Takip Edin

Haber

Savunmanın yeni yıldızları görücüye çıktı

Dünyanın en önemli savunma sanayisi fuarlarından Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’23), Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli ve milli savunma ürünleri gövde gösterisi yaptı.

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en önemli savunma sanayisi fuarlarından Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’23), Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli ve milli savunma ürünleri gövde gösterisi yaptı.

Yerli ve milli silahlı drone

Sarsılmaz ve Asis Guard işbirliğiyle geliştirilen SAR 15T entegre silahlı drone Songar, IDEF’23’te yerini aldı. Tasarımdan üretime, yazılımdan silah sistemine kadar tamamen Türk mühendislerin imzasını taşıyan Songar, Yer Kontrol İstasyonu’nun yanı sıra (GCS) rota planlama özelliğiyle otonom uçuş da gerçekleştirebiliyor.

Roketsan’dan kızılötesi arayıcı

Roketsan, 7 yeni ürünü ilk kez sergiledi. Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi UMTAS’ın menzili daha da arttırılmış versiyonu UMTAS GM, SİHA’lar ve mini akıllı mühimmat ürün ailesinin Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) başlıklı versiyonları MAM-L IIR, MAM-T IIR fuarda yerini aldı. Öte yandan uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER, havadan karaya balistik süpersonik füze İHA-230, Mobil Hava Savunma Sistemi ve Taktik Füze Fırlatma Sistemi KMC’nin yeni geliştirilen versiyonu KMC-U IDEF’23’te sergilendi.

Reklam

Denizaltı zırh çeliği sahnede

Türkiye’nin ilk ve tek yerli zırh çeliği üreticisi Miilux OY, yeni zırh çeliği Protection 360T’yi fuarda sahneye çıkardı. Miilux OY, ürün gamına eklemek için çalışmalar yürüttüğü yüksek mukavemetli ısıl işlemli yapı çeliği ile denizaltı inşa çeliğini de etkinlikte ziyaretçiler ile buluşturdu. Uluslararası standartlara uyumlu Protection 360T’nin, özellikle yurt içi savunma sanayiinin ihtiyacını karşılaması hedeflenirken, yurt dışı pazarında da yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

ASELSAN’ın 200 yeni ürün sergiledi

ASELSAN, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gövde gösterisi yaptı. Fuar kapsamında 200 yeni ürün ve sistemi ilk kez vitrinde yer alan ASELSAN, deniz, hava, hava savunma, sınır-sahil güvenlik, haberleşme, elektronik harp, elektro-optik ve silah sistemlerinde özgün mühendislik çözümleriyle geliştirilen 500’e yakın ürünüyle gövde gösterisi yaptı.

Tehditlere karşı GÖKSUR

Reklam

Gemisavar füzeleri, silahlı-silahsız insansız hava araçları, seyir füzeleri, savaş uçakları ve helikopterler gibi tehditlere karşı hava ve füze savunma görevini icra eden ASELSAN GÖKSUR, fuarda yerini aldı. GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, 360 derece Tehdit İmha Kabiliyeti, Yeni Nesil IIR Arayıcı Başlıklı Güdümlü Mermi, Çoklu Hedef Önleme Kabiliyeti, Müstakilen ve/veya Platforma Entegre Çalışabilme, Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm ve Yüksek Tek Atım Önleme Olasılığı gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

İnsansız silahta iddialı

Orta kalibre toplar ve insansız silah sistemlerinin iddialı oyuncularından CANiK, fuarda en yeni ve en güçlü ürünlerini dünyaya sergiledi. Türkiye’nin milli 12.7 mm uçaksavarı olan CANiK M2 QCB’nin gelişmiş yeni versiyonu CANiK M3’ü ilk defa görücüye çıkardı. CANİK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “IDEF’te 50’den fazla ülke ile toplantı planladık. Ayrıca bazı sistemler ve ürünlerde direkt siparişler bekliyoruz. Şu an Afrika ülkelerinden ve Orta Doğu ülkelerinden önemli görüşmeler yaptık. Siparişe bağlanacak” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

CANİK’e 2023 Industry Choice Awards’ta iki ödül

CANiK, ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscarları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) bu yıl iki ödülle döndü.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ABD’ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu kırdı.

Şirket, 2023 Industry Choice Awards’tan bu yıl iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVAL-S ile 4. kez “Yılın Tabancası” seçildi.

Şirket, METE MC9 ile ise 2’nci kez “Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası” ödülünün sahibi oldu. Aynı ödülü 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ile alan CANiK, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile en iyi tabanca ödülünü almıştı.

METE serisinin özel tasarımlı üyesi

CANiK, METE serisinin 28 milimetrelik özel tasarımlı üyesi METE MC9 modeli ile de aynı etkinlikte Concealed Carry Pistol of the Year (Yılın Gizli Taşıma Tabancası) ödülünün sahibi oldu. Şirket, aynı ödülü daha önce de 2020’de TP9 ELITE SC ile elde etmişti.

Reklam

İnce tasarımı ve yüksek kapasite şarjör yapısı mikro kompakt segmentinin tanımını yeniden yapan METE MC9, ince tasarımının yanı sıra optik nişangahların (Trijicon RMRcc hariç) hepsiyle uyumlu olmasıyla dikkati çekiyor.

“Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda hem optik nişangah hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

“Savunma sanayimize nitelikli değer katıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, bu yıl ICA’dan iki ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“ICA, hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği, tabancalarla ilgili değerlendirmelerin çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıldığı bir organizasyon. Bu etkinlikte iki ürünümüzün farklı kategorilerde yılın tabancası seçilmiş olmasını, ateşli silahlar pazarında sürdürdüğümüz başarının simgesi olarak görüyoruz. Bu sayede savunma sanayimizin vitrinine de nitelikli bir değer kattığımıza inanıyorum.”

Reklam
Devamını oku

Haber

Telefonu gece şarjda ve yastık altında bırakmak zararlı mı? Apple’dan yeni açıklama geldi

Geceleri telefonu şarja takıp yastığın altına koymak herkes için bir alışkanlık. Apple, uzun süre şarjda kalan telefonun kullanılmaması ve gece yastık altına koyulmaması yönünde kullanıcıları uyardı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, kullanıcıları, şarj olması için prize taktıkları cihazlarıyla uzun süre temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

Apple’ın internet sitesinde, iPhone işletim sistemi iOS’un son sürümüne ilişkin “iPhone için önemli güvenlik bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonunu şarj eden kişilere yönelik uyarılar yer aldı.

Telefon şarj edilirken kullanılır mı?

Apple, kullanıcılara, “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın.” çağrısında bulundu.

Telefonu gece yastık altına koymak zararlı mı?

Reklam

Uyarılarda, cihazın güç kaynağına takılı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmayan alanlarda bulunmasının, “rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Bilgilendirme yazısında kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da tavsiye edildi.

Devamını oku

Haber

Çelik Motor’un yeni markası  ‘Carwizz’

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, yeni ekspertiz markası Carwizz Oto Ekspertiz’i tanıttı.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamada, “Carwizz, ustasından oto ekspertiz’’ sloganıyla hizmet vermeye başlayan Carwizz Oto Ekspertiz’in müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla güvenilir ve alanında uzman ekibiyle bağımsız profesyonel ekspertiz hizmetini araç almak ya da satmak isteyen tüm tüketicilerle buluşturduğu ifade edildi.

Self Ekspertiz paketiyle kullanıcıların kendi paketini oluşturmasına da olanak sağladığı belirtilirken, mobil ekspertiz hizmeti sayesinde müşterilerin 30 dakika gibi kısa bir sürede ekspertiz hizmeti alabildiği kaydedildi. İstanbul’da Orhanlı ve Kurtköy bayileriyle hizmet veren Carwizz Oto Ekspertiz’in şu anda Konya, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Diyarbakır olmak üzere 6 ilde 7 bayisi bulunuyor. Çok yakında Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde de bayileri açılacak olan Carwizz Oto Ekspertiz, üç yıl içerisinde, Türkiye’nin dört bir yanında 100 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “2022 yılının sonlarında ilk bayisini açtığımız Carwizz Oto Ekspertiz olarak kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan