Takip Edin

Sektörel Gündem

“Yeşil dönüşüm AB ile ticarette önemli”

Konya Sanayi Odası, Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Zirvesi düzenliyor. Sanayicilerin yanı sıra konu ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de katılacağı zirvede, sınırda karbon düzenlemesinin sanayiye etkilerinden yeşil finansmana, sürdürülebilirlikten iyi uygulamalara kadar pek çok konu konuşulacak.

Yayınlanma tarihi

-

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Mustafa Büyükeğen, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte gündeme daha çok gelen sınırda karbon düzenlemesi ve yeşil dönüşüm sürecinin sanayi işletmelerinin geleceği açısından son derece kritik önemde olduğunun altını çizdi.

Konya Sanayi Odası olarak bugüne kadar sınırda karbon düzenlemesi ile ilgili pek çok çalışma yaptıklarını söyleyen Büyükeğen, 13 Temmuz Perşembe günü ise konunun tüm detayları ile masaya yatırılacağı “Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Zirvesi”ni gerçekleştireceklerini belirterek, tüm sanayicileri ve konu ile ilgilenenleri zirveye davet etti.

Büyükeğen, 1 Ekim tarihine dikkat çekti

Sınırda karbon düzenlemesinin özellikle AB ülkeleri ile ticarette önemli olduğuna dikkat çeken Büyükeğen, “Sera gazı emisyonlarının raporlanması yükümlüğünü içeren geçiş süreci 1 Ekim 2023 tarihinde başlayacak. Firmalarımız bu geçiş döneminde karbon emisyonlarından dolayı herhangi bir ödeme yapmayacaklar. 2026 yılı itibariyle ise, artık uygulama ve vergilendirme dönemi başlayacak.

Sanayicilerimiz, bu 3 yıllık süreci çok iyi değerlendirmek ve işletmelerini net sera gazı emisyonlarını sıfırlamayı hedefleyen yeşil mutabakat sürecine hazırlamak durumunda. Aksi halde çok ağır mali yüklerle karşılaşmaları söz konusu” şeklinde konuştu.

Reklam

Büyükeğen, açıklamasında net sera gazı emisyonlarının sıfırlanmasını ve ekonomik büyümeyi kaynak kullanımında ayırmayı hedefleyen Yeşil Mutabakatın yeni bir ekonomik büyüme modeli olduğuna da dikkat çekerek, şunları söyledi: “Konya’daki sanayi işletmelerimizin bu yeni büyüme modeline intibak etmesi son derece önem arz etmektedir. Zira Konya’mız hem iklim değişikliğinden en çok etkilenen şehirlerin başında gelmektedir hem de yıllık 3.2 milyar doları aşan ihracatımızın yaklaşık yüzde 30’unu Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriyoruz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan