Takip Edin

Sektörel Gündem

İsrail’den Atina-Ankara-Kahire üçgeninde doğalgaz diplomasisi

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail doğalgazının Akdeniz’den Avrupa’ya taşınmasını görüşmek için Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Kıbrıs Rum Kesimi lideri Hristodulidis’le biraraya gelirken; Netanyahu’nun ertelenen Türkiye ziyaretinin “yakında” gerçekleşeceği açıklandı.

Yayınlanma tarihi

-

Emre ERGÜL

ANKARA

Bayraktar: İsrail ziyaretimizi yakında gerçekleştireceğiz… Katz: Bizi izlemeye devam edin

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun iki günlük ziyareti sırasında Türkiye-İsrail arasında önemli bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Hattın bir ucunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, diğer ucunda ise İsrailli mevkidaşı Israel Katz vardı.

Bayraktar, görüşme ile ilgili sosyal medya platformu X’te şu mesajı yayınladı: “Görüşmede, doğalgaz başta olmak üzere enerji alanındaki ikili ve bölgesel işbirliği imkânlarını değerlendirdik. Sayın Katz’ın yaptığı davet kapsamında en kısa sürede İsrail ziyaretimizi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Reklam

İsrailli Bakan Katz da X’ten yaptığı açıklamada Netanyahu’nun Türkiye’ye geleceğini duyurdu: “Türkiye Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar ile verimli bir sohbet gerçekleştirdik. Enerji işbirliğimizi yenilemenin olanaklarını tartıştık. Başbakan Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme amaçlı (Türkiye’ye) bir ziyaret planlarken, bölgesel işbirliği açısından umut verici bir dönemden geçiyoruz.

Bizi izlemeye devam edin.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Temmuz’da Netanyahu’yu Türkiye’de misafir edeceğini duyurmuştu. Ziyaretine yakın bir zamanda Netanyahu’nun kalbine pil takılmıştı. Ziyaret, Netanyahu’nun sağlık durumunda yaşanan bu gelişmenin ardından ertelenmişti. Erdoğan, “Buradaki en sağlıklı proje doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasıdır” demişti.

ATİNA

Rum tarafıyla ‘Avrupa’ya gaz’ ve ‘Akdeniz’in dibine fiber optik ağ’ı görüştü

Akdeniz’de doğalgaz diplomasisi: İsrail, doğalgazının Avrupa’ya taşınması için bölgede görüşmelere başladı. Ülkesinde yargı reformuna karşı 35’inci haftasına giren protestolarla uğraşan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, pazar öğleden sonra Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitti.

Reklam

Netanyahu, iki günlük ziyaretinde Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Hristodulidis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le biraraya geldi. Görüşmelerde iki seçenek değerlendirildi. Seçeneklerden biri olan Doğu Akdeniz boru hattı, İsrail’in açık deniz üretiminden elde edilen doğalgazı, Kıbrıs Rum tarafı üzerinden Yunanistan’a aktaracak. İkinci önemli seçenek ise boru hattının İsrail’den Güney Kıbrıs’taki bir sıvılaştırma terminaline kadar kısaltılması ve buradan Avrupa’ya nakledilmesi…

Hristodulidis, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ışığında Avrupa’nın enerji çeşitlendirmesi ihtiyacı göz önüne alındığında, Kıbrıs ve İsrail’in gaz boru hatları ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) işleme tesisleri de dahil olmak üzere projeler aracılığıyla Doğu Akdeniz havzasını Avrupa’ya bağlayan “güvenilir bir enerji koridoru” geliştirmek istediklerini söyledi. İsrail Enerji Bakanı Israel Katz da Netanyahu’nun ziyaretinin kendisinin Rum tarafı ve Atina ile daha önce yaptığı görüşmelerin devamı niteliğinde olduğunu açıkladı: “Gazımız, teknolojilerimiz ve yenilenebilir enerjilerimiz bölgesel ilginin merkezinde yer alıyor. Gaz ihracat politikaları güçlü yönlerimizi yansıtıyor ve güçlendiriyor.”

The Times of Israel gazetesine göre, Netanyahu-Hristodulidis görüşmesinde “Akdeniz altyapı projesi” de tartışıldı. Görüşmede, Netanyahu, Asya ve Arap Yarımadası’ndaki ülkeleri İsrail ve Rum Kesimi üzerinden Avrupa’ya bağlayan fiber optik kablo gibi altyapı projeleri inşa etme fikrini ortaya attı. Projenin ismi EurAsia Interconnector (Avrasya Ara Bağlantısı). Hedef, 2 bin megavatlık denizaltı elektrik kablosu planını hayata geçirmek…

İsrail basınına göre, Netanyahu böylesi bir altyapı “koridorunun” mümkün olabileceğinden “oldukça emin.” İsrail ayrıca Yunanistan’la ortaklaşa bir yangın söndürme uçağı satın almayı gündeme getirirken; Netanyahu, Yahudi nüfusuna yönelik bir terör saldırısını engelledikleri için Rum tarafına teşekkür etti.

KAHİRE

Reklam

İsrailli bakan, Mısırlı mevkidaşı ve ABD elçisi ile telefonda görüştü

İ srail Enerji Bakanı Israel Katz’ın telefon mesaisi Ankara ile bitmedi; Katz, Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla ve ABD’nin Bölgesel İlişkilerden Sorumlu Büyükelçisi Dan Shapiro’yla da görüştü. The Times of Israel’e göre, konu aynıydı: İsrail doğalgazının Akdeniz’den Avrupa’ya taşınması… Gazete, Ankara ve Kahire ile yapılan görüşmeler için “İki rakip, Rum Kesimi ve Türkiye arasındaki dalgalı sularda yol almayı amaçlayan iki yönlü bir stratejinin parçası gibi görünüyor” yorumunu yaptı.

Enerji görüşmeleri dışında İsrail bir diplomasi hamlesini de Bahreyn’e yaptı. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de Bahreyn Uluslararası Havalimanı’na inerek Abraham Anlaşması ülkesine ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. (Abraham Anlaşmaları, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’den beri geçerli olan bir dizi ortak normalleşme anlaşmasıdır.)

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan