Takip Edin

Sektörel Gündem

Caddebostan’da satılık konutlarda metrekare fiyatı 90 bin TL’yi aştı

İstanbul, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte hızla gelişen ve modernleşen bir metropol olarak dikkat çekiyor. Özellikle İstanbul Anadolu Yakası ve Bağdat Caddesi, son dönemde gayrimenkul yatırımcıları için öncelikli hedefler haline geldi.

Yayınlanma tarihi

-

London Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Parmak, bu bölgelerde yabancı yatırımcıların gösterdiği ilgi hakkında değerlendirmelerde bulundu ve gayrimenkul yatırımcılarına önemli tavsiyeler sundu.

Mesut Parmak, İstanbul’un eşsiz coğrafi konumu, zengin tarihî mirası ve sürekli artan nüfusu ile gayrimenkul yatırımcıları için cazip bir pazar olduğunu vurguladı. Aynı zamanda şehrin Anadolu Yakası’ndaki hızlı gelişimi, modern altyapı çalışmaları ve ulaşım imkânlarının sürekli iyileştirilmesinin de bölgeye olan ilgiyi artırdığına dikkat çekti.

Yabancı yatırımcının ilgisi artıyor

Bağdat Caddesi’nin lüks mağazaları, restoranları, kafeleri ve yeşil alanlarıyla bilinen prestijli bir bölge olduğunu ifade eden Parmak, bu bölgede yaşamın kalitesinin yüksek olmasının yatırımcıları cezbettiğini belirtti.

Anadolu Yakası’nın diğer semtlerinde de benzer bir ilginin arttığını ve kentsel dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte modern konut projelerinin bu bölgelerde yoğun bir şekilde geliştirildiğini söyledi.

Reklam

Mesut Parmak, son dönemde yabancı yatırımcıların İstanbul Anadolu Yakası ve Bağdat Caddesi’ne artan ilgisinin altını çizdi. Türkiye’nin ekonomik ve kültürel açıdan cazibe merkezi olması, yabancı yatırımcıları bu bölgedeki gayrimenkullere yönlendiren önemli etkenlerden biri oldu.

En düşük artış yüzde 50

Özellikle Arap ve Avrupalı yatırımcıların, İstanbul’da konut ve ticari gayrimenkul yatırımlarına yönelik taleplerinin arttığına dikkat çekti. Son 1 yılda emlak piyasasındaki değişimler incelendiğinde, bölgenin yatırımcı ilgisi gören konumlarından Caddebostan’da satılık konut metrekare fiyatlarında %50’ye varan artış görüldü. Bu durumu Suadiye’de %60 ve Feneryolu’nda ise %75’lere varan artışlar takip etti.

Metrekare başına fiyatlarda ise sırasıyla Feneryolu’nda ortalama 70.000 TL, Suadiye’de 80.000 TL ve Caddebostan’da ise yaklaşık 90.000 TL ile fiyat artışı yansımaları gözlemlendi. Bölgeye Körfez ülkeleri ve İran’dan gelen yatırımcı ilgisinde de artışın sürmesi bekleniyor.

‘Uzman rehberlik doğru yatırım’

Reklam

Mesut Parmak, gayrimenkul yatırımcılarına, yükselen piyasada doğru adımlar atmaları için bazı önemli tavsiyelerde bulundu: “Gayrimenkul yatırımı yaparken, alanında uzman ve güvenilir bir emlak danışmanından destek almak büyük önem taşır. Uzman rehberlik, doğru yatırımı yapma olasılığını artırır. Yatırım yapmayı düşündüğünüz bölge hakkında detaylı araştırma yapın. Bölgenin gelecekteki potansiyeli, altyapı çalışmaları ve çevredeki sosyal yaşam olanakları gibi faktörleri değerlendirin. Yatırım yapacağınız gayrimenkulün kira getirisi ve geri dönüş süresini mutlaka hesaplayın. Gayrimenkul yatırımı her ne kadar güvenli bir yatırım türü olsa da, riskleri göz ardı etmemek önemlidir. Finansal durumunuzu ve yatırım hedeflerinizi dikkate alarak riskleri en aza indirmeye çalışın. Dolayısıyla, uzun vadeli bir perspektifle plan yapmak, yatırımın getirisinden tam anlamıyla yararlanmak açısından önemlidir.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan