Takip Edin

Sektörel Gündem

Makinada dışa bağımlılığı yerli üretimle azaltacak

Reis Makina, kapasitesini artırarak yerli üretimde dışa bağımlı yapıyı değiştirecek. Genel Müdür Başar Demircan, Yalova’da 40 milyon dolarlık yatırımla 55 bin metrekarelik tesis kurarak, kendi markaları olan Full Jeneratörlerini üreteceklerini belirterek, “Ardından da metal kesme işleminde kullanılan torna markamız olan Craft’ı üreteceğiz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Makina, inșaat, enerji, hırdavat ve nalburiye sektörlerinde, 100 yıla yaklașan ticari geçmişiyle faaliyetlerini sürdüren Reis Makina’nın en önemli hedefi üretimde dışa bağımlı yapıyı değiştirmek ve üretim makinelerini Türkiye’de imal etmek.

Makita, Knipex, Kipor, Lavorwash, Dolmar, Leica, Virax, Gison, BMI, Bea ve Proxxonbașta olmak üzere, küresel büyüklükte birçok markanın Türkiye Genel Distribütörü olan Reis Makina’nın, Sancaktepe’de 10 bin metrekarelik bir alanda hem yönetim hem de üretim alanları bulunuyor.

Orhanlı’da 15 bin metrekare merkez deposu, Konya’da da kaldırma ekipmanları, jeneratör ve metal işleme makineleri üretim tesisi mevcut. Reis Makina Genel Müdürü Başar Demircan, şirketin üretim kapasitesini artıracağını söyledi. Demircan, “Yalova’da kurulacak olan 55 bin metrekarelik üretim tesisinde, Biglift, Craft ve Full markaları ile yapacağımız üretimle hem yurt içi üretime büyük bir katkı sağlayacağız hem de Türkiye’nin ihracatta elini güçlendireceğiz.

Aynı zamanda Konya’daki üretim tesislerini büyüteceğiz. Yalova üretim tesislerinde 2 yıl içinde 100 milyon dolarlık üretim hacmi planlıyoruz. En önemli hedefimiz üretimde dışa bağımlı yapıyı değiştirmek” diye konuştu.

Reklam

Yalova’da 40 milyon dolarlık yatırım

“Yalova’daki üretim tesisimiz, iki aşamada tamamlanacak” diyen Demircan, tesise ilk aşamada 40 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını kaydetti.

Demircan, yatırımlarımla ilgili şunları söyledi: “İlk bölümünü Haziran 2025 gibi hayata geçirmek için çalışıyoruz. İkinci aşamaya 3 sene sonra karar vereceğiz. Yalova’daki üretim kapasitesiyle şu anda yıllık üretimimiz 1.200 adet büyük KWA jeneratörken, bu sayı 8 bin adete çıkacak. İlk etapta kendi markamız olan Full Jeneratörlerini üreteceğiz.

Şu anda jenaratör üretimimizi İstanbul Sancaktepe’de bulunan 10 bin metrekare büyüklüğündeki imalat tesisimizde yapıyoruz. Arkasından metal kesme işleminde kullanılan torna markamız olan Craft’ın üretimini yapmayı planlıyoruz.”

“2023 ciro hedefi 100 milyon dolar”

Reklam

Şirketin büyüklüğü hakkında bilgi veren Demircan, geçen senenin ilk 6 ayına göre 2023’te dolar bazında yüzde 60 büyüdüklerini anlattı.

Demircan, “Temmuz ayı itibarıyla baktığımızda 2023 yılını 100 milyon dolar ciro ile kapatacağımızı ön görüyoruz. 2030 vizyonumuzu da hesapladık. İmalatla ilgili yatırımlarımız hız kazandı. Yalova’da yeni bir üretim tesisi yapıyoruz. Burası tamamlandığında 2030 yılı için 300 milyon dolar ciro hedefimiz var. 2025 yılına kadar ihracatımızı 30 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Hedefimiz ciromuzun yüzde 50’sini üretimden, yüzde 50’sini ihracattan elde etmek” dedi. Full markalı jeneratörleri 25 ülkeye ihraç ettiklerini vurgulayan Demircan, “Balkan ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri, Afrika ülkeleri, Amerika tarafına ihracat yapıyoruz. Son 5 yılda imalata başladık. Ters mühendislik yaparak kendimiz ürün geliştirip, üretiyoruz ya da ürettiriyoruz. 2022 yılında toplam imalatımız, ciromuzun yüzde 20’sini buldu” diye konuştu.

“Dünyaca ünlü markaların distribütörüyüz”

Hırdavat sektöründe Türkiye’nin en büyük firması konumunda olduklarını dile getiren Demircan, geniş bir ürün gamına sahip olduklarını ifade etti. Demircan, “20 binin üzerinde ürünümüz var. 1OO’e yakın markamız var bunların yaklaşık 40’ı yerli ürettiğimiz kendi markamız. Diğer markalarımız Türkiye distribütörü olduğumuz dünya markaları” dedi.

Reklam

Hırdavat sektörünün Türkiye’de, jenaratör, komprasör, elektrikli el aletleri dahil tüm yelpaze katıldığında 25 milyar dolarlık büyüklüğü olduğunu dile getiren Demircan “40 yıldır dünya markalarının, profesyonel ürünlerinin ithalatını yaptık. Sattığımız her ürün dünyanın en iyisi olarak bilinen markalara ait ve kalite odaklı satış algımız var. Sattığımız ürünler neredeyse ihracatçı ve imalatçı tüm sektörlerin kullandığı ürünler” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışından marka satın alacağız”

“Üretim odaklı aklınıza gelebilecek her sektörden hırdavat sektörüne talep var” diyen Demircan, “Hırdavat sektöründe Türkiye’nin potansiyeli çok güzel, önümüz açık. Örneğin distribütörü olduğumuz bir Japon markası olan Makita’nın, elektrikli el aletleri ürün grubunda dünya çapında 7 milyar dolar cirosu var. Sektörün potansiyeli çok yüksek.

Dolayısı ile kendi üretimimiz olan yerli markalarımızla dünya çapında aldığımız payı artırabiliriz. Türkiye’nin en büyük sorunu marka oluşturmak. 2030 yılına kadar yurt dışından hırdavat sektöründen bilinen bir markayı satın alarak uluslararası düzeye gelme hedefimiz de var. Almanya’ya bakıyoruz” diye konuştu.

“2025 yılında 500 çalışan istihdam edilecek”

Reklam

2025 yılında Yalova yatırımı ile beraber toplam 500 kişiyi istihdam edeceklerini ifade eden Demircan, “Şu anda 220 çalışanımız var. Geçen sene yüzde 80 istihdam artışında bulunduk. Tüm dünyada yaşanan çalışan bulma sorununu biz de yaşıyoruz. Mavi yakalı çalışacak eleman bulmakta güçlük yaşıyoruz” açıklaması yaptı.

“Pandemi sonrası hobi ürünlerine talep arttı”

Pandemide hobi ürünlerine talebin ciddi oranda arttığını vurgulayan. Demircan, “Örneğin çim biçme makinası, araba yıkama makinası vs. almaya başladılar. İnşaat ve mobilya sektöründe de ürünlerimize talep artıyor. Hırdavat ve elektrikli el aletleri alanında kalite çok önemli.

Sektörde kalitesiz ürünler nedeniyle Türkiye ürün çöplüğüne dönmüş durumda. İthal ettiğimiz ürünlerin dünyadaki prestiji çok yüksek. Kendi markalarımız için de bu beklenti var müşterilerimiz tarafında. O nedenle kalite odaklı üretime önem veriyoruz. Kaliteli iş yapalım, farkındalık yaratalım, irtibarımız artsın bilinciyle hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“2024’te halka arz süreci başlatmayı planlıyoruz”

Reklam

Başar Demircan, 2024 yılı içinde yeni yatırımlar yapmak ve halka açılmayı planladıklarını söyledi. Demircan, şirketin dijital dönüşümünü şöyle anlattı: “2019 yılında şirketimizde bir dönüşüm süreci başladı. Bütün satış süreçlerimizi dijital ortama taşıdık.

Fatura, irsaliye, tahsilat, sipariş, stok yönetimi, e-ticaretin alt yapısını tamamen dijitale dönüştürdük. Dijital dönüşüm sürecimizi tamamladık, bu konuda iddialıyız. IT ( Bilgi teknolojisi) konusuna ayrı önem veriyoruz.

Tüm sistemimizi aplikasyonla mobil hale getirdik. Tüm şirket üyelerimiz 7/24 internette şirket verilerimize girebiliyor. Kâr- zarar, tahsilat, müşteri performansı, bayi ve son kullanıcı tüm işlemlerini aplikasyondan yapabiliyor. Yapacağımız yatırımlarla yapay zekâ kullanarak teknolojik alt yapımızı daha da ileriye götürmeyi hedefliyoruz.”

Ar-Ge merkezi açacak

“Maltepe Üniversitesi’nden 6 öğrenciyle bir IT sınıfı kurduk” diyen Başar Demircan, şunları söyledi: “2024 yılında IT ekibinde 20 kişiyi istihdam etmek istiyoruz. Yapay zekâyı devreye sokarak, sektörümüzde teknolojik alandaki pozitif farklılığımızla uluslararası düzeye gelebilmeyi istiyoruz. Alt yapıyı kurmak için çalışıyoruz. Teknokentlerle görüşme halindeyiz. Bu yıl içinde Yıldız Teknik Üniversitesi , Gebze Teknik Üniversitesi ile Ar-Ge merkezi açmak için görüşmelerimiz sürüyor.”

Reklam

“E-ticaret sitesi kuracağız”

Başar Demircan, son dönemde tüm sektörlerde satışların e-ticarete kaydığını belirtti. Demircan, “Bayilerimizi de yapımıza katan, onların da para kazandığı bir web sitesi kurmak için çalışıyoruz. Son kullanıcının mal alırken bizim bayilerimizin stoklarından mal alabileceği, sipariş verebileceği bir alt yapı olacak. Alt yapısını biz kuracağız” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Doğu’da artan konut yatırımı Karadeniz’de azalıyor

Kahramanmaraş depremlerinin ardından yakın şehirlere başlayan deprem göçüyle, Doğu ve Güneydoğu’nun birçok ilinde konuta yatırım oranında artış görüldü. Şırnak’ta konut satışı yüzde 467,3’lük oranla en fazla artışı gösterirken, bunu Batman yüzde 80,9 Bitlis yüzde 74,9, Diyarbakır yüzde 68,4’lük artışla izledi. Karadeniz’in bazı illerinde ise konut satışlarının düştüğü belirlendi.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan depremlerinin ardından bölgeye yakın illere deprem göçü başlarken, Doğu ve Güneydoğu’nun birçok ilinde konuta yatırım oranında artış görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan belirlemelere göre, Türkiye genelinde bu yılın temmuz ayında 81 ilde konut satış oranını en çok artıran il yüzde 467,3’lük artışla Şırnak oldu.

Bu ilde geçen yıl temmuz ayında 49 adet olan konut satışı, bu yıl aynı ayda 278’e çıktı. Söz konusu satışın 37’si yeni, 241’i ikinci elde gerçekleşti. Şırnak’ı, Batman yüzde 80,9, Bitlis yüzde 74,9, Diyarbakır yüzde 68,4, Erzurum yüzde 59,6, Kilis yüzde 46,1, Van yüzde 44,2, Şanlıurfa yüzde 43,5, Kars yüzde 39, Hakkari yüzde 29, Elazığ yüzde 26, Mardin yüzde 23, Ağrı yüzde 19, Gaziantep yüzde 15,5’lik artış oranıyla takip etti.

Depremden en çok etkilenen şehirlerde düşüş sürüyor

Depremin yaşandığı bazı illerde ise konut satışları düşüşünü sürdürürken, en fazla gerileme yüzde 31,2’lik oranla Hatay’da görüldü. Bu şehri Adıyaman yüzde 24,7, Malatya yüzde 19,7, Kahramanmaraş yüzde 15,5, Muş yüzde 13,9, Osmaniye yüzde 11,6 gerilemeyle takip etti. Diğer taraftan satışların Tunceli’de yüzde 8,1, Ardahan’da yüzde 12,9 azaldığı belirlendi. Konut satış oranı en çok artan illere bakıldığında, Diyarbakır’da 1.171’den 1.972’ye, Elazığ’da 930’dan 1.172’ye, Gaziantep’te 2.726’dan 3.158’e, Batman’da 509’dan 921’e, Bitlis’te 255’ten 446’ya, Erzurum’da 653’ten 1.042’ye yükseldiği belirlendi. Kültür turizminde son dönemde yıldızı parlayan ve yaylalarıyla öne çıkan Karadeniz’in bazı illerinde ise konut satışları düşüş gözlendi.

Reklam

Trabzon’da arttı, Rize’de düştü

Zonguldak’ta yüzde 10,4, Düzce yüzde 10,3, Artvin’de yüzde 1,3, Rize’de yüzde 8, Sinop yüzde 4,2 düşüş yaşandığı belirlenirken, Arap turistin gözdesi haline gelmeyen başlayan Trabzon’da yüzde 21,3, Samsun’da yüzde 25,5, Ordu’da yüzde 16,9, Karabük’te yüzde 15,1 artış kaydedildi. Böylelikle Trabzon’da konut satışı 840’tan 1.019’a, Samsun’da 1.662’den 2.086’ya, Ordu’da 811’den 948’e yükselirken, Zonguldak’ta 559’dan 501’e, Rize’de 289’dan 266’ya, Düzce’de 726’dan 651’e gerilediği belirlendi.

Üç büyük ilde konuta yatırım artışı tek hanede

İstanbul en çok konutun satıldığı şehir unvanını kimseye bırakmasa da konuta yatırım artışı yüzde 9,6’lık oranla tek haneye düştü. İstanbul’da geçen yıl temmuz ayında 14 bin 350 adet olan konut satışı, bu yıl temmuzda 15 bin 724’e yükseldi. İzmir yüzde 6,9’luk artışla konut satışını 4 bin 868’den 5 bin 203 adete çıkartırken, turistlerin gözdesi Antalya’da da konuta yatırım yüzde 9’ulk artışla tek hanede kaldı. Satışlar 4 bin 643’ten 5.059’a yükseldi. Böylelikle üç büyük ilde konuta yatırım artışının tek hanede kaldığı belirlendi.

Aslan payı ikinci el satışların

Konut fiyatlarındaki artış ve kredi imkanlarının daralması konut tercihlerini ikinci ele kaydırdı. Türkiye genelinde bu yıl temmuz ayında satılan 109 bin 548 adet konutun 77 bin 907 adedini ikinci el satışlar oluşturdu. Yeni konut satışlarının 31 bin 641 adette kaldığı belirlendi. En çok konutun satıldığı İstanbul’da da satılan 15 bin 724 konutun 11 bin 988 adedini ikinci el oluşturdu. Söz konusu satışın sadece 3 bin 736’sını sıfır konutlar oluşturdu. İzmir’de de 3.946 ikinci el, 1.257 sıfır konut satılırken, Antalya’da da 3.075 ikinci el, 1.984 yeni konut satıldı.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

Kiralıklar artarken satılık fiyatları 3,8 puan hız kesti

Emlak piyasasındaki gelişmeleri yakından takip eden sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğiyle hazırlanan “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” Ağustos raporu yayımlandı.

Yayınlanma tarihi

-

Rapora göre, hazirandaki uzun bayram tatili sebebi ile yavaşlayan konut piyasasının temmuzda canlandığı görüldü. Konut talebi endeksi haziran ayına kıyasla yüzde 26,4 arttı. Satılık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı geçen 4 ayda olduğu gibi Türkiye genelinde düşmesi dikkat çekti.

Haziranda yüzde 86,5 olan yıllık fiyat artışı temmuzda yüzde 82,7’ye geriledi. Satılık konut cari fiyatlarında, yıllık artış oranının geçen aya kıyasla bu ay, üç büyükşehirde de düştüğü görüldü. Kiralık konut talep endeksi, hazirandan temmuza yüzde 23,4 yükselirken, kiralık konut talebi geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 25,4 daha yüksek olarak gerçekleşti.

Kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı temmuzda 2,2 puan artarak yüzde 23,7 olduğu belirlendi. Bu değişim incelendiğinde kiralık ilan sayısının yüzde 11,2, kiralanan konut sayısının ise yüzde 22,5 arttığı görüldü. İlan satış fiyatları, temmuz ayında da geçen yılın aynı ayına kıyasla bütün büyükşehirlerde artış gösterdi.

Satılık konut metrekare fiyatlarında en hızlı artışın görüldüğü iller, Ordu yüzde 114,3, Malatya yüzde 113,6, Van yüzde 108, Manisa yüzde 105,7 ve Eskişehir yüzde 104,5 olarak gözlemlendi. En düşük artışların görüldüğü iller ise Kayseri yüzde 74, Muğla yüzde 71,3, Şanlıurfa yüzde 69,7 oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

AB gaz depolarının doluluk oranı neredeyse yüzde 90’ı buldu

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, doğal gaz depolarını yaklaşık yüzde 90 seviyesinde doldurdu.

Yayınlanma tarihi

-

AB Komisyonu Sözcüsü Stefan de Keersmaecker, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında AB gaz depolarının doluluk durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Üye ülkelerin 1 Kasım’a kadar doğal gaz depolarını en az yüzde 90 oranında doldurma hedefi belirlediklerini anımsatan Keersmaecker, “Bugün itibarıyla doğal gaz depolama oranı 89,89 seviyesine ulaştı.” dedi.

Keersmaecker, AB ülkelerinin gaz depolama tesislerini doldurma yükümlülüğünün öneminin farkında olduklarına dikkati çekerek, depoları doldurma sürecinin devam ettiğini ve doğru yolda ilerlediklerini ifade etti.

Normal dönemlerde yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tüketen AB ülkelerinin 110 milyar metreküp kadar doğal gaz depolama kapasitesi bulunuyor.

AB ülkeleri, Rusya- Ukrayna Savaşı öncesinde doğal gazının yüzde 40’ını Rusya’dan ithal ediyordu. Savaşla birlikte Rusya’da AB’ye doğal gaz sevkiyatı büyük ölçüde azaldı.

Reklam

Birlik ülkeleri savaşın başlamasıyla yer altı doğal gaz depolarının kış aylarına kadar doldurmayı zorunlu kılacak yasal düzenlemeler hazırlamıştı.

Bu kapsamda, gaz depolarında bu yıl 1 Kasım’a kadar yüzde 90 doluluğa ulaşılması planlanmıştı. Ulaşılan son seviye ile AB hedefini yaklaşık 2,5 ay önce yakalamış oldu.

Fiyatlardaki dalgalanma devam ediyor

AB’nin gaz depolarındaki yüksek doluluk oranlarına rağmen, kıtada gaz fiyatları son günlerdeki dalgalı seyrini sürdürüyor.

Fiyatlardaki oynaklıkta, Avustralya’da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesislerindeki çalışanların planladığı grevin küresel LNG arzının yüzde 10’unu aksatabileceğine yönelik endişeler etkili oluyor.

Reklam

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de, eylül vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı bugün 36,8 avro seviyesinden işlem görüyor.

Gaz fiyatları, geçen hafta çıkan grev haberlerinin hemen ardından yüzde 30 artış göstermişti.

Avustralya’nın Avrupa’ya doğrudan LNG tedariki kısıtlı olmasına rağmen, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından kıtaya Rus gazı arzının büyük ölçüde azalmış olması Avrupa’nın LNG ithalat bağımlılığını artırdı. Bu nedenle, küresel LNG piyasalarında oluşan arz endişeleri, Avrupa’daki gaz fiyatlarını doğrudan etkiliyor ve mevcut riskler, fiyatlarda dalgalanmaya yol açıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan