Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

Yaparsa Özismak yapar…

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma Kaldırma sektörüne büyük çapta müşteri odaklı üretim yapan ender firmalardan biri ÖZİSMAK A.Ş, forklift ve istif sektöründe dünyanın önde gelen Çin devletinin en büyük forklift üreticilerinden biri olan HELI forklitlerinin 20 yıla yakın zamandır distribütörlüğünü yapıyor. Özismak A.Ş.’nin SMZ markası adı altında ürettiği istifleyici, akülü taşıyıcı, akülü tekstil istif makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı akülü araç imalatı yaparak kendini yerli üretime adamanın vermiş olduğu haklı gururla gelişmeye devam ettiğini belirten Özismak AŞ Satış Mühendisi Fatih Karabacak ile TKU Magazin dergisi olarak yaptığımız röportajımızda şunları söyledi.

Yerli üretime katma değer yaratan ÖZİSMAK olarak firmanızın ürün gamından bahseder misiniz?

Özismak olarak müşteri odaklı çalışan ve daima yeniliklere açık bir firmayız. Sektörü ticaret alanında değil hizmet alanında gördüğümüz için sunduğumuz ürünleri hizmetlerimiz ile satmaktayız. Sektörde 40. yılına girecek olan Özismak firması Çorlu/Tekirdağ fabrikasında SMZ markalı birçok ürün imal etmektedir. İstifleyici ve taşıyıcıların yanı sıra elektrikli tekstil makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı elektrikli araç imalatı yapmaktadır. Yaptığımız otopark sistemlerimiz ile 1000 araca kadar park edebilen otomatik park sistemlerimizin tamamı yurtdışına ihraç edilmektedir. 1 ton dan 50 tona kadar yük asansörlerimiz ve makaslı platformlarımız ile tekstil makineleri, elektrikli kamyonetler, elektrikli çekiciler, özel istif makineleri ve özel elektrikli forkliftlerimiz Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde başarıyla çalışmaktadır. ‪Özismak olarak İkitelli’de 3.000 m2, Çorlu’da ise 16.000 m2 kapalı alanda 120 mavi yaka ve 16 mühendis mevcut olan çözüm odaklı bir kadro ile her an büyüme içerisinde güçlü bir firma olarak yoluna devam etmektedir.

ÖZİSMAK olarak Türkiye Distribütörlüğünü yaptığınız Heli forkliftler hakkında neler söylemek isterseniz?

Yaklaşık 20 yıldır HELI forkliftlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır. HELI Çin devletinin en büyük ve en eski forklift üreticilerinden biridir. Bu sebeple arkasındaki tecrübe ve bilgi birikimi HELI’yi rakiplerinden birkaç adım öne çıkarmaktadır. Sağlam ve uzun ömürlü forkliftleri uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturmayı hedefleyen HELI ile bu düşüncenin Türkiye ortağıyız.

Firmaların ÖZİSMAK olarak HELI forklift -istifi tercih etmesinin sebepleri nelerdir?

Hali hazırdaki müşterilerimiz HELI forkliftlerinin sağlamlığını ve uzun ömürlülüğünü bildikleri için HELI markasından vazgeçmemekte ve envanterlerine sürekli yenilerini eklemektedirler. Fiyat-performans ve ürün çeşitliliği anlamında sektörde güçlü bir yer edinmiş olan HELI ile Türkiye’nin lider depolama ve istifleme makinaları firması olmaya doğru emin adımlarla yürümekteyiz.

Dizel akülü satışlarınızın 2021 yılının son çeyreğindeki rakamı nedir? Son dönem önemli talimatlarınızdan bahseder misiniz?

Sektöre en çok 3 ton dizel olmak üzere 1 ton dan 45 tona kadar dizel forkliftler, 1 tondan 15 tona kadar akülü forkliftler, reach truck’lar, istif makineleri ve çekiciler vermekteyiz. Özellikle bu yıl satış rakamları hızlı bir yükseliş göstermiş ve toplu filo satışları gerçekleşmiştir. Bunların bazılarına örnek olarak; Arıkanlı Holding’e 45 adet forklift, Sarten Ambalaj’a 17+38 toplamda 55 adet forklift teslimatlarını verebiliriz. Bunların haricinde diğer firmalara 10’lu 15’li makine filosu teslimatları yaparak sektördeki yerimizi genişletmekteyiz.

İşi mutfağında çözen ve kusursuz şekilde yerine getirirken fiyat anlamında da optimum seviyelerini koruyan firmamız dün olduğu gibi bugün de müşterinin sorunlarına cevap bulabilmeyi en büyük görev edinmiş ve geleceğini de bu şekilde tayin etmeye karar vermiş bir firmadır. Her zaman dediğimiz gibi; “Çözüm ortağınız ÖZİSMAK.”

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

PLATFORM GÜNLERİ 25-26 KASIMDA

Yayınlanma tarihi

-

Personel yükseltici platform sektörünün büyük buluşması için geri sayım başladı. Platform  sektörün Türkiye’deki çatı kuruluşu Platformder, tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Platform Günleri etkinliği, 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecek. İstanbul’un prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapan adresi Autodrom İstanbul’da, Hybrid İletişim tarafından organize edilecek olan etkinlik; üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıları bir araya getirecek. Autodrom İstanbul, merkezi konumunun yanı sıra geniş açık ve kapalı alanlarıyla organizasyona güçlü bir altyapı sağlayacak.

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, Platform günleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında konu ile ilgili şöyle konuştu, Günaydın “Ürün bilinirliğine paralel olarak pazar hacmi de her geçen artan personel yükseltici platform sektörünün tüm paydaşlarını bu etkinlikte bir araya getiriyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacaktır. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır.  Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları sürdürebilir  etkinliğin  olmasını  istiyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden, Günaydın “Sektöre hizmet veren tüm tedarikçiler, hizmet sağlayıcılar, bu etkinlikte olmalıdır. Üretici ve distribütör firmalarının ’da bir araya gelmesini sağlayacaklarını” dile getirdi.

Yeşil teknoloji ve güvenli kullanım vurgusu

Personel yükseltici platformların, seviye farkı gerektiren tüm çalışma ortamlarında geçici olarak güvenli çalışma ortamı sağlayan güvenlik ekipmanları olduğunu vurgulayan Saruhan Günaydın,

Etkinliğimizde, platform sektöründe son dönemde önemli bir yer teşkil eden, yeşil teknoloji, güvenli kullanım konuları ön planda olmasını sağlayacağız. Etkinliğe katılan ziyaretçilerimize; yeni ürünleri kullanma, deneyimleme, yeni ürün lansmanları, özel kampanyalar, yarışmalar, seminerler, eğitimler, keyif veren aktiviteleri sunacağımız gibi sosyal medya üzerinden canlı yayınlarımız olacaktı,” dedi.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Yuntes Makine Dolphin’le Çok Güçlü

Yayınlanma tarihi

-

1996 yılında Konya’da sektörel yolculuğuna çıkan takım tezgâhı konusunda uzman Yuntes Makine gelinen süreçte birçok ülkeye ihraç ettiği Dolphin markası ve Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin gibi piyasanın önemli bölgelerinde açtığı şubelerle kurumsal bir firma olmanın gerekliliğini yerine getirirken aynı zamanda da uluslararası bir marka olmayı da başarmış durumda. Yuntes Makina Genel Müdürü Yunus Derebağ’la firması ve sektör hakkında konuştuk.

Endüstriyel takım tezgâhı dendiği zaman akla ilk gelen firmanın Yuntes Makine olduğunu kaydeden Derebağ, “Sanayiciyle hep iç içe olduk. Üreticilerin üretimlerinin daha kaliteli ve hızlı olabilmesi için 1996 yılından itibaren yoğun bir faaliyet içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Dolphin

Endüstriyel ürünlerin ülkemizde genellikle ithal ürünler olduğunu belirten Derebağ, “Biz ise Türkiye’nin geleceği bakımından tabii ki kendi imalat sürecimizi planladık. Bu yüzden forklift ithalatı yaparken, yerli ve milli duygularımızın rehberliğinde imalat yapmak istedik. Bunun için Spartek Firması’nı kurduk. Hemen akabinde de Dolphin Forkliftleri’nin üretimine başladık. 2015 yılında başladığımız bu imalata her yıl pazar payını artırarak devam ediyoruz” dedi.

 

Lityum Pilli Elektrikli Forkliftler Yolda!

Açıklamalarında forklift sektörünün Pazar hareketliliğine de değinen Derebağ, “İSDER’in raporuna göre ülkemiz pazarına giren yıllık ithal forklift sayısı yaklaşık 15 bin adeti bulmakta. Bu çok yüklü bir paranın dış piyasaya akması demek. Tecimsel olmayan, tamamen ülkemiz için bir şeyler yapmak adına çok zorlu bir sürece girip yerli imalata imza atmayı başardık ve Dolphin’i piyasalarla tanıştırdık. Demin de belirttiğim gibi pazar payımızı her yıl yüksek oranlarda artırıyoruz. AR-GE departmanımız bizim için çok önemli. Bu birimdeki arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içerisinde. Çok kısa bir zamanda lityum pilli elektrikli forkliftlerimizi piyasaya süreceğiz. Bu forkliftlerimizi artık istediğimiz zaman hızlı şarj edebileceğiz ve bu şarjla ürünler çok daha uzun süre çalışabilecek. Ürünlerimiz şu an test aşamasında ve yaklaşık 3 ay sonra da seri üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.

Avrupa ve Japon menşeli forkliftlerin şu an dünya piyasalarını ele geçirmiş olduğunu söyleyen Derebağ, “Bu markaların çok yüksek adetlerde üretimleri söz konusu. Çok büyük teşvikleri bulunmakta. Bu konuda biz devlerle yarışıyoruz diyebilirim. Çin menşeli ürünlere gelince, bunlarla da fiyat konusunda rekabet zorluğu yaşıyoruz. Yani yerli piyasada bir yandan pahalı ama kaliteli Avrupalı markalarla yarışırken bir yandan da altyapılarından dolayı ucuz Çinli markalarla amansız bir rekabet içerisindeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde forkliftlerimiz çalışmakta. 30 tane bayimiz bulunmakta. Markamıza olan yoğun talep bayi ağımızı da her geçen gün büyütmekte. Bu konuda yoğun bir talep alıyoruz. Ama bu konuda çok hassasız. Detaylı bir inceleme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Tecrübenin Sektördeki Adı; ARICI Vinç İşletmeciliği

Yayınlanma tarihi

-

Dinamik kadrosu ve yeniliklere kolay uyum sağlayan teknolojik altyapısı ile vinç sektörünün öncü şirketlerinden biri olan ARICI Vinç makine parkuruna yaptığı yatırımlarla da birçok sektöre üstün hizmetler sunmakta. ARICI Vinç İşletmeciliği Ltd. Şti Genel Müdürü Hidayet Arıcı firması hakkında konuştu.

Sektörün en eski isimlerinden biri olduğunun bilgisini veren Arıcı, “1971 yılında Konya Sanayisi’nde çocuk yaşlarda çalışmaya başladım. Tabii o dönem Konya, kendi yağında kavrulan, kısıtlı imkânlara sahip mütevazı bir karakter profiline sahipti. 1989 yılında kendi firmam olan Arıcı Vinç İşletmeciliğini kurdum. O dönem sektörden bir abimizin tornasında kendi hiyaplarımı yapmak için mücadele ettim. Bunu da başardım. 10 tonluk bir hiyap ürettik. Ürettiğimiz bu hiyap o dönem Konya’daki en büyük hiyaptı. Bu üretim sürecimiz HİDROKON kurulana kadar devam etti. Konya’da sanayinin çok hızlı büyümesi, iş potansiyelinin çok olması ve müşteri portföyümüzün zenginliğiyle ARICI Vinç İşletmeciliği kurumsal kimliğini kazandı” ifadelerini kullandı.

2004 yılında yeni yerimize taşındıklarını belirten Arıcı “Yine bu süreçte bir mobil vinç alma fikrimiz gelişti. Bu yüzden Almanya’ya gittik ve ürünümüzü aldık. Bu ürün 90 tonluktu ve Konya’ya ilk gelen mobil vinçti. 2008 yılında da 200tonluk vincimizin siparişini verdik. Aldığımız hiyaplarla, mobil vinçlerle ve forkliftlerle makine parkurumuzu ve müşteri portföyümüzü oldukça zenginleştirdik” şeklinde konuştu.

Zengin Makine Parkı

Son olarak firmasının ürün parkı hakkında bilgi veren Arıcı şunları dile getirdi: “Makine parkımızda 250, 200, 160, 80, 75, 35,20, 10 tonluk mobil vinç ve hiyaplarımız, 36mt sepetli platform, 3-16ton arası çeşitli tipte forkliftlerimiz, tırlarımız, dorselerimiz, kayar kasalarımız bulunmakta.  Eski ürünleri pek tercih etmiyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi sürekli yenilemekteyiz.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish