Takip Edin

Haber

Türkiye’de dijital ticarete yön verenler Eskişehir’de buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) himayesinde, Eticaret AŞ ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Borsası desteğiyle düzenlenen Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın 87’incisi Eskişehir’de yapıldı. Etkinlikte; dijitalleşme, metaverse, NFT gibi konular masaya yatırıldı.

Yayınlanma tarihi

-

Ayşe KAYTAN UÇAK

Eskişehir Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde “Dijital İşler” ana temasıyla gerçekleşen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın “E-ticaret & E-ihracat, Dijitalleşme, Metaverse, NFT, Blockchain” konuları ele alındı. Teknolojide Kadın Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, etkinlikte yaptığı konuşmasında, teknolojide lider insanlar yetiştirmenin ülke açısından önemine vurgu yaptı.

Öney, teknoloji alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmek amacıyla yürüttükleri ücretsiz eğitim çalışmaları ile kısa sürede 4 binden fazla kişiye eğitim verdiklerini, eğitim alan öğrencilerin yüzde 80’nini kadınların oluşturduğunu belirterek, eğitime katılanların yüzde 93’ünün ise istihdama kazandırıldığını aktardı.

Türkiye’nin, 2025’te ihtiyacı olacak 3 milyona yakın teknolojide yetkin insan kaynağına ulaşmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Öney, şunları söyledi: “e ticaret ve e ihracatın geliştirilmesi açısından ülkemiz KOBİ cenneti. KOBİ’lerde çalışan kadın ve erken personellerin teknolojide uzmanlaşması, teknolojiyi kullanarak küresel ticareti geliştirmesi ülkemiz açısında çok önemli. Yapay zeka çağındayız.

ChatGPT gibi ürünleri kendi sistemlerine entegre eden KOBİ’ler, hizmet ve perakende sektörü ile sanayi ağırlıklı çalışan şirketler için çok büyük bir avantaj teşkil ediyor. Bu ürünleri kullanan firmaların insandan vazgeçmemesi adına insan kaynağına yönelik çalışmalarımıza hız kazandırdık. “

Reklam

Dünyada ve ülkemizde teknolojide kadın istihdam oranının yetersizliğine de işaret eden Öney, “Teknolojinin kalbi dediğimiz Silikon Vadisi’ne baktığımızda kadın yazılımcı oranı yüzde 3. Amerika’da teknolojide girişim yapmış kadınların yatırım alma oranı yüzde Türkiye çok geride değil, bu averajın içerisinde. TÜİK 2022 verisine göre ARGE’de 220 bine yakın bir teknoloji çalışanı var.

Bunun yüzde36’sı kadın. Bu yüzde 36’ının ise tamamı aktif değil. Teknoloji Kadın Derneği olarak teknolojide insan çeşitliliğini sağlamak için sayıca az olan ve kariyer yapma noktasında motivasyonu düşük kadınları uzmanlaştırıp, güçlendirerek bu alanda yer almalarını sağlamak hedefindeyiz” diye konuştu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, dijital dönüşüme ayak uyduramayan şirketlerin önümüzdeki dönem de ayakta kalmasının zor olduğunu belirterek, günümüzde dijitalleşme odaklı çözümler sunan veya iş yapış şekillerinde dijitalleşmeyi etkin kullanan şirketlerin hem yatırımcı bulma noktasında hem de finansmana erişimde daha avantajlı olduğuna dikkat çekti.

2022’de e ticaret hacmi 800 milyar TL’ye ulaştı

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, ikiz dönüşüm olarak adlandıran yeni süreçte üyelerini ve gençleri dijital ve yeşil transformasyon konularında desteklemek amacıyla birçok yeni projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Kesikbaş, “Eskişehir Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi / ESO Akademi, Eskişehir Model Fabrika, Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Birimi ve Yeşil Yakalı Akademisi gibi çalışmalarımızla hem işletmelerimizi ve hem de gençlerimizi bu dönüşüme hazırlıyoruz” dedi.

Reklam

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Demir ise, ticarette dengelerin değiştiği bir dönemden geçildiğini belirterek, artış alışagelmiş ticari faaliyetlerin yerini dijital ortama bıraktığına vurgu yaptı. 2022 verilerine göre Türkiye’de e ticaret hacminin yaklaşık 800 milyar TL’ye ulaştığını anlatan Demir, şunları söyledi: “Pandemi ile birlikte hız kazanan e ticaret tüm dünyada artmaya devam ediyor.

Biz de Oda olarak 18 bin üyemizin e ticaret hacimlerini büyütmek noktasında bazı adımlar attık. Eskişehir e-Ticaret Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirerek, e ticaret yapmak isteyen firmalarımıza ücretsiz olarak destek veriyoruz. Merkezimiz kurumsal kimlik planlamalarından reklama, pazarlamadan danışmanlığa kadar çok yönlü destekler sunuyor.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

YENİLİKLERE  DAİMA AÇIK

Yayınlanma tarihi

-

 

Çetinler Sürücü, Src ve İş Makineleri kursumuz hep yeniliklere açık olmuştur.Sadece sürücü belgesi (Ehliyeti) değil, güvenli sürücülük eğitimi vermekteyiz. Kursumuz yine ilklere öncülük ederek ış makinaları Operatörlük belgesi üzerine çalışma yaparak G sınıfı sürücü belgesi vermeye başladı.

Kursumuzda hep yeniliklere açık olduk. Araç ve gereçlerimizi hep yeni teknoloji cihazları ile donattık. Şu anda sıfır km. Hundai otomobillerle, sıfır Isuzu ve Iveco otobüslerle eğitim vermekteyiz.  Aynı Forklift- Elektrikli transpalet-Mobil Vinç- Dozer- Greyder – Finişer – iş Kamyonu – Zemin Süpürme-Fore Kazık-Zemin Delik Delgi, firmalara Tavan vinci, Limanlara Liman makinaları ve Serdümen, Terminal Traktörü belgesi, bireysel olarak Eskavatör, Beko Loder, Loder makinaları ile ilgili Operatörlük belgeleri vermeye başlamıştır.

Devamını oku

Haber

HIZLI TEKNİK VE SERVİS HİZMETİ

Yayınlanma tarihi

-

 

Türkiye’de “personel yükseltici platform sektöründe” bir ilke imza atan Acarlar Makine, Avrupa’nın CE ve EN 280 standartlarına uygun üretilen platformlarını iç pazarla buluşturmaktadır.

Acr Grup bünyesinde kurulan Acarlar Makine, 2003 yılından bu yana, Her ihtiyaca yönelik geniş ürün yelpazesi, Dinamik ve çözümcü yaklaşıma sahip kadrosu, Hızlı teknik servis hizmeti, Satış öncesi ve sonrası müşteri odaklı yaklaşımı ile fark yaratmaktadır. Müşterilerimiz ve çözüm ortaklarımız ile yaratmış olduğumuz güven çerçevesinde, dünyadaki gelişmeleri ve trendleri yakından takip ederek, öğrenen, sürekli yenilenen ve ilkleri gerçekleştiren bir kurum olmak.

GELİŞİME AÇIK VE GENÇ DİNAMİK ÇALIŞAN KADROSUYLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gelişime açık yönetimimiz, genç, dinamik çalışan kadromuzla pazardaki ürünleri ve rakiplerimizi yakından takip ederek, bilgileri en iyi şekilde toplamak, kurum içi koordinasyonu ve iletişimi geliştirerek toplanan bilgi üzerinde kararlar almak ve bu doğrultuda hizmet verdiğimiz müşterilerimizle etkin iletişimi ve bilgiyi paylaşarak en yüksek faydayı sağlamak. İç ve dış müşteri odaklı bir kurum olma hedefi doğrultusunda ve bu hedefe paralel olarak kurmuş olduğumuz kalite yönetim sistemini, iş süreçlerini ve bunları uygulayan insan kaynaklarımızı geliştirerek, ürünlerimizin ve hizmetlerimizin kalitesini arttırmak

Reklam
Devamını oku

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Trend olan