Takip Edin

Sektörel Gündem

Endel, ekşi mayalı ekmekle gıda sektörüne girdi

Endel Şirketler Grubu faaliyet gösterdiği Eskişehir’de yeni bir yatırıma imza attı. Türkiye’nin lider kiremit üreticisi olan şirket, 100 milyon liralık ekşi mayalı ekmek yatırımıyla gıda sektörüne de giriş yaptı.

Yayınlanma tarihi

-

Tülay TAŞKIN

Eskişehir’de 1927 yılında kurulan ve Türkiye’nin en köklü markası Kılıçoğlu Kiremit’i de bünyesinde barındıran Endel Şirketler Grubu, ana üretim konusu olan beyaz eşya yan sanayiyi kapsayan Endüstriyel Ürünler Grubu ile kiremit üretimi yaptığı Yapı Malzemeleri Grubu’na yeni bir sektörü daha ekledi. Endel Şirketler Grubu, “Demirali Ekmek” markasıyla ekşi mayalı ekmek üretimi yapan fabrikasını Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete aldı.

Baba mesleğine dönüş

Eskişehir’in ilk fabrikasyon olarak üretilen ekşi mayalı ekmeği olan Demirali markasının aslında uzun yıllara dayanan bir hayalin gerçekleşmesi olarak niteleyen markanın yaratıcısı Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, hayalini kurduğu ve 2020 yılında tasarımını kendisinin yaptığı fabrikayı baba mesleğine dönüş olarak nitelendirdi.

Özaydemir, ekmek üretimi konusunda yaptığı yatırım sürecini şöyle anlattı: “Cumhuriyetin ilk yıllarında babam Demirali Özaydemir tarafından kurulmuş olan Demirali fırını, yaklaşık otuz yıl boyunca Eskişehir’de damaklarda güzel tatlar bıraktı. Benim de çocukluğum bu fırında geçti. Ekmeğin mayalanmasında bizzat çalıştım. Abilerimle birlikte hem hamurkarlık hem de kürekçilik yaptık.

Reklam

Babamın yaptığı o ekmekler, benim için Eskişehir’in hatta belki de tüm memleketin en güzel kokan, en lezzetli ve en özenli ekmekleri olmuştur. O günlerden bu günlere içimdeki ekmek üretme aşkı, hiç sönmeyen bir ateştir. 2020 yılının beraberinde getirdiği pandemi sürecinde hepimiz evlerimize kapandığımızda, bu fikri hayata geçirmeye karar verdim ve evimde kurduğum çalışma ofisinde tüm fabrikanın tasarımını yaptım. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu köklü hayali gerçekleştirmenin, aynı zamanda babamın adını daima yaşatacak olmanın sevinci ve gururuyla, Demirali Ekmek Fabrikası’nı faaliyete geçirdim.”

İlk üretimler deprem bölgesine

Uzun süre deneme üretimleri yaptıklarını ve 6 Şubat depreminden sonra da bölge için üretim yaparak deprem bölgesine her gün tırlarla ekmek sevkiyatı gerçekleştirdiklerini anlatan Savaş Özaydemir, ekşi mayalı ekmeğin nitelikleri ve üretme sürçleri hakkında da bilgi verdi.

Özaydemir, “Demirali gerçek ekşi mayalı ekmekleri, son teknolojiyle donatılmış tam otomatik maya tesislerinde üretilmekte, Siyez buğday ekşisinden (Levilactobacillus brevis) elde edilen eşsiz maya kültürü içermektedir. Ekşi Maya bakteri esaslıdır bu da ekmeğin bayatlamasını geciktirirken, küf oluşmasını önler. Demirali ekmek eşsiz aromalı ve bol mayası sayesinde kendine has bir lezzete sahiptir. Fabrikada hijyenik koşullarda, el değmeden üretilen ve ambalajlanan tam buğday unu ilaveli ekmekler, uzun süreli fermantasyon ile özenle mayalandırılıp, taş tabanlı fırınlarda pişirilmektedir” diye konuştu.

Eskişehir’in seçkin marketlerinde, farklı tat ve ekmek lezzetini uygun fiyatlarla sunduklarını söyleyen Özaydemir, “Demirali ekmekleri saflığıyla ve özel mayasıyla bizlere Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne gelen gizli bir tarifin benzersiz lezzetlerini yaşatacak. Çok yakında farklı ekşi maya lezzetlerini de sofralara sunmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Reklam

Tam otomatik tesis 100 milyon liraya mal oldu

Ekmek fabrikası yatırımının 100 milyon liraya mal olduğunu, 10 bin metrekarelik kapalı alanda, günlük 70 bin adet üretim kapasitesine sahip bulunduğunu aktaran Özaydemir, ekmeğin el değmeden hazırlanıp, pişirilerek paketlendiğini açıkladı. Ekmeğin mayasını kendisinin formüle ettiğini ve maya makinesi tasarlayarak mayayı çoğalttığını, soğutma, ısıtma ve pişirme süreçlerini tam otomasyonlu hale getirdiğini söyleyen Özaydemir, “Modern üretim tesisinde, gelenekseli teknolojiyle yoğurarak yarattığımız fark ile eşsiz lezzete sahip Demirali ekmeklerini önce Eskişehir halkına sunduk, sonrasında tüm bölgeye oluşturduğumuz dağıtım ağıyla ulaştırmayı hedefliyoruz. İleriki zamanlarda domates, zeytin, ceviz gibi yiyeceklerle çeşitlendireceğiz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan