Takip Edin

Sektörel Gündem

“Üretime dayalı girişimler için destek bekliyoruz”

Genel seçime günler kala iş dünyasına seçim sonrası beklentilerini sorduğumuz ‘Kentler Konuşuyor’ çalışmamızda söz bugün de Kocaeli’de…Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, beklentilerinin üretime dayalı girişimler ile tarım-hayvancılığa teşviklerin artırılması olduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Kocaeli Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri…Körfez ilçesinin ise Türkiye sanayisini kalbinin attığı yer olduğunu söyleyen Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Recep Öztürk, bölgede özellikle enerji alanında yapılan yatırımlar sayesinde ihracat gelirlerinin ve kalifiye istihdam ihtiyacının arttığını belirtti. DÜNYA’ya özel açıklamalarda bulunan Recep Öztürk, Kocaeli’nin yükünün yüzde 65’inin Körfez ilçesinde bulunan 12 limanda elleçlendiğini söyledi.

Haydarpaşa Limanı’ndaki trafik tamamen sonlandığında, buradaki hacmin de ilçeye akacağı öngörüsünde bulunan Öztürk, bu sayede Körfez’e lojistik ve nakliye alanında yeni yatırımlar planlandığını belirterek, bunun milli gelire ve istihdama olumlu katkıları olacağına dikkat çekti.

Bölgede enerji sektörünün önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çeken Recep Öztürk, “Türkiye’nin kalbi ilçemizde atıyor diyebiliriz. Bölgemizde enerji alanında yapılan yeni yatırımlar sayesinde hem ihracat gelirlerimiz artarken kalifiye iş gücüne de ihtiyaç duyulacaktır. Enerji sektörünün bölgemizde gelişmesiyle birlikte makina ekipman sektörleri de gelişmekte olup, bölgemizden yapılan ihracatımızda artış göstermektedir” dedi.

Körfez ilçesinin bulunduğu coğrafya sebebiyle sanayi ve ticaret projelerinin desteklendiğini ve girişimciler için iyi bir ekosistem sunduklarını anlatan Recep Öztürk; “Yeşil enerji dönüşümü hakkında bölgemizde potansiyel bulunmakta ve biz de Körfez Ticaret Odası olarak kendi binamızda iki buçuk sene önce hizmete aldığımız GES ve yakında hizmete alacağımız elektrikli araç şarj dolum istasyonu ile de bölgemize örnek olmaya çalışıyoruz” dedi.

İnşaat sektörünün de bölgede canlı bir sektör olduğuna ve çok sayıda yabancı ülkelerde iş yapan firmaların ülkemizin cari açığını kapatma noktasında olumlu çalışmaları olduğuna dikkat çeken Recep Öztürk, kadın ve genç girişimciliğinin KTO tarafından desteklendiğini söyledi.

Reklam

Recep Öztürk, girişimcilere yurtdışı pazarlarına açılmaları için uygun ortamları sağlamaya çalıştıklarını da kaydetti. Bölgenin arazi sorununa da değinen Recep Öztürk, bundan dolayı yeni yatırımlar için alanın yetersiz olduğunu belirtti. Recep Öztürk şunları kaydetti: “Sahip olduğumuz alanların, 50 ve 100 yıllık süreçler göz önünde bulundurularak, en iyi şekilde planlanması gerekmektedir.

Bölgemizin ekonomik olarak olumsuz özelliklerinden bir tanesi de bölgemizde sanayi bölgesi bulunmamasıdır. Bununla alakalı Körfez Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile de Körfez Ticaret Odası olarak girişimlerimizi sürdürmekteyiz.”

Yatırım imkânları desteklenmeli

Yaklaşan seçim sonrasında bölgede mevzuata uygun binaların hızlıca hayata geçirilmesi gerektiğini ve firmaların ihracat pazarlarında konumlanarak daha çok döviz girdisi sağlanması gerektiğini anlatan Recep Öztürk bu konuda şunları aktardı: “Yıkılması gereken binaların bir an önce tespit edilip, mevzuata uygun binaların hızlıca hayata geçirilip, vatandaşlarımızın sağlıklı binalarda yaşamalarını sağlamamız gerekiyor. Bu konuyla alakalı ise Körfez Ticaret Odası olarak; paneller düzenleyip eğitimler vermeyi planlıyoruz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile hasar gören binaların hızlıca tespit edilmesi için çeşitli destekler vermek adına çalışmalar yürütüyoruz. Bunların yanı sıra bölgemizde yatırım imkânları desteklenip daha çok firmamızı ihracat pazarlarında konumlayarak hem daha çok döviz girdisi sağlamalı hem de istihdam oranımızı arttırmalıyız. Bu konuda biz de üyelerimizi ihracat pazarlarında kalıcı olarak konumlamak üzere var gücümüzle çalışıyoruz.”

Reklam

Körfez’in Doğu Marmara’nın liman yükünün çoğunu çekmesi, uluslararası havalimanlarına yakın olması, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan tren ve karayollarının ortasında bulunması sebepleri ile lojistik ve nakliye alanında yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Recep Öztürk, bu alanlarda gelişmeye devam edeceklerini de söyledi.

Bölgenin sanayi kimliğinin daha ağır basması ve sanayi ürün lerinin daha katma değerli olmasından dolayı sanayi ürünleri için olan devlet destek ve teşviklerinin üst seviyede olduğunu söyleyen Recep Öztürk, bölgenin çok verimli topraklara da sahip olduğuna dikkat çekti. “Biz bu topraklardaki tarımsal ve hayvansal üretimin de çok değerli olduğunu düşünüyor; buradaki üretimin teşvikler ile arttırıldığında, kentten köylere tersine göçü motive edeceğine inanıyoruz.

Böylece bölgemize gelen hızlı göçlerin yol açtığı işsizlik oranlarını da azaltabileceğini öngörüyoruz” diyen Recep Öztürk “Bu yaklaşımdan hareketle, ilçemizde tüketilmek üzere köylerimizde yapılabilecek sera üretimlerini İlçe Tarım Müdürlüğümüzle fizibilite edip yatırım planları çıkarmaktayız.

Ayrıca; proje meslek lisemizin bahçesinde başlangıcı 100 m2 olmak üzere, yenilenebilir enerji ve otomasyon sistemleri ile donatılmış bir seranın en kısa sürede hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” dedi. Recep Öztürk, sanayi ürünleri ile bilişim ve teknolojik sektörlere de desteklerin artarak devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Recep Öztürk sözlerini, “Üretime dayalı girişimler ve kapasite artırımları desteklenmeli, vatandaşlarımızın alım gücü korunarak ihracat pazarlarında şirketlerimizin rekabetçi olabilmesi sağlanmalıdır” şeklinde tamamladı.

Reklam

İstihdamda depremzedelere öncelik…

Depremin ilk anından itibaren KTO olarak TOBB ile sıkı işbirliğinde bulunarak çok sayıda yardımı deprem bölgesine ulaştırdıklarını söyleyen Recep Öztürk, deprem bölgesinden ilçeye yaklaşık 5 bin 500 depremzedenin göç ettiğini açıkladı.

Depremzedelerin ilçeye göç etmeye başladıkları andan itibaren, üye firmalarda kendilerini istihdam ederek hem depremzedelerin hayata tutunmalarını hem psikolojilerini ve moral motivasyonlarını yukarı çekmelerini hem de kimseye muhtaç kalmamalarını sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Recep Öztürk, böylece işletmelerin kısmen de olsa kalifiye iş gücü ihtiyaçlarını karşılama imkânı bulduklarını söyledi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan