Takip Edin

Sektörel Gündem

Deprem bölgesine yakın illerde kira fırsatçılığına dikkat çekildi

Depremzedeler, şimdi de fahiş kira artışlarına maruz kaldı. Bölgeye yakın Mersin, Konya, Ankara, Malatya gibi kentlerde kiralar yükseldi. Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Depremde gördük ki; zengin olmanın, apartman ya da yüzlerce daire sahibi olmanın önemi yok. Apartman sahibi de kiracı da şu an aynı çadırda kalıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’yi sarsan felaketin ardından milyonlarca depremzedenin başlattığı zorunlu göç, fırsatçı ev sahipleri nedeniyle fahiş kira artışlarını da beraberinde getirdi. Göçün durakları arasında yer alan kentlerde kiralar yükseldi, depremden büyük hasar alan Malatya’da bile yer yer 4.5 katına varan artışlar yaşandı.

Önüne geçilemiyor

Sözcü Gazetesi’nden Hülya Keskin Oruçoğlu’nun haberine göre Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Türkiye’de zaten son bir, bir buçuk yıldır ekonomik nedenlerden kaynaklı olarak kira artışları yaşanıyordu. Şimdi bu artışa depremzedelerin durumunu fırsat bilenlerin yaptığı artışlar da eklendi. Mersin, Malatya, Sivas, Ankara, Antalya, Konya kiraların yükseldiği kentler arasında yer alıyor. Maalesef bazı fırsatlaçılar, deprem gibi büyük bir acıdan dahi nemalanmak için uğraşıyorlar” dedi. Fahiş kira artışları ile karşılaşan depremzedelerin Ticaret Bakanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na şikayette bulunabileceğini anımsatan Hacı Ali Taylan, “Ama kanunlarda ev sahiplerine uygulanabilecek yaptırımlar çok sınırlı. Sonuçta bunlar özel mülkiyet. Bu sorun; insani duygularla ilgili bir durum. Maalesef bu fırsatçılığının önüne çok da geçilemiyor. Emlak danışmanları olarak biz de bu dönemde çok ciddi kararlar aldık. Hizmet bedeli almadık. Çok zor durumda olan ve ev kiralayan kişilere mobilya yardımında bulunduk. Evlerini ücretsiz olarak depremzedelere açan hayırseverler de var” açıklamasını yaptı.

“İnsaflı olmaya çağırıyoruz”

“İnsanları insaflı ve vicdanlı olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullanan Taylan, “Depremde gördük ki; zengin olmanın, apartman ya da yüzlerce daire sahibi olmanın önemi yok. Apartman sahibi de kiracı da şu an aynı çadırda kalıyor” dedi.

Kiraların yükseldiği kentler

1-Mersin’de kiralar iki-üç kat arttı. Bazı 1+1 dairele­rin ücretlerinin 10 bin TL’den başladığı ifade edildi.

2-Depremden etki­lenen Malatya’da kiralar yükseldi. Kentte; 2 bin TL’lik kira­ların 9 bin TL’ye kadar çıktığı belirtildi.

3-Ankara, kiraların yükseldiği kent­ler arasında yer alıyor. Şehirde, yüzde 100’e yakın kira artışla­rının olduğu aktarıldı.

4-Sivas, Konya ve Bursa’da kiralar arttı. Konya’da yüzde 40’ı aşan artışla­rın olduğu belirtildi.

5-Depremzedelerin gittiği kentlerden Antalya da kira artışlarından nasibini aldı. Kentte kiraların yükseldiği anlatıldı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

İkinci el araçta yeni işbirliği: Hedef, Otonet’e ortak oluyor

Getir’in Moov’a ortak olması, FDN Grubu’nun Goldcar’ı satın almasının ardından araç kiralamada yeni bir işlem hayata geçiyor. Hedef Filo, sektörün öncü firmalarından Otonet’e ortak oluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

Araç kiralama sektöründe satın alma ve ortaklıklar hız kazandı.

Getir’in, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın alması, Türk şirketi FDN Grubu’nun Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında bünyesine katmasının ardından, sektörünün öncü firmalarından bir önemli işlem daha gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden Hedef, Oto.net’e ortak oluyor. Anlaşma sağlanırsa, Hedef Araç Kiralama ve Servis AŞ, ve yöneticileri Ersan Öztürk ve Önder Erdem, Oto.net markasının sahibi Otonet Motorlu Taşıtlar’a ortak olacak. 2013 yılında faaliyete giren Oto.net, 6 bine yaklaşan kurumsal üye ve 1 milyona yakın kayıtlı bireysel üyesiyle her ay 1.500’den fazla aracın alınıp satıldığı ya da takas edildiği online bir platform olarak öne çıkıyor.

Silikon Vadisi’nde çalıştı

Kurulduğu günden bu yana 85 binden fazla aracın satışına aracılık eden Oto.net, 100 bine yakın da aracın ekspertizini gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ise Yonca Ulusoy Zaimoğlu.

1993 yılında Robert Kolej’den mezun olan, ardından Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yapan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, bir dönem Silikon vadisi’nde çalıştı. Teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak görev alan Zaimoğlu, Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu, ardından Oto.net’i kurdu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ilk uzay roketi yörüngeye ulaşamadı

Dün ilk kez fırlatılan Relativity Space’in üç boyutlu yazıcı ile ürettiği roket, havalanma sırasında maruz kaldığı muazzam dirence karşı koyarak önemli bir eşiği atladı ancak yörüngeye ulaşamadığı için ikinci eşiği geçemedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaliforniya merkezli şirket tarafından başlatılan canlı yayında, %85’i üç boyutlu printer ile üretilmiş ve 34 metre uzunluğunda olan Terran 1 adlı roketin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Space Force Üssü’nden TSİ 0525’te fırlatıldığı görüldü.

Havalandıktan yaklaşık 80 saniye sonra Atlantik Okyanusu üzerinde 16 km irtifaya ulaşan roket, saatte 1,999 km hızla atmosferin yarattığı azami direnci aşarak uzaya çıktı ve deneme için hayati önem taşıyan atmosfer direncini aşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Roket, uzayda kullanacağı ikinci aşama motoru ise arıza yaptığı için yörüngeye ulaşamadı.

“Yeterli veriyi topladık”

Relativity’nin test programı yöneticisi Arwa Tizani Kelly, canlı yayında, “Bugün tam hedefe ulaşamasak da üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir roketin işlediğini kanıtlamak için yeterli veriyi topladık” dedi.

ABD’de pekçok yeni nesil roket şirketi, uzaya çıkmanın maliyetini düşürerek eskiye kıyasla çok daha küçük bütçelerle uzaya çıkılan bir pazar oluşturmak için çalışıyorlar.

SpaceX dahil olmak üzere bu şirketlerden çoğu maliyeti düşürmek için 1960’lardan bu yana kullanılan tek seferlik roketler yerine aynı roketi birden defa uzaya gidip dönmek için kullanarak maliyeti düşürüyor.

Relativity Space ise maliyeti düşürmek için roketlerin gövdelerini çok daha basit bir yöntem olan üç boyutlu yazıcılarla üretme yöntemini deniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

LG Energy Solution, ABD’de yaklaşık 5,5 milyar dolarlık batarya yatırımı yapacak

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

LGES yaptığı açıklamada, ABD’de geçen yıl küresel enflasyon kaynaklı maliyet artışları nedeniyle durdurduğu yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan şirket, bu kapsamda, ABD’nin Arizona eyaletinde elektrikli araçlar için 2170 tipinde lityum-ion batarya hücresi üretecek bir tesis inşa edecek. 3,2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 27 gigavatsaat olacak.

2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor

LGES, ABD’de başta Tesla olmak üzere elektrikli araçlar için batarya üretecek tesisin inşasına bu yıl başlamayı ve 2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor.

ABD’de bir de enerji depolama sistemleri için lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalarının üretileceği bir tesis yatırımı yapma kararı alan LGES, üretim kapasitesini 16 gigavatsaat olarak planladığı tesis için 2,3 milyar dolar tutarında yatırım yapacak.

LGES, Mart 2022’de Arizona’da 1,7 trilyon won (1,3 milyar dolar) tutarında yatırım yapacağını duyurmuş, ancak küresel enflasyon kaynaklı artan maliyetler nedeniyle yatırımını durdurma kararı almıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan