Takip Edin

Sektörel Gündem

“Mobilyada taksit 24’e çıkarsa piyasa canlanır, tüketici rahatlar”

İhracatta hedef büyüten Türk mobilya sektörü iç pazarda hareketlilik için taksit sayılarının artırılmasını istiyor. Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Bir evin en temel ihtiyacı olan mobilyada şu anda 9’la sınırlanan taksit sayısının 24’e çıkarılması gerekiyor. Bu imkânın sağlanması halinde hem piyasanın canlanır hem de tüketici rahatlar” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Birol BOZKURT

Mobilya, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. İnegöl’de küçük bir atölyede başlayan yolculuğunda şimdi dünyaya Türk mobilyasını satan bir şirkete dönüştüren Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı ile sektörün sorunlarını ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk. Mobilya’da şu anda 9 taksit olan sınırın 24’e çıkarılması gerektiğini söyleyen Mustafa Balcı, bu imkânın sağlanması halinde hem piyasanın canlanacağını hem de tüketicinin rahatlayacağını söylüyor.

Yurt içinde haziran sonu itibarıyla Türkiye’nin 57 şehrinde toplam 140 mağaza ile tüketiciye ulaşan Weltew Home yurtdışında ise 4 kıtada 52 ülkede 80 mağaza ve 142 satış noktasında faaliyetlerini sürdürüyor. Dünyada Türk mobilyasının büyük ilgi gördüğünü söyleyen ihracatın daha yüksek bir potansiyeli olduğuna dikkat çekiyor.

Yaz sezonunda mobilya sektörü düğün organizasyonlarında artış ile birlikte en hareketli zamanlarından birinin yaşandığının altını çizen Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilya evin en temel ihtiyacının olmasının yanında evin en pahalı eşyalarından biridir. İç pazara baktığımızda mobilya satışlarının 9 taksit ile sınırlandığını görüyoruz. Bu taksit sayısının en az 24 ay olmalıdır. Bu imkânın tüketiciye sağlanmasının hem piyasayı canlandırılacağı hem de tüketiciyi rahatlatacağı görüşündeyim” diye konuştu.

Türk mobilyası dünya pazarında

Reklam

Türkiye’nin mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı ocak-temmuz döneminde 4,5 milyar doları geçti. Bu yıl ihracat hedefini 10 milyar dolar olarak belirleyen mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü ise Temmuzda 609 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Sektörün ocak-temmuz dönemi ihracatı ise 4,58 milyar dolara yükseldi.

Sektörün en önemli ürün gruplarından birisini oluşturan mobilyada ise temmuz ihracatı 343 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mobilyada 7 aylık toplam ihracat 2,61 milyar dolar seviyesine çıktı. Mobilya, kâğıt ve orman ürünlerinde 7 aylık dönemde en yüksek ihracat yapılan ülkelerin başında 577,6 milyon dolarla Irak geldi. Onu 238,6 milyon dolarla İsrail, 229 milyon dolarla Birleşik Krallık izledi. Söz konusu dönemde Rusya’ya yapılan mobilya ihracatı yüzde 55,3 artışla 131,5 milyon dolar oldu.

“Körfez ülkelerinde potansiyel yüksek”

Son yıllarda Körfez ülkelerine ihracatta önemli bir kademe atladıklarını ve bunun olumlu dönüşlerinin olduğunu söyleyen Balcı: “Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi körfez ülkelerle yaşanan pozitif mesajlar ve yapılan ticaret anlaşmaları ihracatta yükseliş olarak karşımıza çıkacaktır. Türkiye, tüm bu pazarlara kaliteli ve uygun fiyatlı mobilya ihraç ederek, mobilya ihracatını artırabilir ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” şeklinde ifade etti.

22 milyon dolarlık ihracatıyla İnegöl’ün birincisi

Reklam

Türk mobilyasının kalitesini yükselterek mobilya ihracatının da artırılabileceğini kaydeden Balcı: “Dünya pazarında rekabet etme gücü kazanmak için üst düzey standartlarda mobilya üretmeliyiz. Trendleri takip edip talebe göre mobilya üretimi gerçekleştirmeliyiz.

Talebe uygun modern ve şık mobilyalar tasarlamak Türkiye’nin mobilya ihracatını artıracaktır” diye konuştu. Weltew Home markasının, 22 milyon dolarlık ihracatla sektör bazında son üç yıldır İnegöl’ün en çok mobilya ihraç eden markası konumunu koruduklarını söyleyen Mustafa Balcı: “Üretimimizin yüzde 44’ünü yurtdışı pazara yönlendiriyoruz.

İhracat şampiyonluğu unvanımızı devam ettirme hedefiyle 2023 yılsonu ihracat hedefimizi 30 milyon doların üzerine ulaştırmayı planlıyoruz. Weltew Home 2022 yılı yurtiçi ve yurtdışında cirosu 920 milyon TL oldu. Marka yüzde 100 büyüme hedefiyle girdiği 2023 yılında cirosunu bu yıl yapacağı yatırımlarla birlikte 1 milyar 750 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor” dedi.

“2023 yılı ciro hedefimiz 1 milyar 750 milyon TL”

Geçtiğimiz yıl yurtiçi ve yurtdışında cirolarının 920 milyon TL olduğunu söyleyen Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Markamızın yüzde 100 büyüme hedefiyle girdiği 2023 yılında ciromuzu bu yıl yapacağımız yatırımlarımızla birlikte 1 milyar 750 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. İnegöl’de 2024 yılında faaliyete başlayacak mega fabrika yatırımımızın yüzde %90’ı tamamlandı. 150 bin metrekare açık ve 105 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek ve 200 milyon TL yatırım değerindeki fabrikamızda yıllık 162 bin parça üretim yapılmasını planlıyoruz. 1000’in üzerinde istihdam hedeflediğimiz yeni yatırımımızla birlikte gerek yurtiçi gerekse yurtdışı iş hacmimizi büyüteceğiz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan