Takip Edin

Sektörel Gündem

Türkiye’nin Tek Gemi İnşa ve Yan Sanayi Fuarı Exposhipping Expomaritt İstanbul, 16’ncı kez Denizcilik Sektörünü Aynı Çatı Altında Buluşturdu

Yayınlanma tarihi

-

Exposhipping İstanbul 16. Uluslararası Denizcilik Fuar & Konferansı, 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında, Viaport Marina Tuzla’da, denizcilik sektörü profesyonellerini ağırladı. İMEAK Deniz Ticaret Odası adına Informa Markets tarafından düzenlenen Fuara, 153 katılımcı ve 35 ülkeden 476 marka katılım sağlarken, 54 ülkeden 6.389 kişi ziyaret etti.  

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran,  “İki buçuk yılın ardından denizcilik sektörünü Expomaritt Exposhipping İstanbul’da bir araya getirdik.  Uluslararası ticaret oyun kurallarının yeniden belirlendiği bu dönemde; son derece başarılı ve verimli geçen Expomaritt Exposhipping’in, İstanbul’u uluslararası bir gemi inşa merkezi haline getirme noktasında önemli katkıları olacağına yönelik inancım tam” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası adına düzenlenen Türkiye’nin tek gemi inşa ve yan sanayi fuarı Exposhipping Expomaritt İstanbul, denizcilik sektörü profesyonellerini iki buçuk yılın ardından 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla’da ticaret ve ihracat için bir araya getirdi. Denizcilik sektörünü 54 ülkeden önemli satın almacılar ile buluşturan fuarda; yeni iş bağlantıları ve anlaşmaların yanında, en son teknoloji ürün ve hizmetler tanıtıldı.

SEKTÖR BAŞKANLARI AÇILIŞA KATILDI

Sektörün lider kurum ve dernek başkan ve yönetim kurulları da Expomaritt Exposhipping İstanbul’daydı.  Fuarın açılış töreninde, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYİHB) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkan Vekili Başaran Bayrak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın yan ısıra çok sayıda davetli, katılımcı,  ziyaretçi ve basın mensupları hazır bulundu.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ FUARI

“İki buçuk yılın ardından denizcilik sektörünü Expomaritt Exposhipping İstanbul’da bir araya getirdik.” diyerek sözlerine başlayan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Uluslararası ticaret oyun kurallarının yeniden belirlendiği bu dönemde denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp her alanda geliştirmemiz gerekiyor. Ticaret filomuzu 50 milyon dwt’lara çıkarmamız ve tersanelerimizi son teknolojiyle donatmamız çok önemli. Odamızın da destek verdiği ve denizcilik sektörümüzün en önemli fuarı olan Expomaritt Exposhipping  İstanbul, üyelerimizin ürün ve hizmetlerini tanıtmaları, marka bilininirliklerini arttırmaları ve iş ağlarını geliştirmede önemli bir misyon üstleniyor. İMEAK DTO olarak başta Expomaritt Exposhipping  İstanbul  olmak üzere bu tür etkinlikleri çok önemsiyor, elimizden geldiğince destek veriyoruz. Pandemide verdiğimiz zorunlu aradan sonra sektörümüzün yeniden yüz yüze bir araya gelmesi hepimize moral verdi ve güçlendirdi. Üyelerimiz mevcut ilişiklerini geliştirme ve yeni bağlantılar kurmada önemli fırsatlar yakaladı. Uluslararası ziyaretçi katılımı açısından da çok başarılı geçen Expomaritt Exposhipping’in, İstanbul’u uluslararası bir gemi inşa merkezi haline getirme noktasında önemli katkıları olacağına yönelik inancım tamdır.” dedi.

DÜNYA İLE REKABET EDECEK GÜCE SAHİBİZ 

Kısa süre içinde dünyada pek çok şeyin değiştiğini belirten Informa Markets Genel Müdürü Atilla Marangozoğlu, “Küresel düzeyde halen yaşamakta olduğumuz pandemi, tedarik zincirinin devamlılığı için denizcilik sektörünün ne kadar hayati rol oynadığını bir kez daha gösterdi. İnanıyor ve biliyoruz ki; Türk Gemi İnşa Sanayi, yüksek kaliteli iş gücü ve Avrupa standartlarında üretim kapasitesi ile yeni gemi inşa, gemi bakım-onarım ve savunma sanayi projelerinde dünyanın önde gelen denizcilik ülkeleriyle rekabet edecek güce sahip. Global denizcilik sektörünü tek çatı altında buluşturan Exposhipping  Expomaritt İstanbul, bölgesinin en önemli ticaret ve pazarlama platformu olarak Türk Gemi İnşa ve Yan Sanayi sektörünün yeni pazarlarla buluşmasına ve rekabet gücünün artmasına hizmet etmeye devam edecek” dedi.

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Deprem bölgesinde akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor: ‘Hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşanıyor’

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesine ikmal konusunda sıkıntı olduğunu, yollarda oluşan hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşandığını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesindeki akaryakıt tedariki konusunda bilgiler verdi.

Bloomberg HT televizyonundaki yayına katılan Bilgin, trafik ve hava koşulları nedeniyle ulaşımda aksamaların olduğunu yakında Batman rafinerisinin de bölgeye mazot konusunda yardımcı olacağını söyledi.

Bilgin’in konuşmasından satır başları şöyle:

“- Teknik olarak bazı istasyonlarda deprem hasarı olmuş durumda, bazılarında elektrik hatlarında kopukluk var.

– Çalışan istasyonlarımız da akaryakıtlarını bitinceye kadar veriyorlar. İkmal konusunda sıkıntı var.

– Bu bölge Ataş dolum tesisinden besleniyor. Maalesef yollarda birtakım bozukluklar var. İklim koşulları da onları zorluyor.

– Bir başka problem de trafik olması. İnsanlar bulundukları şehirden çıkmak istiyorlar veya bazıları da yakınlarını almaya gitmek istiyor. Bu da bir trafik karışıklığı oluşturuyor.

– Elimizden geldiğince ulaşmaya çalışıyoruz.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika! Kahramanmaraş depreminin ardından Kerkük – Ceyhan hattında sevkiyat durdu

Son dakika gelişmesi… Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattında sevkiyat durdu.

Yayınlanma tarihi

-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye ve Suriye’de tahribat yaratan depremlerin ardından Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından sevkiyatı durdurdu.

Bölgesel yönetimin tabi kaynaklar bakanlığının resmi açıklamasında, boru hatlarının ayrıntılı incelemesi tamamlandıktan sonra sevkiyatın tekrar başlayacağı belirtildi.

Bugün erken saatlerde Kahramanmaraş-Pazarcık ilçesi merkezli gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem 10 ilde tahribat yaratırken, bölgede en az 1,014 kişi hayatını kaybetti.

Yıkılan çok sayıdaki binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan, saat 13.25’te Kahramanmaraş merkezli, 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika… Ceyhan’da hasar şüphesi: Faaliyetler durdu

Son dakika gelişmesi… Türkiye’den uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye üzerinden uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan ham petrol boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar oluştuğu şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Reuters’ın haberine göre; bir enerji yetkilisi Irak petrolünü taşıyan Kerkük-Ceyhan ve Azeri petrolünü taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hatlarından akışın devam ettiğini ifade etti.

Ceyhan’da faaliyetlere ara verildi

Türkiye’nin başlıca petrol terminallerinden Ceyhan’da ise faaliyetlere ara verildiği bildirildi.

Tribeca Shipping tarafından yayımlanan notta terminalde hasar meydana geldiği yönünde bilgiler bulunduğu ve konu hakkında değerlendirme toplantısı yapılacağı belirtildi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish