Takip Edin

Enerji Projeleri

LG ThinQ ile net sıfır hedefine uygun yaşam

Abone Ol 

LG’nin Akıllı Ev Teknolojisi ile Eko-Yaşam Kolaylaşıyor. Dünya Saati, uzun zamandır eko-yaşama dönmeyi, doğayla daha yakın olmayı planlayanlar …

Yayınlanma tarihi

-

LG’nin Akıllı Ev Teknolojisi ile Eko-Yaşam Kolaylaşıyor.

Dünya Saati, uzun zamandır eko-yaşama dönmeyi, doğayla daha yakın olmayı planlayanlar için bir aracı görevi üstlenebilir. Akıllı ev teknolojileri de, bu sürdürülebilir yolculuğu çok daha kolay hale getirerek elektrik ve su tüketiminden tasarruf edilmesine ve evlerin enerji ayak izinin küçültülmesine yardımcı olacaktır.

Enerji tasarrufunun ötesine geçen LG’nin akıllı ev platformu LG ThinQ, kullanıcıları daha yeşil bir yola sokmak için çeşitli yeni çevre dostu özellikler sunuyor. LG’nin akıllı teknolojileri net sıfır yaşam tarzına ulaşılmasına şöyle yardımcı oluyor:

Enerji Tasarrufunda Kolaylık

LG ThinQ uygulamasının kullanıcıların ev aletlerinin enerji verimliliğini zahmetsizce optimize etmesine olanak tanıyan akıllı özellikleri sayesinde evde enerji tasarrufu yapmak çok daha kolay hale geliyor. Uygulama, kullanım alışkanlıklarını bile dikkate alarak enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı oluyor. Örneğin, buzdolabının kapısını açıp kapatma olasılığının daha düşük olduğu gece saatlerinde buzdolabının güç tüketimini en düşük seviyeye ayarlayabiliyor.

Uzaktan izleme ve kontrol özellikleri de gereksiz elektrik kullanımının azaltılmasına yardımcı oluyor. Örneğin, kullanıcı ön kapıyı kilitledi ve bir tatil için yola çıktı, ancak cihazlardan birini kapatmayı unuttu. LG ThinQ uygulaması varsa hiç sorun değil. Kullanıcılar uygulama üzerinden tüm cihazlarınızın durumunu kontrol edebiliyor, ardından nerede olurlarsa olsunlar diledikleri cihazı uzaktan kapatabiliyorlar.

Günlük Hayat Akışında Dünyayı Korumak

Evde enerji kullanımını azaltmanın yanı sıra, günlük yaşamda çevre için başka neler yapılabilir? LG ThinQ uygulaması bunun için, gıda son kullanma tarihi uyarısı gibi özelliklerle iyi düşünülmüş çözümler sunuyor. Kullanıcılara, buzdolabında saklanan taze yiyeceklerin süresinin dolmak üzere olduğunu bildiren bu yararlı uyarılar, yiyeceklerin boşa gitme olasılığını önemli ölçüde azaltıyor – bu da sürdürülebilir yaşamın yanı sıra, evdeki market harcamalarını kontrol altına almak adına önemli bir katkı sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için yapılması gereken tek şey ise, her bir gıda maddesini buzdolabına koyarken son kullanma tarihini kaydetmek. Bu işlemin ardından, son kullanma tarihi yakın olan bir malzeme henüz kullanılmadıysa, uygulama kullanıcının akıllı telefonuna bildirim gönderiyor.

Mutfaktan çamaşır odalarına taşınan LG ThinQ uygulaması, su veya deterjan israfı olmadan temiz giysiler sağlayan kullanışlı bir döngü önerisi de sunuyor. LG çamaşır makinesi, kumaş türünü ve yükün ağırlığını belirledikten sonra, ThinQ uygulaması hem mükemmel yıkama hem de çevre için için en uygun döngüyü öneriyor.  

Ev Aletlerinin Ömrünü Uzatma

Cihazları iyi çalışır durumda tutmak, yalnızca kullanım ömrünü uzatmakla kalmıyor, uzun vadede paradan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Bunun da ötesinde, çalışma sırasında aşırı güç tüketimini de önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca, cihazlara iyi bakmak, dünyanın geri dönüşüm tesislerinde de daha az yük olması anlamına geliyor; çünkü cihazların kullanım ömrü ne kadar uzun olursa, çöpe gitmeleri de o kadar uzun sürüyor. Kullanıcıların LG ev aletlerine daha iyi bakmalarını desteklemek için tasarlanan ThinQ uygulamasının Akıllı Teşhis özelliği, her şeyin istendiği gibi çalıştığından emin olmak için hızlı bir kontrol yapabiliyor. Önleyici bakımın yanı sıra uygulama, bir ürünün filtrelerini değiştirme zamanı geldiğinde hatırlatma görevini de yerine getiriyor.

İşleri bir adım daha ileri götüren LG, kısa süre önce Yükseltilebilir Cihazların piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bu cihazlar, zaman içinde yeni özellikler ve işlevler sağlamak üzere yükseltilebiliyorlar. Daha yeni bir model almaya gerek kalmadan yeni ve sürekli gelişen kullanıcı deneyimleri sunan LG’nin Yükseltilebilir Cihaz paradigması, şirketin elektronik ürünlerinin ömrünü daha da uzatma ve küresel e-atık sorununun hafifletilmesine yardımcı olma potansiyeline sahip.

LG kullanıcıları, en yeni akıllı ev teknolojileri ile her zamankinden daha rahat ve daha sürdürülebilir bir hayatın tadını çıkarabiliyorlar.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Projeleri

Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile Ortaklık Kurarak Global Büyüyor

Yayınlanma tarihi

-

Global ortak arayışını tamamlayan Zorlu Enerji, Wren House Infrastructure LP (WH) ile ortaklık kurarak uluslararası varlığını genişletmeyi amaçlıyor.

Zorlu Enerji, Kuwait Investment Authority (KIA)’nın doğrudan bağlı ortaklığı Wren House Infrastructure LP (WH) ile uzun soluklu iş birliğini ortaklığa dönüştürüyor. Enerji şirketinin yeni finansal kaynak oluşturma ve uzun vadeli borçlanma stratejisi kapsamında şirket; WH ve KIA ile çeşitli anlaşmalar yaparak yabancı sermayesini güçlendirmeyi ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlıyor.

Anlaşmalar kapsamında; enerji şirketinin şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gelecekteki elektrikli araç şarj istasyonu ve enerji verimliliği yatırımları yurtdışında kurulacak yeni şirket altında yönetilecek. ZES ve electrip markaları ile devam eden büyüme ve globalleşme sürecini desteklemek için WH, yeni şirketin çoğunluk payına (yüzde 50+1) sahip olacaktır. Zorlu Enerji’nin CEO’su Sinan Ak ve CFO’su Elif Yener yeni kurulacak şirkette de aynı görevleri üstlenecek. Şirket kurulumunu takiben, şirketin Avrupa’da büyümesini desteklemek amacı ile Yönetim Kuruluna Nicola De Sanctis Yönetim Kurulu Başkanı, Gab Barbaro ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılacak.

Ayrıca Zorlu Holding’in elinde bulunan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (Zorlu Enerji) hisselerinin satışı sonucunda WH, yüzde 12,34’lük pay ile azınlık hissedarı olacak.

Enerji şirketinin bilanço ve finansal pozisyonunu güçlendirmek amacı ile gerçekleştirilen anlaşmalarla, Şirketin döviz cinsinden borç riskinin azaltılması ve geri ödeme vadesinin uzatılması hedefleniyor. Bu kapsamda, kredi sözleşmesinden kalan bakiye de 2028 yılına kadar vadelendirilmiş olacak.

Şirketin finansal altyapısını güçlendirme amacıyla imzalanan anlaşmalarla ilgili Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak şu açıklamada bulundu: ”Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2018 yılında başladık. Bugün geldiğimiz noktada kendi yazılımcıları ile geliştirdiği çok dilli platforma sahip olan ve bunu ticari olarak pazarlayabilen, müşteri hizmetleri ve satış sonrası destek hizmeti sunabilen, Türkiye’de lider konumda bir şirketiz. Burada edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübeyi yurtdışına yayma amacı ile bir yolculuğa çıktık. Doğu ve Batı Avrupa’da şirketlerimizi kurduk. Avrupa genelinde ve Amerika’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu amaçla ekiplerimizi oluşturmaya başladık. Stratejik olarak yurtdışında yeni markamız ‘electrip’, Türkiye’de ise ‘ZES’ markamız ile yolumuza devam edeceğiz. Sadece şarj istasyonu işinde değil, aynı zamanda enerji verimliliği kulvarında da büyüyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu yolculuğa, yatırım desteği sağlayacak global ortağımız WH ile çıkmaktan son derece memnunuz. Atılan bu adımla, Türkiye’de olduğu gibi küresel arenada da sözü geçen bir şirket olmayı hedefliyoruz.”

Devamını oku

Enerji Projeleri

Enerjisa Enerji Üç Uluslararası Ödüle Layık Görüldü

Yayınlanma tarihi

-

Enerjisa Enerji’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi desteği ile yürütülen ‘SENTRUM’ ve yine şirketin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında uygulamaya koyduğu ‘KOZALAK’ projeleri Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinden toplam 3 ödüle layık görüldü.

İş stratejisinin temelinde sürdürülebilirlik olan Türkiye’nin lider elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerinden biri olan Enerjisa Enerji, sosyal sorumlulukta topluma en duyarlı projelerin rekabet ettiği uluslararası Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalında toplam 3 ödüle layık görülerek Türkiye’den en çok ödül alan şirket oldu.

Enerji şirketi, UNDP ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM ) sosyal sorumluluk alanında uluslararası ilgi görmeye devam ediyor. SENTRUM ile Enerjisa Enerji Communitas Awards’ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Lider ve Yeşil Girişim projesi olarak seçildi ve 2 ödüle layık görüldü.

Communitas Awards’ın enerji şirketini ödüllendirdiği bir diğer proje ise ‘KOZALAK’ oldu. Enerjisa Enerji’ nin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında hayata geçirdiği projelerden biri olan KOZALAK ise Communitas Awards’ ın ‘Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Mükemmellik’ kategorisinin Etik ve Çevresel Sorumluluk dalının Sürdürülebilirlik alanında en iyisi olarak seçildi.

Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği’nin (AMCP), 12 yıldır aralıksız düzenlediği Communitas Awards ödül programı Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alıyor.

 

“Odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak”
Enerji şirketinin sürdürülebilirlik stratejisini çok yakın bir tarihte gözden geçirdiklerini ve daha kapsamlı ve bütüncül bir yapıya dönüştürdüklerini aktaran Enerjisa Enerji Kurumsal Yetkinlikler ve Sürdürülebilir Bölüm Başkanı Ebru Taşçıoğlu, “Sürdürülebilirlik, günden güne kendini yenileyen, bu sebeple de çok sıkı takip gerektiren bir saha. Biz de şirket olarak, Türkiye’de enerji gibi stratejik öneme sahip bir sektörde hizmet veriyor olmanın bilinciyle, stratejilerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Ayrıca bu sorumluluğun bilincinde, sürdürülebilirlik yaklaşımımızı merkezi ve bütünsel bir bakış açısı ile değer oluşturacak bir rehber olarak görüyoruz. Bu doğrultuda odaklandığımız üç temel etki alanımız var: Gezegen için Etki, Toplum için Etki ve Etki Odaklı İş Modeli. Bu doğrultuda odaklandığımız temel amaç değer ve pozitif etki oluşturmak.

Tam bu noktada Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk dünyasının küresel bazda en saygın ödül organizasyonları arasında yer alan Communitas Awards’dan 3 ödül ile dönmüş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşarken, hayata geçirdiğimiz SENTRUM ve KOZALAK ile etki odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımımızın ne kadar doğru yolda ilerlediğini görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Projelerin hayata geçirilmesi esnasında gerek fikir aşamasında gerek sahada emek veren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Enerji Projeleri

Türkiye Rusya’dan Gaz İndirimi Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Enerji kulislerinde konuşulan bir iddiaya göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Özbekistan’da yarın görüşecek. Görüşmede, öne çıkacak konu başlıklarında biri de enerji olacak.

Gazete Durum’dan İlknur Yağumli’nin haberine göre, Erdoğan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgazın fiyatında indirim talep etmesi bekleniyordu. Enerji kulislerine göre Türkiye’nin, bir süredir Rusya ile doğalgazda fiyat revizyonu konusunda yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı ve ilke düzeyinde anlaşma sağlandı.

TürkAkım ve Mavi Akım’da, fiyat formülünün yüzde 70 TTF, yüzde 30 Brent petrole bağlanması sonrasında Rusya’dan ithal edilen gazın bin metreküp fiyatı, eski fiyatına göre birkaç kat artmıştı. Uzmanlara göre fiyat, 1000-1500 dolara yükselmişti. Bu tutarın, tarafların karşılıklı anlaşması sonucunda 600-800 avro bandına dek indirilebileceği iddia edildi.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish