Takip Edin

Haber

Kur baskısı ve rekabet ihracattan soğuttu

Kur baskısı ve üretim maliyetlerindeki sert artış nedeniyle rekabet gücünü kaybeden ihracatçıların ilk çeyrek kaybı geçen yıla göre 3 milyar doları buldu. İhracata ilk kez katılan şirketler de 2022’yte göre yüzde 20 azaldı. Birçok ihracatçı, iç pazara döndü. AB’de daralan pazar ihracatçı için ayrıca baskı oluşturuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre ihracat Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.2 düşerek 19,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat yüzde 4,9 artışla 251,7 milyar dolara ulaşırken, Ocak-Nisan dönemini ise yüzde 3 kayıpla 80,9 milyar dolarla kapandı.

Geçen ay ihracata son 4 aydır olduğu gibi en yüksek katkıyı 2,7 milyar dolarla otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,4 milyar dolarla kimya, 1,5 milyar dolarla hazır giyim, 1,2 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1,1 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Hububat, zeytin ve zeytinyağı, savunma ve havacılık, yaş meyve-sebze, tütün ve fındık ihracatımızda geçen ay artış kaydettik. 14 il ihracatını artırdı.

En çok ihracat yapan ilk beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. Geçen ay bin 449 firmamız ihracat ailesine katıldı. 2022 yılında ihracata her ay katılan şirketsayısı 1900’ün üzerindeyken yılın ilk çeyreğinde yeni katılımda yüzde 20’lik bir düşüş gözlendi. Kur ve maliyet artışı ihracatçıları iç pazara yönlendirdi.

100. yılda frene bastı

2022 yılını 254 milyar dolarla kapatan ihracat 2023’te frene bastı. Küresel resesyon endişesi gölgesi altında kur ve maliyet avantajını yitiren Türk ihracatçısı dünya pazarında Asya ülkelerine karşı gücünü kaybediyor.

Reklam

Avrupa’da etkili olan enflasyon ve yaşanan talep daralmasına bağlı olarak Ocak-Nisan döneminde genel ihracat yüzde 3’lük kayıpla 80.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk çeyrek sonuçlarına göre son 12 aylık ihracat verisi de düşüşe geçerek 254 milyar dolardan 251 milyar dolara düştü.

2023 yılı beklentisini tutturmak için her geçen yılın aynı ayına göre 1.5 milyar dolar üstüne koyması gerekirken, ihracat Ocak, Şubat, Mart ve Nisan’da ortalama 600 milyon dolar kayıpla kapattı. Düşüşte etkili olan ise sanayi grubu oldu. 26 Sektör içinde ilk çeyreği 11 sektör artıda kapattı.

Son ayların lider sektörü olan otomotiv yüzde 10 artış sağlayarak ilk çeyreği 11 milyar dolarla kapattı. Makine, savunma, elektrik ve elektronik, iklimlendirme ve deri sanayi grubundan ihracata artı destek sağlayan sektörler oldu. İlk çeyreğin dikkat çeken artışları ise mücevher ve tarım ürünleri oldu. Zeytin ve zeytinyağı yüzde 161’lik artışla ilk çeyrekte en çok artış sağlayan sektör olurken, onu yüzde 24 ile tütün izledi.

Kayıp yaşayan 15 sektörlerin başında yüzde 40 kayıp yaşayan gemi ve yat sektörü yer alırken onu yüzde 39’luk kayıplarla su ürünleri ve Çelik sektörü oldu. Demir ve demir dışı, Kimya, maden ve mobilya ilk çeyrekte genel ihracata artı destek sağlayamayan sektörler oldu. Sanayi grubu ihracatı Ocak – Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 62.8 milyar dolardan 58 milyar dolara geriledi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

GÜVENLE VE BAŞARIYLA ÇALIŞMMAKTADIR

Yayınlanma tarihi

-

 

15 yılı aşkın tecrübemiz ve kalitemiz sayesinde sektörümüzde 1000’den fazla Uzmanlar Platform makineleri güvenle ve başarıyla çalışmaktadır.

uzmanlar platform olarak araç üstü teleskobik sepetli platform, hidrolik makaslı platform, çekilebilir ve kendinden yürüyüşlü eklemli teleskobik platform ve çekilebilir teleskobik platform üretimlerini yapmaktayız. 2006 yılında kurulan ve 2013 yılından bu yana Kocaeli-Kartepe’de 10.000 m2 alan üzerinde inşa edilmiş ve 3000 m2 kapalı alana sahip fabrikamızda üretime devam etmekteyiz. Ayrıca Uzmanlar Plartform 20’den fazla ülkeye yapılan ihracatımızla ülkemize her konuda katma değer sağlıyoruz. 30 ile 45 metre yükseklik aralığında üretim/satış adedinde Türkiye’de lider olan firmamız bu alanda Türkiye ihracatının %37’lik kısmını gerçekleştirerek ihracatta lider konuma gelmiştir.

OPERATÖR KURSU 1 HAZİRANDA BAŞLIYOR

Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Operatörlük Belgesi, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Ehliyeti, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Sertifikası, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Cran Uzmanlar Operatörlük Kursu

Reklam

DETAYLI BİLGİ İÇİN

Uzmanlar plartform operatör kursunun yapıllacağı adres Aşağı Dudullu Mah. Alemdağ Cad. No:481 Kat:3 ÜMRANİYE/İstanbul. 02166100611-05526100611 telefon numaralından uzmanlar plartforma ulaşabilirsiniz. www.uzmanlaroperatorluk.com adresini ziyaret edebilir veya info@uzmanlaroperatorluk.com  mail adresinden sorularınızı sorabilirsiniz. İş Makinesi Eğitimi İçin Uzmanlar Operatörlük Kursu. “Güvenilir Çözüm Ortağınız”

Devamını oku

Haber

YÜKSEK PERFORMANSLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Hasel Grup kurulduğundan beri müşterilerine sürdürülebilir rekabet avantajları kazandıran yüksek performanslı çözümler geliştirmektedir.

40 yıla yaklaşan endüstri deneyimi göz önüne alınırsa 7 global marka, 500’den fazla çalışan, 14 farklı konumda hizmet veren kaliteli bir firma.  KOBELCO SK520LC, yüksek performans ve verimlilik için güçlü bir motor ile donatılmıştır. Konforlu ve ergonomik tasarlanmış operatör kabini, uzun çalışma saatlerinde bile rahat bir kullanım sağlar.

EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Bunu başarmak için HASEL, 2 farklı sektörde, 6 küresel marka ve 100’den fazla değişik ürün serisi ile Türkiye’de gerek istif gerekse iş makineleri sektöründe en geniş ürün yelpazesini sunar. İhtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanmış çok sayıda özel ekipmanımız daima sizin özel gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir ekipmana ihtiyacınız olduğunda uzman satış ekibimiz sizi yerinizde ziyaret ederek, uygulamalarınızı bilfiil görerek, size en uygun ekipmanı, hizmeti, yenilikçi çözüm ve danışmanlığı sunarak diğer firmalara göre rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

Reklam
Devamını oku

Haber

SÜREÇLER SON ANA KADAR DEVAM EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Son derece yüksek teknoloji kullanılan üretim tesisinde kalite süreçleri ürünlerin hammaddesinden, son kullanıcı ile buluşma aşamasına kadar devam etmektedir.

SANICA yeni nesil elektrikli ve yerli üretim forkliftlerimiz PUMA, LEON, PANTER ve TİGER modelleri ile Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulu bulunan fabrikamızda, son teknolojiyi kullanarak, yüksek eğitim ve deneyime sahip teknisyenlerce üretilmektedir. Elektrikli forklitlerimiz uzun ömürlü ve ekonomiktir. Yüksek yatırım geri dönüş oranı sunan forkliftlerimiz, aynı zamanda fosil yakıtlara oranla çok daha az enerji harcar. İşletme giderleri incelendiğinde ödenen ilk alış maliyetini tek vardiyada 2 yıl içerisinde geri ödeyebilmektedir. Ayrıca 80V seçeneği ile güçlü bir kullanım sağlamaktadır.

YENİ ELEKTİRİKLİ YERLİ ÜRETİM FORKLİFT

SANICA yeni nesil elektrikli yerli üretim forkliftlerimiz ile, mekanik bakım onarımından, elektronik/elektrik onarımına, lastik, akü satışına, sıfır forklift satışından, 2.el forklift satışına, filo forklift kiralamaya, kasko hizmetlerine, alternatif ekonomik çözümler ile hizmet sunabilmenin Forkliftlerimiz joystick kontrol sistemine sahip olup 1.6 – 4 tona kapasiteli, 3 veya 4 tekerli, 80V seçeneği, güvenlik sensörleri (operatör koltuğu emniyet/algılama, yük tartma/terazi, yük güvenlik, dönüş güvenlik, kabin kaza sistemi, yükleme uyarı, yükseklik ve eğim) ile donatılmış.

Reklam
Devamını oku

Trend olan