralamalar 60 bin liraya kadar yükseliyor. Son dönemde tatilcileri cezbeden bungalov evlerinde ise kiralara 4 bin 500 liradan başlayıp, 8 bin liraya kadar çıkıyor.

Telefonla ulaştığımız bazı ilan sahipleri, günlük kiralık evlerin yoğun talep gördüğünü ve önceden rezervasyon yapmak gerektiğini belirtiyor. Günlük kiralamalarda dikkat çeken bir nokta da fiyatlar. Konuştuğumuz bazı ilan sahipleri, 20-30 lira olarak görülen günlük kiralama fiyatlarının tanıtım amaçlı yazıldığını, asıl fiyatların 45-50 metrekarelik dairelerde 1.200 ile 6 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Ayda aldığını 15 günde kazanıyor

Bazı ilan sahipleri de söz konusu 30-100 liralık fiyatların sadece saatlik olduğunu, 1-3 saat arası fiyatın 300 lira olduğunu, tüm günlük fiyatın da 1.500 lira olduğuna belirtti.

Talebin yoğun olduğunu açıklayan ilan sahipleri, “O nedenle önceden rezervasyon yapmanız ve yüzde 50 kaparo vermeniz gerekiyor” dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, günlük kiralık ev uygulamasının piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi. Bu durumun arzı kısıtladığına işaret eden Aşa, “Piyasada zaten kiralık ev sıkıntısı var.

Reklam

Aylık kiralamalara verilebilecek evler günlük kiralamaya veriliyor. Kiraya veren kişiler bir ayda aldığını 15-20 günde alıyor. Kiracı ya da yüzde 25 zam sınırı da yok, evini devamlı güncelliyor. Günün koşullarını göre evinin kirasını sürekli güncelliyor. Daha iyi getiri sağlamak isteyenler günlük kiralama yapıyor. İki misli kazanabiliyor” dedi. Turizm dönemi olduğunu ve yüksek fiyatlar dolayısıyla otellere gitmek istemeyenlerin günlük kiralık evleri tercih ettiğine işaret eden Aşa, bu durumun aylık kiralamalara da kısmen etkisi olduğunu dile getirdi.

Ruhsatsız kiralamak yasalara a

ykırı

İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Emlak Danışmanı Şenay Araç Demir, günlük kiralamaya talebin arttığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “İstanbul ve turizm ağırlıklı olan bölgelerde süitler, apartlar, razidanslar, hoteller yanı sıra evi olan vatandaşlar da ek gelir elde etmek için evlerini günlük, haftalık, aylık gibi kısa dönem kiralama yaparak piyasadaki yoğun talebi fırsata çeviriyorlar.

Okul, akraba ziyareti, sağlık tedavisi gibi farklı gerekçelerle İstanbul ‘da kısa dönemli işi olan vatandaşlar ve de turist olarak gelen ziyaretçiler, otel fiyatlarının çok pahalı olmasından dolayı kısa dönemli kiralama yapmayı tercih etmekteler. Böylece daha uygun fiyata ev konforunu yaşıyorlar.

Reklam

Antalya, Kemer, Alanya, Marmaris vs tatil bölgelerinde haftalık 15 günlük veya 1aylık süre ile daire ve villalar kiralanmak suretiyle yoğun talebe cevap veriliyor. Ancak evini kiralayan vatandaşların bazıları vergiye tabi olmadığından, ortada haksız bir kazanç çıkıyor. Bu konunun denetiminin de zor olması ciddi bir sorun teşkil ediyor. Evini kiralayacak mülk sahiplerinin günlük kiralık ev ruhsatı almadan evlerini kiraya vermeleri yasalara göre suç olarak kabul ediliyor.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan