Takip Edin

Sektörel Gündem

“Kira tartışması alevlendi kamu devreye girmeli”

AVM’ler pandemi döneminde markalara ciddi destekler sağlayarak kiraların önemli bölümünden feragat etti. Şimdi de kur artışı ile eriyen kiralarla birlikte iki taraf arasındaki kira krizi yeniden gün yüzüne çıktı. Perakendeciler, konuttaki gibi işyeri kiralarına da artış sınırı talep ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Alışveriş merkezleri (AVM) yönetimleri ile markalar arasındaki kira krizi büyüyor. AVM’ler pandemi döneminde markalara ciddi destekler sağlayarak kiraların önemli bölümünden feragat etmişlerdi. Şimdi kur artışı ile eriyen kiralarla birlikte iki taraf arasındaki kira krizi yeniden gün yüzüne çıktı. AVM temsilcileri, kiraların dövizden TL’ye dönmesiyle her şeyin tepetaklak olduğunu, borçların hala döviz olarak devam ettiğini söyledi.

Kiraların dengelenmesi gerektiğini belirten marka temsilcileri ise, markalarla mülk sahiplerini karşı karşıya getirmeden kamu otoritesinin devreye girmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Perakendeciler, enflasyonun kontrol altına alınmasına katkı için konutlarda olduğu gibi geçici bir süre, örneğin 2024 sonuna kadar işyeri kiralarına yüzde 60 artış gibi bir sınırlama getirilmesi önerisini getiriyor.

Kiralar TL’ye döndü, borçlar döviz kaldı

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye’deki döviz bazlı kiraların TL’ye döndüğünü belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Şapkacı, “Dolar 9 kat artarken, gömlek 9 kat pahalanırken biz sadece kiralarımızı 4,5 kat artırdığımızda aradaki fark o yatırımların perişan olmasına sebep oluyor” dedi. Perakendecilerin şu anda çok iş yaptığına işaret eden Şapkacı, “Bir dönem AVM’ler kraldı ama kiraların dövizden TL’ye dönmesiyle beraber her şey tepetaklak oldu. AVM yatırımcılarının bir kısmının borçlarını ödemesine rağmen borçlar hala döviz olarak devam ediyor.

Reklam

Bu durumdan mustaripler” diye konuştu. AVM yönetimlerinin markalara ihtarname çektiğini belirten Nuri Şapkacı, perakendeciyle bir araya gelerek anlaşmaya çalıştıklarını söyledi. Şapkacı sözlerine şöyle devam etti: “Kimi rasyonel perakendeciler haklı olduğumuzu söylüyor. Aslında yüzde 80-90’ıyla bir şekilde anlaşıyoruz. Kimse davalık olmak istemiyor. Olabildiğince anlaşmaya çalışıyorlar. Perakendeciler de kar marjlarımız düştü diyor. Hammadde ve maliyetler arttı. Her şeyin fiyatı arttı. Tabii her marka için durum değişkenlik gösterebilir.”

Emsallere göre karar veriliyor

Yatırımcıların gönderdiği kira bedellerini bazı perakende markalarının mutabık kaldığını belirten Nuri Şapkacı, “Zaten ciroları çok yüksek. Kimi pazarlık ediyor, kimisi arada bir yerde buluşuyor, çok az bir kısmıyla mutabakat sağlanmıyor” diye konuştu.

İhtarname gönderildiğinde kira tespit davalarında mahkemenin emsallerine bakarak karar verdiğini ifade eden Şapkacı, şunları söyledi: “Markalar bazen bize ihtarname gönderdiler diyorlar.

Sanki yüzde 100 ödemek zorundalarmış gibi. Ancak kira tespit davası açılır, o mahkemede birkaç sene sürer, hakim de hakkaniyet ölçüsüne girer, başka AVM’lere bakar, benzer markaların kiraları nedir inceler. Ancak o şekilde karar verebilir. Eğer kirayı çok yüksek istiyorsak veya bizim kiramız çok yüksekse bu bizim aleyhimize de çıkabilir, lehimize de.”

Reklam

İşyeri kiralarına da sınırlama getirilebilir

Piyasa koşullarına bakıldığında mülk sahibinin hakkını da gözetmek durumunda olduklarını ancak kira artışlarının makul seviyelerde olması gerektiğine dikkat çeken Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Olaya sadece AVM’lerdeki mağazalar özelinde bakmamak gerekiyor. Cadde mağazaları ve ofis, depo, antrepo gibi alanların kiraları için de güncel enflasyonun çok çok üzerinde, yüzde 400-500’ü bulan fahiş kira artışı talepleri ile karşılaşıyoruz” dedi.

Özellikle iç talebin daralmaya başladığı bir dönemde markaların enerjilerini fahiş kira artışı talepleriyle harcamaması gerektiğini ifade eden Öncel, sözlerine şöyle devam etti: “Dolayısıyla burada markalarla mülk sahiplerini karşı karşıya getirmeden kamu otoritesinin devreye girmesinde yarar görüyoruz. Konutlarda olduğu gibi geçici bir süre, örneğin 2024 sonuna kadar işyeri kiralarına sınırlama getirilebilir. Bu sınır TÜFE’nin yüzde 50-60’ı düzeyinde olabilir.

Mülk sahibinin kaybı da ödeyeceği gelir ve kurumlar vergisinden düşülerek telafi edilebilir. Markalarımız için kira en önemli maliyet kalemi. Böyle bir düzenleme yapılabilirse kira maliyetlerine bağlı fiyat artışları da sınırlanacağı için enflasyonla mücadeleye önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Kiralar, ciroların altında kalmaya başladı

Reklam

Alışveriş Merkezi Danışmanı Avi Alkaş ise kiraların AVM’ler aleyhine baskılandığını belirterek şunları söyledi: “Cirolardaki artış enflasyonun dahi üstünde olduğu için yine de kiralar çok düşük kalmaya başladı. Yatırımcılar, mal sahipleri veya AVM sahipleri de bunların düzenlenmesi talebiyle geliyor. Bunun dengelenme arzusu şu anda gündemde. Sektör inanıyorum ki bu süreçte kendi dengelerini oluşturacaklar.

Çünkü ne AVM’ler kiracısız ne de kiracılar AVM’siz yapabilir.” Son dönemlerde alışveriş merkezlerinde enflasyonun üzerinde cirolar gerçekleştiği için mal sahiplerinin de kiraların bu oranlarda artırılmasını talep ettiğini belirten Avi Alkaş, “Kiralar alışveriş merkezleri aleyhine baskılandı. Ümidim ekonomik önlemlerin devreye girmesiyle gerek faizlerde gerek kurdaki oynamalarda önümüzü görebileceğimiz bir istikrara kavuşuruz” diye konuştu.

AVM’lerin yüzde 15’i yenileniyor

Türkiye’de 450 AVM olduğunu ve bunun yüzde 15’inin yenilendiğini belirten Nuri Şapkacı, “Bunlar milyonlarca dolarlık yatırım gerektiriyor. Zaten finansal olarak bu döviz kredilerinde zorlanıyorlar. Ödemeler çok sıkışık geçtiği için o yatırımları öteleyip duruyorlar.

AVM’leri yenilemek de önemli. Bunu yapmak da ciddi bir maliyet. Yenilenmediği takdirde dünyadan geriye düşüyorsunuz” dedi. Geçmişte senede 10-15 AVM açılıyorsa şu anda senede maksimum 1-2 AVM’nin açıldığını belirten Nuri Şapkacı, “Perakendeciler büyümek istiyor.

Reklam

Ama AVM yatırımları olmadığı için maalesef büyüyemiyorlar. Şu anda kötü performans gösteren alışveriş merkezlerine bile talep var. İyi alışveriş merkezlerine zaten talep çok fazla. Kirasını ödediği sürece kiracıları çıkarma gibi bir hakkımız yok. 10 sene boyunca böyle kalabiliyor. Ondan sonra da zaten uzatıma gidebiliyorlar” diye konuştu.

Yatırımlar gelmeye başlayacak

Yasal müdahalelerle kira artışlarının frenlendiği ve kira artışları olmadığı için AVM yatırımlarının cazibesini yitirdiğini belirten Avi Alkaş, “Şimdi bu durumda tekrar alışveriş yatırımları başlayacak. Yavaşlayan, yarım kalan işlerin hızlanarak tamamlandığını gözlemleyeceğiz. Hâlâ alışveriş merkezi olmayan şehirlere de AVM yatırımlarının başlayacağını göreceğiz. Ekonomi kendi kuralları içerisinde AVM alan arzını artıracak.

Çünkü Türkiye’de dinamik genç nüfuslu pazarın büyüklüğü ortada. Alışveriş turizmini cezbeden konumu itibariyle de ülkemize inanıyorum ki bir takım yeni yatırımlar gelmeye başlayacak” dedi. Mall of İstanbul ve İstinye Park gibi talep gören AVM’lerde gerekli şartlar çerçevesinde ek yatırımların başladığına işaret eden Avi Alkaş, “Dolayısıyla imkanı olan genişleme büyüme fırsatını bulabilen, imar, ruhsat ve izin konularında olanakları olan alışveriş merkezlerinin daha fazla büyüdüğünü göreceğiz” şeklinde konuştu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Yayınlanma tarihi

-

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Müşteri deneyimini en iyi yöneten markaları belirleyen Şikayetvar A.C.E Awards’ta, Renault ve Dacia kendi kategorilerinde bu yıl da lider seçildi.

Dacia kazandığı bu ödül ile son beş yılda beş kez kendi kategorisinde müşteri deneyimini en iyi yöneten marka olma başarısını elde ederken, Renault ise A.C.E Awards’ta beşinci kez zirvede yer aldı.  Şikayetvar tarafından gerçekleştirilen ve 1.5 milyonu aşkın müşteri memnuniyeti anketi baz alınarak hazırlanan “Müşteri Deneyim Endeksi” sonuçlarına göre verilen A.C.E. Awards, mükemmel müşteri memnuniyeti deneyimi sağlayan markalara takdim edildi. Müşteri Deneyim Endeksi araştırması sonuçlarına göre belirlenen kazananlar cevaplama hızı, şikâyet oranı, çözüm hızı, memnuniyet düzeyi, teşekkür oranı ve markayı tercih etme oranı gibi kriterler baz alınarak seçildi.

KENDİMİZİ GELİŞLTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Törende Renault adına ödülü MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş alırken, Dacia adına ise MAİS Ticari Genel Müdür Yardımcısı Lucas Bellieud teslim aldı. MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş “Her zaman ifade ettiğim gibi, müşteri memnuniyeti en önemli hedeflerimizin başında geliyor. Şikayetvar A.C.E Awards’ta kendi kategorilerimizde lider seçilmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu ödül, müşterilerimize sunduğumuz deneyimin ve kaliteli hizmetlerimizin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Yaratıcı çözümlerimiz, yenilikçi iletişim kanallarımız ve müşterilere odaklı yaklaşımımızla sürekli olarak müşteri beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Tüm ekibimizle birlikte, müşterilerimizi dinlemeye, onların geri bildirimlerini değerlendirmeye ve sürekli olarak kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu ödüller, bizi daha da motive ediyor ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunma konusunda ilham veriyor” dedi.

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÜST DÜZEYDE TUTULMASI HEDEFLENİYOR

MAİS A.Ş., servis süreçlerini daha pratik hale getiren Renault ve Dacia Port uygulamaları, sosyal medya platformları, Diyalog ve Whatsapp Hattı iletişim kanalları üzerinden yapılan etkileşimlerle müşteri beklentileri hızlı bir şekilde karşılıyor. Renault Dinliyor birimiyle müşteri bildirimlerini değerlendirilirken, şikayet yönetim ekibine ek olarak, sosyal medya ve dijital kanallar ekibiyle de kesintisiz hizmet sunularak müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulması hedefleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

İLK BELGELİ KADİN OPJRATOR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Yayınlanma tarihi

-

İLK BELGELİ KADİN OPERATÖR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Aydın’da beko loder kursuna katılan Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

Aydın’da Belgesem İş ve Tarım Makineleri Operatör Yetiştirme Kursu’nun belediye protokolüyle açtığı beko loder kursuna katılan 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. En büyük destekçisinin eşi olduğunu ifade eden Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

“KADINLARA CESARET OLMASINI İSTİYORUM”

Sadece kendisi için değil, hemcinslerine de cesaret vermek istediğini ifade eden 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz; “Belediyenin böyle bir protokol imzaladığını gördüm. Ben de iş arıyordum. ‘Kendimi burada geliştireyim, gideyim’ dedim. Seçenekler arasında birçok operatörlük vardı ama beko loder tercihim oldu. İlk başta buraya iş amaçlı geldim. Bu konuda geliştireyim, bir belgem olsun, bunun üzerine iş ararım diye düşünerek gelmiştim ama buraya geldiğimde beko loder çok cazip geldi. Baktım ki benden başka hiç bayan yok. Ben beko loder ile ilerlemek istedim. Gerçekten çok zevkli ve bir sürü erkeğin içinde tek olmak da çok güzeldi. O yüzden beko loder ile devam etmek istiyorum. Aynı zamanda kadınlara da bir cesaret olmasını istiyorum” dedi.

Reklam

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞİ

Araba kullanmaktan daha farklı ve zevkli. Beko loder daha çok heyecan verici. Bu kursa gelirken etrafıma, eşime sordum. Eşim de ‘Beko loderi yap’ dedi. Yapamazsam diye sorduğumda ise ‘En azından denemiş olursun ne kaybedeceksin ki?’ dedi bana. En büyük destekçim eşim. Bende de bu konuda biraz merak var. İlk geldiğimde çok korkuyordum ben de. Araca ilk çıktığımda ‘Eyvah, bu nasıl bir şey’ dedim. ‘Ne yapacağım’ dedim ama korkulduğu gibi değilmiş. İlk başta, evet çok zorlandım, hatta ‘yapamam’ dedim. Fakat şu anda çok zevkli” şeklinde konuştu.

AYDIN’DA OPERATÖRLÜK KURSUNA KATILAN KADINLARIN SAYISI ARTIYOR

Kurumun kurucularından ve eğitmenlerinden olan Yüksek Öğretmen Okan Sezgin ise operatörlük kurslarında kadınların sayısının her geçen gün daha da arttığını ifade ederek “Bir yıldır hizmet verdiğimiz firmamızda şu ana kadar yaklaşık 2 bin adayımızın hem eğitimini verdik hem belgelendirmelerini yaptık. Gülen Hanım, eğitimlerini tamamladıktan sonra Aydın’da belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak. Bu anlamda da kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan