Takip Edin

Sektörel Gündem

TSPB’nin 23. Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleşti

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) 23. Olağan Genel Kurul toplantısını çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Elektronik Genel Kurul Sistemi üzerinden yapılan toplantıya Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Türkiye Sermaye Piyasaları Yönetim Kurulu ve TSPB üyeleri katıldı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurul toplantısı, 3 Mayıs 2023 tarihinde, Elektronik Genel Kurul Sistemi üzerinden gerçekleştirildi. 23. Olağan Genel Kurul toplantısı Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop’un açılış konuşmaları ile başladı. TSPB’nin 23. Olağan Genel Kurul toplantısında 2022 yılı değerlendirilirken, 2023 yılı hedeflerine yönelik önemli gündem maddeleri de görüşüldü.

TSPB’nin 23. Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, sermaye piyasalarının son yıllarda hem arz hem de talep tarafında önemli aşamalar kaydederek hedefleri doğrultusunda gelişim gösterdiğini söyledi. Geçen yıl sonunda 3.8 milyon seviyesinde olan pay piyasası yatırımcı sayısının 4 aylık süreçte 1 milyona yakın artış gösterdiğini belirten Gönül, “Nisan itibarıyla yaklaşık 4.8 milyona ulaşan pay senedi yatırımcılarının portföy değeri de 5.6 trilyon lirayı aştı” dedi.

Halka arzlara ilgi devam ediyor

Halka arzlara ilginin devam ettiğini vurgulayan Gönül, “2022 yılında halka arz edilen 40 şirketin piyasadan temin ettiği fon büyüklüğü 19,3 milyar lira düzeyindeydi. 2023 yılında da halka arzlara ilginin devam ettiğini görmekteyiz. Nisan sonu itibarıyla 12 şirketin halka arzı gerçekleşirken, şirketler, 13,8 milyar lira kaynak sağlamıştır. İki şirketin de halka arzı süreci devam etmektedir” diye konuştu.

Gönül, sermaye piyasamızın şeffaf, güvenilir, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişi ve gelişmesi adına yakın zamanda önemli kararlar aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini söyledi. Gönül, “İlk halk arzlarda son dönemde meydana gelen fazla talebin karşılanması noktasında yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve yatırımcılar arasında eşit uygulamaların sağlanması amacıyla 30 Mart’ta aldığımız kararlar bunlardan biriydi” diye konuştu.

Reklam

“Yeşil finansmana ilgi gelecek dönem için bizleri umutlandırıyor”

Yatırım fonlarının büyümesini sermaye piyasamızın derinliğinin artması için çok önemsediklerinin altını çizen Gönül, bu kapsamda portföy yönetim şirketlerinin organizasyonel yapısının ve sermayesinin güçlendirilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını hatırlattı.

Gönül, yatırım fonlarına ilişkin olarak şunları söyledi; “Nisan ayı itibarıyla; menkul kıymet yatırım fon sayısı 1.291’e, portföy değeri 847.4 milyar liraya, emeklilik yatırım fon sayısı 375’e, portföy değeri 465.5 milyar liraya, portföy yönetim şirket sayısı 59’a, bu şirketlerin yönettiği toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 1 trilyon 750 milyar liraya ulaştı.

Girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarının sayısında da önemli artış yaşandı. Girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısı 238’e, gayrimenkul yatırım fonları sayısı da 133’e yükseldi. Sürdürülebilir yeşil finansmana sektörün ilgisi gelecek dönem için bizleri umutlandırmaktadır. Nisan itibarıyla söz konusu temalara yatırım yapan toplam 43 adet yatırım fonu, emeklilik yatırım fonu ve girişim sermayesi yatırım fonu mevcut. Bu fonların toplam değeri yaklaşık 13.6 milyar lira seviyesinde bulunuyor.”

“Risk merkezi oluşturulmasında sona gelindi”

Reklam

Sermaye piyasalarına olan ilginin artmasından memnuniyet duyduklarını belirten Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, “Sermaye piyasalarımıza olan ilginin artması bizleri sevindirirken, sorumluluklarımızı da artırmaktadır. Bunun sürdürülebilir olması finansal okuryazarlığı yüksek, bilinçli yatırımcı sayısını artırmaktan geçmektedir. Yatırımcıların ilgisinin devamlılığını sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda okul çağındaki çocuklardan gençlere, hane halkından sektör profesyonellerine kadar tüm kesimleri kapsayacak bir finansal okuryazarlık portalı projemiz devam etmektedir. Sermaye piyasası; finansal istikrar, yatırımcı güveni, sermaye birikimi ve sermayenin etkin bir şekilde şirketlere dağıtımı konularında kritik rol oynamaktadır. Bu çerçevede tüm paydaşların bu bilinç ve sorumlulukla görevlerini yerine getirmeleri elzemdir” dedi.

SPK’nın, yatırımcıların korunması ve şirketlerin sermayeye kolay ulaşımı arasındaki hassas dengeyi gözeterek düzenleme, denetim, gözetim ve piyasayı geliştirme çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Gönül, sermaye piyasasındaki risklerin daha yakından takibi için risk merkezi oluşturulması çalışmalarında sona yaklaştığı bilgisini paylaştı.

“Büyük bir ailenin parçasıyız”

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Ülkemizde yaşanan deprem felaketinde yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında “Paydaşlarımızla ortak hedefimiz, sermaye piyasasının potansiyeline ulaşmasını ve istikrarını sağlamaktır” dedi. TSPB 23. Olağan Genel Kurul açılışında konuşan Ergun, son yıllarda sermaye piyasasının hedeflere ulaşmasında önemli ilerlemeler kaydedildiğini, sermaye piyasasının hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını belirtti. Ergun, “Halka arzlarda, yatırımcı sayımızda, işlem hacimlerinde önemli artışlara ulaştık” diye konuştu.

Reklam

“Borsa İstanbul Grubu olarak, sermaye piyasamıza, emir iletim ve eşleştirmeden, takas ve saklama ile kaydileştirme süreçlerine uzanan bir zincirde hizmet sağlıyoruz” diyen Ergun şunları söyledi: “Uçtan uca ve kesintisiz çalışan bir altyapı sunuyoruz. Şirketlerimizin ve yatırımcılarımızın, piyasalarımızın sunduğu imkânlardan daha fazla faydalanmaları için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Yeni ürünler geliştiriyor, hizmetlerimizi daha iyi sunmak için sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Bu yolda, ne mutlu ki tek başımıza değiliz. Büyük bir ailenin parçasıyız. Gerek mevcut piyasaları iyileştirirken gerekse yeni ürün ve hizmet geliştirirken siz değerli paydaşlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Birlikte çalışıyoruz. 2023 yılının Borsamızın kuruluşunun 150. yılı olması sebebiyle, TSPB üyeleri olan, aracı kurumlardaki, yatırım ortaklıklarındaki, portföy yönetim şirketlerindeki ve bankalardaki tüm çalışanlara emekleri için teşekkür ediyorum.”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İbrahim Öztop 23. Olağan Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasına ortak amaç ve hedefler için desteklerini esirgemeyen Sermaye Piyasası Kurulu’na, Borsa İstanbul Grubuna, TSPB üyelerine ve özverili çalışmaları için TSPB çalışanlarına teşekkürlerini sunarak başladı.

“Sermaye piyasalarımıza 35 yaş altı gençlerden yoğun ilgi”

Öztop, yeni rekorlara imza atılan, yüksek performansın ve başarıların yaşandığı 2022 yılının ardından bu yılın ilk dört ayında da sermaye piyasalarına olan ilginin artarak devam ettiğini söyledi. Nisan sonu itibariyle pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısının 4 milyon 769 bin seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdığına dikkat çeken Öztop, şunları söyledi: “Yerli yatırımcıların ilgisinin katlanarak artması ve son yıllarda pay senedi piyasamıza ilgi gösteren yatırımcıların önemli bir çoğunluğunu gençlerin oluşturmasını, sektörümüz ve ülkemizin geleceği açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

Reklam

Bu verilere göre yılın ilk dört ayında pay piyasasına yaklaşık 1 milyon yerli bireysel yatırımcı katıldı ve bu yatırımcıların yüzde 42’sini 34 yaş altı gençler oluşturdu. 2021 yılı sonundan itibaren baktığımızda ise yerli bireysel yatırımcı sayısındaki 2.4 milyon kişilik artışın 1.1 milyonu 35 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşuyor.”

“Yabancı yatırımcıları da sermaye piyasamıza çekmemiz lazım”

Pay senedinin yanı sıra, yerli yatırımcıların portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen fonlara da ilgisinin artarak devam ettiğini belirten Öztop, “Bu ilginin de etkisiyle portföy yönetim şirketlerimizin yönettiği toplam varlık büyüklüğü 2023 Mart sonu itibariyle yaklaşık 1 trilyon 750 milyar lira seviyesine ulaştı. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde sermaye piyasalarının oynadığı rolün daha da güçlenmesi için yerli yatırımcıların yanı sıra, yabancı yatırımcıları da ülkemiz sermaye piyasalarına çekmeye odaklanmamız gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

TSPB’den finansal okuryazarlık için yoğun eğitimler ve etkinlikler

TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Öztop, TSPB olarak uzun yıllardır; yatırım bilincini geliştirmek için eğitim, iletişim ve etkinliklere aralıksız devam edildiğini belirtti. Yatırımcıların bilgilendirilmesi amacıyla 2023 yılında TSPB üyelerinin de katkılarıyla “TSPB’de Yatırımcı Buluşmaları”nı başlattıklarını ve bu buluşmalara ilginin yüksek olduğunu söyledi.

Reklam

Öztop, “TSPB’de Yatırımcı Buluşmaları’nın altıncısını 25 Nisan’da gerçekleştirdik ve etkinliğimize bugüne kadar olan yoğun talep nedeniyle TSPB YouTube kanalımızdan canlı olarak da yayınlamaya başladık. Yatırımcı buluşmalarına Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz iki yeni etkinlikle birlikte yılsonuna kadar ücretsiz şekilde devam edeceğiz” dedi.

Finans piyasasının en büyük etkinliği olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin bu yıl Dünya Yatırımcı Haftası ile birleştirileceğini ve Ekim ayında gerçekleştirileceği bilgisini veren Öztop, “Bu iki önemli etkinliğin yanı sıra Birlik olarak üniversite ziyaretlerimize ve iş birliklerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz.

Öte yandan Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği ve Takasbank ile birlikte üniversiteli gençleri, uzun vadeli tasarruf ve yatırıma yönlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın da bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“Sürdürülebilirlik Uzmanı yetiştiriyoruz”

TSPB olarak “Sürdürülebilirlik”, “Halka Açılma”, “Finansal Analist Okulu”, “Yeşil Dönüşüm”, “Entegre Raporlama”, “Kentsel Dönüşüm”, “Dijital Dönüşüm” ve “Girişimcilik” temaları ile çeşitli eğitim ve sertifika programlarına da devam edildiğini belirten Öztop, bu çalışmalarla sektör çalışanlarına değer katmayı hedeflediklerini kaydetti.

Reklam

“Şirketlerin Finansmana Erişiminde Halka Açılma Sertifika Programı”nın ilkini düzenlediklerini, ikincisini de Haziran ayında başlatacaklarını duyuran Öztop, Birlik olarak uzun bir süredir sürdürülebilirliği öncelikli politika olarak belirlediklerini de ifade etti. Öztop, “Haziran ayında tamamlanacak on ikinci Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programımız ile 409 Sürdürülebilirlik Uzmanı yetiştirmiş olacağız” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Yayınlanma tarihi

-

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Müşteri deneyimini en iyi yöneten markaları belirleyen Şikayetvar A.C.E Awards’ta, Renault ve Dacia kendi kategorilerinde bu yıl da lider seçildi.

Dacia kazandığı bu ödül ile son beş yılda beş kez kendi kategorisinde müşteri deneyimini en iyi yöneten marka olma başarısını elde ederken, Renault ise A.C.E Awards’ta beşinci kez zirvede yer aldı.  Şikayetvar tarafından gerçekleştirilen ve 1.5 milyonu aşkın müşteri memnuniyeti anketi baz alınarak hazırlanan “Müşteri Deneyim Endeksi” sonuçlarına göre verilen A.C.E. Awards, mükemmel müşteri memnuniyeti deneyimi sağlayan markalara takdim edildi. Müşteri Deneyim Endeksi araştırması sonuçlarına göre belirlenen kazananlar cevaplama hızı, şikâyet oranı, çözüm hızı, memnuniyet düzeyi, teşekkür oranı ve markayı tercih etme oranı gibi kriterler baz alınarak seçildi.

KENDİMİZİ GELİŞLTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Törende Renault adına ödülü MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş alırken, Dacia adına ise MAİS Ticari Genel Müdür Yardımcısı Lucas Bellieud teslim aldı. MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş “Her zaman ifade ettiğim gibi, müşteri memnuniyeti en önemli hedeflerimizin başında geliyor. Şikayetvar A.C.E Awards’ta kendi kategorilerimizde lider seçilmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu ödül, müşterilerimize sunduğumuz deneyimin ve kaliteli hizmetlerimizin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Yaratıcı çözümlerimiz, yenilikçi iletişim kanallarımız ve müşterilere odaklı yaklaşımımızla sürekli olarak müşteri beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Tüm ekibimizle birlikte, müşterilerimizi dinlemeye, onların geri bildirimlerini değerlendirmeye ve sürekli olarak kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu ödüller, bizi daha da motive ediyor ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunma konusunda ilham veriyor” dedi.

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÜST DÜZEYDE TUTULMASI HEDEFLENİYOR

MAİS A.Ş., servis süreçlerini daha pratik hale getiren Renault ve Dacia Port uygulamaları, sosyal medya platformları, Diyalog ve Whatsapp Hattı iletişim kanalları üzerinden yapılan etkileşimlerle müşteri beklentileri hızlı bir şekilde karşılıyor. Renault Dinliyor birimiyle müşteri bildirimlerini değerlendirilirken, şikayet yönetim ekibine ek olarak, sosyal medya ve dijital kanallar ekibiyle de kesintisiz hizmet sunularak müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulması hedefleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

İLK BELGELİ KADİN OPJRATOR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Yayınlanma tarihi

-

İLK BELGELİ KADİN OPERATÖR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Aydın’da beko loder kursuna katılan Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

Aydın’da Belgesem İş ve Tarım Makineleri Operatör Yetiştirme Kursu’nun belediye protokolüyle açtığı beko loder kursuna katılan 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. En büyük destekçisinin eşi olduğunu ifade eden Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

“KADINLARA CESARET OLMASINI İSTİYORUM”

Sadece kendisi için değil, hemcinslerine de cesaret vermek istediğini ifade eden 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz; “Belediyenin böyle bir protokol imzaladığını gördüm. Ben de iş arıyordum. ‘Kendimi burada geliştireyim, gideyim’ dedim. Seçenekler arasında birçok operatörlük vardı ama beko loder tercihim oldu. İlk başta buraya iş amaçlı geldim. Bu konuda geliştireyim, bir belgem olsun, bunun üzerine iş ararım diye düşünerek gelmiştim ama buraya geldiğimde beko loder çok cazip geldi. Baktım ki benden başka hiç bayan yok. Ben beko loder ile ilerlemek istedim. Gerçekten çok zevkli ve bir sürü erkeğin içinde tek olmak da çok güzeldi. O yüzden beko loder ile devam etmek istiyorum. Aynı zamanda kadınlara da bir cesaret olmasını istiyorum” dedi.

Reklam

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞİ

Araba kullanmaktan daha farklı ve zevkli. Beko loder daha çok heyecan verici. Bu kursa gelirken etrafıma, eşime sordum. Eşim de ‘Beko loderi yap’ dedi. Yapamazsam diye sorduğumda ise ‘En azından denemiş olursun ne kaybedeceksin ki?’ dedi bana. En büyük destekçim eşim. Bende de bu konuda biraz merak var. İlk geldiğimde çok korkuyordum ben de. Araca ilk çıktığımda ‘Eyvah, bu nasıl bir şey’ dedim. ‘Ne yapacağım’ dedim ama korkulduğu gibi değilmiş. İlk başta, evet çok zorlandım, hatta ‘yapamam’ dedim. Fakat şu anda çok zevkli” şeklinde konuştu.

AYDIN’DA OPERATÖRLÜK KURSUNA KATILAN KADINLARIN SAYISI ARTIYOR

Kurumun kurucularından ve eğitmenlerinden olan Yüksek Öğretmen Okan Sezgin ise operatörlük kurslarında kadınların sayısının her geçen gün daha da arttığını ifade ederek “Bir yıldır hizmet verdiğimiz firmamızda şu ana kadar yaklaşık 2 bin adayımızın hem eğitimini verdik hem belgelendirmelerini yaptık. Gülen Hanım, eğitimlerini tamamladıktan sonra Aydın’da belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak. Bu anlamda da kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan