Takip Edin

Sektörel Gündem

Mobilya sektörü teşvik edilmeyi ve taksit sayılarının artırılmasını bekliyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sektöründeki taksit sayılarını ve KDV artışını değerlendirerek, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda yer alan mobilya sektörünün devlet eliyle teşvik edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, yaz sezonuyla birlikte düğün organizasyonlarında artış yaşandığını belirterek piyasanın hareketlenmesi için kartla mobilya alışverişlerinde taksit sayısının artırılması çağrısında bulundu. Mustafa Balcı, “Yaz sezonu iç ve dış pazar için oldukça hareketli geçen bir dönem. İç pazara baktığımızda mobilya satışlarının 9 taksit ile sınırlandığını görüyoruz. Bu taksit sayısı en az 24 ay olmalıdır. Çünkü ev eşyasında 24 taksit var. Mobilya evin en temel eşyası. Dolayısıyla bu imkan tüketiciye sağlanmalı. Bu hamle hem piyasayı canlandırır hem de tüketiciyi rahatlatır” dedi.

Mobilya sektörü devlet eliyle desteklenmelidir

Balcı, son 20 yılda Türk mobilya sektörünün dünya sıralamasında 36. Basamaktan 11’e yükseldiğine dikkat çekerek, “Türk mobilya sanayi dünya pazarında gücünü göstermeye başladı. Ar-Ge ve tasarım konularında son yıllarda çok önemli yatırımlara imza atıldı. Tasarım stilimiz o kadar çok gelişti ki bugün geldiğimiz noktada İtalyan tasarımcılarla rekabet edebilecek tasarımcılarımız var. Bu gelişmeler doğal olarak ihracat hedeflerimize de yansıyor. Yıl sonuna kadar 6 milyar dolarlık bir mobilya ihracatı hedefliyoruz. Türkiye ekonomisine bu denli yüksek gelir sağlayan bir sektör devlet eliyle desteklenmeli ve çeşitli teşvikler verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sektördeki ihracat oranları hakkında da bilgiler veren Mustafa Balcı, “Mobilya ihracatı 2001 krizinde 250 milyon dolarken 2021 yılında 5.3 milyar dolara çıktı. Türkiye’de ihracatta payını en çok artıran 3 sektörden birisi mobilya. İhracattan aldığımız pay binde yedi civarındayken şu anda %1.7’ye gelmiş durumda. En büyük pazarlar; Irak, Almanya, ABD, Fransa ve İsrail” sözleriyle mobilya sektöründeki genel durumu özetleyerek teşviklerin sektör için çok değerli olduğunu vurguladı.

“Mobilya sektöründe KDV indirimi uygulanmalıdır”

Reklam

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı Katma Değer Vergisi’nde (KDV) meydana gelen artışı değerlendirerek, “KDV artışıyla birlikte tüketicinin cebinden daha fazla para çıkacak olsa da bu artış mobilya sektörünü daha kaliteli ve rekabetçi hale getirecektir. Artan vergiler tüketicinin daha seçici olmasını sağlayacağı için kullanılan malzeme, tasarımın güncelliği gibi konular daha çok göz önüne çıkacaktır. Bu noktada mobilya sektörüne özel bir KDV oranı uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü mobilya bir evin en temel eşyası. Bu yönüyle aslında mobilya bir yaşam tarzı haline gelmiş durumda. Özellikle yeni evlenen, beraber bir hayat kurma çabasında olan çiftlerimize devletimiz destek olmalıdır. Evlenecek çiftlere bir kereye mahsus olmak üzere alacakları mobilyada KDV kaldırılmalıdır. Taksit sayısı artıp KDV indirimi uygulandığı zaman sektörümüz hareketlenecek ve yeni yatırımlar yapabileceği finansman kaynaklarına ulaşacaktır” sözleriyle yetkililere mobilya sektörünü destekleme çağrısında bulundu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan