Takip Edin

Enerji Projeleri

“İklim değişikliğine karşı mücadelede binaların mantolanması büyük önem taşıyor”

Abone Ol 

Avrupa’nın Mantolama Devi Baumit, düzenlediği İklim Değişikliğine Karşı Mantolama Zirvesi’nde Türkiye’nin dört bir yanındaki bayileri ve inşaat …

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa’nın Mantolama Devi Baumit, düzenlediği İklim Değişikliğine Karşı Mantolama Zirvesi’nde Türkiye’nin dört bir yanındaki bayileri ve inşaat sektörünün ilgilileriyle bir araya geldi. 2022 yılında inşaat sektörünün gündemindeki konuların değerlendirildiği etkinlikte, iklim değişikliği ve artan enerji maliyetleri nedeniyle enerji tasarrufu ve mantolamanın kritik önemi vurgulandı. ‘Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın sonuçlarının da masaya yatırıldığı zirveye, Fütürist Ufuk Tarhan ve Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

 Baumit, her yıl gelenek haline getirdiği bayileriyle ve sektör ilgilileriyle buluşma etkinliğini bu yıl İklim Değişikliğine Karşı Mantolama Zirvesi adı altında gerçekleştirdi. 23 Mart Çarşamba günü hibrit olarak düzenlenen zirveye, Baumit Türkiye YouTube kanalı üzerinden 3 bine yakın kişi katıldı.  Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı ve Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer’in ev sahipliğinde düzenlenen zirvede sektörün ana gündem maddeleri değerlendirildi. Baumit’in geçtiğimiz aylarda Türkiye çapında gerçekleştirdiği ‘Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın sonuçlarının analiz edildiği etkinlikte, mantolamanın iklim değişikliğine karşı alınabilecek en kritik önlemlerden olduğu vurgulandı. 

Zirvede Fütürist Ufuk Tarhan döngüsel ekonomi, gelecekte çıkacak iş modelleri, konfor ihtiyaçları ve enerji verimliliği hakkında ilham verici bir konuşma yaptı. Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu da çarpıcı örneklerle iklim krizinin doğaya yansımasını paylaştı.

Atalay Özdayı: ‘En önemli gündem maddemiz iklim değişikliği’

Etkinlikte inşaat ve yapı malzemeleri sektöründeki son durumu değerlendiren Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı, “2021 yılının ilk yarısında pandemi sonrası toparlanarak büyüme gösteren inşaat sektörü 2021’in son çeyreğinde yüksek enflasyon, satın alma gücünün kaybı, yükselen maliyetler nedeniyle daralma sürecine girdi. Bu gündem maddelerine ek olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enerji fiyatlarındaki ve konut kredilerindeki artışın seyri 2022 yılının en önemli gündem maddeleri olmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 24,1 arttı. Konut satışlarına baktığımızda 2021’de yaklaşık 1,5 milyon konuş satışıyla 2020 yılıyla paralel ilerleyen bir süreç görüyoruz. İnşaat sektörü küçülürken, inşaat malzemeleri sektörünün kaydettiği büyümede yenileme pazarındaki güçlü talep etkisini gösteriyor. Ancak dünya olarak 2022 ve önümüzdeki dönemde en önemli gündem maddemiz iklim değişikliği. İklim değişikliği ile mücadelede alacağımız en kritik önlemlerden biri ısı yalıtımı.  Avrupa’nın mantolama devi Baumit olarak ülkemizde ısı yalıtımı bilincini artırmak için çalışıyor, iklim değişikliği ile mücadele ve enerji tasarrufu için mantolamanın tercih değil zorunluluk olduğuna dikkat çekmeye devam ediyoruz” dedi.

‘Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme seferberliği başlattık’

Zirvede Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer de geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdikleri Türkiye İklim Krizi ve Mantolama Algı Araştırması’nın öne çıkan sonuçlarını paylaştı.  Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu olan binaların karbondioksit salımında da ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Dinçer şöyle devam etti: “Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de toplumun yüzde 64’ü için mantolama yaptırmak iklim değişikliği için alınan bir önlem. Toplumumuzun bu konuda biraz daha bilinçlendirilmeye ihtiyacı var. Biz de Baumit olarak bayilerimizle birlikte bu sorumluluğun üzerimize düşen kısmını alıyoruz. Bu vizyonumuzu bir sosyal sorumluluk projesi ile çocuklarımızı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme seferberliğine dönüştürdük. Geleceğimizi Mantoluyoruz projesi yaklaşık 3 yıldır sürdürülebilir bir şekilde büyüyor ve yaygınlaşıyor. Başladığımızdan beri toplam 20 bin çocuk bu bilinçlendirme projesine dâhil oldu ve aynı zamanda onlar için hazırladığımız montlarla ve defterlerle buluştu. Projemiz büyüyerek devam edecek”.

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Projeleri

Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile Ortaklık Kurarak Global Büyüyor

Yayınlanma tarihi

-

Global ortak arayışını tamamlayan Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile ortaklık kurarak uluslararası varlığını genişletmeyi amaçlıyor.

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor. Enerji şirketinin yeni finansal kaynak oluşturma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında şirket; WH ve KIA ile çeşitli anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor.

Anlaşmalar kapsamında; enerji şirketinin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli araç şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni şirket altında yönetilecek. ZES ve electrip markaları ile devam eden büyüme ve globalleşme sürecini desteklemek için WH, yeni şirketin çoğunluk payına (yüzde 50+1) sahip olacaktır. Zorlu Enerji’nin CEO’su Sinan Ak ve CFO’su Elif Yener yeni kurulacak şirkette de aynı görevleri üstlenecek. Şirket kurulumunu takiben, şirketin Avrupa’da büyümesini desteklemek amacı ile Yönetim Kuruluna Nicola De Sanctis Yönetim Kurulu Başkanı, Gab Barbaro ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılacak.

Ayrıca Zorlu Holding’in elinde bulunan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (Zorlu Enerji) hisselerinin satışı sonucunda WH, yüzde 12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak.

Enerji şirketinin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, Şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028 yılına kadar vadelendirilmiş olacak.

Şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla imzalanan anlaşmalarla ilgili Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak şu açıklamada bulundu: ”Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018 yılında başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği çok dilli platforma sahip olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, müşteri hizmetleri ve satış sonrası destek hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve Amerika’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, aynı zamanda enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son derece memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu gibi küresel arenada da sözü geçen bir şirket olmayı hedefliyoruz.”

Devamını oku

Enerji Projeleri

Enerjisa Enerji Üç Uluslararası Ödüle Layık Görüldü

Yayınlanma tarihi

-

Enerjisa Enerji’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi desteği ile yürütülen ‘SENTRUM’ ve yine şirketin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında uygulamaya koyduğu ‘KOZALAK’ projeleri Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinden toplam 3 ödüle layık görüldü.

İş stratejisinin temelinde sürdürülebilirlik olan Türkiye’nin lider elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerinden biri olan Enerjisa Enerji, sosyal sorumlulukta topluma en duyarlı projelerin rekabet ettiği uluslararası Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalında toplam 3 ödüle layık görülerek Türkiye’den en çok ödül alan şirket oldu.

Enerji şirketi, UNDP ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM ) sosyal sorumluluk alanında uluslararası ilgi görmeye devam ediyor. SENTRUM ile Enerjisa Enerji Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Lider ve Yeşil Girişim projesi olarak seçildi ve 2 ödüle layık görüldü.

Communitas Awards’ın enerji şirketini ödüllendirdiği bir diğer proje ise ‘KOZALAK’ oldu. Enerjisa Enerji’ nin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında hayata geçirdiği projelerden biri olan KOZALAK ise Communitas Awards’ ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Sürdürülebilirlik alanında en iyisi olarak seçildi.

Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği’nin (AMCP), 12 yıldır aralıksız düzenlediği Communitas Awards ödül programı Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alıyor.

 

“Odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak”
Enerji şirketinin sürdürülebilirlik stratejisini çok yakın bir tarihte gözden geçirdiklerini ve daha kapsamlı ve bütüncül bir yapıya dönüştürdüklerini aktaran Enerjisa Enerji Kurumsal Yetkinlikler ve Sürdürülebilir Bölüm Başkanı Ebru Taşçıoğlu, “Sürdürülebilirlik, günden güne kendini yenileyen, bu sebeple de çok sıkı takip gerektiren bir saha. Biz de şirket olarak, Türkiye’de enerji gibi stratejik öneme sahip bir sektörde hizmet veriyor olmanın bilinciyle, stratejilerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Ayrıca bu sorumluluğun bilincinde, sürdürülebilirlik yaklaşımımızı merkezi ve bütünsel bir bakış açısı ile değer oluşturacak bir rehber olarak görüyoruz. Bu doğrultuda odaklandığımız üç temel etki alanımız var: Gezegen için Etki, Toplum için Etki ve Etki Odaklı İş Modeli. Bu doğrultuda odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak.

Tam bu noktada Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alan Communitas Awards’dan 3 ödül ile dönmüş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşarken, hayata geçirdiğimiz SENTRUM ve KOZALAK ile etki odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ne kadar doğru yolda ilerlediğini görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Projelerin hayata geçirilmesi esnasında gerek fikir aşamasında gerek sahada emek veren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Enerji Projeleri

Türkiye Rusya’dan Gaz İndirimi Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Enerji kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Özbekistan’da yarın görüşecek. Görüşmede, öne çıkacak konu başlıklarında biri de enerji olacak.

Gazete Durum’dan İlknur Yağumli’nin haberine göre, Erdoğan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgazın fiyatında indirim talep etmesi bekleniyordu. Enerji kulislerine göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

TürkAkım ve Mavi Akım’da, fiyat formülünün yüzde 70 TTF, yüzde 30 Brent petrole bağlanması sonrasında Rusya’dan ithal edilen gazın bin metreküp fiyatı, eski fiyatına göre birkaç kat artmıştı. Uzmanlara göre fiyat, 1000-1500 dolara yükselmişti. Bu tutarın, tarafların karşılıklı anlaşması sonucunda 600-800 avro bandına dek indirilebileceği iddia edildi.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish