Takip Edin

Haber

Türkiye’nin ilk askeri veri tabanı yurt dışına açılıyor

Türkiye’nin ilk ve tek askeri veri tabanı “Military Big Data”, İngilizce dilinde ve artırılmış analiz kabiliyeti sunan yeni versiyonuyla yurt dışına açılıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin ilk ve tek askeri veri tabanı “Military Big Data”, İngilizce dilinde ve artırılmış analiz kabiliyeti sunan yeni versiyonuyla yurt dışına açılıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Military Big Data’nın uluslararası yeni versiyonu ilk kez 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’23) tanıtıldı.

Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesindeki projelerde hem abonelik hem de platform entegrasyonu lisans modelleriyle kullanılan Military Big Data, Mildata markalı yeni versiyonunda dünyada kullanımda olan insansız sistemlerin yer aldığı “Robotikler” modülü ile son 40 yılın ülkeler arası savunma ticaretinin incelendiği “Savunma Ticareti” modülünü kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Dünyada kullanımda olan ya da siparişi verilen bütün silah sistemlerini kara, deniz, hava, robotikler ve mühimmatlar başlıkları altında stratejik planlama, istihbarat, iş geliştirme, tedarik, eğitim ve akademik çalışmalar gibi amaçlara hizmet etmesi için inceleyen Mildata, kullanıcının bakış açısına ya da ilgi alanına göre değişen derinlikte analizler sunuyor. Kullanıcı dostu ara yüzüyle bireysel/kurumsal kullanımda değer yaratan Mildata, aynı zamanda deniz, hava, kara, elektronik harp, komuta-kontrol projelerinden veri kütüphanesi olarak tercih ediliyor. Veri tabanı halihazırda silah/sistem, harp tahlili, harita bilgi sistemi ve savunma ticareti olmak üzere 4 ana modülden oluşuyor.

“NATO’da etkili bir güç olan Türkiye’nin bilgi alanındaki ürünü olarak dünyaya açıyoruz”

Reklam

Türk savunma sanayisinin halihazırda platform ihracatı yaptığı ülkeler başta olmak üzere, Mildata’nın küresel bir müşteri kitlesi bulunuyor.

Mildata Genel Müdürü Mahmut Bölükbaş, IDEF’23’ün kendileri için Mildata’yı uluslararası yapan bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Dünyanın sıcak bir çatışma döneminden geçtiğini ve bilginin hiç olmadığı kadar değerli olduğunu ifade eden Bölükbaşı, “Kendine has metodolojisiyle Mildata’yı öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin karar destek mekanizmalarına dahil etmek ilk hedefimizdi. Artık bu kabiliyeti, savunma sanayisiyle bir marka, NATO’da etkili bir güç olan Türkiye’nin bilgi alanındaki ürünü olarak dünyaya açıyoruz. Mildata yakın gelecekte yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetlerini de barındıracak. Önümüzdeki dönemde Mildata’nın adını Türk savunma projelerinde ve ihracat haberleriyle daha çok duyacağız.”

Öte yandan, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ile Mildata arasında Military Big Data’nın yurt içinde ve dışında sektöre yönelik temsilciliğinin SASAD tarafından yürütülmesini içeren bir sözleşme imzalandı.

Bu işbirliğiyle Türk savunma ve havacılık sektörünün altyapı, ihracat ve kurumsal açıdan gelişmesi için projeler üreten SASAD’a bir yandan kaynak yaratılırken öte yandan Mildata’nın analiz altyapısı üyelere kazandırılacak.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

CANİK’e 2023 Industry Choice Awards’ta iki ödül

CANiK, ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscarları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) bu yıl iki ödülle döndü.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ABD’ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu kırdı.

Şirket, 2023 Industry Choice Awards’tan bu yıl iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVAL-S ile 4. kez “Yılın Tabancası” seçildi.

Şirket, METE MC9 ile ise 2’nci kez “Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası” ödülünün sahibi oldu. Aynı ödülü 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ile alan CANiK, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile en iyi tabanca ödülünü almıştı.

METE serisinin özel tasarımlı üyesi

CANiK, METE serisinin 28 milimetrelik özel tasarımlı üyesi METE MC9 modeli ile de aynı etkinlikte Concealed Carry Pistol of the Year (Yılın Gizli Taşıma Tabancası) ödülünün sahibi oldu. Şirket, aynı ödülü daha önce de 2020’de TP9 ELITE SC ile elde etmişti.

Reklam

İnce tasarımı ve yüksek kapasite şarjör yapısı mikro kompakt segmentinin tanımını yeniden yapan METE MC9, ince tasarımının yanı sıra optik nişangahların (Trijicon RMRcc hariç) hepsiyle uyumlu olmasıyla dikkati çekiyor.

“Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda hem optik nişangah hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

“Savunma sanayimize nitelikli değer katıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, bu yıl ICA’dan iki ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“ICA, hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği, tabancalarla ilgili değerlendirmelerin çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıldığı bir organizasyon. Bu etkinlikte iki ürünümüzün farklı kategorilerde yılın tabancası seçilmiş olmasını, ateşli silahlar pazarında sürdürdüğümüz başarının simgesi olarak görüyoruz. Bu sayede savunma sanayimizin vitrinine de nitelikli bir değer kattığımıza inanıyorum.”

Reklam
Devamını oku

Haber

Telefonu gece şarjda ve yastık altında bırakmak zararlı mı? Apple’dan yeni açıklama geldi

Geceleri telefonu şarja takıp yastığın altına koymak herkes için bir alışkanlık. Apple, uzun süre şarjda kalan telefonun kullanılmaması ve gece yastık altına koyulmaması yönünde kullanıcıları uyardı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, kullanıcıları, şarj olması için prize taktıkları cihazlarıyla uzun süre temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

Apple’ın internet sitesinde, iPhone işletim sistemi iOS’un son sürümüne ilişkin “iPhone için önemli güvenlik bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonunu şarj eden kişilere yönelik uyarılar yer aldı.

Telefon şarj edilirken kullanılır mı?

Apple, kullanıcılara, “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın.” çağrısında bulundu.

Telefonu gece yastık altına koymak zararlı mı?

Reklam

Uyarılarda, cihazın güç kaynağına takılı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmayan alanlarda bulunmasının, “rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Bilgilendirme yazısında kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da tavsiye edildi.

Devamını oku

Haber

Çelik Motor’un yeni markası  ‘Carwizz’

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, yeni ekspertiz markası Carwizz Oto Ekspertiz’i tanıttı.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamada, “Carwizz, ustasından oto ekspertiz’’ sloganıyla hizmet vermeye başlayan Carwizz Oto Ekspertiz’in müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla güvenilir ve alanında uzman ekibiyle bağımsız profesyonel ekspertiz hizmetini araç almak ya da satmak isteyen tüm tüketicilerle buluşturduğu ifade edildi.

Self Ekspertiz paketiyle kullanıcıların kendi paketini oluşturmasına da olanak sağladığı belirtilirken, mobil ekspertiz hizmeti sayesinde müşterilerin 30 dakika gibi kısa bir sürede ekspertiz hizmeti alabildiği kaydedildi. İstanbul’da Orhanlı ve Kurtköy bayileriyle hizmet veren Carwizz Oto Ekspertiz’in şu anda Konya, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Diyarbakır olmak üzere 6 ilde 7 bayisi bulunuyor. Çok yakında Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde de bayileri açılacak olan Carwizz Oto Ekspertiz, üç yıl içerisinde, Türkiye’nin dört bir yanında 100 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “2022 yılının sonlarında ilk bayisini açtığımız Carwizz Oto Ekspertiz olarak kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan