Takip Edin

Sektörel Gündem

Otomotiv dalının tesiriyle ihracatta sıçrama yaşandı

KIRŞEHİR (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) açıkladığı 2022 yılı birinci çeyrek sayılarında Kırşehir’in ihracatını yüzde 62,96 ile …

Yayınlanma tarihi

-

KIRŞEHİR (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) açıkladığı 2022 yılı birinci çeyrek sayılarında Kırşehir‘in ihracatını yüzde 62,96 ile oransal olarak en fazla artıran 10 vilayet ortasında yer alması iş dünyasını sevindirdi.

Otomotiv dalının en fazla ihracat gerçekleştirdiği Kırşehir‘de meyve zerzevat ve sera eserleri, iklimlendirme ile makine aksamları iş kollarında da ihracat artışı yaşandı.

MÜSİAD Kırşehir Şube Lideri Ömer Ali Öz, AA muhabirine, birtakım dallarda üretim ve ihracata yönelik önemli atılımlar gözlemlediklerini, bu durumun da iş dünyasını sevindirdiğini söyledi.

İhracatta yılın birinci 3 ayında yaşanan oransal artışı dış satım hacminin artırılmasında da göstermeyi hedeflediklerini anlatan Öz, “TİM’in 2022 yılı birinci 3 aylık ihracat datalarında kentimizin ihracatını yüzde 62,96 ile oransal olarak en fazla artıran 10 vilayet ortasında yer almasıyla memnun olduk. 2021’in birinci 3 ayında 62 milyon dolar olan kentimizin ihracatı, 2022’nin birinci 3 ayında 101 milyon dolara çıktı. Bu bizi çok ziyadesiyle mutlu etti. Katkı sunan imalatçılarımıza, üreticilerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Birçok bölümde ihracat arttı

Reklam

Öz, ihracatta birtakım bölümlerin öne çıkmaya başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Üretimin lokomotifi otomotiv bölümünün ihracatı, 2021’in birinci 3 ayında 56 milyon dolarken bu yılın birinci 3 ayında yüzde 67 artışla 94 milyon doları gördü. Yeniden iklimlendirme dalında geçen yılın birinci 3 ayına nazaran yüzde 445 oranında artış kelam konusu. Kimyevi eserlerde yüzde 271’lik, seracılık ve meyve zerzevat ihracatında yüzde 59’luk artış gözlemlemekteyiz. Makine aksamlarında bu yılın birinci 3 ayında geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 146’luk artış kelam konusu.”

MÜSİAD Genel Merkezinin de dayanağıyla ihracat yapmak isteyen firmalara yol gösterdiklerini anlatan Öz, bundan sonra da katkı vermeye devam edeceklerini söyledi.

Daha fazla takviye talebi

Ömer Ali Öz, Kırşehir üzere vilayetlerin üretim ve ihracat istikametinden daha çok desteklenmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

Reklam

“Şehrimizin hem üretim hem de ihracat manasında çok önemli sektörel potansiyelleri bulunmakta. Kentimizin siyaset, bürokrasi ve yatırımcı dayanağıyla ülke iktisadına çok önemli katma paha üreteceğini ve ihracat yapacağını öngörüyoruz. İhracat sayıları bunu göstermektedir. Genel Merkezimizin ‘Anadolu Reformu’ ismi ile büyük kentlerdeki üretimi ve ihracatı küçük kentlere yayma üzere bir amacı var. Kırşehir’in bu manada da ön plana çıkacağını ümit ediyorum.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan