Takip Edin

Sektörel Gündem

EGEPLASDER, Şener Gençer ile yola devam ediyor

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER), mevcut başkan Şener Gençer ile yola devam etme kararı aldı. Kurulduğu 2001 yılından beri Ege Bölgesi’ndeki plastik sektörü temsilcilerini bir çatı altında toplayan EGEPLASDER olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Tüm üyelerin oy birliği ile yeniden EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Şener Gençer, Türk plastik sektörünün 400 bine yaklaşan istihdamı ile imalat sanayi için de önemli bir yer tuttuğunu söyleyerek “Atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşümü, yerli hammadde üretiminin yetersizliği, Uzakdoğu başta olmak üzere yurt dışından ithal edilen ucuz ve kalitesi hammaddelerin rekabeti bozucu etkisi, mesleki eğitimin yetersizliği, ara iş gücü sıkıntısı, enerji maliyetlerinin yüksekliği, hammadde fiyatlarındaki öngörülemez oynaklık gibi pek çok sorunla mücadele etmek zorunda olan sektörümüz, her şeye rağmen üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edecektir” dedi.

“Danışma kurulu oluşturacağız”

Plastik sektörünün Türk sanayicisinin en önemli üretim güçleri arasında yer alan sektörlerden biri olduğunu ifade eden Gençer İzmir’de sektörün 70 yıldır olgunlaştığını söyleyerek sektör duayenlerinden oluşacak bir danışma kurulu kurmayı planladıklarını kaydetti. Şener, “Büyüklerimizin deneyimlerini gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Avrupa’yı bugün bu günlere getiren üniversite-sanayi işbirliğidir, biz de üniversite sanayi işbirliğini gerçek anlamda oluşturmayı planlıyoruz.

Plastik sektörünü üniversitelerle bir araya getirmek, Ar-Ge ve inovasyonu geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. EGE PLASDER’in olağan genel kurulunda göreve gelen yeni yönetim kurulu Şener Gençer (Çağ Plastik), Kazım Sertdemir (Gürdemir Plastik), Berat Güzelel (Batı Polimer), Mustafa Turgut (Sertur Plastik) Şenol Özbey (Beypak Strech Film), Adnan Parıldar (Parılmak), Egemen Uçar (Uçar Plastik), Anıl Türksoy (Narsan Plastik), Ali Karaca ( Ağa Plastik), Alp Akdaş (Dinamik Isı), Melike Düderi (Düderi Boya), Ece Külçe (Öge Plastik), Gülçin Güloğlu ( Güloğlu Plastik), Lütfü Büyükkasap (Dikey Makine)’de oluşuyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Güvenli yapılaşma için kentsel dönüşüm başlatılmalı

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Erkan Demir, kıyı şeridi üzerindeki mevcut yapıların büyük çoğunluğunun kötü zemin üzerine inşa edildiğini ve binaların dayanıklılık özelliğini yitirdiğini belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde DEMİR

Erkan Demir çözüm yolunun binaların kontrollü bir şekilde yıkılarak, güvenli yapılaşma süreci sonrasında kentsel dönüşümün başlatılması olduğunu söyledi.

Mersin’in jeolojik özelliğinden dolayı deprem riski taşıdığını ifade eden Erkan Demir, kıyı arazilerinin normalde tarımsal amaçlı kullanılması gerektiğini ve topraklarının verimli birinci sınıf tarım arazisi olduğunu belirtti.

Demir, “Fakat kıyı arazileri insanlar tarafından maliyeti ucuz, ulaşımı kolay manzarası da güzel olduğu için yapılaşma alanı olarak kullanılmıştır. Bu zemin koşulları olası depremlerden hasar görecek bir yapıya sahiptir” diye konuştu. Erkan Demir, Mersin’de daha güvenli yapıların yapılması için özellikle zemine dair önemli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı ve “Mersin’de dere yataklarının yapılaşmaya kapatılmasıyla beraber kentsel dönüşüm sürecini hayata geçirmek gerekiyor” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Deprem Acil Destek Kredi Programı genişletilmeli

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Programa ilişkin değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım programın sektörel kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Hatay ziyareti sırasında açıkladığı KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı iş dünyasından olumlu geri dönüşler alıyor fakat krediye ilişkin ek talepler de bulunuyor.

Bu taleplerden biri de Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, “KOSGEB’in deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve afetten etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsayan ilk 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli sıfır faizli kredi programını oldukça olumlu buluyorum ancak programdan sadece imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmelerin yararlanabiliyor olması ekonomik aktivitenin canlanması için yetersiz kalacaktır.

Özellikle hizmet sektörüne ait tüm NACE kodları ve perakende sektörü tüm alt dalları ile kapsam dâhiline alınmalı. Ayrıca destek kapsamına alınan mimarlık faaliyetleri de güncellenerek tüm alt sektörleri de kapsayacak bir hale getirilmeli” dedi.

30 bin KOBİ’yi kapsıyor

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlatmıştı. Program, deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ’yi kapsıyor. Bu durumdaki işletmelere ölçeklerine bakılarak 1 buçuk milyon liraya kadar hızlı finansman imkânı sağlanacak. Kredi programı ile 11 milyar liralık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Yani işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan