Takip Edin

Sektörel Gündem

“Teşvikli yatırımlar 2,1 milyar TL’ye ulaştı”

Eskişehir’de yatırım sayısında ve tutarında büyük artış yaşandığına işaret eden Nadir Küpeli, geçen yılın aynı döneminde 1,6 milyar TL olan yatırımın bu yıl 2,1 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Ayşe KAYTAN UÇAK

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, yılın ilk üç ayında Eskişehir’de teşvik belgeli yatırım sayısının 76’ya, toplam yatırım tutarının ise 2,1 milyar TL’ye ulaştığını açıklayarak, bu yatırımların bini aşkın kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.

Eskişehir’de hem yatırım sayısında hem de yatırım tutarında büyük artış yaşandığına işaret eden Küpeli, “Geçen yılın aynı döneminde teşvik belgeli yatırım sayısı 29 iken bu yıl 76’ya ulaşmış durumda. Geçen yıl aynı dönemde 1,6 milyar TL’lik yatırım öngörülmüşken bu yıl aynı dönemde 2,1 milyar TL’lik yatırım tutarı öngörülmüş durumda. Geçen yılın tamamında 158 yeni yatırım için teşvik belgesi alınmıştı ve toplam yatırım tutarı 9,8 milyar TL’ydi”- dedi.

“Yıl sonunda bu rakamların çok üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz” diyen Küpeli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eskişehir sanayisi büyük bir yatırım atağı içinde, alınan belgelerin ve yatırımların büyük ağırlığı sanayi sektöründeki yatırımlardan oluşuyor. Hayata geçen her yatırım binlerce insanımıza ve gencimize yeni iş kapısı oluyor” dedi.

Eskişehir OSB’deki yatırımlar hakkında da bilgi veren Küpeli, 19 yeni yatırımcıya 230 bin metrekarelik yeni alan tahsis edildiğini anlatarak, şunları söyledi: “Bölgemize büyük bir ilgi var. Altyapının hazır ve eksiksiz olması, yatırım maliyetlerinin birçok bölgeye göre çok uygun şartlarda olması, yetişmiş insan gücü varlığı bölgemize gelen yatırımcı sayısının her geçen gün daha da artmasını sağlıyor. Bugün Eskişehir ekonomisinin ana itici gücünü sanayimiz ve Eskişehir OSB’nin üretim ve istihdamdaki güçlü alt yapısı sağlıyor.

Reklam

Yatırım için ayırdığımız sahalar, bizim beklediğimizin üzerinde bir hızla yatırımcıların yoğun talebiyle hızla doluyor. Bizde şimdi yeni yatırım alanlarının kamulaştırmasını tamamlıyoruz. Yatırım için Eskişehir OSB’yi tercih eden herkese önümüzdeki dönemde de istedikleri büyüklüklerde arsalar sunmaya, sanayimizi hızla büyütmeye devam edeceğiz.”

2030’da istihdam hedefi 75 bin çalışan

Eskişehir OSB’nin 2000-2022 yılları arasındaki 22 yıllık dönemde kat ettiği büyümeyi rakamlarla ortaya koyduğu belirten Küpeli “22 yıllık dönemde Eskişehir OSB’de çok ciddi bir büyüme kaydedildi. Eskişehir OSB’den yatırımcılara toplam 10 milyon metrekarenin üzerinde bir alan tahsis etmişiz. Bunun 3,5 milyon metrekaresini ise bizim yönetim de olduğumuz son altı yıllık dönemde gerçekleşmiş.

2000 yılında OSB’de fabrikalardaki çalışan sayısı 14 bin kişiyken, şimdi 48 bin kişiye ulaştı. 22 yılda çalışan sayısına 34 bin kişi ilave olmuş. Şimdi bizim dönemimizde kurulmaya başlayan 230’u aşkın tesisin devreye girmesiyle çalışan sayımız 2025 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşmış olacak” ifadelerini kullandı.

Üretimdeki firma sayısı 633’e ulaştı

Reklam

Küpeli, 2000 yılında Eskişehir OSB’deki toplam firma sayısının 256, faaliyette olan firma sayısının 193 olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda OSB’mizdeki ciddi büyümenin bir yansıması olarak bölgemizdeki toplam tesis sayısı 883’e üretimdeki tesis sayısı ise 633’e ulaşmış durumda. Kalan 250 firmanın büyük bölümü inşaat halinde olup, önümüzdeki 1,5-2 yıllık dönemde üretime geçecekler. 2025 yılında kadar devreye alacağımız yeni rezerv alanlarımızın yatırımcılara tahsis edilmesiyle birlikte OSB’deki firma sayımız kısa sürede 1000’e ulaşmış olacaktır” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Trend olan