Takip Edin

Sektörel Gündem

Mobilyada 50 dernek ve 7 federasyon birleşti

Mobilya sektörü, Türkiye’yi üretim üssü ve lokomotif sektör yapmak için güç birliği yaptı. 25 büyük markanın öncülüğünde 50 dernek ve 7 federasyon Mobilya Yatak Sanayicileri ve Perakendeciler Konferasyonu’nu (MOYKON) kurdu. Hedef, ihracatta mobilyayı lokomotif sektör yapmak.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Geçtiğimiz yılı 5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapatan, bu yılda 6 milyar dolar ihracat hedefleyen mobilya sektörü, lokomotif sektör olmak için gücünü birleştirdi. 25 büyük markanın öncülüğünde 50 dernek ve 7 federasyon Mobilya Yatak Sanayicileri ve Perakendeciler Konferasyonu’nu (MOYKON) kurarak, kümelenme modeline gitti.

Yaklaşık 500 bin kişiye istihdam sağlayan ve 40 bin üreticinin bulunduğu sektör, 12 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip. Yatak sektörünü de içlerine alarak geniş kapsamlı bir yapılanmaya gittiklerini açıklayan MOYKON Kurucu Başkanı Davut Doğan, mobilya sektöründeki bölgesel yapılanmayı ulusal boyuta taşıyacaklarını belirtti.

7 federasyon ve 50 derneğin bir araya gelerek konfederasyon oluşturduğunu aktaran Doğan, hedeflerinin 81 ilde 81 dernek olduğunu söyledi. “Hedefimiz, bir zamanlar tekstil ve hazır giyimde olduğu gibi mobilyayı ülkenin lokomotif sektörü yapmak” diyen Doğan, şunları söyledi: “Amacımız tüm sektörü kucaklamak. Mobilyadaki parçalı yapıyı tek çatıda birleştireceğiz.” Mobilya sektörünün bu yılki ihracat hedefini 6 milyar dolar olarak açıklayan Davut Doğan, ekonomik görünüm nedeniyle her alanda olduğu gibi mobilyada da sıkıntılar yaşandığını iletti.

Bu yılın adetsel büyümelerin yakalanmaya çalışıldığı bir yıl olacağını dile getiren Doğan, “Bu yıl ‘altın yıl’ olmayacak. Para kazanmadığımız ama tek haneli büyümelere odaklandığımız bir yıl. Bu yıl fedakarlık yılı. Sektör büyümez ama kayıplar da olmayacak. Bugün sıkıntı olan, gelecekte fırsat olacak” diye konuştu. Sektörde özellikle talebin ekonomik modellere yönelmesi nedeniyle bu alanda üretim arttığını dile getiren Doğan, artan maliyet kalemlerine EYT tazminatları ve deprem vergisinin eklendiğine de dikkat çekti.

Reklam

İstihdam açığı çığ gibi büyüyor

Mobilya sektörünün haksız rekabet, kayıtdışılık, AR-GE ve tasarım desteği gibi sorunları çözdüğünü ifade eden Davut Doğan, bugün en ciddi sorunu istihdam olarak gösterdi Konfederasyon olarak bu konuya da eğilip meslek liselerini özendirmeye yönelik çalışmalar yapacaklarını kaydeden Doğan, şöyle devam etti: “250 bin direkt olmak üzere toplam 500 bin kişiye istihdam sağlayan mobilyada, çalışan açığımız çığ gibi büyüyor. Beyaz yakada sorun yok ama özellikle döşemelik grubunda eleman açığı 10-15 bin kişiyi buluyor.

Doğan: Dış ticaret şirketi kurabiliriz

Türk mobilya sektörünün bugün dünyada 7’nci sırada olduğunu söyleyen MOYKON Kurucu Başkanı Davut Doğan, “Talep olursa dış ticaret şirketi kurabilir ya da mevcudu genişletebiliriz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan