Takip Edin

Sektörel Gündem

“Navlun düştü, lojistik firmaları hayatta kalmak için çabalıyor”

Yıllık 28 milyar dolarlık yük yönetimi ve 20 milyon sevkiyata aracılık ederek 24,7 milyar dolar gelir elde eden dünyanın önde gelen lojistik platformlarından C.H. Robinson’un Avrupa Ulaştırma Başkan Yardımcısı Chris Mills, düşen navlun fiyatlarının sektörü zorladığını söyledi. Mills, “Lojistik firmaları maliyetleri düşürerek hayatta kalma mücadelesi veriyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Hamit VAROL

Lojistik sektörü düşün navlun fiyatları nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Yıllık 28 milyar dolarlık yük yönetimi ve 20 milyon sevkiyata aracılık eden, geçen yılki geliri 24,7 milyar dolar olan lojistik platformu C.H. Robinson’un Avrupa Ulaştırma Başkan Yardımcısı Chris Mills, şirketin Türkiye’de faaliyete geçtiği 10’uncu yıl nedeniyle düzenlenen toplantıda navlun fiyatlarına dikkat çekti. Mills, dünyada navlun fiyatlarının 2020 öncesine geri döndüğünü söyledi.

Bu durumun önümüzdeki 5-6 yılda daha devam edeceğine dikkat çeken Mills, “Düşen navlun fiyatları lojistik firmalarını zorluyor. Firmalar maliyetleri düşürerek ayakta kalma mücadelesi veriyor” dedi. Türkiye sürekli radarımızda Dünyada tüm ülkelerin ekonomik zorluklar içinde olduğunun altını çizen Mills, Avrupa ve Türkiye’de büyüme fırsatlarının ise devam ettiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin büyük bir ekonomi olduğunu ifade eden Mills, ancak enflasyonda yaşanan yükselişin risk oluşturduğunu kaydetti. Mills, “Türkiye’den Avrupa ve dünyaya ticaret her geçen yıl artıyor. Türkiye büyüme potansiyeli yüksek bir pazar. Biz Türkiye’de hem organik hem de satın alma ile büyümesi planlıyoruz. Sürekli satın alma fırsatlarını değerlendiriyoruz.

Türkiye sürekli radarımızdaki bir ülke” diye konuştu. Pazar payımız yüzde 0.5 C.H. Robinson Türkiye Genel Müdürü Gökalp Ertuğrul ise küresel ticaretin önemli bir oyuncusu olan Türkiye’nin, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında kritik bir bağlantı görevi gördüğünü söyledi. Son 10 yıldır Türkiye’de her yıl çift hane büyüdüklerini, bugün itibarıyla yüzde 0.5’lik pazar payına ulaştıklarını kaydeden Ertuğrul, “Türkiye’de büyük bir firmanın pazar payının yüzde 2 olduğu düşünüldüğünde bizim geldiğimiz nokta gayet iyi” şeklinde konuştu.

Reklam

Türkiye’nin önde gelen 1.000 şirketle çalıştıklarını belirten Ertuğrul, nakliye firmalarına ise ödemeyi 48 saat içinde yaptıklarını dile getirdi. En büyük sıkıntı akaryakıt fiyatı Türkiye’deki navlun fiyatlarındaki belirsizliğe dikkat çeken Ertuğrul şunları söyledi: “Ekonomideki durum nedeniyle nasıl büyüyeceğimizi düşünmek yerine sorunlarla uğraşıyoruz.

Lojistik haksız rekabete açık bir sektör. Halka açık şirket olduğumuz için şeffafız. Ancak bazı şirketlerde bu durum böyle değil. Ayrıca artan akaryakıt fiyatları en büyük sorun. Kontrat yaptığımız şirketler fiyat artışlarında zaman zaman bizden esneklik istiyor. Biz de fiyatlarda esnek olmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki zor zamanda attığımız adımlar işler açıldığında bize olumlu yansıyacak.”

“Emisyon yoğunluğunu yüzde 47 azalttık”

C.H. Robinson Avrupa Ulaştırma Başkan Yardımcısı Chris Mills, son yıllarda, sürdürülebilirlik ve yeşil lojistik uygulamalarının lojistik endüstrisi üzerinde derinlemesine ve olumlu etkiler yarattığını söyledi. Mills, “Veri analitiği gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak yakıt tüketimini ve emisyonları azaltma gibi stratejileri giderek daha fazla benimsemiş durumdayız. C.H. Robinson olarak, 5 yıl önce 2025’e kadar emisyon yoğunluğunu yüzde 40 azaltmak adına kendimize bir hedef koyduk. Ancak kısa sürede bu hedefin çok ilerisine geçerek 2022 sonu itibarıyla kapsam 1 ve kapsam 2 emisyon yoğunluğunu yüzde 47 azaltmayı başardık” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Yayınlanma tarihi

-

MAİS A.Ş. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Müşteri deneyimini en iyi yöneten markaları belirleyen Şikayetvar A.C.E Awards’ta, Renault ve Dacia kendi kategorilerinde bu yıl da lider seçildi.

Dacia kazandığı bu ödül ile son beş yılda beş kez kendi kategorisinde müşteri deneyimini en iyi yöneten marka olma başarısını elde ederken, Renault ise A.C.E Awards’ta beşinci kez zirvede yer aldı.  Şikayetvar tarafından gerçekleştirilen ve 1.5 milyonu aşkın müşteri memnuniyeti anketi baz alınarak hazırlanan “Müşteri Deneyim Endeksi” sonuçlarına göre verilen A.C.E. Awards, mükemmel müşteri memnuniyeti deneyimi sağlayan markalara takdim edildi. Müşteri Deneyim Endeksi araştırması sonuçlarına göre belirlenen kazananlar cevaplama hızı, şikâyet oranı, çözüm hızı, memnuniyet düzeyi, teşekkür oranı ve markayı tercih etme oranı gibi kriterler baz alınarak seçildi.

KENDİMİZİ GELİŞLTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Törende Renault adına ödülü MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş alırken, Dacia adına ise MAİS Ticari Genel Müdür Yardımcısı Lucas Bellieud teslim aldı. MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş “Her zaman ifade ettiğim gibi, müşteri memnuniyeti en önemli hedeflerimizin başında geliyor. Şikayetvar A.C.E Awards’ta kendi kategorilerimizde lider seçilmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu ödül, müşterilerimize sunduğumuz deneyimin ve kaliteli hizmetlerimizin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Yaratıcı çözümlerimiz, yenilikçi iletişim kanallarımız ve müşterilere odaklı yaklaşımımızla sürekli olarak müşteri beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Tüm ekibimizle birlikte, müşterilerimizi dinlemeye, onların geri bildirimlerini değerlendirmeye ve sürekli olarak kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu ödüller, bizi daha da motive ediyor ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunma konusunda ilham veriyor” dedi.

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÜST DÜZEYDE TUTULMASI HEDEFLENİYOR

MAİS A.Ş., servis süreçlerini daha pratik hale getiren Renault ve Dacia Port uygulamaları, sosyal medya platformları, Diyalog ve Whatsapp Hattı iletişim kanalları üzerinden yapılan etkileşimlerle müşteri beklentileri hızlı bir şekilde karşılıyor. Renault Dinliyor birimiyle müşteri bildirimlerini değerlendirilirken, şikayet yönetim ekibine ek olarak, sosyal medya ve dijital kanallar ekibiyle de kesintisiz hizmet sunularak müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulması hedefleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

İLK BELGELİ KADİN OPJRATOR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Yayınlanma tarihi

-

İLK BELGELİ KADİN OPERATÖR OLACAK SAYI ARTIYOR’

Aydın’da beko loder kursuna katılan Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

Aydın’da Belgesem İş ve Tarım Makineleri Operatör Yetiştirme Kursu’nun belediye protokolüyle açtığı beko loder kursuna katılan 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz, otomobilden önce kepçe kullanmayı öğrendi. En büyük destekçisinin eşi olduğunu ifade eden Yılmaz, sınavı geçmesinin ardından Aydın’ın belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak.

“KADINLARA CESARET OLMASINI İSTİYORUM”

Sadece kendisi için değil, hemcinslerine de cesaret vermek istediğini ifade eden 2 çocuk annesi Gülen Yılmaz; “Belediyenin böyle bir protokol imzaladığını gördüm. Ben de iş arıyordum. ‘Kendimi burada geliştireyim, gideyim’ dedim. Seçenekler arasında birçok operatörlük vardı ama beko loder tercihim oldu. İlk başta buraya iş amaçlı geldim. Bu konuda geliştireyim, bir belgem olsun, bunun üzerine iş ararım diye düşünerek gelmiştim ama buraya geldiğimde beko loder çok cazip geldi. Baktım ki benden başka hiç bayan yok. Ben beko loder ile ilerlemek istedim. Gerçekten çok zevkli ve bir sürü erkeğin içinde tek olmak da çok güzeldi. O yüzden beko loder ile devam etmek istiyorum. Aynı zamanda kadınlara da bir cesaret olmasını istiyorum” dedi.

Reklam

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞİ

Araba kullanmaktan daha farklı ve zevkli. Beko loder daha çok heyecan verici. Bu kursa gelirken etrafıma, eşime sordum. Eşim de ‘Beko loderi yap’ dedi. Yapamazsam diye sorduğumda ise ‘En azından denemiş olursun ne kaybedeceksin ki?’ dedi bana. En büyük destekçim eşim. Bende de bu konuda biraz merak var. İlk geldiğimde çok korkuyordum ben de. Araca ilk çıktığımda ‘Eyvah, bu nasıl bir şey’ dedim. ‘Ne yapacağım’ dedim ama korkulduğu gibi değilmiş. İlk başta, evet çok zorlandım, hatta ‘yapamam’ dedim. Fakat şu anda çok zevkli” şeklinde konuştu.

AYDIN’DA OPERATÖRLÜK KURSUNA KATILAN KADINLARIN SAYISI ARTIYOR

Kurumun kurucularından ve eğitmenlerinden olan Yüksek Öğretmen Okan Sezgin ise operatörlük kurslarında kadınların sayısının her geçen gün daha da arttığını ifade ederek “Bir yıldır hizmet verdiğimiz firmamızda şu ana kadar yaklaşık 2 bin adayımızın hem eğitimini verdik hem belgelendirmelerini yaptık. Gülen Hanım, eğitimlerini tamamladıktan sonra Aydın’da belgeli ilk kadın beko loder operatörü olacak. Bu anlamda da kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan