Takip Edin

Sektörel Gündem

Borusan Cat Türkiye büyümeye odaklandı

Dünyanın en büyük iş makineleri üreticilerinden Caterpillar ile Borusan Grubu’nun ortaklığında faaliyet gösteren Borusan Cat Türkiye’nin Genel Müdürü Özer Şahin, 2022 yılında 1 milyar doların üzerinde ciro yaptıklarını dile getirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Şahin, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede faaliyet gösterdiklerini, Borusan Cat’in bu yılı yüzde 25’lik büyümeyle kapatacağını söyledi.

İzmir’de basın mensupları ile bir araya gelen Şahin, “Borusan Cat, Türkiye dahil olmak üzere operasyonlarını yürüttüğü tüm ülkelerde yüksek müşteri memnuniyeti ve sadakatinin yanı sıra en yüksek pazar kazanımı gibi operasyonel kriterlerde de en iyi yılını geçirdi” dedi.

“İş makinelerinde satış 12 bini aşar”

Borusan Cat Türkiye’nin, geniş hizmet yelpazesi ile iş makinesi, jeneratör, deniz motorları, yeni ünite ve yedek parça satışı, satış sonrası destek hizmetleri, kiralama hizmeti ile sertifikalı ikinci el iş makinesi konseptiyle Türkiye’de benzeri olmayan garantili ikinci el hizmeti sunduğunu söyleyen Şahin, ayrıca değer yaratan mühendislik hizmetleri ile de enerji, denizcilik ve petrol işi yapan şirketlere uçtan uca çözümler sağladıklarını vurguladı.

Reklam

Borusan Cat’in ürün yelpazesi içinde inşaat endüstrisindeki paylarının yüzde 65’ten yüzde 70’e çıktığını, inşaat sektörünün çok hareketli olduğunu ifade eden Şahin, “ Sektörümüzde 2014-2015 yıllarında bir yılda satılan iş makinesi sayısı 10 bini geçmişti, 2018-2019 da 3 binlere kadar düştü rakam.

Pandemide ise tekrar bir hareketlenme oldu ve satış rakamları 6 binlere çıktı. 2022 yılında da yeniden 10 bin’i gördük. 2023 yılının ilk 3 ayı çok hareketli geçti. 2023 yılında bu hareketli sürecin devam etmesini bekliyoruz. İş makinaları pazar payındaki artışı pandemiden dolayı ötelenen talebe bağlıyoruz, ayrıca enflasyondan dolayı iş makinelerini yatırım aracı olarak değerlendirmek isteyenlerin de sayısında artış oldu.

Otomobil, arsa, emlak alan kadar iş makinası alan da var artık. Deprem bölgesinde de başlayan alt ve üst yapı faaliyetlerine yönelik yapılan çalışmaların pozitif etkisini de sektör olarak görmeye başladık. Bölgede büyük işler olacak. Deprem bölgesinde yaşanacak yeniden yapılanmanın etkisini de önümüzdeki 2-3 senede görürüz. İş makinalarındaki satış rakamlarının 10-12 binleri geçeceğini öngörüyoruz” dedi.

“Borusan Cat Faz 5’e hazır”

Sektörde, dünyada enflasyonun artış trendinde olması ve Türkiye’de sektörün önündeki en önemli süreçlerden bir olan Faz 5’e geçiş sürecinin etkisi ile ikinci el ürün fiyatlarının da arttığına dikkati çeken Şahin, bu süreç nedeni ile artık yeni ürünlerin ithal edilebileceğini bu durumun da ikinci el ürün pazarında fiyat artışlarına yol açtığını belirtti. Şahin, “Karbon salınımını olabilecek en alt seviyelere indirecek bu yeni uygulama, motor kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Borusan Cat bu önemli geçiş sürecinde uzun soluklu bir çalışma yürüttü. Bu süreçte Faz 5 standartlarına göre üretilen motorların bakımını sağlamak adına Borusan Cat ekipleri tüm eğitimlerini ve hazırlıklarını tamamladı” diye konuştu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan