Takip Edin

Makale

Taşıma&Kaldırma Hayatımızın Her Alanında

Yayınlanma tarihi

-

Merhaba Sektörümüzün Değerli Paydaşları,

Sektörümüzü daha ayrıntılı olarak anlamak ve tanımak istiyorsak konuya, Taşıma Kaldırma Sektörü Neden var? ve İnsan Hayatında ki Rolü Nedir? sorularına cevap bulmaya çalışarak girmek, sanırım en doğrusu olacaktır.

Taşıma&Kaldırma, sektörün, devletin mevzuatında ki resmi ismidir. Tüm taşıma araçlarının ve kaldırma ünitelerinin (Ekipmanlar, Makineler v.s.) bütünsel anlamda altında toplandığı isimdir Taşıma&Kaldırma

İnsanoğlunun fiziki olarak gücünün yetmediği ve hiçbir zaman da yetemeyeceği ağırlık ve büyüklükte ki yüklerin kaldırılması ve taşınması eylemlerini gerçekleştiren sektörün ismidir, Taşıma&Kaldırma…

Yani anlayacağınız, insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak geliştirilen ürünlerin en başında gelen araçların kullanıldığı sektörün ismidir Taşıma&Kaldırma…

Çiftçilik yapan, tarımla uğraşandan tutun inşaat yapana, tekstil sektöründen tutun enerji sektörüne, film sektöründen tutun Liman&Tersane sektörüne, insanların başlarını sokmak zorunda oldukları bir konuttan Havacılık ve Uzay Çalışmaları Sektörüne kadar her yerde her daim var olan ve var olmaya devama edecek olan sektörün ismidir Taşıma&Kaldırma…

İnsanoğlunun yaptığı işlerin, gerçekleştirdiği projelerin içine, zaman+üretim maliyetleri konularını ciddi olarak devreye soktuğu o ilk andan bu zamana geçen süreçte her geçen an önemini ve değerini arttıran sektörün ismidir Taşıma&Kaldırma…

İş ve İnşaat Makineleri – Elleçleme – Yükleme – Boşaltma – İstfifleme – Kaldırma – İndirme ve Bindirme – Oto Kurtarma, Vinç ve Vinçli Taşıma – Nakliye – Ağır Yük Taşıma ve Lojistik Proje Taşımacılığı alanları, birbirleri ile iç içe geçmiş ve birbirlerini tetikleyen unsurlar olarak Taşıma&Kaldırma sektörünün olmazsa olmazlarındandır.

İnsanoğlu, hayatta var olma mücadelesi içerisinde sürüklenirken, bu ekipmanlara olan ihtiyacının ve bu ihtiyacın öneminin farkına varmış ve ihtiyacı olduğu bu ekipmanları her geçen gün daha da geliştirerek bu günlere gelmiştir. Tarih boyunca insan hayatının yaşandığı her yerde, Taşıma&Kaldırma sektörünün el atmadığı, destek olmadığı faaliyet alanı yoktur dersek, sanırım çok fazla abartmış olmayız. Şimdiler de tarihi eser olarak gezmekte olduğumuz kalelerin inşası ve benzer işlerin yapılmasında da o günün imkanları ile işin içindeydi Taşıma&Kaldırma. Mesala, Fatih Sultan Mehmet’in kızakları kurup gemilerini Halice indirmesi de Taşıma&Kaldırma sektörünün, tarihe yeni bir yön verilirken el attığı başka bir işti.

Artık şunu herkesin fark etmesi ve kabullenmesi gerekiyor ki, Taşıma&Kaldırma sektörünün bugüne kadar yapmış olduğu ve bundan sonra yapacağı her iş, bir dünya toplumunun hayatına atılan en değerli öpücük ve en değerli yaşamsal destektir.

Lakin sektörün hizmet verdiği her alanda ve hizmet verdiği her sektör içerisin de hak ettiği değeri bulup bulamadığı ciddi boyutlarda bir tartışma konusudur. Taşıma&Kaldırma sektörü, verdiği hizmete karşılık muhatapları tarafından gösterilen ilgiden memnun mudur?  Sektörün hizmet verdiği sektörlerden beklentileri nelerdir? Devletin Sektöre olan desteği ne boyuttadır ve sektör bundan tatmin edici ölçülerde memnun mudur? Küresel rekabette, sektör ihtiyaç duyduğu konular hakkın da gerekli yerlerden gerektiği şekilde destek görmekte midir? Sektörün içerisin de var olan dernekler, hali hazırda sektörün gelişmesi ve büyümesi adına neler yapmaktadırlar ve daha neleri yapmak zorundalar?

Taşıma&Kaldırma Üniteleri Magazin olarak biz yıllardır bu konular hakkında sektör paydaşlarımız ile konuşuyor ve onları konuşturuyoruz. Ama sanıyoruz ki artık sektörün muhatapları ile de bir şeyler konuşmanın, onlara ciddi anlamda sorular sormanın ve sektörümüzle ilgili olarak artık onları da konuşturmanın vakti geldi.

Bundan sonraki yayın hayatımızda, çıkaracağımız her bir sayıda Taşıma&Kaldırma sektörünün muhatapları ile yapacağımız çalışmalar ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz yıllardır bunun için buradayız ve bundan sonrada bunu için burada olmaya devam edeceğiz.

57 Sayımız da görüşmek üzere hoşça kalın…

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

SİSTEM AKÜLERİNE GENEL BAKIŞ

Yayınlanma tarihi

-

Günlük hayatta birçok alanda karşımıza çıkan piller, kimyasal enerjiden elektrik enerjisi üreten cihazlardır. Aynı zamanda bu enerjiyi depo eden ve taşınabilir bir şekilde kullanmamızı sağlayan güç kaynaklarıdır. Günümüzde artan enerji talebine karşın enerjiyi depo ederek büyük avantajlar sağlayan piller, kimyasal özelliklerine göre birincil piller ve ikincil piller olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Birincil piller, şarj edilemeyen pillerdir, başka bir ifadeyle içerisindeki kimyasal enerji tükendiği zaman şarj edilip tekrar kullanılamayan pillerdir. Bu pillere kuru piller de denilip, içerdikleri malzemeye göre adlandırılırlar. Çinko piller, alkalin piller gibi.. İkincil piller şarj edilebilir pillerdir. Kullanıldığı malzemeye göre adlandırılırlar. Nikel- Kadmiyum pil, lityum pil gibi.

1938 yılında Bağdat yakınlarında yapılan bir kazıda M.Ö.  250-650 yılları arasına ait olduğu tahmin edilen piller bulundu. Pillerin atası olarak bu BAĞDAT PİLLERİ kabul edilse de ilk pil 1800 yılında Alessandro Volta tarafından bulunmuştur.  1802 senesinde Dr. William Crucikhank seri üretime uygun bir pil tasarlar. Crucikhank; bakır ve çinko plakaları aynı boyutlarda kare biçiminde keserek uçlarından lehimledi. Daha sonra çimento ile sıvadı ve içini su ve asitle doldurdu. Daha sonra Humphry Davy, Londra Kraliyet Enstitüsünün kasasına bir pil yerleştirdi ve böylece yeni keşiflerin önü açıldı.Fakat en sonunda 1859 senesinde Gaston Plante isimli bir Fransız, şarj edilebilir pili icat etti ki bu sanayi çağının en büyük teknolojik devrimlerinden bir tanesiydi.

Piller özellikle otomobil piyasasındaki ilerleme ile birlikte çok değer kazanmışlardır. Pillerin giderek karmaşık sistemlere entegre edilmesi ve kapitallerinin büyümesi nedeniyle bu sayının trilyon dolarlara yaklaşacağı düşünülüyor. Bizim sektörümüzde ise yıllardır kullanılan bakım gerektiren, sulu, Deep cycle dediğimiz derin döngü  aküler bulunmaktadır. Bu aküler piyasada çok fazla değişik markalarda olmasına rağmen aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir.  6-7 saatlik çalışma sonucunda biten aküler 7-8 saatlik şarj süresinde dolar ve kullanıma hazır olurlar. Yaklaşık 900 kadar şarj döngüsüne sahiptirler.

Hızla gelişen teknoloji sektörümüzü de etkilemiş olup alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda daha önce bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullandığımız Lityum-İyon içerikli yeni batarya grubunu oluşturuldu. İlk zamanlarda sadece golf arabalarında gördüğümüz bu sistem bazı platform markalarında direk olarak üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca eski sistem akülerden bu sisteme geçiş süresi ise fazla zaman almamaktadır.

Hidrojen ve helyumdan sonra en küçük üçüncü atom olan Lityum, periyodik tabloda alkali metallerin yer aldığı 1A grubunda bulunur ve atom numarası 3’tür. 1A grubu elementlerinin özelliği, elektron verme ve pozitif yüklenme eğilimidir. Bu özelliklerin haricinde lityum, tüm metal elementleri arasında en büyük elektrokimyasal potansiyele ve ağırlık başına düşen fazla enerji yoğunluğu sahip olduğundan dolayı piller için kullanılabilecek en uygun elementtir.

İSMET DURAN – ELEKTRİK&ELEKTRONİK TEKNİK ÖĞRETMENİ

Devamını oku

Makale

Merhaba; Yenilendik

Yayınlanma tarihi

-

Net Medya Yayıncılık olarak çıkardığımız 2022 yılının ilk sayısında Taşıma Kaldırma Üniteleri dergisinin konseptini değiştirip yeniledik, umarım beğenirsiniz. Geleceği anlamak adına geçmişe dair her şeyi iyi analiz etmek önemlidir. Dergimizin yenilenmesi bizi yayıncılık adına daha da motive edecek. Umarım bu motivasyonumuz sektör paydaşlarımıza da aynı şekilde yansır. Yayınların artık dijital ortamlara geçme gerçekliği, sosyal medyanın gücü, yayıncılık sektörünü belirleyip ona yön verebiliyor.

Dergimizin konseptini değiştirirken, iç dinamiklerimizde de bazı değişiklikleri yaptık. Firmalarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla Net Güncel Medya Ltd. Şti.’yi kurduk. Baskıyı bırakmadık. 40 yıllık bir tecrübe ile “Baskısı olmayan mecranın, dijitali olmaz” düsturuyla baskımıza devam ediyoruz. Maliyeti çok yüksek olsa da gazetecilik mesleğimizden gelen kâğıda dokunmanın o güzel huzuruyla bundan vazgeçmeyeceğiz.  İşini basın yayın etiğine bağlı olarak yapan, onu geliştirip yön veren sektörel yayıncılara sanayiciler, işverenler sahip çıkmalıdır.

 

Taşıma Kaldırma Magazin web sitemizi yeniledik, günlük haberleri girerek sektörün haber alma ihtiyacı adına önemli bir adım attık. Lojistik sektörü çok çeşitlilik gösteren bir sektör. Ağır taşıma, ağır kaldırma, ‘Proje Lojistiği’ adına evrildi. Bu sayının ‘1konu 1 konuk’ bölümünde “Doç. Dr. Faruk Görçün hocamız bu konuyu irdeledi. 2021 yılı istatistik rakamları ile 2022 tahminlerini Siftamec Genel Müdürü Faruk Aksoy paylaştı. Rusya -Ukrayna savaşının sektöre olası etkilerini yine sayfalarımızda uzman kişiler tarafından yorumlandı. Bunun yanı sıra yine özel haberlerimiz, okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

 

Devamını oku

Makale

Helmet Sigorta ve Reasürans Brokerliği Lojistik Sigortalar Sorumlusu

Yayınlanma tarihi

-

Günümüz koşullarında yapılan bilinçli ticaret sayesinde sigorta sektörü sürecin çok önemli aşamalarından biri haline gelmiştir.

Artık çok kolay sahip olunamayan, yerine koyulamayan, onarılamayan değerli varlıklar üzerinden dönen ticaret işlemleri, neredeyse sigorta teminatları olmadan başlayamaz hale gelmiştir. Gelişen teknoloji ile kolay ulaşılabilen sigorta poliçeleri sayesinde ve değişen dünya koşulları ile artan riskler nedeniyle sigorta sektörü toplam ticaret içerisindeki hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Ülkemizde de artık poliçesi düzenlenmeyen işler ile ilgili işlemlerin başlamaması söz konusudur. İşlemler başlamadan önce hak sahipleri olası risklere karşı düzenlenmiş poliçeleri görmeden sürecin başlamasına izin vermemektedir. Bunu hem kendilerinin hem de çalıştıkları taşeronlarının ticari faaliyetlerinin sekteye uğramaması amacıyla ön koşul olarak ortaya koymaktalardır. Bu da sigorta sektörünü büyütüp geliştirmiş aynı zamanda sigortalıların uğradıkları hasarlar sonucu gördükleri zararı, ekonomik durumları değişmeden telafi etmelerini sağlamıştır. Özellikle hitap etmiş olduğunuz kitlenin işlerini baz alırsak, kısaca taşıma ve yükleme işleri yapan firmalar yaptıkları işler esnasında sebep olacakları hasarları tazmin edecek yeterlilikteki sorumluluk sigortalarını sunmadan, bilinçli emtia sahiplerinin işlerine başlama imkânı bile bulamamaktadır. Özetle artık poliçe bir işe başlamanın ön koşulu olacak kadar önemli bir hale gelmiştir.

Tabi ki hal böyle olunca bu poliçelerin düzenlenmesine aracılık eden tüm kanallarında önemi artmıştır. Öncelikle belirtmek isterim ki bizler sigorta aracıları olarak felaket tellallığı yapmıyoruz. Amacımız hiçbir sigortalı adayını, işyeriniz yanacak, aracınız devrilecek, taşıdığınız yüklerin gördüğü hasarları ödemek için tüm mal varlıklarınızı satacak iflas edeceksiniz gibi benzeri felaket senaryoları ile korkutmak ve onlara poliçe satarak komisyon kapmak değildir. Yoğun ve yorucu devam eden ticaret hayatında sigortalı adaylarının gözden kaçırdıkları, unuttukları risklerini uygun bir dille hatırlatıyoruz. Bu risklerin olduğunu ancak gerçekleşme ihtimaline karşıda çaresiz olmadıklarını, satın alacakları riske uygun poliçeler sayesinde risk gerçekleşse bile kısa bir sürede riskin gerçekleşmesinden önceki şartlarına geri dönebileceklerini anlatıyoruz. Özellikle gerçekten yaptıkları işin bilincinde olan, kısaca işini layıkıyla yapan tüm sigorta aracıları, taşınan riskleri ortaya koyarak, bu risklerin gerçekleşmesi halinde meydana gelen hasarları tazmin edecek yeterlilikteki poliçeleri makul primlerle düzenleyerek, risk gerçekleşirse tüm hasar süreçlerini doğru bir şekilde yöneterek, ticaret hayatının çok önemli bir parçası olduklarını ortaya koymaktadırlar. İşinde uzman bir aracıdan aldığınız doğru bir poliçe bir gün sizin tüm ticari hayatınızı sekteye uğratacak bir kaza sonucu çıkabilecek tazminatları ödeyerek, ticaretinizin devam etmesini sağlayabilir.

Çok önemli bir projede, çok değerli bir emtianın operatörünüzün aya da şoförünüzün bir anlık hatası ile büyük zararlar görmesi maalesef ihtimal dahilindedir. Yıllar içerisinde sigortalılarımızın başına sayısız kez bu tür hasarlar maalesef gelmiştir. Elbette bu hasarları en aza indirmek için gerekli tüm önlemler alınmalıdır ancak her şeye rağmen riskin gerçekleşmesi ihtimaline karşı alınan bir sigorta poliçesi bazen alınan tüm önlemlerden daha önemli olduğunu gösterecektir. 1 birim pirim ödeyerek satın alabileceğiniz bir sigorta poliçesi elbette sizi hasar olmasına karşı korumayacaktır, ancak hasar meydana gelirse belki de ödemek zorunda kalacağınız 1.000 birim değerindeki hasarı sizin adınıza ödeyecektir.

Unutmayın bugün ödeyebileceğiniz primler, yarın ödeyemeyeceğiniz bir hasarla karşı karşıya kaldığınızda sizin kurtarıcınız olacak poliçeleri satın almanızı sağlayacaktır.

Ömür Şeker

 

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish