Takip Edin

Sektörel Gündem

“Teşvikli yatırımlar 2,1 milyar TL’ye ulaştı”

Eskişehir’de yatırım sayısında ve tutarında büyük artış yaşandığına işaret eden Nadir Küpeli, geçen yılın aynı döneminde 1,6 milyar TL olan yatırımın bu yıl 2,1 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Ayşe KAYTAN UÇAK

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, yılın ilk üç ayında Eskişehir’de teşvik belgeli yatırım sayısının 76’ya, toplam yatırım tutarının ise 2,1 milyar TL’ye ulaştığını açıklayarak, bu yatırımların bini aşkın kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.

Eskişehir’de hem yatırım sayısında hem de yatırım tutarında büyük artış yaşandığına işaret eden Küpeli, “Geçen yılın aynı döneminde teşvik belgeli yatırım sayısı 29 iken bu yıl 76’ya ulaşmış durumda. Geçen yıl aynı dönemde 1,6 milyar TL’lik yatırım öngörülmüşken bu yıl aynı dönemde 2,1 milyar TL’lik yatırım tutarı öngörülmüş durumda. Geçen yılın tamamında 158 yeni yatırım için teşvik belgesi alınmıştı ve toplam yatırım tutarı 9,8 milyar TL’ydi”- dedi.

“Yıl sonunda bu rakamların çok üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz” diyen Küpeli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eskişehir sanayisi büyük bir yatırım atağı içinde, alınan belgelerin ve yatırımların büyük ağırlığı sanayi sektöründeki yatırımlardan oluşuyor. Hayata geçen her yatırım binlerce insanımıza ve gencimize yeni iş kapısı oluyor” dedi.

Eskişehir OSB’deki yatırımlar hakkında da bilgi veren Küpeli, 19 yeni yatırımcıya 230 bin metrekarelik yeni alan tahsis edildiğini anlatarak, şunları söyledi: “Bölgemize büyük bir ilgi var. Altyapının hazır ve eksiksiz olması, yatırım maliyetlerinin birçok bölgeye göre çok uygun şartlarda olması, yetişmiş insan gücü varlığı bölgemize gelen yatırımcı sayısının her geçen gün daha da artmasını sağlıyor. Bugün Eskişehir ekonomisinin ana itici gücünü sanayimiz ve Eskişehir OSB’nin üretim ve istihdamdaki güçlü alt yapısı sağlıyor.

Reklam

Yatırım için ayırdığımız sahalar, bizim beklediğimizin üzerinde bir hızla yatırımcıların yoğun talebiyle hızla doluyor. Bizde şimdi yeni yatırım alanlarının kamulaştırmasını tamamlıyoruz. Yatırım için Eskişehir OSB’yi tercih eden herkese önümüzdeki dönemde de istedikleri büyüklüklerde arsalar sunmaya, sanayimizi hızla büyütmeye devam edeceğiz.”

2030’da istihdam hedefi 75 bin çalışan

Eskişehir OSB’nin 2000-2022 yılları arasındaki 22 yıllık dönemde kat ettiği büyümeyi rakamlarla ortaya koyduğu belirten Küpeli “22 yıllık dönemde Eskişehir OSB’de çok ciddi bir büyüme kaydedildi. Eskişehir OSB’den yatırımcılara toplam 10 milyon metrekarenin üzerinde bir alan tahsis etmişiz. Bunun 3,5 milyon metrekaresini ise bizim yönetim de olduğumuz son altı yıllık dönemde gerçekleşmiş.

2000 yılında OSB’de fabrikalardaki çalışan sayısı 14 bin kişiyken, şimdi 48 bin kişiye ulaştı. 22 yılda çalışan sayısına 34 bin kişi ilave olmuş. Şimdi bizim dönemimizde kurulmaya başlayan 230’u aşkın tesisin devreye girmesiyle çalışan sayımız 2025 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşmış olacak” ifadelerini kullandı.

Üretimdeki firma sayısı 633’e ulaştı

Reklam

Küpeli, 2000 yılında Eskişehir OSB’deki toplam firma sayısının 256, faaliyette olan firma sayısının 193 olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda OSB’mizdeki ciddi büyümenin bir yansıması olarak bölgemizdeki toplam tesis sayısı 883’e üretimdeki tesis sayısı ise 633’e ulaşmış durumda. Kalan 250 firmanın büyük bölümü inşaat halinde olup, önümüzdeki 1,5-2 yıllık dönemde üretime geçecekler. 2025 yılında kadar devreye alacağımız yeni rezerv alanlarımızın yatırımcılara tahsis edilmesiyle birlikte OSB’deki firma sayımız kısa sürede 1000’e ulaşmış olacaktır” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan