Takip Edin

Sektörel Gündem

“Türk ordusu, yurdunu kanının son damlasına kadar savundu”

Çanakkale Savaşı’nın ülkenin yanı sıra dünya tarihini de değiştirdiğini söyleyen İÇDAŞ yetkilileri, Kahraman Türk ordusunun yurdunu kanının son damlasına kadar savunduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye tarihinde önemli yere sahip olan Çanakkale Savaşı’nın ülkenin yanı sıra dünya tarihini de değiştirdiğini söyleyen İÇDAŞ yetkilileri, Kahraman Türk ordusunun yurdunu kanının son damlasına kadar savunduğunu ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya kanıtladıklarını bildirdi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize rahmet dileyen yetkililer, gazilerimizi saygı ve şükranla andıklarını belirtti.

Çanakkale’nin Ege Denizi ile Marmara Denizini birleştiren, bir yakası Asya diğer yakası Avrupa olan kara ve deniz taşımacılığına elverişli, tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm şehri olduğunu anlatan İÇDAŞ yetkilileri, “Tarım ve hayvancılık Çanakkale’deki temel ekonomik etkinlik olması nedeniyle ilin sanayi yapısı da büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bunun yanında elektrik enerjisi üretimi, seramik, mobilya, demir çelik sanayisi gelişiyor. Coğrafi olarak elverişli olması nedeniyle yenilenebilir temiz enerji üretimi ile Türkiye’nin önde gelen bölgeleri arasında yer alıyor” dedi.

Çanakkale’nin tarım, hayvancılık ve sanayi tesisleri ile iç talebe katkı sunmasının yanında, demir çelik, çimento, seramik, tarımsal ürün ihracatı ile Türkiye ekonomisine ayrıca katkı sunduğunu belirten yetkililer, elektrik enerjisi üretimi ile bölge insanına ekonomik katkı sağlarken ülke elektrik enerjisi ihtiyacını da karşıladığını anlattı.

İÇDAŞ, yatırımlara hız kesmeden devam ediyor

İÇDAŞ’ın yenilebilir enerji kaynaklarına, çevre dostu üretim yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini söyleyen yetkililer, firmalarının faaliyetlerine yönelik şu bilgileri verdi: “Ulusal çelik endüstrisinin stratejik öneminin ve ülkemiz ekonomisine katkısının bilincinde olarak İÇDAŞ, köklerin den gelen tecrübe ve yüksek teknoloji kabiliyetiyle kalitede önderliği hedef edindi.

İÇDAŞ Biga Entegre Tesisleri’nde üç adet çelikhane, dört adet haddehane, iki tersane, iki liman, bu ünitelere ait çeşitli yardımcı tesisler bulunuyor. Çelikhanelerimiz yıllık 5,5 milyon ton yarı mamul, haddehanelerimiz ise yıllık 4.5 milyon ton mamul üretim kapasitesine sahip.”

İÇDAŞ’ın çelik üretiminin yanı sıra, tersanecilik, gemi işletmeciliği, liman işletmeciliği, enerji üretimi, kara ve demiryolu taşımacılığı da gerçekleştirdiğini söyleyen yetkililer, “Yine entegre tesislerimiz içinde yapımı 2020 yılında tamamlanan 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğinde inşa edilmekte olan Akdeniz havzasının en büyük kuru havuzu bulunuyor” dedi.

Yetkililer, İÇDAŞ’ın mevcut termik santralleri ile kesintisiz, güvenilir enerji üreterek ülkemiz enerji arz güvenliğine katkı sağlayan çevre duyarlılığı global belgelerle onaylı enerji üreticisi olduğunu belirterek, RES, GES, HES gibi yenilenebilir enerji santralleri ile de Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azalttığının altını çizdi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan