Takip Edin

Sektörel Gündem

Endel, ekşi mayalı ekmekle gıda sektörüne girdi

Endel Şirketler Grubu faaliyet gösterdiği Eskişehir’de yeni bir yatırıma imza attı. Türkiye’nin lider kiremit üreticisi olan şirket, 100 milyon liralık ekşi mayalı ekmek yatırımıyla gıda sektörüne de giriş yaptı.

Yayınlanma tarihi

-

Tülay TAŞKIN

Eskişehir’de 1927 yılında kurulan ve Türkiye’nin en köklü markası Kılıçoğlu Kiremit’i de bünyesinde barındıran Endel Şirketler Grubu, ana üretim konusu olan beyaz eşya yan sanayiyi kapsayan Endüstriyel Ürünler Grubu ile kiremit üretimi yaptığı Yapı Malzemeleri Grubu’na yeni bir sektörü daha ekledi. Endel Şirketler Grubu, “Demirali Ekmek” markasıyla ekşi mayalı ekmek üretimi yapan fabrikasını Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete aldı.

Baba mesleğine dönüş

Eskişehir’in ilk fabrikasyon olarak üretilen ekşi mayalı ekmeği olan Demirali markasının aslında uzun yıllara dayanan bir hayalin gerçekleşmesi olarak niteleyen markanın yaratıcısı Endel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, hayalini kurduğu ve 2020 yılında tasarımını kendisinin yaptığı fabrikayı baba mesleğine dönüş olarak nitelendirdi.

Özaydemir, ekmek üretimi konusunda yaptığı yatırım sürecini şöyle anlattı: “Cumhuriyetin ilk yıllarında babam Demirali Özaydemir tarafından kurulmuş olan Demirali fırını, yaklaşık otuz yıl boyunca Eskişehir’de damaklarda güzel tatlar bıraktı. Benim de çocukluğum bu fırında geçti. Ekmeğin mayalanmasında bizzat çalıştım. Abilerimle birlikte hem hamurkarlık hem de kürekçilik yaptık.

Reklam

Babamın yaptığı o ekmekler, benim için Eskişehir’in hatta belki de tüm memleketin en güzel kokan, en lezzetli ve en özenli ekmekleri olmuştur. O günlerden bu günlere içimdeki ekmek üretme aşkı, hiç sönmeyen bir ateştir. 2020 yılının beraberinde getirdiği pandemi sürecinde hepimiz evlerimize kapandığımızda, bu fikri hayata geçirmeye karar verdim ve evimde kurduğum çalışma ofisinde tüm fabrikanın tasarımını yaptım. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu köklü hayali gerçekleştirmenin, aynı zamanda babamın adını daima yaşatacak olmanın sevinci ve gururuyla, Demirali Ekmek Fabrikası’nı faaliyete geçirdim.”

İlk üretimler deprem bölgesine

Uzun süre deneme üretimleri yaptıklarını ve 6 Şubat depreminden sonra da bölge için üretim yaparak deprem bölgesine her gün tırlarla ekmek sevkiyatı gerçekleştirdiklerini anlatan Savaş Özaydemir, ekşi mayalı ekmeğin nitelikleri ve üretme sürçleri hakkında da bilgi verdi.

Özaydemir, “Demirali gerçek ekşi mayalı ekmekleri, son teknolojiyle donatılmış tam otomatik maya tesislerinde üretilmekte, Siyez buğday ekşisinden (Levilactobacillus brevis) elde edilen eşsiz maya kültürü içermektedir. Ekşi Maya bakteri esaslıdır bu da ekmeğin bayatlamasını geciktirirken, küf oluşmasını önler. Demirali ekmek eşsiz aromalı ve bol mayası sayesinde kendine has bir lezzete sahiptir. Fabrikada hijyenik koşullarda, el değmeden üretilen ve ambalajlanan tam buğday unu ilaveli ekmekler, uzun süreli fermantasyon ile özenle mayalandırılıp, taş tabanlı fırınlarda pişirilmektedir” diye konuştu.

Eskişehir’in seçkin marketlerinde, farklı tat ve ekmek lezzetini uygun fiyatlarla sunduklarını söyleyen Özaydemir, “Demirali ekmekleri saflığıyla ve özel mayasıyla bizlere Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne gelen gizli bir tarifin benzersiz lezzetlerini yaşatacak. Çok yakında farklı ekşi maya lezzetlerini de sofralara sunmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Reklam

Tam otomatik tesis 100 milyon liraya mal oldu

Ekmek fabrikası yatırımının 100 milyon liraya mal olduğunu, 10 bin metrekarelik kapalı alanda, günlük 70 bin adet üretim kapasitesine sahip bulunduğunu aktaran Özaydemir, ekmeğin el değmeden hazırlanıp, pişirilerek paketlendiğini açıkladı. Ekmeğin mayasını kendisinin formüle ettiğini ve maya makinesi tasarlayarak mayayı çoğalttığını, soğutma, ısıtma ve pişirme süreçlerini tam otomasyonlu hale getirdiğini söyleyen Özaydemir, “Modern üretim tesisinde, gelenekseli teknolojiyle yoğurarak yarattığımız fark ile eşsiz lezzete sahip Demirali ekmeklerini önce Eskişehir halkına sunduk, sonrasında tüm bölgeye oluşturduğumuz dağıtım ağıyla ulaştırmayı hedefliyoruz. İleriki zamanlarda domates, zeytin, ceviz gibi yiyeceklerle çeşitlendireceğiz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Trend olan