Takip Edin

Sektörel Gündem

Çelik ve makinecilerden Ar-Ge projesi için ortaklık

Çelik sektörüne katkı veren Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları (MATİL) ile Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) iş birliğine gitti. Üye firmalara test ve analiz hizmetlerinin verileceği iş birliği kapsamında ortak Ar-Ge projeleri de geliştirilecek.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge, inovasyon, teknoloji geliştirme, akredite laboratuvar hizmetleri ve mesleki ve teknik eğitim alanlarında uzman kadrosuyla hizmet veren MATİL (Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş.) sektörü ileri taşıyacak çalışmalarına devam ediyor.

Ar-Ge Merkezi-sanayi iş birliklerinin kapsamını genişletmeyi hedefleyen MATİL ile makine imalat sanayinin çatı örgütü Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) arasında iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol çerçevesinde, MAKFED ve üyeleri ile MATİL arasında iş birliği ve ortak çalışma imkanlarının ortaya çıkarılması/değerlendirilmesi, Ür-Ge/Ar-Ge çalışmalarının yapılması, eğitim organizasyonları ile test ve analiz hizmetlerinin gerçekleşmesine yönelik çalışma esaslarını, tarafların karşılıklı hak ve yükümlülüklerini kapsıyor. İmzalanan protokolün bir yıl süre ile geçerli olacağı ve sürenin bitiminden bir ay öncesine kadar itiraz olmadığı sürece süresinin 1 yıl uzayacağı belirtildi.

“Katma değeri yukarı taşıyacağız”

Çelik sektöründe hizmet veren üretici ve tüketici konumundaki sanayicilerin iş birliğinin önemini vurgulayan MATİL Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, makina imalat sanayinin üretim ve ihracatındaki katma değeri yukarıya taşıyacak ortak Ar-Ge projeleri de geliştireceklerini söyledi. Tecdelioğlu şöyle devam etti: “Çelik ve makine sektörlerinin güçlerini birleştirdiği bu iş birliğinin her iki sektöre de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Birbirinden ürün alan, birbirinden faydalanan sektörler olarak üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Makine sanayinin de sanayi-üniversite iş birliği altında bir projenin içine girmesini arzuluyoruz. İş birliğinin içeriğiyle makine sektörünün ihtiyacı olan testleri burada yapacağız. Laboratuvarımızı tanıtacağız. Çünkü biz burada makina sektörünün ihtiyacı olan ürün geliştirme veya ocak makina parçalarının testlerini yapabiliyoruz.”

Reklam

İTÜ’de makina ekosistemi kuruluyor

Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Türkiye’nin dış ticaret açığında en büyük bölümün, yatırım ve ara mallardan geldiğini söyledi. Dalgakıran, “Türkiye’nin yatırım malları dediğiniz zaman makine üretiminde Avrupa’nın da 5. büyük ülkesiyiz. Bu alanı geliştirerek Türkiye’nin dış ticaret sorununu çözebileceği bir alan olduğunu biliyoruz. Bu önemli iş birliğini canı gönülden destekliyoruz.

Aynı zamanda biz de İTÜ kampüsü içerisinde federasyon olarak yerleşeceğiz. Bu iş birliğini önemli bir şekilde geliştirmeyi, burayı da makine ve paydaşlarının teknolojik gelişmenin ana merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.” dedi. Sadece bir AR-GE merkezi değil, bir ekosistem kuracaklarının altını çizen Dalgakıran; ölçme-değerlendirme laboratuvarları, malzeme bilgisi, insan kaynağı, bilgi alışverişi ve teknolojik çalışmalar ve çeşitli iş birliklerini üniversite çatısı altında gerçekleştireceklerini kaydetti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan