Takip Edin

Sektörel Gündem

EGEV, iller arasında güç birliği oluşturmak istiyor

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın (EGEV) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, geçmişten alınan güçle yeni dönemde EGEV’in çatısı altında bulunan 10 Ege ili arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve güçlü bir sinerji oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Ege illerinin gerek tarım gerekse sanayi ve ihracatta büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Hasan Küçükkurt, bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi için iş insanları ve STK’lar ile birlikte projeler üreteceklerinin altını çizdi.

Küçükkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “EGEV olarak yeni dönemin ilk başkanlar toplantımızı Aydın’da düzenledik. Aydın ve İzmir arasındaki tarım ve sanayi potansiyelini geliştirmek, sürdürülebilir hale getirmek için yola çıkıyoruz. Mesela İzmir’den Aydın’a yola çıkın, tarım ve orman vasfını yitirmiş pek çok arazi görürsünüz fakat İzmir’de sanayicimiz yatırım için arsa bulamıyor, işte bu iki il arasındaki arsalar bir sanayi planlaması yapılmalı.

EGEV olarak bundan böyle yönetim kurulu toplantılarımızı Ege’nin farklı illerimizde yapıp güç birliği sağlamayı hedefliyoruz. 13 komisyonumuz ile ekonomik ilişkileri sürdürülebilir hale getirmek, sinerji yaratabilmek, birlikte ticaret yapabilmek ve bölgeler arası ortak projeler geliştirmek için çalışacağız. Böylesine geniş bir çatı kuruluşunu başka bir yerde göremezsiniz.”

“Girdi maliyetleri herkesi olumsuz etkiliyor”

Reklam

Bölge sanayicisinin öncelikle paraya erişim sorunu yaşadığını ifade eden Küçükkurt, “Para çok pahalı. Her ne kadar politika faizi düşük olsa da bankaların bizlere uyguladığı faiz oranları çok yüksek.

Onu da alabilirsek tabi. En büyük derdimiz bu” dedi. İhracatçıların ise dolar üzerindeki baskıda şikayetçi olduğunun altını çizen Küçükkurt, herkesin ortak probleminin ise girdi maliyetleri ve enflasyon olduğunu belirtti. Yeni ekonomi yönetimini de değerlendiren Hasan Küçükkurt, “Yönetiminin attığı adımları beğeniyorum, rasyonel politika izliyorlar.

Ülkemiz bir süre yüksek enflasyonla mücadele edecek ancak atılan ve atılacak reel adımlarla ekonominin yoluna gireceğini düşünüyorum. Ülkemiz 6 Şubat’ta emsali görülmemiş bir afet yaşadı, yeniden büyük bir yapılandırma projesi yürütülüyor. Bunları yapmak kolay değil, ciddi bir kaynak gerekiyor. Bir süre sıkıntı çekeceğiz ancak nelerin nasıl yapılacağını bilmek, izlenecek yolu görebilmek önemli” dedi.

Tarımda sorun plansız üretim

Tarım konusuna da ayrı bir başlık açan Hasan Küçükkurt, tarımın Türkiye genelinde geri gittiğini ve Ege’nin de bundan olumsuz etkilendiğine dikkat çekti. Sektörün en önemli sorununun plansız üretim olduğunu işaret eden Küçükkurt, “Hem bitkisel, hem hayvansal üretim için aynı durum söz konusu. Oysa Ege, daha geniş bakarsak Türkiye, “insan eksen yetişir” tabirini hak eden çok verimli tarım topraklarına sahip. Bize çocukluğumuzda Türkiye’nin “Kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri” olduğu öğretildi.

Reklam

Ancak bugün bu kalmadı” dedi. Yaşanan pandemi sürecinin ülkelerin kendi kendine, tarımsal ürün anlamında yetebilmesinin stratejik önemde olduğunu gösterdiğini söyleyen Küçükkurt, “Artık ne yazık ki samanı bile dışarıdan alır durumdayız. Daha makro, daha geniş bir tarım politikası belirlenmeli ve bu plan sektör ile beraber hazırlanmalı” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan