Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

Yaparsa Özismak yapar…

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma Kaldırma sektörüne büyük çapta müşteri odaklı üretim yapan ender firmalardan biri ÖZİSMAK A.Ş, forklift ve istif sektöründe dünyanın önde gelen Çin devletinin en büyük forklift üreticilerinden biri olan HELI forklitlerinin 20 yıla yakın zamandır distribütörlüğünü yapıyor. Özismak A.Ş.’nin SMZ markası adı altında ürettiği istifleyici, akülü taşıyıcı, akülü tekstil istif makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı akülü araç imalatı yaparak kendini yerli üretime adamanın vermiş olduğu haklı gururla gelişmeye devam ettiğini belirten Özismak AŞ Satış Mühendisi Fatih Karabacak ile TKU Magazin dergisi olarak yaptığımız röportajımızda şunları söyledi.

Yerli üretime katma değer yaratan ÖZİSMAK olarak firmanızın ürün gamından bahseder misiniz?

Özismak olarak müşteri odaklı çalışan ve daima yeniliklere açık bir firmayız. Sektörü ticaret alanında değil hizmet alanında gördüğümüz için sunduğumuz ürünleri hizmetlerimiz ile satmaktayız. Sektörde 40. yılına girecek olan Özismak firması Çorlu/Tekirdağ fabrikasında SMZ markalı birçok ürün imal etmektedir. İstifleyici ve taşıyıcıların yanı sıra elektrikli tekstil makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı elektrikli araç imalatı yapmaktadır. Yaptığımız otopark sistemlerimiz ile 1000 araca kadar park edebilen otomatik park sistemlerimizin tamamı yurtdışına ihraç edilmektedir. 1 ton dan 50 tona kadar yük asansörlerimiz ve makaslı platformlarımız ile tekstil makineleri, elektrikli kamyonetler, elektrikli çekiciler, özel istif makineleri ve özel elektrikli forkliftlerimiz Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde başarıyla çalışmaktadır. ‪Özismak olarak İkitelli’de 3.000 m2, Çorlu’da ise 16.000 m2 kapalı alanda 120 mavi yaka ve 16 mühendis mevcut olan çözüm odaklı bir kadro ile her an büyüme içerisinde güçlü bir firma olarak yoluna devam etmektedir.

ÖZİSMAK olarak Türkiye Distribütörlüğünü yaptığınız Heli forkliftler hakkında neler söylemek isterseniz?

Yaklaşık 20 yıldır HELI forkliftlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır. HELI Çin devletinin en büyük ve en eski forklift üreticilerinden biridir. Bu sebeple arkasındaki tecrübe ve bilgi birikimi HELI’yi rakiplerinden birkaç adım öne çıkarmaktadır. Sağlam ve uzun ömürlü forkliftleri uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturmayı hedefleyen HELI ile bu düşüncenin Türkiye ortağıyız.

Reklam

Firmaların ÖZİSMAK olarak HELI forklift -istifi tercih etmesinin sebepleri nelerdir?

Hali hazırdaki müşterilerimiz HELI forkliftlerinin sağlamlığını ve uzun ömürlülüğünü bildikleri için HELI markasından vazgeçmemekte ve envanterlerine sürekli yenilerini eklemektedirler. Fiyat-performans ve ürün çeşitliliği anlamında sektörde güçlü bir yer edinmiş olan HELI ile Türkiye’nin lider depolama ve istifleme makinaları firması olmaya doğru emin adımlarla yürümekteyiz.

Dizel akülü satışlarınızın 2021 yılının son çeyreğindeki rakamı nedir? Son dönem önemli talimatlarınızdan bahseder misiniz?

Sektöre en çok 3 ton dizel olmak üzere 1 ton dan 45 tona kadar dizel forkliftler, 1 tondan 15 tona kadar akülü forkliftler, reach truck’lar, istif makineleri ve çekiciler vermekteyiz. Özellikle bu yıl satış rakamları hızlı bir yükseliş göstermiş ve toplu filo satışları gerçekleşmiştir. Bunların bazılarına örnek olarak; Arıkanlı Holding’e 45 adet forklift, Sarten Ambalaj’a 17+38 toplamda 55 adet forklift teslimatlarını verebiliriz. Bunların haricinde diğer firmalara 10’lu 15’li makine filosu teslimatları yaparak sektördeki yerimizi genişletmekteyiz.

İşi mutfağında çözen ve kusursuz şekilde yerine getirirken fiyat anlamında da optimum seviyelerini koruyan firmamız dün olduğu gibi bugün de müşterinin sorunlarına cevap bulabilmeyi en büyük görev edinmiş ve geleceğini de bu şekilde tayin etmeye karar vermiş bir firmadır. Her zaman dediğimiz gibi; “Çözüm ortağınız ÖZİSMAK.”

Reklam

 

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

YERLİ YOL SÜPÜRME ARAÇLARINA ULUSLARARASI TALEP GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE YÜZ ARTTI

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin yerli ve milli temizlik araçları ve ekipmanlarını üreten öncü şirketlerinden Kademe A.Ş., belediyelerin ihtiyaçlarına göre Ar-Ge çalışmaları yaparak yerli ve milli araçlar üretmeye devam ediyor. Üretim ve cirosunu büyük oranda artıran Kademe A.Ş’nin ürettiği kompakt ve vakumlu tip yol süpürme araçlarına gösterilen talep, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100 arttı.

Yerli yol süpürme aracı üretimi ile hem yurt içi hem de yurt dışına hizmet veren Kademe A.Ş., ithal yol süpürme araçlarına kıyasla satın alma ve kullanım maliyetlerinde yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Kademe’nin AGA 6000 ve AGA 2100 serisi, kamu ve özel sektörün ilk tercihleri arasında yer alıyor. Türkiye’de 500’e yakın belediye, kamu ve özel kurumla aktif olarak çalışan Kademe A.Ş, yurt dışında da 50’nin üzerinde ülkede hizmet veriyor.

Yol süpürme araçları belediyelerin gözdesi

Geçtiğimiz yıla oranla yol süpürme araçlarına olan ilginin oldukça arttığını belirten Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Fatih Albayrak, “Yerli ve milli ürünlerimize talep artıyor. Geçtiğimiz yıla oranla yol süpürme araçlarına olan talep oldukça arttı. Bu artış bizleri memnun ediyor. Yerli ürünlerimiz yurt dışından getirilen ürünlere göre hem satın almada hem de kullanım maliyetlerinde büyük tasarruf sağlıyor. Belediyelerimizden de bu noktada olumlu geri dönüşler alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuruldukları günden bu yana ürünlerini sürekli geliştirdiklerini vurgulayan Albayrak, “Her geçen yıl ürünlerimizi geliştiriyoruz. Ar-Ge departmanımızla birlikte, her gelen talebin özel ilgi gerektirdiği bilinciyle müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimleri dikkate alarak ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 2024 yılında elektrikli tip kompakt yol süpürme aracımızı piyasaya sürmeyi planlıyoruz” dedi.

Reklam

Kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz

2022 yılına oranla fabrikada yıllık üretim kapasitesini yüzde 100’e yakın oranda artırdıklarını söyleyen Albayrak, “Artan taleple doğru orantılı olarak fabrika kapasitemizi de yüzde 100’e yakın oranda yükselttik. 2024 yılında inşallah çift vardiya sistemine geçerek fabrikadan çıkacak ürün sayımızı daha da artırmayı amaçlıyoruz. Fabrika ve makine yatırımlarımız önümüzdeki yıl artacak. Yeni fabrika binası kurmak ve üretim bantlarımızın sayısını artırmak uzun vadeli hedeflerimiz arasında. Geçen yıla oranla ciromuzu da %150 oranında artırdık. Gelecek yıl bu büyüme hedeflerimizin üzerine çıkmayı ve bulunduğumuz sektördeki konumumuzu sağlamlaştırmayı planlıyoruz” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

20 adet Komatsu HD785-8E0 Kaya Kamyonu, Çelikler Seyitömer Termik Santrali’ne Teslim Edildi!

Yayınlanma tarihi

-

Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. tarafından Türkiye’de temsil edilen lider iş makinası üreticisi Komatsu, Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş.’nin Kınık’taki maden sahası çalışmaları için sipariş ettiği 20 adet HD785-8E0 model kaya kamyonlarının teslimatlarına başladı. Çelikler Seyitömer Termik Santrali’ndeki görevlerine hazır olan Komatsu HD785-8E0’lar, 895 kW/1200 HP’lik güç ve 60 m3’lük damperiyle 100 ton yük kapasitesi sunabilen teknik özellikleriyle, sahadaki faaliyetlerin daha verimli tamamlanabilmesine destek olacak.

Japonya merkezli Marubeni Corporation iştiraki olan Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş., Türkiye’de temsil ettiği Komatsu ile yeni bir teslimatı daha gerçekleştirdi. Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kütahya Kınık’taki Çelikler Seyitömer Termik Santrali’nde kullanılmak üzere, Marubeni Dağıtım ve Servis’e sipariş edilen 20 adet Komatsu HD785-8E0 kaya kamyonları, Marubeni Dağıtım ve Servis İş ve Maden Makinalarından Sorumlu COO Burçak Birand, İş ve Maden Makinaları Satış Ülke Müdürü Cem Bingöl ile İş ve Maden Makinaları Saha Satış Müdürü Atahan Serdaroğlu tarafından, Çelikler Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Çelik ve Muhammet Çelik’e teslim edildi.

Hasan Çelik: “Daha verimli bir enerji üretimine odaklanıyoruz”

Çelikler Seyitömer Termik Santrali’nde kullanılmak üzere sipariş ettikleri araçların teslimatında, yeni kamyonların kullanım alanlarına dair bilgiler veren Çelikler Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Çelik; “Temelleri 1958 yılında, değerli kurucumuz Osman Çelik tarafından atılan Çelikler Holding olarak, enerji, maden, inşaat, taahhüt ve turizm sektörlerindeki faaliyetlerimizi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ülkemiz elektriğinin önemli bölümünü, yerli ve milli kaynaklarımız ile, dünyadaki son teknolojiyi kullanarak üretirken, kendi alanının en iyilerinden Komatsu ile çalışmaya karar verdik. Termik, hidroelektrik ve jeotermal elektrik santrallerimiz ile Türkiye’nin en büyük elektrik üretim şirketlerinden biri olarak, Çelikler Seyitömer Termik Santrali’mize, Komatsu’nun HD785-8E0 kamyonlarını dahil ederek çok daha verimli bir üretime odaklanacağımızı öngörüyoruz. Kaya kamyonlarına yaptığımız yeni yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm Marubeni Dağıtım ve Servis yetkililerine teşekkür ediyor, araçlarımızın hem şirketimize hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Burçak Birand: “Komatsu HD785-8E0 ile operasyonlar kolaylaşıyor, operatörlerin konforu üst düzeye taşınıyor”

Reklam

İş makinaları sektöründe yeni nesil motor teknolojisini başlatan Komatsu iş makinalarını, iş ortaklarıyla buluşturduklarını belirten Marubeni Dağıtım ve Servis İş ve Maden Makinalarından Sorumlu COO Burçak Birand; “Marubeni Dağıtım ve Servis olarak, dünyanın, alanındaki en etkili markalarını temsil ediyoruz. Dünyanın en prestijli, kalitesiyle öncü, teknolojileriyle verimliliğe katkı sağlayan Komatsu markamızda, madencilik alanındaki müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun ürünler sunuyor, satış sonrası hizmetlerimizle de çözüm ortağı oluyoruz. Çelikler Seyitömer Termik Santrali’ne teslim ettiğimiz 20 adet Komatsu HD785-8E0 kaya kamyonuyla hem şirketin verimliliği artacak hem operasyonun işleyişi kolaylaşacak hem de operatörlerin konforu bir üst düzeye taşınacak. Yol dışı kamyonlar arenasının yıldızlarından olan yeni ürünümüzün tüm Çelikler Seyitler Termik Santrali çalışanlarına hayırlı olmasını diliyor, Çelikler Holding’in tercihini Marubeni Dağıtım ve Servis’ten yana kullanmasından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Yeni Çağ”ı başlatan Komatsu’dan verimliliği artıran kamyonlar

Çelikler Seyitömer Termik Santrali’nde kullanılmak üzere sipariş edilen Komatsu HD785-8E0 kaya kamyonu, Komatsu tarafından “Yeni Çağ” olarak adlandırılan yeni nesil motor teknolojisini barındırıyor. Komatsu HD785-8E0’ın, 1900 d/d’da 895 kW (1200 HP) güç üretebilen, 30.48 litrelik, 12 silindirli motorunda, Komatsu’nun Dizel Partikül Filtresi (KDPF), Değişken Zamanlamalı Turbo (VGT) ve Egzoz Gazı Devirdaimi (EGR) teknolojileri kullanılıyor. Her zamankinden daha verimli bir işletim maliyeti sunmasıyla öne çıkan Komatsu HD785-8E0, maden sahalarındaki zorlu koşulların üstesinden kolaylıkla geliyor. 73.800 kg’lık boş ağırlığı ve 60 metreküplük damperiyle 100 tonluk yük kapasitesi sunan Komatsu HD785-8E0, markanın en görkemli ve en yüksek kapasiteli yeni ürünlerinin başında geliyor.

Devamını oku

Haber

Renault Trucks’ın tüm modelleri, Oğuzhan filosunda görev başında 

Yayınlanma tarihi

-

Oğuzhan Ağır Nakliyat, sunduğu farklı taşımacılık hizmetleri için filosundaki araç gamını çeşitlendirdi. Renault Trucks T, C ve K modellerinden oluşan teslimat ile 70 adetlik araç yatırımı yaptı. Ankara’da Ceyhan Otomotiv’in tesislerinde düzenlenen teslimat töreninde Oğuzhan Ağır Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Kılıç, yeni araçlarını Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine’den teslim aldı.

1970 yılında temelleri atılan Oğuzhan Ağır Nakliyat, üçüncü kuşak yöneticileri ile savunma sanayinin önde gelen kamu ve özel kuruluşlarının ağır taşıma hizmetlerini yürütüyor. Oğuzhan, iş makinesi taşımacılığı, damperli yük taşımacılığı, gabari dışı ve proje taşımacılığı, tenteli yük taşımacılığı gibi farklı uygulamalarda da faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda araç parkının çeşitliliğini, alımını yaptığı 70 adet yeni Renault Trucks T, C ve K modelleri ile arttırıyor.

Teslimat töreninde açıklamalarda bulunan Oktay Kılıç; “Oğuzhan Ağır Nakliyat olarak savunma sanayisinin dev kurum ve kuruluşlarının tüm ağır araç ve ekipmanları için taşımacılık hizmetleri sağlıyoruz. Bu gerçekten sorumluluğu son derece yüksek bir taşımacılık alanı ve aslında Oğuzhan Grup’un iş disiplinini gösteren önemli bir referans. Öte yandan rüzgar güllerinden sanayi hammaddelerine kadar çok farklı yüklerin lojistiğini sağlıuyoruz. Bu kadar farklı hizmet yelpazesinde araç parkımızı da bu çeşitlilikte geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla 2018’de Renault Trucks ile başlayan iş birliğimizi, bu yıl 70 adet farklı modellerde araç alımı ile sürdürüyoruz. Oğuzhan Ağır Nakliyat’a duyulan güven doğrultusunda sunduğumuz hizmeti, bizim de güvendiğimiz bir iş ortağı ile sürdürmemiz önemli. Bu nedenle Renault Trucks T, C ve K serilerinden memnuniyetimiz, yeni alımlarımızda etkili oldu” diye belirtti.

Oğuzhan Ağır Nakliyat, 300 kamyon ve çekiciden oluşan öz mal araç filosu ile hizmet sunuyor. Filosunun üçte birini, Renault Trucks’ın farklı modellerinde farklı konfigürasyonlara sahip araçlar oluşturuyor. Oktay Kılıç; “Yurt içi taşımacılık hizmetlerimizin yanı sıra tüm Avrupa, Asya ve Ortadoğu güzergahlarında aktif faalliyetteyiz. Yurt dışı operasyonlarımızın yüzde 70’i Avrupa, yüzde 30’unu Asya ve Orta Doğu güzargahları kapsıyor. Örneğin Renault Trucks T520 çekicilerimizi Avrupa rotalarında kullanırken, Renault Trucks T480 damperli araçlarımızı yurt içinde cam hammaddesinin taşımacılığında kullanıyoruz. Renault Trucks K serisi ile zorlu yollarda yurt içi ağır taşımacılık hizmetleri sunuyoruz” dedi.

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine ve Oktay Kılıç, Renault Trucks’ın çözümleri ile ilgili görüşmelerde bulundular. Sebastien Delepine; “Oğuzhan Ağır Nakliyat, Renault Trucks araçlarına ve donanımlarına çok hakim. Tüm modellerimizin dayanıklılığından, sundukları yakıt tasarrufundan ve iyi yol tutuşlarından çok memnunlar ki bu noktalar, Oğuzhan Ağır Nakliyat’ın sunduğu hizmetlerde çok önemli. Araçlarımızı bu kadar iyi tanıyor olmaları ve memnuniyetle kullanmaları, bayimiz Ceyhan Otomotiv ile güvene dayalı kurdukları iş birliği, eminiz ki daha uzun yıllar birlikte çalışmamızı sağlayacak” şeklinde açıkladı.

Reklam

“Her model ile en az 2 puanlık yakıt farkı”

Oğuzhan Ağır Nakliyat, Renault Trucks’ın tüm modellerine hakim olduğu gibi farklı markalardan, aynı konfigürasyonlarda araçlara sahip. Bu nedenle çok rahat kıyaslama yapabildiklerine değinen Oktay Kılıç; “Ağır yük taşımacılığında bir aracımız yılda 60-70 bin km yol yaparken, uluslararası lojistik hizmeti sunduğumuz araçlarımız 200 bin km’ye ulaşıyor. Sunduğumuz geniş hizmet yelpazesi de bize daha geniş bir pencere açıyor. Renault Trucks araçlarımızı, tüm uygulama ve konfigirasyonlarda aynı koşul ve donanımlara sahip farklı araçlarla karşılaştırma şansına sahibiz. Sonuç hep aynı. Renault Trucks araçlar, her zaman 2-3 puanlık bir yakıt tasarrufunu gösteriyor” diye belirtti.

“Lojistik sektöründe kalifiye sürücüye erişim sıkıntısı devam ediyor” 

Oktay Kılıç, sektörde yaşanan kalifiye sürücü sorununa değinerek; “Nitelikli sürücülerde yaşanan sıkıntılar, aslında ülkemize özel de değil. Dolayısıyla bu durum, araç üreticilerinin de önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Araç donanımları, sürücü farklılıklarını ortadan kaldırmaya yönelik gelişiyor. Bu anlamda da Renault Trucks’ın çözümlerini takip ediyoruz” dedi.

Kılıç, açıklamalarında 2023 yılını da değerlendirdi; “Oğuzhan adına iş hacmimizi geliştirdiğimiz ve filomuza ciddi yatırım yaptığımız bir yıl oldu. Filomuzda bulunan 250 adet araç, 2022-2023 modellerden oluşuyor. Genç araç yaşlarına rağmen satış sonrası hizmetlere çok önem veriyoruz. Ağır tonajlı ve zorlu taşımacılık faaliyetlerimiz nedeniyle araç bakım ve servis hizmetlerinin en ideal süre ve maliyetlerle çözülmesi gerekiyor. Renault Trucks ve Ceyhan Otomotiv’in desteği ile araçlarımız sorunsuz çalışmaya devam ediyor.”

Reklam

“Renault Trucks ve Ceyhan Otomotiv ile iş birliğimiz, güvene dayanıyor” 

Alımlarında araçların teknolojisi ve performansı kadar satış sonrası hizmetlerden memnuniyetlerinin de etkili olduğunu belirten Oktay Kılıç; “Ceyhan Otomotiv hem Renault Trucks ile aramızdaki iletişime çok büyük katkı sağlıyor hem de araçlar bakımlarımızı son derece sahiplenerek yürütüyorlar. Şeffaflığın esas olduğu iş birliğimizde, her türlü çözümle filomuzun etkinliğine katkıda bulunuyorlar” diye belirtti.

“RTFS, alımlarımızda en ideal çözümleri sunuyor”

Oğuzhan Ağır Nakliyat, Renault Trucks ile yaptıkları filo yatırımlarının yüzde 80’ninde Renault Trucks Finansal Hizmetler’in sunduğu avantajlardan faydalanıyor. Aslen hizmet kalitesi ve tek noktada çözüm bulma pratikliği ile RTFS ile iş birliği yapmayı tercih ettiklerini belirten Oktay Kılıç; “Düşük faizli kredi avantajı, tabi ki çok önemli ancak kısa sürede, tek noktada ve kolayca çözüm sağlanması, en az sunulan maddi avantajlar kadar değerli. Sonuçta günümüzde zaman da önemli bir yatırım” şeklinde açıkladı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan