Takip Edin
#

Endüstriyel İş Makinaları

Yaparsa Özismak yapar…

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma Kaldırma sektörüne büyük çapta müşteri odaklı üretim yapan ender firmalardan biri ÖZİSMAK A.Ş, forklift ve istif sektöründe dünyanın önde gelen Çin devletinin en büyük forklift üreticilerinden biri olan HELI forklitlerinin 20 yıla yakın zamandır distribütörlüğünü yapıyor. Özismak A.Ş.’nin SMZ markası adı altında ürettiği istifleyici, akülü taşıyıcı, akülü tekstil istif makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı akülü araç imalatı yaparak kendini yerli üretime adamanın vermiş olduğu haklı gururla gelişmeye devam ettiğini belirten Özismak AŞ Satış Mühendisi Fatih Karabacak ile TKU Magazin dergisi olarak yaptığımız röportajımızda şunları söyledi.

Yerli üretime katma değer yaratan ÖZİSMAK olarak firmanızın ürün gamından bahseder misiniz?

Özismak olarak müşteri odaklı çalışan ve daima yeniliklere açık bir firmayız. Sektörü ticaret alanında değil hizmet alanında gördüğümüz için sunduğumuz ürünleri hizmetlerimiz ile satmaktayız. Sektörde 40. yılına girecek olan Özismak firması Çorlu/Tekirdağ fabrikasında SMZ markalı birçok ürün imal etmektedir. İstifleyici ve taşıyıcıların yanı sıra elektrikli tekstil makineleri, yük asansörleri, makaslı platformlar, otomatik otopark sistemleri ve her türlü endüstriyel ve gezi amaçlı elektrikli araç imalatı yapmaktadır. Yaptığımız otopark sistemlerimiz ile 1000 araca kadar park edebilen otomatik park sistemlerimizin tamamı yurtdışına ihraç edilmektedir. 1 ton dan 50 tona kadar yük asansörlerimiz ve makaslı platformlarımız ile tekstil makineleri, elektrikli kamyonetler, elektrikli çekiciler, özel istif makineleri ve özel elektrikli forkliftlerimiz Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde başarıyla çalışmaktadır. ‪Özismak olarak İkitelli’de 3.000 m2, Çorlu’da ise 16.000 m2 kapalı alanda 120 mavi yaka ve 16 mühendis mevcut olan çözüm odaklı bir kadro ile her an büyüme içerisinde güçlü bir firma olarak yoluna devam etmektedir.

ÖZİSMAK olarak Türkiye Distribütörlüğünü yaptığınız Heli forkliftler hakkında neler söylemek isterseniz?

Yaklaşık 20 yıldır HELI forkliftlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır. HELI Çin devletinin en büyük ve en eski forklift üreticilerinden biridir. Bu sebeple arkasındaki tecrübe ve bilgi birikimi HELI’yi rakiplerinden birkaç adım öne çıkarmaktadır. Sağlam ve uzun ömürlü forkliftleri uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturmayı hedefleyen HELI ile bu düşüncenin Türkiye ortağıyız.

Firmaların ÖZİSMAK olarak HELI forklift -istifi tercih etmesinin sebepleri nelerdir?

Hali hazırdaki müşterilerimiz HELI forkliftlerinin sağlamlığını ve uzun ömürlülüğünü bildikleri için HELI markasından vazgeçmemekte ve envanterlerine sürekli yenilerini eklemektedirler. Fiyat-performans ve ürün çeşitliliği anlamında sektörde güçlü bir yer edinmiş olan HELI ile Türkiye’nin lider depolama ve istifleme makinaları firması olmaya doğru emin adımlarla yürümekteyiz.

Dizel akülü satışlarınızın 2021 yılının son çeyreğindeki rakamı nedir? Son dönem önemli talimatlarınızdan bahseder misiniz?

Sektöre en çok 3 ton dizel olmak üzere 1 ton dan 45 tona kadar dizel forkliftler, 1 tondan 15 tona kadar akülü forkliftler, reach truck’lar, istif makineleri ve çekiciler vermekteyiz. Özellikle bu yıl satış rakamları hızlı bir yükseliş göstermiş ve toplu filo satışları gerçekleşmiştir. Bunların bazılarına örnek olarak; Arıkanlı Holding’e 45 adet forklift, Sarten Ambalaj’a 17+38 toplamda 55 adet forklift teslimatlarını verebiliriz. Bunların haricinde diğer firmalara 10’lu 15’li makine filosu teslimatları yaparak sektördeki yerimizi genişletmekteyiz.

İşi mutfağında çözen ve kusursuz şekilde yerine getirirken fiyat anlamında da optimum seviyelerini koruyan firmamız dün olduğu gibi bugün de müşterinin sorunlarına cevap bulabilmeyi en büyük görev edinmiş ve geleceğini de bu şekilde tayin etmeye karar vermiş bir firmadır. Her zaman dediğimiz gibi; “Çözüm ortağınız ÖZİSMAK.”

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Endüstriyel İş Makinaları

Akü Sektörünün İhracat Şampiyonu; Yiğit Akü

Yayınlanma tarihi

-

yiğit akü

100’den fazla ülkeye olan ihracatı ve Avrupa, Afrika, Asya, Amerika ve Orta Doğu ülkelerine, seçkin markaları ve geniş ürün yelpazesi ile üstün hizmetler sunan Yiğit Akü, bir dünya markası olmanın gerekliliğiyle başarılarına devam ediyor. Alanında Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan firma 2022 yılında da bu alandaki yatırımlarına devam edecek. Yiğit Akü Endüstriyel Aküler Satış Müdürü Mustafa Avcı’yla firmasının projeleri hakkında konuştuk.

2021 yılı satış rakamları bütçelerini yaklaşık %40 oranında aştıklarını dile getiren Avcı, “Bizim açımızdan gayet başarılı bir yıl oldu. Yaptığımız yeni makine yatırımları 2021 yılı sonunda devreye alındı ve 2022 yılı satış rakamlarına olumlu etki yaratacağına inanıyoruz. Dünyada sayılı akü üreticilerinin kullandığı ve en teknolojik tubüler plaka üretim makinalarımız gücümüze güç katacaktır. 2022 yılında asıl büyümeyi ihracattan elde edeceğimize inanıyoruz ve insan kaynaklarımıza bu konuda yatırım yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Endüstriyel akü satışında 2021 yılı başına kadar ağırlıklı olarak iç pazarda aktif olduklarını ve hatları doldurduklarını hatırlatan Avcı “Ancak yeni yatırımlar devreye alınınca pazar çeşitliliği açısından ihracata yönelmemiz zaruri hale geldi. 2021 yılında en fazla ciro elde ettiğimiz akü tipleri şöyledir;

–                  Savunma sanayi aküleri (Tamamen yerli üretim olan aküleri sadece Türk ordumuza değil, yurt dışındaki 7 ülke ordusuna da satmaktayız. Pazar lideriyiz.)

–                  Traksiyoner aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, başta ülkemizin en büyük forklift üretici ve ithalatçı firmalarına vermekteyiz. Özellikle kiralama projelerinde ürün kalitesi öne çıktığı için, kiralama projelerinde akülerimiz daha fazla tercih edilmektedir. Kiralama projelerinde pazar lideriyiz.)

–                  Motive power serisi aküler ( İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle temizlik makinası grubunda, engelli araçlarında, AGV araçlarında kullanılmaktadır.)

–                  Front Terminalli aküler (Tamamen yerli üretim olan bu aküleri, ülkemizin en büyük Telekom firmalarında baz istasyonu aküleri olarak kullanılmaktadır. Bu grupta pazar lideriyiz. Yurt dışında ise 2 ülkeye ihracatımız mevcuttur.)

–                  FFP aküler (Tamamen yerli üretim olan aküleri, golf araçları ve kaldırma platformları pazarlarına vermekteyiz. Ayrıca yurt dışında sektörün en bilinen üretici firmaları pandemi şartlarından etkilendikleri için ihracat imkanlarımız açısından öne çıkan ürünümüz olmuştur. Pazar lideriyiz)

–                  Motorsiklet ve E-bike aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler ile özellikle pandemi şartlarında evlere servis hizmeti veren araç sayısı arttığından, akü talebi de artmıştır. Bu pazarda ilk 3 te olan firmayız.)

–                  AGM aküler (İthal olarak temin ettiğimiz bu aküler, özellikle UPS kesintisiz güç kaynaklarında, alarm sistemlerinde, tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır.)” şeklinde konuştu.

Son 5 Yıl Üst Üste Akü İhracat Şampiyonu!

Yiğit Akü’nün dünyada 100’ün üzerinde ülkeye akü ihracatı yaptığını kaydeden Avcı, “Toplam ciromuzun  %60 dan fazlasını ihracattan elde etmekteyiz. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre son 5 yıl üst üste akü ihracat şampiyonuyuz. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları içinde 240. sıradayız (ISO 500 2020 yılı verilerine göre)” ifadelerini kullandı.

Son olarak imza atacakları yeni projeler hakkında okuyucularımızı bilgilendiren Avcı, “2022 yılı ve sonrası için 4.akü fabrikamızın inşaatı sürmektedir (Starter – Endüstriyel – Lityum akü fabrikalarımız halen üretim yapmaktadırlar). Amacımız yakın gelecekte dünya klasmanında en iyi akü fabrikası olmaktır. Şu anda ülkemizin %100 yerli ve milli olan en büyük akü fabrikasıyız. Bunu tüm paydaşlarımızla birlikte başaracağız” dedi.

 

 

Devamını oku

Haber

HBA Akü’den Yeni Ürünler

Yayınlanma tarihi

-

hba

Ham madde girdilerimiz tamamen Avrupa menşeili olup stoklu çalışan HBA Akü, 2022 yılı hedeflerine daha ilk çeyrekte ulaştı. Pandemi süresince kendi yönetim sistemi ve yazılımının geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaşan firma, bu çabalarının meyvesini toplamaya başladı. HBA Akü Genel Müdürü Ali Baykal’la firması ve sektörün genel durumu hakkında konuştuk.

2021 yılının pandemiye rağmen HBA Akü adına güzel geçtiğinin bilgisini veren Baykal, “Satış adetlerinde ve ciromuzda ciddi artış sağladık. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlara rağmen, doğru stok yönetimi ile teslimatlarımızı zamanında yaptık” ifadelerini kullandı.

2022 yılı başlangıcında satış adetlerinde ve cirolarında bir önceki yılın üzerinde artış planladıklarını belirten Baykal “Bunu, yaptığımız yeni anlaşmaları öngörerek hesapladık. Yılın ilk çeyreğinde hedeflerimize ulaştık. Fakat Rusya – Ukrayna arasındaki savaş durumu, buna bağlı olarak artan hammadde fiyatları, artışlardan kaynaklanan hammadde tedarik sıkıntılarından dolayı öncelikle ikinci çeyreği ve kalan iki çeyreği tam olarak ön göremiyoruz. Umarız bu yüzyıla yakışmayan durum, kısa süre içerisinde çözülür” dedi.

Lityum Akü Paketleri

HBA Akü’nün yaklaşık 5 yıldır lityum akü paketleri üzerinde çalışma yaptığını kaydeden Baykal “Pandemi süresince, kendi yönetim sistemimizin ve yazılımımızın geliştirilmesini sağladık. Kurşun asit akülerde olduğu gibi önceliğimiz kalite olduğu için süreç bir miktar uzadı. Bundan sonra piyasada bolca görülecektir” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

Gökçel Vinç’de Durmak Yok

Yayınlanma tarihi

-

Kiralık vinç, hiyap,  platform alanlarında hizmet veren Gökçel Vinç, Avrupa standartlarında yüksek teknolojide üretilmiş vinç ve platform araçlarını parkına katarak, yenilikçi şirket anlayışıyla adım adım büyümesini devam ettiriyor. Gökçel Vinç Genel Müdürü İsa Gökçel okuyucularımız için firmasını anlattı.

Gökçel Vinç’in Mart 2008 yılında sektörel yolculuğuna çıktığını belirten Gökçel, “2015 yılına geldiğimizde sepetli segmentinde makine sayımız 5’e yükseldi. Aynı yıl Fransa’da gerçekleşen İntermatt Fuarı’na katıldık.  Bu fuarda şu dikkatimi çekti; ülkemizde deyim yerindeyse 2.sınıf iş kolu olarak görülen vinç sektörü, burada oldukça önemsenen ve değer verilen bir sektördü. Bundan dolayı işimi daha çok sevmem ve önemsemem gerektiğine daha da profesyonel olmaya karar verdim.  Bu fuar, iş alanında daha cesur olmamı ve bende yeni ufukların doğmasını sağladı diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Gökçel Vinç’in ana iş kolunun insan kaldıran platformlar oluşturduğunu dile getiren Gökçel, makine parklarında, araç üstü, örümcek, eklemli platformlar, manliftler bulunduğunun bilgisini verdi.

İstanbul piyasasının kendileri için çok önemli olduğuna işaret eden Gökçel, “Bu piyasaya oldukça yoğunlaşmış durumdayız. Meşhur Çamlıca Camii’nin vinç işlerini yürüttük. Bu projede en iyi taşeron firma ödülünü aldık. Bunun yanı sıra diğer şehirlerde de projeler gerçekleştirdik. Şu an Ankara’da bir işimiz bulunmakta” dedi.

Özel ve Az Bulunur Makinalar!

Açıklamalarında Gökçel Vinç’in makine parkuru hakkında bilgiler vermeye devam eden Gökçel, “Makine parkurumuzda şu an 23 adet makinamız bulunmakta. Bunların içinde çok özel ve Türkiye’de tek olan ürünler mevcut. Örneğin 31mt örümcek platformumuz; yatay erişimi 17mt, kırmalı bomlu blue lift Rutmann markalı ürün sadece bizde var. Bunun yanı sıra 36mt,5 7mt 75mt’lik örümcek platformlarımız da sadece birkaç firmada mevcut.  En son parkurumuza kattığımız Palfinger 75mt’lik aracımız da çok özel ve az bulunur bir makine. Yeni siparişlerimiz var. Yatırımlarımıza durmadan devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish