Takip Edin

Sektörel Gündem

“Mobilyada taksit 24’e çıkarsa piyasa canlanır, tüketici rahatlar”

İhracatta hedef büyüten Türk mobilya sektörü iç pazarda hareketlilik için taksit sayılarının artırılmasını istiyor. Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Bir evin en temel ihtiyacı olan mobilyada şu anda 9’la sınırlanan taksit sayısının 24’e çıkarılması gerekiyor. Bu imkânın sağlanması halinde hem piyasanın canlanır hem de tüketici rahatlar” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Birol BOZKURT

Mobilya, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. İnegöl’de küçük bir atölyede başlayan yolculuğunda şimdi dünyaya Türk mobilyasını satan bir şirkete dönüştüren Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı ile sektörün sorunlarını ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk. Mobilya’da şu anda 9 taksit olan sınırın 24’e çıkarılması gerektiğini söyleyen Mustafa Balcı, bu imkânın sağlanması halinde hem piyasanın canlanacağını hem de tüketicinin rahatlayacağını söylüyor.

Yurt içinde haziran sonu itibarıyla Türkiye’nin 57 şehrinde toplam 140 mağaza ile tüketiciye ulaşan Weltew Home yurtdışında ise 4 kıtada 52 ülkede 80 mağaza ve 142 satış noktasında faaliyetlerini sürdürüyor. Dünyada Türk mobilyasının büyük ilgi gördüğünü söyleyen ihracatın daha yüksek bir potansiyeli olduğuna dikkat çekiyor.

Yaz sezonunda mobilya sektörü düğün organizasyonlarında artış ile birlikte en hareketli zamanlarından birinin yaşandığının altını çizen Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilya evin en temel ihtiyacının olmasının yanında evin en pahalı eşyalarından biridir. İç pazara baktığımızda mobilya satışlarının 9 taksit ile sınırlandığını görüyoruz. Bu taksit sayısının en az 24 ay olmalıdır. Bu imkânın tüketiciye sağlanmasının hem piyasayı canlandırılacağı hem de tüketiciyi rahatlatacağı görüşündeyim” diye konuştu.

Türk mobilyası dünya pazarında

Reklam

Türkiye’nin mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı ocak-temmuz döneminde 4,5 milyar doları geçti. Bu yıl ihracat hedefini 10 milyar dolar olarak belirleyen mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü ise Temmuzda 609 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Sektörün ocak-temmuz dönemi ihracatı ise 4,58 milyar dolara yükseldi.

Sektörün en önemli ürün gruplarından birisini oluşturan mobilyada ise temmuz ihracatı 343 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mobilyada 7 aylık toplam ihracat 2,61 milyar dolar seviyesine çıktı. Mobilya, kâğıt ve orman ürünlerinde 7 aylık dönemde en yüksek ihracat yapılan ülkelerin başında 577,6 milyon dolarla Irak geldi. Onu 238,6 milyon dolarla İsrail, 229 milyon dolarla Birleşik Krallık izledi. Söz konusu dönemde Rusya’ya yapılan mobilya ihracatı yüzde 55,3 artışla 131,5 milyon dolar oldu.

“Körfez ülkelerinde potansiyel yüksek”

Son yıllarda Körfez ülkelerine ihracatta önemli bir kademe atladıklarını ve bunun olumlu dönüşlerinin olduğunu söyleyen Balcı: “Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi körfez ülkelerle yaşanan pozitif mesajlar ve yapılan ticaret anlaşmaları ihracatta yükseliş olarak karşımıza çıkacaktır. Türkiye, tüm bu pazarlara kaliteli ve uygun fiyatlı mobilya ihraç ederek, mobilya ihracatını artırabilir ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” şeklinde ifade etti.

22 milyon dolarlık ihracatıyla İnegöl’ün birincisi

Reklam

Türk mobilyasının kalitesini yükselterek mobilya ihracatının da artırılabileceğini kaydeden Balcı: “Dünya pazarında rekabet etme gücü kazanmak için üst düzey standartlarda mobilya üretmeliyiz. Trendleri takip edip talebe göre mobilya üretimi gerçekleştirmeliyiz.

Talebe uygun modern ve şık mobilyalar tasarlamak Türkiye’nin mobilya ihracatını artıracaktır” diye konuştu. Weltew Home markasının, 22 milyon dolarlık ihracatla sektör bazında son üç yıldır İnegöl’ün en çok mobilya ihraç eden markası konumunu koruduklarını söyleyen Mustafa Balcı: “Üretimimizin yüzde 44’ünü yurtdışı pazara yönlendiriyoruz.

İhracat şampiyonluğu unvanımızı devam ettirme hedefiyle 2023 yılsonu ihracat hedefimizi 30 milyon doların üzerine ulaştırmayı planlıyoruz. Weltew Home 2022 yılı yurtiçi ve yurtdışında cirosu 920 milyon TL oldu. Marka yüzde 100 büyüme hedefiyle girdiği 2023 yılında cirosunu bu yıl yapacağı yatırımlarla birlikte 1 milyar 750 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor” dedi.

“2023 yılı ciro hedefimiz 1 milyar 750 milyon TL”

Geçtiğimiz yıl yurtiçi ve yurtdışında cirolarının 920 milyon TL olduğunu söyleyen Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Markamızın yüzde 100 büyüme hedefiyle girdiği 2023 yılında ciromuzu bu yıl yapacağımız yatırımlarımızla birlikte 1 milyar 750 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. İnegöl’de 2024 yılında faaliyete başlayacak mega fabrika yatırımımızın yüzde %90’ı tamamlandı. 150 bin metrekare açık ve 105 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek ve 200 milyon TL yatırım değerindeki fabrikamızda yıllık 162 bin parça üretim yapılmasını planlıyoruz. 1000’in üzerinde istihdam hedeflediğimiz yeni yatırımımızla birlikte gerek yurtiçi gerekse yurtdışı iş hacmimizi büyüteceğiz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan