Takip Edin

Haber

Otomobilde stok yapanın yetki belgesi iptal edilecek

Otomotivde uzun zamandır şikayet konusu olan ‘stokçuluğa’ yetki belgesi iptali cezası çıktı. ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt düzenlemeyi tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi açısından olumlu karşıladıklarını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Volkan DEMİRKUŞAK

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Ta­şıtlarının Ticareti Hakkın­da Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetme­lik” Resmi Gazete’de yayım­lanarak yürürlüğe girdi. İlk tescil motorlu kara taşıtı ti­careti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin, stokların­da bulunmasına rağmen ta­şıt satışından kaçınmaları, tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmele­ri halinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki bel­geleri iptal edilecek ve bu iş­letmelere bir yıl süreyle yet­ki belgesi verilmeyecek.

Düzenlemeyi değerlen­diren Otomotiv Distribü­törleri ve Mobilite Derne­ği (ODMD) Yönetim Ku­rulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Fırsatçıların ka­mu tarafından tespit edile­rek gerekli takiplerin yapıl­ması, ayrıştırılması ve tü­ketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesinden ya­nayız” ifadesini kullandı. ODMD Başkanı Bozkurt sı­fır araç satışına ilişkin ye­ni düzenleme konusunda açıklama yaptı. “Bu düzen­lemenin de bu anlamda ol­dukça caydırıcı ve ağır bir yaptırım olarak kamu yö­nünden yanlış uygulama­ların tespitine imkan tanı­yacağını umuyor ve tüketi­ci mağduriyetlerinin önüne geçmesi için olumlu karşı­lıyoruz.”

Bakanlığa ulaşan talepler üzerine düzenleme yapıldı

Bakanlıktan konuya iliş­kin yapılan açıklamada üre­tici, tedarikçi ve perakende işletmelerin piyasada dar­lık yaratıcı ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engel­leyici faaliyetlerinin, Pera­kende Ticaretin Düzenlen­mesi Hakkında Kanun’da “stokçuluk” kabul edilerek yasaklandığı anımsatıldı.

Reklam

Açıklamada, şunlar kay­dedildi: “İşletmelerin bu ya­sağa uyumu Bakanlığımız­ca yakından takip edilmek­te ve aykırı uygulamalarda bulunan işletmeler hakkın­da ağır idari para cezaları uygulanmaya devam edil­mektedir. Son dönemde, ilk tescil motorlu kara taşıtı ti­caretiyle iştigal eden yetki­li bayilerin, tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtla­rına ulaşmasını zorlaştırı­cı birtakım faaliyetlerde bu­lunarak haksız kazanç elde ettiği yönünde gerek sos­yal medya platformlarında paylaşımlar yapılmakta ge­rekse Bakanlığımıza şikayet başvurularında bulunul­maktadır.”

Bayiler ifşa edilecek

Açıklamada, bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığa ulaşan talepler ile konuya ilişkin kamuoyu beklentilerinin karşılanması için yönetmelikte değişiklik yapıldığına işaret edilerek, şu ifadeler kullanıldı: “Diğer taraftan, Bakanlığımızın stokçulukla mücadeleye yönelik faaliyetleri kapsamında, söz konusu aykırılıkların her biri stokçuluk kabul edilecek ve her bir aykırılık için ayrı ayrı olacak şekilde yetkili bayiler hakkında 4 milyon 458 bin 600 liraya kadar idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, bu yetkili bayiler, Bakanlığımızın internet sitesinde ifşa edilecektir.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku

Trend olan