Takip Edin

Sektörel Gündem

Günlük kiralık daire sayısı 24 bine ulaştı

Ev sahibi ve kiracı davaları mahkemeleri kilitlerken, günlük kiralıkların yıldızı parladı. Aylık kira fiyatlarını ikiye katlayan günlük kiralıkların sayısı 24 bine ulaştı. İstanbul’da en düşük 300 ile 1.500 lira arasında seyreden ve 30 bini bulan fiyatlar, yazlık bölgelerde 60 bin liraya kadar yükseliyor.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Kiralık dairelerin adeta karaborsaya düştüğü son dönemde günlük kiralıkların yıldızı parladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kıskaca aldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da konaklayan kişinin bildirilmesi ve vergilendirmeye hazırlandığı günlük kiralıklar evlere, yaz mevsiminin de eksiyle ilgi katlandı.

İstanbul başta olmak üzere turizm bölgelerinde dairesi, süiti, villası olan vatandaşlar ek gelir sağlamak için evlerini günlük kiralamaya açarken, online emlak platformlarındaki günlük kiralıkların 24 bine ulaştığı belirlendi.

Fiyatların da aylık kiralamaları 2’e katladığı görüldü. Yoğun talep nedeniyle İstanbul’da saatlik 100, günlük 300 liradan başlayan fiyatlar, dairenin büyüklüğüne, bölgesine, manzarasına, kapasitesine, eşyasına göre yaklaşık 1.200 lira ile 30 bin lira arasında değişiyor.

Villalar 60 bin, bungalovlar 8 bin TL

Reklam

İstanbul’da bazı ev sahiplerinin, dolar üzerinden yaptığı kiralamalarda günlük 120 dolar, haftalık 840 dolar ücret istediği öğrenildi Tatilcilerin çekim merkezi Muğla’da ise havuzlu villalarda günlük kiralamalar 60 bin liraya kadar yükseliyor. Son dönemde tatilcileri cezbeden bungalov evlerinde ise kiralara 4 bin 500 liradan başlayıp, 8 bin liraya kadar çıkıyor.

Telefonla ulaştığımız bazı ilan sahipleri, günlük kiralık evlerin yoğun talep gördüğünü ve önceden rezervasyon yapmak gerektiğini belirtiyor. Günlük kiralamalarda dikkat çeken bir nokta da fiyatlar. Konuştuğumuz bazı ilan sahipleri, 20-30 lira olarak görülen günlük kiralama fiyatlarının tanıtım amaçlı yazıldığını, asıl fiyatların 45-50 metrekarelik dairelerde 1.200 ile 6 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Ayda aldığını 15 günde kazanıyor

Bazı ilan sahipleri de söz konusu 30-100 liralık fiyatların sadece saatlik olduğunu, 1-3 saat arası fiyatın 300 lira olduğunu, tüm günlük fiyatın da 1.500 lira olduğuna belirtti.

Talebin yoğun olduğunu açıklayan ilan sahipleri, “O nedenle önceden rezervasyon yapmanız ve yüzde 50 kaparo vermeniz gerekiyor” dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, günlük kiralık ev uygulamasının piyasayı olumsuz etkilediğini söyledi. Bu durumun arzı kısıtladığına işaret eden Aşa, “Piyasada zaten kiralık ev sıkıntısı var.

Reklam

Aylık kiralamalara verilebilecek evler günlük kiralamaya veriliyor. Kiraya veren kişiler bir ayda aldığını 15-20 günde alıyor. Kiracı ya da yüzde 25 zam sınırı da yok, evini devamlı güncelliyor. Günün koşullarını göre evinin kirasını sürekli güncelliyor. Daha iyi getiri sağlamak isteyenler günlük kiralama yapıyor. İki misli kazanabiliyor” dedi. Turizm dönemi olduğunu ve yüksek fiyatlar dolayısıyla otellere gitmek istemeyenlerin günlük kiralık evleri tercih ettiğine işaret eden Aşa, bu durumun aylık kiralamalara da kısmen etkisi olduğunu dile getirdi.

Ruhsatsız kiralamak yasalara a

ykırı

İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Emlak Danışmanı Şenay Araç Demir, günlük kiralamaya talebin arttığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “İstanbul ve turizm ağırlıklı olan bölgelerde süitler, apartlar, razidanslar, hoteller yanı sıra evi olan vatandaşlar da ek gelir elde etmek için evlerini günlük, haftalık, aylık gibi kısa dönem kiralama yaparak piyasadaki yoğun talebi fırsata çeviriyorlar.

Okul, akraba ziyareti, sağlık tedavisi gibi farklı gerekçelerle İstanbul ‘da kısa dönemli işi olan vatandaşlar ve de turist olarak gelen ziyaretçiler, otel fiyatlarının çok pahalı olmasından dolayı kısa dönemli kiralama yapmayı tercih etmekteler. Böylece daha uygun fiyata ev konforunu yaşıyorlar.

Reklam

Antalya, Kemer, Alanya, Marmaris vs tatil bölgelerinde haftalık 15 günlük veya 1aylık süre ile daire ve villalar kiralanmak suretiyle yoğun talebe cevap veriliyor. Ancak evini kiralayan vatandaşların bazıları vergiye tabi olmadığından, ortada haksız bir kazanç çıkıyor. Bu konunun denetiminin de zor olması ciddi bir sorun teşkil ediyor. Evini kiralayacak mülk sahiplerinin günlük kiralık ev ruhsatı almadan evlerini kiraya vermeleri yasalara göre suç olarak kabul ediliyor.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan