Takip Edin

Tedarik Zinciri

Sektörün Arı firması; Arı Platform Makina

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Her türlü platform, vinç ve forklift satım, kiralama, ve bunların yedek parça alım, satımı, ithalat, ihracat ve servis hizmetlerini gerçekleştiren Arı Platform Makina İnşaat Turizm Sanayi Ve Tic Ltd Şti. bu faaliyetlerinin yanı sıra Otomotiv aksam ve parçaları, lastik, akümülatör, madeni yağlar, bunların aksesuar ve yedek parçalarının imalı, alımı- satımı, pazarlamacılığı, ithali, ihracı ve servis istasyonları açmak gibi diğer işleri de gerçekleştirerek adının hakkını tam olarak veren çok önemli bir yerli firma. Arı Platform Makina firma ortakları Aydemir Gündoğdu ve Kenan Gürbüz firmaları ve sektörün bugünkü durumu hakkında okuyucularımız için önemli açıklamalarda bulundular.

Firmalarının kuruluş sürecine değinen Aydemir Gündoğdu; ” Öncelikle firmamızı bu ziyaretinizden ötürü Net Medya’ya hoş geldiniz demek istiyorum. Ayrıca hem firmamıza hem de sektörümüze yıllardır vermiş olduğunuz destekten ötürü de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kenan Bey’le birlikte sektörel faaliyetlerimize 2013 yılında başka bir firmayla başladıktan sonra 2016 yılında bahsi geçen şirketten ayrıldık ve Arı Platform’u kurduk” ifadelerini kullandı.

Arı Platform Makina’nın yer aldığı bazı büyük projeler hakkında bilgi veren Gündoğdu, “Beşiktaş Vodafone Stadyum projesinde platform alanında yüklenici firma bizdik. Yaklaşık 3 yıl çok yoğun ve son derece başarılı bir şekilde çalıştık. Bu projenin bitiminden sonra Arçelik, Mall of İstanbul, Galatasaray Türk Telekom Arena, Elazığ ve Bursa Şehir Hastaneleri vb. birçok büyük projede yer aldık” dedi.

” Döviz fiyatlarındaki artış bizleri çok zor durumda bırakıyor”

Sektörde 2013 -2019 yılları arasında çok büyük değişimler yaşandığına işaret eden Gündoğdu, “2013 yılında müşteri portföyümüz daha geniş ve işlerimiz de daha iyiydi. Fiyatlarımız yüksekti. Gelinen süreçte fiyatlara baktığımızda neredeyse en dipte olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Makinalarımız ithal olduğundan döviz fiyatlarındaki artış bizleri çok zor durumda bırakıyor. İnşaat sektöründeki durağanlık direkt olarak bize olumsuz bir şekilde yansıyor” şeklinde konuştu.

Ülkemizde platformların hala ne işe yaradığının çok net bir şekilde bilinmediğini dile getiren Gündoğdu, konuya ilişkin şunları söyledi: “Örneğin bir firmaya kiraya verdiğimiz platformun, o firma tarafından taşıma işinden tutun da çok değişik ve alakasız işlerde kullanıldığına şahit olduk. Böylelikle hem bizim kâr marjımız düşüyor hem de o makinalarımız verimlilikten uzaklaşıyor.  Bu konuda belki distribütör firmaların da makinaların eğitim alanına daha fazla yoğunlaşması gerekiyor.”

Sektörün birlikte hareket edip karar alabileceği bir zeminin oluşturulması gerekmekte”

Kenan Gürbüz ise yaptığı açıklamalarda “Sektörümüzde gelinen süreçte piyasada firmalar ve bunların makinaları fazlalaştığı için doğal olarak fiyat politikaları da bu duruma göre belirleniyor. Özellikle son 5-6 aydır ödemeleri almak konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Emeklerimizin karşılığını maalesef alamıyoruz.  Bazı müşteriler emeğe saygı konusunda çok duyarsız. Bazı firmalar ellerinde bekleyen makinaları tabiri caizse çok fazla fiyat kırarak kiraya veriyorlar. Bu da sektörü ve geleceğini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu olumsuz durumu engellemek için sektörün birlikte hareket edip karar alabileceği bir zeminin oluşturulması gerekmekte” ifadelerini kullandı.

Kiraya verdikleri sağlıklı ve sorunsuz çalışan makinaları maalesef aynı şekilde geri alamadıklarını iddia eden Gürbüz “Öyle ki bazı makinalarımız boyalı bir şekilde geri dönüyor (İçinde harç yapılan, üstüne yazı yazılan makinalarımız bile oldu)! Bu son kullanıcının bilinçsizliğinden kaynaklı bir durum. Nihayetinde ürünlerimiz birer kamu malı niteliğini taşımakta. Biz müşterilerimize bunları kullanımlarıyla ilgili dersler veriyoruz. Buna rağmen yine de ürün kullanımlarına dair bilinçsizlik devam etmekte” dedi.

Firmalarının temel politikalarına da değinen Gürbüz, konu hakkında şunları söyledi: “Tabi ki para kazanmak gibi bir gayretimiz olsa da firmamızın temel politikası insan odaklı olmanın merkezinde bulunmaktadır. Bu anlamıyla çok güzel ve samimi ilişkiler gerçekleştirdik. Çok güzel bir çevreye sahip olduk.”

Son olarak sektörün bu yılı nasıl geçireceğine dair değerlendirmelerde bulunan Gürbüz; “2019 yılı sektörümüz açısından maalesef biraz çetin geçecek. Özellikle son 5-6 aydır yoğun bir durağanlık yaşamakta. Keşke sektörümüz en baştan kiralamaları döviz cinsinden yapabilmiş olsaydı. Çünkü bu makinalarımız ve yedek bunların yedek parçaları ithal ve TL’yle bunları alamıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedarik Zinciri

Kesim Tezgahları Hamme Makine’nin İşi

Yayınlanma tarihi

-

Her biri kendi alanında deneyimli tasarım ve kalite mühendisleriyle, Ar-Ge çalışmaları sayesinde alışılagelmişin dışında ve kaliteli bir ürün yelpazesi oluşturan Hamme Makine şerit testere tezgâhları, boru bükme makineleri ve hızlı kesim elmas uçlu daire testere tezgâhlarının seri üretimleriyle sektörün en büyük çözüm ortaklarından biri. Hamme Makine Satış Müdürü Selçuk Kepir’le firması hakkında konuştuk.

Hamme Makine’nin bir Seçkinler Group firması olduğunu belirten Kepir, “Seçkinler Group’un  4 ana faaliyet alanı bulunmakta. Bunları makine grubu, boru profil, çelik ürünler ve sac çeşitleri oluşturmakta. Hamme Makina, makina grubunda kesici teknolojilerde müşterilerine hizmet sunmaktadır. Ana ürünlerimiz şerit testere tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlar, imalatın olduğu her alanda hizmet vermektedir; torna atölyelerinden üst yapı üreticilerine kadar. Bir başka ürün grubumuz CNC testereler dediğimiz hızlı kesim daire testere tezgâhları. Bu daire testereler çok kısa sürede makinaları kusursuz bir şekilde kesen teknolojik ürünler” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye’nin Her Yerine Hizmet Sunuyoruz”

Firmasının 22bin m2’lik bir üretim üssünde 80 personel istihdam etmekte olduğunu ifade eden Kepir, “Aylık 50 makine üretme kapasitemiz bulunmakta. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin her yerine hizmet sunabiliyoruz. Yerli pazarda bölgesel bayilerle (Marmara, Çukurova, İç Anadolu ) yürüyoruz. Bu bayiler bizim adımıza ürünlerimizi satıyor. Gezici servislerimiz bulunmakta. Yine satış ekibimiz belli bölgelere dağılarak  müşterilerimizle yüz yüze iletişim haline geçmekteler” dedi.

 

“Bu Yılın Ortalarında Sektörde Hareketlilik Yaşanacak”

Sektörümüzde pandemi döneminde ciddi bir duraklama yaşandı. Buna rağmen bu yılın ortalarında ciddi bir hareketlilik beklemekteyiz. Çin’den yayılan virüs yüzünden Türkiye’ye olan talepte yoğun bir artış oluşturmakta. Bunun yanı sıra otomotiv sektörü ve üst yapı sektöründeki hareketlenmeler piyasayı olumlu yönde etkilemekte.

20 ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini veren Kepir, “Firmamızın bir sloganı bulunmakta; ilk makineyi firma satar, ikinci makinayı ise satış sonrası verilen kaliteli hizmetler. Biz bu ilkeyle yola çıktık. Gerçekten de işinde uzman, dinamik ve tecrübeli bir kadromuz bulunmakta. Alanımızla ilgili üretemeyeceğimiz bir ürün yok. Butik ürünlerden standart ürünlere kadar her türlü makineyi üretebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Tedarik Zinciri

FMS Akü’yle Aküleriniz Hep İlk Günkü Gibi

Yayınlanma tarihi

-

Ankara’da 2019 yılında kurulduktan sonra en son teknolojik sistemleri bünyesine katıp, eski ve reaktif olmuş aküleri tekrar ekonomiye kazandıran FMS Akü, sektöre ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamakta. FMS Akü Genel Müdürü Süleyman Şimşek’le firması hakkında konuştuk.

FMS Akü’nün dünyadaki son teknolojileri takip edip bu teknolojiler üstüne yatırım yapan yeni bir firma olduğuna işaret eden Şimşek, “Yurtdışında akülerin teorik yaşam döngülerini gerekli şekilde sağlamadığı tespit edilmiş ve bu sorunun giderilmesi adına cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlara rejenaratör denmekte. İşte biz de bu teknolojiyi Türkiye’ye getirdik. Daha çok, büyük, endüstriyel aküler konusunda hizmet vermekteyiz. Çünkü bu cihazımız yüksek frekanslı pals sistemiyle çalışıyor. Akülerdeki sülfat birikimlerini darbeli pals sistemiyle parçalayıp, reaktif olmuş ürünü yeniden aktif hale getirerek akünün performansını artırıyor. Bir benzetme yapacak olursak bu cihazımızı diyaliz makinasına benzetebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kendi Rejenaratörümüzü Üreteceğiz”

Dünyada 4-5 tane üst düzey nitelikli rejenaratör markası bulunduğunu kaydeden Şimşek, “Bunun yanı sıra Çin, Hindistan gibi ülkelerde pek çok no-name marka da bu işi yaptığını iddia etmekte. Bu arada biz de TÜBİTAK’a konuyla ilgili bir AR-GE projesi sunduk. Umut ediyorum ki bu projemizle 1 yıl içerisinde ülkemizde kendi rejenaratörümüzü üretebileceğiz” dedi.

Açıklamalarında hizmet ve fabrikaları hakkında da bilgi veren Şimşek şunları dile getirdi: “Başta traksiyoner, starter ve stasyoner aküler olmak üzere akü satışlarımız da mevcut. Ankara İvedik Melih Gökçek Bulvarı üstünde bir showroom mağazamız bulunmakta. Bu mağazamızı bir akü market olarak düşünün. Burada en küçük pilden en büyük aküye kadar her türlü ihtiyacı karşılama potansiyeline sahibiz.”

 

“Rakip Firmalardan Daha da Ayrıcalıklı Bir Yerdeyiz”

Uzun yıllar ünlü bir markanın fabrikasında kalite müdürlüğü yaptığım için akünün imalat aşamalarını, laboratuvar aşamalarına oldukça hakimim. Bunun yanı sıra  rejenaratörle teknolojik bir iş yatığımdan dolayı akünün içindeki kimyasal reaksiyonlarda daha da detaya girerek akünün bütün parçacık ve aşamalarını iyi bilmekteyim. Bu durum bizi rakip firmalardan daha da ayrıcalıklı bir yere konumlandırmakta.

Son olarak sektörün ülke ekonomisiyle olan ilişkisi hakkında örnek sunan Şimşek, “2018 yılı verilerini incelediğimiz de 600milyon dolar akü ithalatımız 400milyon dolar da ihracatımız var. Üstelik ithal ettiğimiz aküler traksiyoner ve stasyoner olarak katma değerleri yüksek olan ürünler. İhraç ettiğimiz aküler ise starter olup katma değeri sıfıra yakın. Bu da yetmezmiş gibi ihraç ürünlerimiz %70’i ithal girdi.”

 

Devamını oku

Tedarik Zinciri

Satış Sonrası Servislerin Lider Firması

Yayınlanma tarihi

-

Haulotte Group (Fransa), Omme Lift (Danimarka), Teupen (Almanya),  Ruthmann (Almanya) ve Unic Cranes (İngiltere) gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetler distribütörlüğünü yürüten Acarlar Makine özellikle satış sonrası servis hizmetlerindeki başarılarıyla piyasanın çok önemli bir oyuncusu. Acarlar Mak. SSH Müdürü Emrah Güngör’le firmasının satış sonrası verdiği hizmetleri hakkında konuştuk.

Satış sonrası hizmet servisleriniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Acarlar Makine SSH (Satış Sonrası Hizmetler) departmanı olarak önceliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve onlara her daim yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda müşterilerimiz makinelerini ilk teslim aldıklarında ihtiyaç duymaları halinde kendilerine kapsamlı bir şekilde kullanım eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sırasında ayrıca makine üzerinde olası basit arıza kodlarının anlamları, bunların basit çözümleri kendilerine anlatılmaktadır. Aynı şekilde eski müşterilerimize ulaşıp, dönemsel olarak makinelerinin bakıma ihtiyacı olup olmadığı sorulmakta ve talep etmeleri durumunda programa alınarak makinelerin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.  Makinelerin sürekli çalışması istenen veya arıza durumunda bulunduğu noktadan acilen alınması gereken durumlarda ise yapılacak özel bakım anlaşmaları ile 7/24 müşteriye hizmet verilmektedir. Buna en güzel örnek THY ile yaptığımız anlaşmadır.

 

Sektörde son dönem yaşanan kazaların nedenleri hakkında neler söylersiniz?

Son dönemde karşılaştığımız kazaların iki ana başlık altında toplayabiliriz:

1-Eğitimsiz kullanıcılar

2-Bakımsız Makineler

Eğitimsiz Kullanıcılar:

Kullanıcıların hiç eğitim almaması veya dönemsel olarak bilgilerinin güncellenmemesi, makineleri yeterince tanımaması sonucunu doğurmaktadır. Kullanıcı makineni kurulacağı yerden, erişim yapabileceği mesafelere ayrıca kendi güvenliğine kadar her türlü bilgiye ve eğitime sahip olması gerekmektedir.  Son dönem yaşanan kazalardan birisinde, kullanıcı makinenin üzerinde bulunan ve yönleri belirten ok işaretlerini bilmediği için yanlış yönde hareket ettirmiş, bunun sonucunda kendisini sepet ile çelik konstrüksiyon arasında sıkıştırmıştır. Bakıldığında çok basit görünen ok işareti eğitim alınmadığı zaman ölümcül kaza ile sonuçlanabilir.

Bakımsız Makineler:

Bildiğiniz üzere bu makineler çoğunlukla ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Kaynak noktalarında oluşabilecek çatlaklar, bağlantı noktalarındaki cıvataların eksik olması ya da kopması, hidrolik sızıntılar sonucunda olası kazaların görülmesi mümkündür. Bunun için özellikle mekanik ve hidrolik aksamlarının dönemsel olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Operatör tarafından günlük, haftalık olarak yapılacak göz ile muayene, oluşabilecek birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish