Takip Edin

Hedef Sektör

NÜKLEER ENDÜSTRİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Yayınlanma tarihi

-

NÜKLEER ENDÜSTRİ

Nükleer enerjinin yerli sanayicilere sunduğu fırsatların tartışıldığı 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi-NPPES, yaklaşık 2 bin ziyaretçi, 120 stant açan firma ve 300 ticari eşleştirme görüşmesine ev sahipliği yaptı. Sürdürülebilir büyüme için ekolojik ekonominin de altı çizildi.

 

Türkiye’nin nükleer enerjideki kararlığı, yerli firmaların bu alandaki yatırımlarını her geçen yıl artırıyor. Nükleer enerji sektöründe tedarikçi ve alt yüklenici olmak isteyen Türk firmalarını, dünyanın önemli nükleer oyuncularıyla buluşturan 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES, 300 ticari eşleştirme görüşmesinin yapılmasına aracılık etti.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) tarafından Ankara Sanayi Odası (ASO) ile birlikte düzenlenen NPPES, 120 stant ile katılan firmayı ve yaklaşık 2 bin ziyaretçiyi ağırladı.  Rusya, Almanya ve İspanya başta olmak üzere; ABD, Ukrayna, Slovenya, Letonya, İtalya, Belçika, Macaristan ve Fransa gibi birçok ülkeden firma ve temsilciler ticari eşleştirme görüşmeleri için İstanbul’da NPPES’te buluştu.

 

Sera gazı salınımında yüzde 17 tasarruf mümkün

 

Ekonominin ekolojik yönetilmesine tüm dünyanın ihtiyacının olduğunun altını çizen NPPES ve NMD Başkanı Erol Çubukçu, nükleer santrallerin elektrik sektöründen kaynaklanan sera gazı salınımında yaklaşık yüzde 17 tasarruf sağlayarak ve 2 milyar tonun üzerinde karbondioksit emisyonunu engelleyerek sürdürülebilir ekonomiye destek olduğunu vurguladı.

 

 

NPPES’ten iş birlikleri çıkıyor

 

Türk sanayicisini, nükleer enerji alanında bekleyen fırsatlarla buluşturmak için çalıştıklarını açıklayan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, NPPES’te yapılan ticari eşleştirme görüşmelerinde ASO bünyesinde kurulan NÜKSAK – Nükleer Sanayi Kümelenmesi’nden birçok firmanın yer aldığını belirtti.

 

Zirve’de neler konuşuldu?

 

NPPES’in ilk gününde gerçekleşen oturumlar şunlar oldu; Küresel Ölçekte Nükleer Enerji: Mevcut Eğilimler ve Nükleer Santral Projelerinde İnşaat Deneyimi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesinin Kilometre Taşları ve Akkuyu NGS’de Rosatom ile İş Birliği Deneyimi. NPPES’in ikinci günü ise yine şu önemli oturumlara ev sahipliği yaptı; İspanya Nükleer Deneyimi: Foro Nükleer Kümelenmesi, Akkuyu NGS Projesinde Tedarik Uygulamaları ve Nükleer Altyapı, TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) ve NDK (Nükleer Düzenleme Kurumu) tarafından işletilen düzenleyici, bilimsel ve teknik süreçler hakkında bilgilendirme ile Tedarik Süreci Oturumu: Belgelerin Hazırlanması ve Sunulması Eğitimi.

 

Mothers for Nuclear’in kurucusundan Türk annelerine destek çağrısı

 

Çocuklarını ve onlara miras kalacak gezegeni kirlilikten ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden koruma sorumluluğu hisseden anneler tarafından kurulan Mothers for Nuclear ilk kez Türkiye’de bir etkinliğe katıldı.

 

 

Koray Tuncer: Nükleer Zirve, Sektörümüz ve Ülkemiz İçin Önemli

 

 

Corona salgını ve yeni dünya düzeni ile ilgili olarak Nükleer Sanayi Platformu Kurucusu Koray Tuncer, “Corona salgını sonrası için birçok varsayım ortaya atılıyor. Salgın sonrası muhakkak ki birçok sektörde değişiklik olması kaçınılmaz. Etkinlik sektörü için sanal etkinlikler ile ilgili bazı açıklamalar duyuyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki etkinliklere katılan iş insanlarının temel amacı sadece iş değil, aynı zamanda sosyalleşmek. Bu nedenle çok talep göreceğini düşünmüyorum. Etkinlik sektörü, salgın sebebiyle en fazla desteklenmesi gereken sektörlerin arasında yer alıyor. Corona sonrası iş dünyasını etkileyecek değişikliklerin enerji sektörüne yansımasıyla ilgili kesin bir şey söylemek şu an için mümkün değil. Dünya nüfusu ve ekonomiler büyüdükçe enerjiye olan talep artacaktır. Ağır sanayisi olan ülkelerin nükleer enerji santrallerinden çıkan elektriğe olan ihtiyaçları her zaman olacak. Kendi enerji ihtiyacını karşılayamayan ülkeler de ihtiyaçlarını ithalat yoluyla karşılamaya çalışacaklardır. Gelişmekte olan ekonomilere ait makine sanayisinin teknoloji kabiliyetlerini artırması için de nükleer santrallere iş yapması gerekmektedir. Dünyadaki gelişmiş ekonomilerin hepsinin nükleer sanayiye çalışan yüzlerce makine üreticileri var. Artan sera gazı emisyonlarıyla mücadele için de nükleer enerjinin gerekliliği ve vazgeçilmezliği bilimsel olarak defalarca kanıtlandığını unutmamız lazım” dedi.

 

Türk Sanayisinin Fuara İlgisi Arttı

 

 

Zirveyi de değerlendiren Tuncer, “3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES 2020, yaklaşık 2 bin ziyaretçi, 120 stant açan firma ve 300 ticari eşleştirme görüşmesine ev sahipliği yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) tarafından Ankara Sanayi Odası (ASO) ile birlikte düzenlenen NPPES’e bu yıl Rusya, Almanya ve İspanya başta olmak üzere; ABD, Ukrayna, Slovenya, Letonya, İtalya, Belçika, Macaristan ve Fransa gibi birçok ülkeden firma ve temsilciler katıldı. NPPES 2020’de Corona salgını sebebiyle yurtdışı katılımlarında ufak bir düşüş oldu; ancak Akkuyu NPP’deki ihale süreçlerinin artması ile Türk sanayisinin Fuar’a olan ilgisi daha çok arttı” ifadesini kullandı.

 

Koray Tuncer: Nuclear Summit is Important for Our Industry and Our Country

İspanyol Firmalardan Nükleer Zirve’ye Çıkarma

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) tarafından Ankara Sanayi Odası (ASO) ile birlikte düzenlenen 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi (NPPES), İspanya’dan önemli bir heyeti ağırladı. İspanya’daki nükleer sektöründeki şirketlerin, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki sanayiye destek, teknik destek, iletişim, eğitim ve öğretim süreçlerindeki koordinasyonunu sağlayan Foro Nükleer (İspanyol Nükleer Sanayi Forumu), ikili ticari ilişkiler kurmak üzere NPPES’e üye firmalarıyla birlikte katıldı.

 

 

İspanyollar 50 yıllık tecrübesini Türkiye’ye taşımayı hedefliyor

 

Foro Nükleer (İspanyol Nükleer Sanayi Forumu) Başkanı Ignacio Araluce, İspanyol firmalarının NPPES’e katılımı hakkında yaptığı açıklamada; 50 yılı aşkın tecrübesi ile 40’tan fazla ülkeye ürün, hizmet ve teknoloji sunan İspanyol nükleer endüstrisinin, Türkiye’yi ve Türkiye’nin nükleer gelişimini oldukça önemsediğini ve bu konuda destek sunmayı hedeflediğini belirtti.

 

Nükleer Enerjide Türk İspanyol Ortaklığı

 

Dünyada 40’tan fazla ülkede projeler geliştiren İspanyol Tecnatom firması ile 1872 yılında kurulan TÜV AUSTRIA Grubu’nun bir üyesi olan TÜV AUSTRIA TURK, geçtiğimiz yıl 2. Nükleer Santraller Fuarı ve 6. Nükleer Santraller Zirvesi’nde yaptıkları ticari iş birliği görüşmesini anlaşmayla sonuçlandırdı. Nükleer enerji alanında gerçekleşen bu ticari birlikteliğin detayları ilk kez 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te paylaşıldı.

 

İlk hedef: Akkuyu NGS

İş birliği anlaşmasını ilk kez NPPES 2020’de duyurduklarını söyleyen TÜV AUSTRIA TURK Genel Müdürü Melih Koray Efe, Akkuyu Nükleer Güç Santrali başta olmak üzere ülkemizdeki nükleer enerji santrali yatırımlarında hem kurulum hem de kurulum sonrası işletme, sürekli kontrol ve personel eğitimi süreçlerinin en güvenli şekilde yürütülmesine destek vermek üzere Tecnatom ile iş birliği anlaşması imzaladıklarını belirtti. Efe, Türkiye’deki projelerde TAEK ve NDK ile uyum içinde faaliyetlerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

 

Aydın:

 

Aydın Vinç Denizcilik AŞ. Genel Müdürü ve Yönetim Kurul Başkan Yardımcısı

Bekir Aydın, 5-6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen zirve ile alakalı olarak şunları söyledi: “Nükleer Enerji zirvesine katılmadaki amacımız enerji sektöründeki faaliyet gösteren firmalarla birebir görüşmeler yaparak şu an halihazırda başlamış ve devam eden projeler ve önümüzdeki zamanlarda yapılacak enerji yatırımlarında firmamızın tanıtımı, bu projelerdeki zorlu işlerdeki Aydın Vinç olarak ekipman parkımızın ve ürün yelpazemizin çeşitliliğini sunarak katılımcıların en önemli çözüm ortağı olmaktır. Katılımcılara en son yapmış olduğumuz sipesifik çalışmalar ve müşterilere sunduğumuz profesyonel hizmetlerin sunumlarını yaparak ağır kaldırma, nakliye ve montaj ataçmanları olarak teknolojik makine parkımızın yapılacak operasyonlarda işlerini kolaylaştıracak ve projelerin hızlı, emniyetli ve kısa sürede tamamlanmasıyla ilgili Türkiye’deki en önemli tedarikçilerden birisi olduğumuzu ve yaptığımız projeleri anlatmaya çalıştık.

 

Katılım, beklediğimiz seviyede olmadı yine de potansiyel müşterilerle tanıştık

 

Katılım beklediğimiz seviyede olmamasına rağmen yeni potansiyel firmalarla tanışarak firmamızın tanıtımını yaparak önümüzdeki zamanlarda gerçekleşecek projelerde Aydın Vinç’in tecrübe ve gücünden faydalanabileceklerini böylece özellikli işlerde Aydın Vinç’in mühendislik ve teknolojik makine parkıyla hizmet veren önemli bir partner olabileceğini belirttik. Yaptığımız görüşmelerin ileriye dönük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Böyle organizasyonlar kısa zamanda geriye dönecek yatırımlar değildir. Önemli projelerde partner olarak çalışma yapabilmek için ön tanıtım ve katılımcıların tekrardan portföyüne ismimizi yazdırmak için önemli fırsatlardır. Daralan piyasada bu tür organizasyonlara katılarak iş potansiyelimizi arttırmayı düşündük. Katılımımızın ilerleyen zamanlarda artı iş ve proje olarak bizlere döneceğini düşünüyoruz.

 

Müşterilerimize çözüm üretmeye devam edeceğiz

 

“Maalesef ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Aydın Vinç olarak her zaman olduğu gibi müşterilerimizin zorlu işlerinde müşterilerimize güven veren disiplinli ve çalışkan yapısıyla çok zor görünen işlerinde mühendislik hizmeti ve tecrübeli teknik ekibiyle  profesyonelce çözümler üreterek müşterilerimize zaman ve maddi açıdan katma değer katmaya devam edeceğiz. Aydın Vinç işe bakış açısıyla uygulama yöntemleriyle ve yenilikçi teknolojik makine parkı yapısıyla müşterilerinin güvenli ve en önemli çözüm ortağı ve tedarikçisi olmaya devam edecektir.”

 

Hareket, Uluslararası Nükleer Santraller III. Fuarı ve VII. Zirvesi’ne katıldı

 

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, 4-5 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Nükleer Santraller III. Fuarı ve VII. Zirvesi’ne katılarak katma değerli hizmetlerini ve yaratıcı çözümlerini tanıttı. 60 yılı aşkın bir süredir ağır kaldırma ve taşımacılık hizmetleri sunan, sektörün uzman şirketi Hareket, bu yıl 4-5 Mart günleri arasında İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Nükleer Santraller III. Fuarı ve VII. Zirvesi’ne katıldı. Nükleer endüstrisindeki yeni projeler, ürünler ve çözümlerin yer aldığı fuarda Hareket, ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerine nükleer santrallerin inşasında ağır kaldırma ve ağır taşıma koşullarında ihtiyaç duyulan mühendislik destekli ve katma değerli hizmetlerini tanıttı. Nükleer sanayideki son gelişmelerin aktarıldığı fuarın her geçen yıl etkinliğinin daha da arttığına dikkat çeken Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş. İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Dr. Gürkan Doğan “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre Türkiye toplam enerji ihtiyacının yüzde 72’sini ithalatla karşılıyor. Ülkemizde doğalgazın yüzde 98’i, petrolün yüzde 92’si ve kömürün yüzde 20’si ithal ediliyor. Yani enerjide dışa bağımlıyız. Yapımı devam eden Akkuyu ve yapılması planlanan Sinop Nükleer Santralleri devreye alındığında dışa bağımlı olmadan bu ihtiyacı karşılayabileceğiz. Hareket olarak biz de alanında uzman ve deneyimli kadromuz, yaratıcı çözümlerimiz,son teknolojiye sahip altyapımız ve makine parkımızla bu ve benzeri projelerin inşasında üzerimize düşen görevleri yapmaya talibiz. Bu fuarın uzmanlığımızı ve çalışmalarımızı anlatmak açısından son derece kıymetli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

 

AND, her türlü platformda üyelerini temsil ediyor

 

Taşıma&Kaldırma Üniteleri Dergisi olarak mart ayı içerisinde İstanbul’da gerçekleşen uluslarası nükleer enerji zirvesinde Ağır Nakliyeciler Derneği (AND) yetkilileri ile gündeme dair konuşulmayanları konuştuk. AND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Filiz Bozat ve Elif Karaoğlu her türlü platformda AND’nin üyelerini temsil ettiğini ve bilgi akışını sağladığını ifade etti.

 

AND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Filiz Bozat: Her platformda AND’yi temsil ediyoruz

 

 

Zirvede görüştüğümüz Bozat, dergimize çok özel açıklamalarda bulundu. Bozat, şunları söyledi: “AND’nin kurucu üyeleri arasındayım, son 1 senedir de yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Biz ağır nakliyeciler olarak ilk defa gücümüzü birleştirmek için bir araya geldik. Bunun 2 tane ana amacı var. Bir tanesi bürokratik anlamda mevzuatımızla ilgili yenilikler yapmak. Hem sektördeki paydaşları bilgilendirmek, işleri kolaylaştırmak, haksız rekabeti ortadan kaldırmak ve standardizasyonu sağlamak. Bunun için TOBB’da kendimize bir yer edindik. TOBB, bizi çağırıyor, bilgi veriyor. Bizim de isteklerimizi karayolları genel müdürlüğüne ve ilgili bakanlıklara iletme şansımız oluyor.

 

2020’de mevzuatı imzadan geçireceğiz

 

İçinde bulunduğumuz 2020 yılı içerisinde 4 yıl önce başladığımız yeni ağır nakliye taşıma mevzuatını imzaya sunmuştuk. Bunu imzadan geçirmeyi hedefliyoruz. Bunun için bir takip komisyonu kurmayı düşünüyoruz. Çünkü bir noktadan sonra tıkandı bu. Bunun ilerlemesini ve bu durumun kanunlaşmasını ve paydaşlarımızın bundan yararlanmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Yine fuarlara katılarak hem kendi tanıtımımızı yapmak hem de fuarlara katılan uluslarası firmalara bu işin biz Türk firmaları tarafından yapılabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz.

 

Zirveye dernek olarak 2. Kez katılıyoruz

 

Uluslararası bir zirvedeyiz. Biz de bu zirvede görüşlerimizi paylaşarak bir iş birliği olabilir mi bunu anlamaya çalışıyoruz. Bu yıl dernek olarak 2. kez katılıyoruz. Bu yıl, geçen seneye göre biraz daha sönük. Geçen sene 12 firmamız katılmıştı bu yıl 3 ya da 4 firmamız var. Gabari anlamda biz fikir sunabileceğimiz için, dernek üyelerini temsilen de buradayız. Mersin Akkuyu santrali başladı. Akkuyu santrali Rusya’nın öncülüğünde yapılıyor. Bu yıl ki zirvede İspanyol ağırlıklı firmalar da gördüm ama bu yıl biraz daha sönük geçtiğini söyleyebilirim.

 

Akkuyu projesinde taşımayı yapan firmalar ile sıklıkla görüşüyoruz

 

Derneğimizden üye olan ve Akkuyu’ya taşıma yapan firmalarla zaman zaman görüşüyoruz. Bu doğrultuda taşıma şartlarını yerine getirmeden taşıma yapmanız mümkün değil. Psiko-tekniğinden, SRC’sine kadar tüm GBT’ler denetimden geçiyor ve çalışma şartlarında tüm hazırlıkların yapılmış olması gerekiyor. Lojistik şirketlerinin tüm yatırımları ve kanunda belirlenen iş güvenliğinden tutun da mevzuattaki diğer tüm etkenlere kadar tüm kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Devletin koyduğu kritelerin dışında santrale özgü tüm şartların da yerine getirilmesi gerekiyor.

 

Eğitimlere Üniversitelerin Uygun Olması Gerekiyor

 

Şu an nükleere yönelik özel bir eğitimimiz yok. Ama üniversitelerle beraber escort yani öncü şoförü eğitim planımız var. Ama üniversitelerin altyapılarının da buna uygun olması gerekiyor. Sadece Kocaeli Üniversitesi’nde kaptan şoförlük eğitimi var. Maalesef kazaların çoğu öncü şoförlüğü bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Taşıdığımız yükler ağır ve büyük olduğu için şoförün arkasını görme şansı yok. Dolayısıyla işaretleme, yolu kesme, telsiz konuşları gbi her şey öncü şoföründen geçiyor. Bunlara bir standart koymaya çalışıyoruz. Yeni alınacak araçların yeni mevzuatlara göre alınması durumunda zaten bir sorun kalmayacak diye düşünüyorum. İkinci elde bu durum yok ama sıfır arabalarda şoförlere bu anlamda birtakım eğitim veriliyor. Biz de dernek olarak paylaşımlar yapıyoruz. Ekim 2019’da Kayseri’de bir eğitim yapmıştık, Hatay’da eğitimimizin ikincisini düşünüyoruz. Hataydaki Lojistik MYO’nun olduğu bir guruba kendimizi anlatacağız.Lojistikçilerin bizim sektörümüzü bilmelerini istiyoruz. İstanbul, Ankara ve Karadeniz Grubu olarak Kayseri’ye gitmiştik ve çok başarılı olmuştu. AND’nin merkezi İstanbul, Kartal’da. Anadolu’ya açılmayı amaçlıyoruz.  Yine Gemlik-Bursa’da  bir gezimiz olacak. Oradaki öğrencilerden çok güzel sorular geliyor. Aynı şekilde Hatay ve Gemlik’te de güzel bir etkinliğe imza atmayı planlıyoruz.

 

Kalite standartları ve haksız rekabet

 

1994 yılında ISO kalite standartları gelmişti ve biz ona göre çalışmaya başladık. Kalite standartları Çalışma Bakanalığı tarafından da zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Mesela SMR sigortasına taraf olduk. Bunların hepsi haliyle bir maliyet. Bunları üst üste koyduğumuzda sistemin belirli bir maliyet döngüsünden dolayı haksız rekabet engellenecek diye düşünüyoruz. Üyelerimizin içerisinde büyük ölçekli firmalar da var, küçük ölçekli firmalar da var. Kalite-fiyat arasındaki durumu yakalamak müşterinin kendi çarpan etkisi içerisinde hayata geçecektir.”

 

Karaoğlu: Kadınların aktif olduğu sektörler daha verimli…!

 

Exa Transport yetkilisi Elif Karaoğlu ise şunları söyledi: “Aile şirketiyiz, ben 3. kuşağım, ağır taşıma firmasıyız. AND’ye de yardımcı olmaya çalışıyorum. AND’de özellikle escort taşımalarda önemli çalışmalar yapıyorum. Avrupa ile bu bağlamda aramızda çok önemli farklar var. AND, sektörümüzü her türlü platformlarda temsil ediyor.

 

Sektörde kadın olmanın zorlukları

Bence her sektörde kadın eli değimeli, Standartlarımız olmalı, standartlar olmadan, kurallar olmadan sektörler ilerleyemez. Sektörde kadın-erkek ayrımı aşıldı diyebilirim. Benden sonraki kuşaklar mesela çok daha farklı olacaktır. Eğitim durumu arttıkça alaylı kesim sektörün dışında kalmış olacak. Eğitim bu bağlamda çok önemli. Aile şirketlerinde de yetki devri gerekiyor.”

 

Aytuğ: Nükleer Enerji Türkiye için çok yeni, Abra Vinç Makine olarak biz hazırız…!

 

Abra Vinç Makina Kalite ve Marka Müdürü Akın Aytuğ, zirveyle ilgili olarak şunları söyledi: “Nükleer Enerji sektörü bizler için çok yeni bir sektör, biz de 1.5 yıldır bu sektördeyiz. Birlikte yol almak, tedarikçi olmak için kendileriyle görüşüyoruz. Türkiye’nin yabancısı olduğu bir sector ama burada neler yapabileceğimizi göstermek için katılım sağlıyoruz. Yeni nesil nükleer enerji santralleri, dünyamız açısından son derece önemli. Yeni nesil enerjisektörleri Çernobilden 2 nesil sonraki enerjilerdir. Enerjiye sahip olan stratejik açıdan dünyaya da hakim olur. Abra Vinç Makina olarak özellikle montaj, reactor, enerji ve jeneratör kısmında özellikle bakımlarda vinçlere çok önemli işler düşüyor. Biz burada devreye giriyoruz. Şu an Akkuyu için görüşmelerimiz sürüyor. Akkuyu, sadece bizler için değil Ruslar için de son derece önemli. Akkuyu’yu kuran firmanın dğnyanın 13 ayrı ülkesinde 36 tane reaktöre sahip firma. Onlar da en az bizim kadar bu projeye önem veriyorlar.

 

Dural: Zirvede Ikili Görüşmeler Gerçekleştirdik, Genel Olarak Memnunuz

 

Atilla Dural Mümessillik İnşaat Turizm Tic AŞ. Yetkilisi Turgay Dural, zirveyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:İlk defa bu zirveye katıldık. Çok etkileyici bir organizasyon. Yabancı firmaların da olması bizim açımızdan önemli. Karar verici insanların olması bizi mutlu etti. Verimli toplantılar da yaptık. Organizasyondan memnunuz. 2019 yılı biraz ağırdı. 2020 de bu durumdan nasibini aldı. İnşaat alanında şu ana kadar bir hızlanma var. Yeni projelerin olması bizi 2020 aısından ümitli kılıyor. Bu sene daha ümitliyiz. Akkuyu özel bir proje. Daha çok yurt dışı ağırlıklı kule vinçler oluyor. İlerleyen zamanlarda destek binalar açısından katılımımız olacak. Asansör tarafında Alimak olarak üzerimie düşeni yapacağız. Görüşmelerimiz devam ediyor. İş güvenliği açısından oldukça önemli. Atex sertrifikaları, bunlara uyulması dolayısıyla buradaki partnerimiz Alimak’ın dünyanın her tarafında tecrübesi var. Alimak neredeyse 100 yıllık bir firma. Kendi altyapıları var. Biz de yaklaşık 40 yıldır endüstriyel ve inşaat yapılarında Alimak ile beraberiz. Asansör kalitesi anlamında Alimak son derece önemli bir firma. İkili görüşmeler de oldu ve beklentilerimizi karşıladı diyebiliriz.”

 

Kayrın: Nükleer Enerji Zirvesi’nde Tüm Sorular Cevaplanıyor

 

Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi ve Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Korcan Kayrın, zirveyi şu şekilde değerlendirdi:Yaklaşık 3 yıldır nükleer mühendisler derneği yönetim kurulunda görev alıyorum. 2006 yılından beri sektörün içerisindeyim. Hacettepe mezunuyum. Yine orada yüksek lisansımı da tamamladım. Nükleer, bazen durdu, bazen yavaşladı ama son dönemlerde özellikle gündemin birinci maddesinde bulunuyor. Enerji akademisi üzerine çalıştım. Nükleer enerj ile ilgili paydaşları bir araya getirerek önemli işler yapmaya çalışıyorum. Son 10 yıldır derneğimiz aktif, Hacettepe Nükleer Mühendislikten mezun olan herkes bu derneğe üye. Dernek olarak sektörel bilgilendirmeler yapıyoruz. İstihdam anlamında şirketlere hizmet verebiliriz. 3. Expo 7. Zirve sektörümüz için son derece önemli işler yapıyor. Bugün burada ikili ilişkiler, bilgi alıverişi yapıyorlar. Burada birçok soruya cevap sunulabilir. İlgi hala çok yüksek ve her geçen gün artıyor. Nükleer santraller dünyanın geleceği, temiz çevre açısından da önemlidir. Nükleer santrallerde a kalite ürün kullanılır Akkuyu’da kurulacak olan bu santral Türkiye için pozitif adımları beraberinde getirecektir. Bu zirveyle beraber gelen firmaların hepsi bu adımları atarak geldiler. Nükleer enerji Türkiye’ye çok önemli katma değerlerde bulunacak. Bu geçen  7 yıl içerisinde Akkuyu da büyük ilerleme kaydetti, bu zirveye katılan firmalar da kendilerini çok geliştirdi. Zirvemiz, bilgi, donanım, soruların cevap bulması açısından fevkalade verimli geçti. Yan sanaynden taşımaya, demontajdan montaja kadar çok geniş bir alanı kapsıyor aslında. Nükleer santraller ülkemiz ve dünyamız açısından olmazsa olmazlar arasında geliyor. Nükleer santraller son derece güvenlidir.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedef Sektör

Emirates SkyCargo yeni kargo uçağının teslim edilmesiyle kapasitesini artırıyor

Global hava taşımacılığı sektöründe lider Emirates SkyCargo, geçtiğimiz hafta sonu yeni bir Boeing 777F teslim aldı. Bu son teslimatla birlikte …

Yayınlanma tarihi

-

Global hava taşımacılığı sektöründe lider Emirates SkyCargo, geçtiğimiz hafta sonu yeni bir Boeing 777F teslim aldı. Bu son teslimatla birlikte, havayolunun 777 modeli kargo uçağından oluşan özel filosunda uçak sayısı 11’e yükseldi.

Seattle’daki Paine Field havalanından kalkış yapan A6-EFT Boeing 777F, Hong Kong’tan ilk yükünü teslim aldıktan sonra elektronik, tüketim malları ve genel kargodan oluşan tam dolu kargo yüküyle birlikte Cumartesi sabah Dubai World Central’a iniş yaptı.

Emirates SkyCargo Kıdemli Bölüm Başkan Yardımcısı Nabil Sultan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En yeni kargo uçağımız pandemi boyunca müşterilerimize hizmet sunmak ve global tedarik zincirlerinin hareketliliğini sürdürmek için son hızla devam eden seferlerimizin kapasitesini artıracak. Haziran ayında ikinci bir 777F’yi teslim almayı planlıyoruz. 2023’te ise, dört adet 777 modeli yolcu uçağını kargo uçağına dönüştürmek için bir program başlatacağız ve dönüştürülen uçakların tamamı 2024 yılının sonuna kadar tekrar teslim edilecek.”

”Bu yatırımlar müşterilerimize mümkün olan en iyi şekilde hizmet vermenin yanı sıra hayati malların hareketliliğini ve Dubai üzerinden ticari akışı sağlama konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor. Emirates SkyCargo olarak, filomuza, global uçuş ağımıza, teknolojimize ve merkezimiz Dubai’deki birinci sınıf lojistik altyapımıza yatırım yaparak dünyanın en büyük ve en iyi hava taşımacılığı şirketlerinden biri olarak yolculuğumuza devam edeceğiz.”

Emirates SkyCargo hâlihazırda 11 varış noktasına tarifeli kargo seferleri düzenliyor. Havayolu ayrıca altı kıtada 130’u aşkın varış noktasına sefer yapan 200’den fazla geniş gövdeli Boeing 777 ve Airbus A380 modeli uçaklarından oluşan yolcu uçağı filosunda göndericilere uçak altı kapasitesi sunuyor. Geçtiğimiz yıl, Emirates SkyCargo 2,1 milyon ton kargo taşıdı.

Emirates SkyCargo çeşitli müşterilerinin benzersiz gereksinimleri için tasarlanan bir çözüm portföyü sunuyor. Gıda maddeleri ve çiçekler gibi çabuk bozulan kargolar; ilaç ürünleri için sertifikalı soğuk-zincir alt yapısı; değerli eşyalar ve teknoloji ürünleri, araba ve endüstriyel eşyalar, şampiyon atlar ve evcil hayvanlar, posta ve kurye kargoları veya genel kargo olması fark etmeksizin, Emirates SkyCargo göndericilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken deneyim, yetkinlik ve özel çözümlere sahiptir.

Emirates SkyCargo, Boeing 777-F’nin lansman müşterisidir ve uçak, 2009’dan beri havayolunun operasyonlarının merkezinde yer almaktadır. Uçağın menzil ve taşıma kapasitesi zaman ve ısı duyarlı sevkiyatların kalkış noktasından varış noktasına hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlıyor. 

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku

Hedef Sektör

19. Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması finalistleri belli oldu

Mars Logistics ve Loder (Lojistik Derneği) iş birliğiyle 19 yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’deki bütün üniversite öğrencilerinin katılımına …

Yayınlanma tarihi

-

Mars Logistics ve Loder (Lojistik Derneği) iş birliğiyle 19 yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’deki bütün üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması süreci 19.’su finalistlerin açıklanması ile devam ediyor.

Bütün kategorilerde toplamda 1.000’e yakın öğrencinin başvurduğu 19. Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması’nın final etabına jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme ve elemeler sonucunda 6 takımdan toplam 18 öğrenci kaldı.

Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan final etabında yarışacak üniversiteler ve öğrenciler şu şekilde:

Kategori A (Program Adında Lojistik Kelimesi Olan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Toros Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri Büşra Polad, Sena Tek, Bensu Gökmen

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri Yunus Akarsu, Kamer Gül Demirhan, Emre Türedi

Kategori B (Program Adında Lojistik Kelimesi Olmayan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Hasan Hüseyin Korul, Enes Topal, Muhammed Murat Çiftçi

Abdullah Gül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Eda Nur Yıldırım, Feyzanur Yılmaz, İrem Karabacakoğlu

Kategori C (Program Adında Lojistik Kelimesi Olan 2 Yıllık Meslek Yüksek Okul Öğrencileri) Finalistleri

Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksek Okulu Lojistik Programı öğrencileri Merve Demir, Ahmet Seyis, Samet Kanbur

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kırkağaç Meslek Yüksek Okulu Lojistik Programı öğrencileri Dengda Koca, Melike Erçelik, Nurcan Akay

Devamını oku

Hedef Sektör

Metro İstanbul dünya toplu taşıma sektörüne ev sahipliği yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Avrasya Bölgesinde …

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Avrasya Bölgesinde Pandemi Sonrası Mali, İş ve İşletme Sürekliliği” teması ile düzenlenen
 UITP Türkiye Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy ve UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek olan UITP Türkiye Konferansı’na yönelik iş birliği anlaşması imzaladı. Konferans, Metro İstanbul’un ev sahipliğinde 15 Haziran’da “Avrasya Bölgesinde Pandemi Sonrası Mali, İş ve İşletme Sürekliliği” temasıyla düzenlenecek.

Farklı ülkelerden konusunda uzman konuşmacıların deneyimlerini paylaşacağı konferans, toplu taşımanın bugününü ve geleceğini tartışmak, uluslararası sektör liderleri ile bir araya gelmek için eşsiz bir fırsat sunacak. 

“Hedefimiz Avrupa’da ilk 3!”

UITP Politika Kurulu’nda Türkiye’deki toplu taşımacılık sektörünü temsil eden Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, son dönemde hızla artan metro yatırımları ile Avrupa’nın en büyük raylı sistem ağlarından birini işlettiklerini ve UITP ile birçok alanda iş birliği içinde olduklarını ifade etti.

Özellikle İBB’nin açıkladığı Sürdürülebilir Ulaşım Master Planı ve İklim Eylem Planı’nın UITP’nin vizyonu ile birebir örtüştüğünü belirten Genel Müdür Soy, “İstanbul dünyanın en büyük toplu taşıma sistemlerine sahip şehirlerinden biri. Bütün metropollerin sorunları ve gündemleri birbirine çok benzer. Raylı sistem işletmecileri arasında bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde bizzat tecrübe ettik. UITP, işletmeciler arasında iletişimi sağlamak için dünyadaki en önemli platform. Bu nedenle UITP ile iş birliğimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Son iki yılda ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik darboğaza rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Özgür Soy, “Ekim 2020’de M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Ocak 2021’de ise T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı’nı kullanıma açtık. Ardından 2021’in Mayıs ayında da M9 Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı’nın Masko ve Bahariye istasyonlarını İstanbulluların hizmetine sunduk. Yine bu süreçte F4 Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattı için yatırımlarımızı tamamladık, yakın zamanda da açılışlarını gerçekleştireceğiz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Genel Sekreter Yardımcımız Pelin Alpkökin’in liderliğinde büyük ve heyecanlı bir ekip olarak çok kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın ilk 3 raylı sistem işletmecisinden biri olmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Sektör temsilcileri çözüm yollarını konuşacak

Metro İstanbul’un UITP’nin güçlü paydaşlarından ve uluslararası sektörün önemli oyuncularından biri olduğunu belirten UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz ise İstanbul’da düzenlenecek konferansta sektörün son dönemde yaşadığı problemlerin ve bunlara ilişkin çözüm yollarının konuşulacağının altını çizdi.

UITP Genel Sekreteri Mohamed Mezghani’nin açılış konuşmasını yapacağı konferansta pandemi sonrası dönemde toplu ulaşım, toplu taşımacılıkta finansman kaynakları, sürdürülebilir ulaşım için inovasyon, yasal, kurumsal ve idari yapılanma konularının ele alınacak. Konferansa Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden de merkezi idareler, yerel yönetimler, toplu taşımacılık işletmecileri, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlar katılacak.

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan