Takip Edin

Sektörel Gündem

Savunma sanayiinin büyük buluşması IDEF’23 başlıyor

Türkiye’de savunma sanayiinin en büyük buluşması IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı yurt içi ve dışından gelen yoğun talep doğrultusunda, mevcut sergi salonlarına bir yenisini daha ekleyerek, 2023 yılında rekor sayıda ziyaretçi ve katılımcıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma tarihi

-

IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı; Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı katkılarıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde, 25 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.

Küresel ölçekteki en prestijli fuarlar arasında yer alıyor

Dünyanın en prestijli savunma sanayi fuarları arasında yer alan IDEF, hemen hemen her coğrafyadan üst düzey devlet ve özel sektör yetkililerini ağırlayan nitelikli fuarlar arasında gösteriliyor. Hatırlanacağı üzere Türk savunma sanayi bugün itibarıyla ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile bir bütün olarak Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri haline geldi.

Bugün, Türk savunma sanayii firmaları tarafından üretilen kara-hava-deniz araçları, komuta kontrol sistemleri, elektronik harp sistemleri, atış kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, gözetleme sistemleri ve belirli güdümlü silâhlar millî imkânlarla tasarlanıyor ve silahlı kuvvetlerin kullanımına sunuluyor.

Savunma sanayiinin son yıllarda göstermiş olduğu atılım, birçok alanda firmanın platform, sistem ve yeteneklerinin yurtdışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağladı. Bu talebi sürekli kılmak adına ise IDEF ile yerli üretimin başarısı taçlandırılıyor. Fuar kapsamında yapılan iş birlikleri aynı zamanda sektörün geleceğini inşa etme anlamında stratejik önem arz ediyor.

Reklam

Savunma sanayii devlerini tek çatı altında buluşturan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, hatırlanacağı üzere 2021 yılında, 53 ülkeden, bin 238 katılımcı firma ve 94 ülkeden 68 bin 795 profesyonel ziyaretçi ağırladı. Katılımcı ve ziyaretçilerin yanı sıra 81 ülke, iki uluslararası kuruluştan 163 heyetin ağırlandığı fuarda; 94 imza töreni ile ulusal ve uluslararası sözleşmelere imza atıldı. Fuar, 2023 yılında da her coğrafyadan katılımcı ve profesyonel ziyaretçiyi buluşturmaya hazırlanıyor. 2021 yılı IDEF fuarına yönelik gerçekleştirilen ziyaretçi ve katılımcı memnuniyet araştırmasına göre; ziyaretçilerin yüzde 90’ı fuarı iş çevrelerine tavsiye ediyor.

Ayrıca yüzde 99’u fuardan memnun olduğunu belirtiyor, yüzde 98’i ziyaret amaçlarına fuar sayesinde ulaşıyor ve yüzde 98’i 2023 yılı IDEF fuarını ziyaret etmeyi planlıyor. Öte yandan fuar katılımcıları ile yapılan 2021’deki anket sonuçlarına göre ise katılımcıların yüzde 82’si fuarı iş çevrelerine tavsiye ediyor. Yüzde 88’i fuardan memnun ayrılıyor. Yine katılımcıların yüzde 90’ı hedef kitlesine IDEF sayesinde ulaşıyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 95’i IDEF’23 fuarına da katılmayı planlıyor.

Rakamlarla IDEF’21

– 120 bin metrekarelik alanda 14 salon

-53 ülkeden 1.238 katılımcı

Reklam

– 94 ülkeden 68 bin 795 profesyonel ziyaretçi

– 81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 163 heyet

-4 bin 55 adet planlı görüşme sonrası 94 imza töreni

YAŞAR GÜLER Millî Savunma Bakanı: Yerli ve milli savunma sanayimiz ‘Türkiye Yüzyılı’nın yıldızı olacak

Küresel düzeyde belirsizlik, risk ve tehditlerin arttığı, çözüm bekleyen sorunların krize, hatta savaşa evrildiği bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde ülkeler, uluslararası alanda çok boyutlu ilişkiler kurarken aynı zamanda savunma ve güvenlik stratejilerini güncel tutmak, sınır güvenliğinin sağlanmasından siber alanın korunmasına kadar hemen her alanda risk ve tehditlere karşı hazırlıklı olmak zorundadır.

Reklam

Dolayısıyla yüksek teknoloji ürünlerinin lokomotifi olan savunma sanayi, ülkelerin gündeminde ilk sırada yer almaya; siber uygulamalar, yapay zekâ, büyük veri analizi ile robotik ve otonom sistemler geleceğin odak noktası olmaya devam edecektir. Bu nedenle savunma sanayi alanındaki gelişmelerin yakından takip edilmesi, Ar-Ge çalışmalarıyla bu gelişmelerin içinde yer alınması hayati önemi haizdir.

Yüksek teknolojiye sahip milli savunma ürünlerimiz var

Cumhurbaşkanımızın başlattığı ‘Millî Teknoloji Hamlesi’ ile savunma sanayiine öncelik verilmiş ve bu kapsamda ülkemizin rekabet gücünün artırılması, bilimsel ve teknolojik gelişimin hızlandırılması için son 20 yılda yeni uygulama ve mekanizmalar hayata geçirilmiş; Ar-Ge ekosistemi desteklenerek, yüksek teknolojiye sahip millî savunma sanayi ürünleri geliştirilmiştir. Bu çalışmalarımızın neticesinde sadece kendi savunma ihtiyaçlarımızı değil, aynı zamanda dost, kardeş ve müttefiklerimizin de ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Bugün itibarıyla geldiğimiz noktada yerli ve millî savunma sanayimiz, elde ettiği başarılarla, ‘Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızı olacak, ülkemizi uluslararası alanda zirveye taşıyacaktır. Savunma sanayi fuarları yüksek teknoloji askeri ürünlerin sergilenmesi ve gelişmelerin takibi açısından uluslararası iş birliği imkânlarının geliştirilmesine önemli katkı sağlamaktadır.

Bölgesinde en büyük, dünyada ise sayılı fuarlar arasında yer alan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) 2023, savunma sanayinin önde gelen firmalarını buluşturan ve uluslararası iş birliğine zemin oluşturan prestijli bir organizasyondur. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından 15 defa başarı ile icra edilen IDEF’in, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına denk gelen 16’ncı organizasyonunun da büyük heyecan ve başarıyla düzenleneceğine inanıyorum.

Reklam

İDEF tarihinin içeriği en dolu organizasyonu hedefleniyor

Türk savunma sanayisinin son yıllardaki gelişimine paralel olarak kritik öneme sahip Ar-Ge çalışmalarının, birçok yeni projenin ve yerlileştirilen sistemlerin görücüye çıkacağı IDEF 2023’ün, tarihindeki en büyük ve içeriği en dolu organizasyon olması beklenmektedir. IDEF, daha önceki yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da gücünü bir kez daha kanıtlayacak, ziyaretçi ve katılımcıların beğenisini kazanacaktır.

Millî Savunma Bakanı olarak dost ve müttefik ülkelerin resmî heyetlerini ve savunma sanayi firma temsilcilerini iki kıtanın buluştuğu, birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan, barış ve hoşgörünün merkezi, dünyanın en özel ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da görmeyi arzu ettiğimizi belirtir, IDEF 2023’ün adına yakışır şekilde başarılı ve verimli geçmesini temenni ederim.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. HALUK GÖRGÜN: Devler liginde yer almayı hak ettiğimizi fuarda göstereceğiz

Askerî, sivil, savunma, havacılık ve uzay alanlarında faaliyet gösteren ana sanayi ve KOBİ’lere, yeni pazarlar bulmak, iş fırsatları yakalamak ve iş ortaklıkları kurmak hedefiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenmekte olan IDEF, dünyanın en prestijli savunma sanayi fuarlarından birisi olup, tüm coğrafyalardan üst düzey devlet ve özel sektör yetkililerine ev sahipliği yapmaktadır.

Reklam

Türk savunma sanayiinin son yıllarda göstermiş olduğu atılım, birçok alanda firmalarımızın platform, sistem ve yeteneklerinin yurtdışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağlamıştır. IDEF 2023 Fuarı, Türkiye’nin savunma sanayinde göstermiş olduğu ilerlemeyi ve artık devler liginde yer alabilecek bir Türkiye’nin var olduğunu dünyaya göstereceğimiz bir arenadır.

Tüm dünyanın kullanmak için sırada beklediği, alanında dünya rekorları kıran sistemlerimiz var. Savaş alanının alışagelmiş doktrinlerini yeniden düzenleme ihtiyacı hissettiren sistemlere ve platformlara sahibiz. Bu imkan ve yetkinliklerle ülkemiz savunma sanayi, bir çok ülkenin rol model alacağı bir yapıya kavuşmuştur. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek IDEF 2023, aynı zamanda, savunma sanayi iş birliğimizin yoğun olarak devam ettiği ülkeler ile faaliyetlerimizi gözden geçireceğimiz ve yeni oluşumlar ve birliktelikler için önemli adımlar atacağımıza inandığımız bir platformdur.

Oluşan işbirliklerini sürekli kılmak ve yenilerini eklemek adına IDEF Fuarı’nda yapacağımız uluslararası iş birliği faaliyetleri de oldukça faydalı olacak. Katılımcı firmaların yetenek ve kabiliyetlerinin tanıtımını yapabilmeleri için her türlü imkanın sağlanacağı fuarda; firmalarımız yerli ve millî imkanlarla geliştirdikleri platform ve sistemlerini sergileme imkanına sahip olacaklar.

TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili SADIK PİYADE: IDEF 2023 ile çıtayı yükselteceğiz

IDEF 2023 Fuarı, Cumhuriyetimizin 100’üncü ve IDEF’in 30’uncu yılını kutlamanın gururu ve heyecanı ile Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle ve son iki fuarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde olmak üzere 25 Temmuz 2023 itibarıyla İstanbul/TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde icra edilecek.

Reklam

Tüm dünyayı sarsan KOVİD-19 pandemisine rağmen IDEF 2021 Fuarı 17-21 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. IDEF 2023 hedefimiz, IDEF 2021’de ulaşılan bu sayıları çok daha yükseğe çıkarmak olacaktır. Bilindiği gibi IDEF’in en önemli özelliklerinden biri de resmi tedarik makamlarımızın da dâhil olduğu yabancı heyetler ve katılımcı firmalar arasında oluşturulan görüşmeler platformudur.

Görüşmelerin planlanması ve icrasına yönelik süreçte yaptığımız iyileştirmelerle bu platformun daha etkin olarak kullanılacağını ve çıtayı yükselteceğimizi düşünüyorum. Diğer yandan KOVİD-19 pandemisinin etkisini yitirmesinin fuara katılacak ülke, firma ve katılımcı sayılarında önemli artışlar yaratacağını değerlendiriyorum. TSKGV olarak, dünyanın dört bir yanından Fuara katılacak tedarik makamları ile savunma sanayii şirketlerini ve profesyonel ziyaretçileri aramızda görmekten büyük bir mutluluk ve gurur duyacağımızı ifade etmek isterim.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan