Takip Edin

Haber

İmbat İklimlendirme yenilikçi ürünler geliştiriyor

Yaşanabilir bir dünya ve sektörel gelişimin sürdürülebilirliği için İmbat İklimlendirme, bakanlık onaylı Ar-GE Merkezi ile yüksek verimli ve doğa dostu gazlar ile çalışan cihazlar tasarlayıp üretmek amacıyla çalışıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Genel Müdürü Nuriye Gümrükçüler, iklimlendirme ve soğutma alanındaki özgün tasarımları ve yenilikçi ürünleri ile dünyada Türkiye’yi temsil eden yüzde 100 yerli mühendislik gücüne sahip ve markasını sektörde global oyuncuların yanında konumlandırmayı başarmış bir yerli üretici olduklarını söyledi.

“Uçak iklimlendirme cihazını ekledik”

TÜBİTAK destekli birden fazla Ar-Ge projesini sonuçlandırdıkları bir dönem yaşadıklarını, iklimlendirme sektöründeki 12 Ar-Ge merkezinden biri olan İmbat Ar-Ge Merkezi’nde uzun çalışmalar sonrasında ortaya çıkan ve ürün gamına eklenen ürünler hakkında da bilgi veren Gümrükçüler, şöyle devam etti: “Havacılık sektörüne yönelik İmbat marka yolcu yürüme köprüsü kliması birçok uluslararası havalimanında yaklaşık 4 senedir kullanılıyor.

Buna eklenen yeni ürünümüz olan park halindeki uçakların klimatize edilmesini sağlayan, uçak iklimlendirme cihazımızın testlerini 2022 yılı başında başarıyla tamamladık ve ürün gamımıza ekledik.

Reklam

Bu cihazımız 2022 yılında ilk olarak Nahçıvan Havalimanında kullanıldı. İkinci referansımız ise Kayseri Havalimanı için üretildi. Yine veri merkezi soğutmasına yönelik hassas klimalarımıza yenilerini ekledik, yüksek verimli Inrow ve Inrack klimaları geliştirerek küçük ve mikro veri merkezleri için klima çözümleri de ürün gamımıza eklenmiş oldu.

Son dönemde veri merkezi soğutma sistemlerine yönelik geliştirdiğimiz bir önemli ürün de yüksek ısı yoğunluğu olan serverlar için geliştirdiğimiz arka kapak soğutucularımızdır. İmbat kapak tipi ısı değiştiriciler ise veri merkezi iç ısı yükünü düşürmekte, böylece ısı geri kazanımı sağlanmakta ve sistemin verimliliği artırılmaktadır.”

İmbat İklimlendirme’nin 1991 yılından bu yana iklimlendirme sektörünün ihtiyaçlarına ve geleceğine yönelik yenilikçi ürün tasarımlarına imza atan bir firma olduğuna dikkat çeken Gümrükçüler, İmbat Çatı Tipi Klima ile Eurovent sertifikasını alan dünyada yedinci, Türkiye’de ise tamamen yerli tasarım ile bu sertifikayı alan ilk firma, global çapta bu belgeye sahip olan 13 firmadan biri olduğunu kaydetti.

“Yüzde 85 ihracat oranına ulaştık”

İmbat’ın 50 ülkeye ihracat yaptığını söyleyen Gümrükçüler, sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılında yüzde 85 ihracat oranına ulaştık. 2023 yılında da bu oran doğrultusunda ilerlemekteyiz. İhracatımızın büyük kısmını Avrupa ülkelerine yapmaktayız ve ürünlerimiz ilgili Avrupa regülasyonlara uygun durumda.

Reklam

Gelecek odaklı ürünler tasarlayan ve teknoloji geliştirme kabiliyeti olan bir firma olarak Avrupa’ya ERP 2021 standartlarına uygun yüksek verimli cihazlar üretiyoruz. Ayrıca Avrupa’da 2021’den beri uygulanan, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçecek olan F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazları Avrupa’ya ihraç ettiğimiz ürünlerimizde kullanıyoruz.”

“2024’te sektörde büyüme bekliyoruz”

Klima pazarının Türkiye’de ve dünyada 2022 yılında büyüme kaydettiğini de belirten Gümrükçüler, “Ülkemizde 2023’te pazarda büyümenin ya küçük olması ya da stabil kalmasını, ancak 2024′ te büyümenin artmasını bekliyoruz. Klima sektöründe enerji verimli ürünleri artması hem sektörümüzün gelişmesine hem de ülke ekonomisine faydalı.

Yatırım, tasarım ve imalat alanlarında enerji ekonomisine dönük olarak yapılan çalışmaların da daha çok artmasını bekliyoruz. Enerji ekonomisi yapan cihazlar yeni yatırımların yanında mevcut binaların renevasyonunu da içine alacağından pazarın büyümesine sebep olacaktır. Yaşanabilir bir dünya ve sektörel gelişimin sürdürülebilirliği ve rekabet gücünün artırılması için İmbat olarak hep olduğu gibi yüksek verimli ve doğa dostu gazlar ile cihazlar tasarlayıp üretmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan