Takip Edin

Sektörel Gündem

Mobilya sektörü teşvik edilmeyi ve taksit sayılarının artırılmasını bekliyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sektöründeki taksit sayılarını ve KDV artışını değerlendirerek, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda yer alan mobilya sektörünün devlet eliyle teşvik edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, yaz sezonuyla birlikte düğün organizasyonlarında artış yaşandığını belirterek piyasanın hareketlenmesi için kartla mobilya alışverişlerinde taksit sayısının artırılması çağrısında bulundu. Mustafa Balcı, “Yaz sezonu iç ve dış pazar için oldukça hareketli geçen bir dönem. İç pazara baktığımızda mobilya satışlarının 9 taksit ile sınırlandığını görüyoruz. Bu taksit sayısı en az 24 ay olmalıdır. Çünkü ev eşyasında 24 taksit var. Mobilya evin en temel eşyası. Dolayısıyla bu imkan tüketiciye sağlanmalı. Bu hamle hem piyasayı canlandırır hem de tüketiciyi rahatlatır” dedi.

Mobilya sektörü devlet eliyle desteklenmelidir

Balcı, son 20 yılda Türk mobilya sektörünün dünya sıralamasında 36. Basamaktan 11’e yükseldiğine dikkat çekerek, “Türk mobilya sanayi dünya pazarında gücünü göstermeye başladı. Ar-Ge ve tasarım konularında son yıllarda çok önemli yatırımlara imza atıldı. Tasarım stilimiz o kadar çok gelişti ki bugün geldiğimiz noktada İtalyan tasarımcılarla rekabet edebilecek tasarımcılarımız var. Bu gelişmeler doğal olarak ihracat hedeflerimize de yansıyor. Yıl sonuna kadar 6 milyar dolarlık bir mobilya ihracatı hedefliyoruz. Türkiye ekonomisine bu denli yüksek gelir sağlayan bir sektör devlet eliyle desteklenmeli ve çeşitli teşvikler verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sektördeki ihracat oranları hakkında da bilgiler veren Mustafa Balcı, “Mobilya ihracatı 2001 krizinde 250 milyon dolarken 2021 yılında 5.3 milyar dolara çıktı. Türkiye’de ihracatta payını en çok artıran 3 sektörden birisi mobilya. İhracattan aldığımız pay binde yedi civarındayken şu anda %1.7’ye gelmiş durumda. En büyük pazarlar; Irak, Almanya, ABD, Fransa ve İsrail” sözleriyle mobilya sektöründeki genel durumu özetleyerek teşviklerin sektör için çok değerli olduğunu vurguladı.

“Mobilya sektöründe KDV indirimi uygulanmalıdır”

Reklam

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı Katma Değer Vergisi’nde (KDV) meydana gelen artışı değerlendirerek, “KDV artışıyla birlikte tüketicinin cebinden daha fazla para çıkacak olsa da bu artış mobilya sektörünü daha kaliteli ve rekabetçi hale getirecektir. Artan vergiler tüketicinin daha seçici olmasını sağlayacağı için kullanılan malzeme, tasarımın güncelliği gibi konular daha çok göz önüne çıkacaktır. Bu noktada mobilya sektörüne özel bir KDV oranı uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü mobilya bir evin en temel eşyası. Bu yönüyle aslında mobilya bir yaşam tarzı haline gelmiş durumda. Özellikle yeni evlenen, beraber bir hayat kurma çabasında olan çiftlerimize devletimiz destek olmalıdır. Evlenecek çiftlere bir kereye mahsus olmak üzere alacakları mobilyada KDV kaldırılmalıdır. Taksit sayısı artıp KDV indirimi uygulandığı zaman sektörümüz hareketlenecek ve yeni yatırımlar yapabileceği finansman kaynaklarına ulaşacaktır” sözleriyle yetkililere mobilya sektörünü destekleme çağrısında bulundu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan