Takip Edin

Sektörel Gündem

Fahiş kirada mühürden el altından kaçış dönemi

Deprem göçüyle bir andan fırlayan kiralıkların valiliklerce mühürlenmesi üzerine mülk sahipleri, adeta karaborsa yoluna gitti. Kiraları 1.000 liradan 10 bin liralara fırlayan daireler için ilana çıkmayan bazı ev sahipleri, hazırda bekleyen kiracı adaylarına telefonla haber vererek evlerini yüksek fiyattan kiralıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Türkiye’yi yasa boğan depremler büyük göç dalgasını da tetikle­di. Büyük can kayıpları ve yı­kımların olduğu Kahraman­maraş, Malatya, Adıyaman, Hatay, Adana’dan çevre ille­rin yolunu tutan depremze­deler ağırlıklı Elazığ, Konya, Mersin, Ankara, Antalya gi­bi şehirlere yerleşti. Yakla­şık 1 milyon kişilik hareketin olduğu büyük deprem göçü, söz konusu şehirlerde kirala­ra da yansıdı. Deprem öncesi 800-1.000 lira olan konut ki­raları, göç sonrası 3 bin 500, 5 bin, hatta 10 bin liralara ka­dar fırladı. Fahiş kira artışla­rına karşı Ticaret Bakanlığı­nın harekete geçmesi ve vali­likler tarafından, yüksek kira artışı tespit edilen dairelerin mühürlenmesi sonrasında mülk sahipleri bu defa, adeta karaborsayla kiralama yolu­na başvurdu. Malatya, Elbis­tan ve İskenderun’dan yoğun göç alan Elazığ’da emlak çev­releri, yoğun talep dolayısıyla kiraların çok arttığına işaret etti. Deprem öncesinde kira­ların 1.000-1.100 lira seviye­sinde olduğunu belirten em­lak danışmanları, satılıkların da 2 milyon lira seviyesinden 2.4-2.8 milyon liralara yük­seldiğine dikkat çekti.

Ücretine bile bakmadan 1 saatte tutuluyor

Bölgede kiralık ev bulmanın zor olduğunu, bulamayanların da yakınlarının yanında kaldı­ğını, çoğu depremzedenin de akrabalarının yanına sığındı­ğını belirten emlakçılar, şun­ları söylüyor: “Örneğin bir da­ire boşaldığında, ev bekleyen­lere haber veriliyor. Yaklaşık 15 gün önce iki kiralık ev geldi. Ücretine bile bakılmadan bir saat içinde, 3 bin ve 5 bin lira­dan ikisi de tutuldu.”

Kiracı seçiliyor artık

Reklam

Diğer bölgelerdeki emlak danışmanları da talep dolayı­sıyla kiralıklarda rakamların çok yükseldiğine işaret ediyor. Deprem öncesi 2 bin-2 bin 500 lira seviyesinde olan daire­lerin, depremin ardından bir anda fırlayarak 10 bin liralara yükseldiğine işaret eden em­lakçılar, ilk zamanlarda ilan­la kiralama yoluna gidildiğini, ancak şikayet üzerine valiliğin soruşturma başlattığına işaret etti. Fahiş fiyat tespit edilen ve bir anda 9-10 bin liraları gören dairelerin o fiyatlardan kira­lanmaması için valilikler tara­fından mühürlendiğine işaret eden emlak danışmanları, bu­nun üzerine bazı mülk sahip­lerinin ilandan kaçındığının altını çizdi. Mühürleme ceza­larının ardından kiracı aday­ları ve tanıdıklara telefonla haber vererek kiralamaların yapıldığına işaret eden emlak çevreleri, “Mülk sahibi fiyatı yüksek tutuyor. Kiracı aramak yerine kiracı seçer haline gel­dik. Hiç alıcı problemi yaşan­mıyor, bir saat içinde kiralanı­yor” diye konuştular.

4-5 bin liraya ucuz diyoruz

Bölgede kiralıkların, dep­rem öncesi çok komik denecek kadar düşük olduğuna işaret eden emlakçılar, bugün geli­nen en ucuz seviyeyi şu sözler­le özetliyor:

“Eskiden 500 liraya bile ki­ralar vardı. Şu anda bu rakam­ları bulamazsınız, 4-5 bin lira arasında o kiralar. Biz 4-5 bin lirayı bulunca ucuz diyoruz. Yüksek artışlar büyük göçten kaynaklanıyor. Sadece Elazığ 100 bin göç aldı. Bunun yüz­de 60’ı Malatya’dan.” Göç alan illerde yüksek fiyattan kirala­manın zor olmadığına işaret eden emlak çevreleri, yaşanan durumu şöyle özetliyor: “Bazı mülk sahipleri emlakçılık da yapıyor. Fahiş fiyattan kiracı bulması çok kolay artık. Eşe, dosta, komşuya söyleyerek hızlıca kiracı buluyor, 9-10 bin liralara kiraya verebiliyorlar.” Bazı emlak danışmanları, ilana çıkmamanın nedeni­ni, “Bu kadar denetimin oldu­ğu yerde, takibe takılmamak için önce kendi sosyal med­yalarını kullanıyorlar” dedi. Deprem sonrası il Ticaret Mü­dürlükleri tarafından yapılan denetimlerde, fahiş fiyat tes­pitine 33 bin lira ile 331 bin lira arasında ceza söz konusu ol­muştu.

Amaç yasal radara takılmamak

Reklam

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, deprem sonrasında göçün olduğu illerde kira artışlarının altını çizdi. İlana çıkmama nedeninin idari radardan kaçınmak olabileceğine işaret eden Deniz, “Denetime rağmen yüksek kiralara ilişkin ağırlıklı olarak Erzurum, Konya, İstanbul, Mersin, Antalya’dan yoğun şikayet alıyoruz” dedi. Görüştükleri gayrimenkul danışmanlarının kiralık işlerinin azaldığını söylediğine işaret eden Deniz, “Hem idari radardan kaçınmak, hem rayiçteki artıştan korunmak için mülk sahiplerinin güncel rakam üzerinden kiraya çıkılmasını istediklerini söylüyorlar. Bugünden 10 bin lira diyorlar. Bu da barınma sorununu artıyor. Depremden sonra çok karşılaştığımız bir olay bu. Daha üst seviyelere çıktı. Çok küçük evler bile en düşük 10 bin liradan kiralanıyor. İnsanlar çok perişan. Bunun yansımasını adliyelerde görüyoruz” diye kon

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan