Takip Edin

Sektörel Gündem

MÜSİAD, Gürcistan ile ticaret hacmini 5 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı ve Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay’ın katılımıyla MÜSİAD Tiflis 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. Gürcistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 3 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Asmalı, “Bunu ilk etapta 4 milyar, 5 milyar dolara yükseltebiliriz çünkü iki ülkenin böyle potansiyeli, böyle bir iradesi var.” şeklinde konuştu.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticari ilişkilerinin son yıllarda ivme kazandığını kaydeden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ilişkilerin daha da artırılması için gereken konuları Tiflis ve Batum toplantıları sırasında da ele aldıklarını söyledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı ve Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay’ın katılımıyla MÜSİAD Tiflis 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi.

Tiflis’te bir oteldeki toplantıya MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyon Başkanı Selim Sar, MÜSİAD Gürcistan ofislerin yetkilileri, Türk iş adamları, Gürcistan’daki Türk kurumların temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

İstiklal Marşı ve Gürcistan milli marşının okunmasıyla başlayan toplantıda MÜSİAD’ın dünya genelindeki faaliyetleri anlatıldı ve tanıtım filmi gösterildi.

Gürcistan’da ilk kez düzenlenen MÜSİAD Tiflis 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı çerçevesinde, MÜSİAD Tiflis Ofisi Kurucu Başkanı Mustafa Özgür Yücel’in yerine yeni başkan olarak İzzet Yaprak seçildi.

Reklam

“Türkiye komşu ülkelerdeki kardeşliğe ve toprak bütünlüğüne çok önem veriyor”

Gürcistan ziyaretini AA muhabirine değerlendiren MÜSİAD Başkanı Asmalı, iki ülkenin dost, kardeş ve komşu olduğunu ifade ederek, “Türkiye komşu ülkelerdeki dostluğa, kardeşliğe ve toprak bütünlüğüne çok önem veriyor.” dedi.

Gürcistan ziyaret kapsamında Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanı ve diğer üst düzey yetkilileriyle de bir araya geldiğini aktaran Asmalı, ayrıca Batum’da da genel kurul toplantısı yaptıklarını da kaydetti.Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticari ilişkilerinin son yıllarda ivme kazandığını ifade eden Asmalı, söz konusu ilişkilerin daha da artırılması için gereken konuları Tiflis ve Batum toplantıları sırasında da ele aldıklarını belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 3 milyar dolar

İki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 3 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Asmalı, “Bunu ilk etapta 4 milyar, 5 milyar dolara yükseltebiliriz çünkü iki ülkenin böyle potansiyeli, böyle bir iradesi var.” şeklinde konuştu. 14 bin üye, Türkiye ve dünya genelinde 169 şube ile MÜSİAD’ın bir küresel güç olduğunu belirten Asmalı, Gürcistan’daki ofisleri ile Türk-Gürcü ekonomik ilişkileri daha da ileriye taşıyacaklarına inandığını söyledi.

Reklam

Tiflis’teki toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Büyükelçi Orbay ise Gürcistan’da Türk sermayeli veya Türk ortağı olan aktif 2 bin 419 firmanın Gürcistan iş piyasasına yaklaşık yüzde 10’luk istihdam sağladığını ifade etti.

Türkiye’nin Gürcistan için en büyük ticaret ortağı olduğu hatırlatan Orbay, “Türkiye, 2008 yılında imzaladığımız serbest ticaret anlaşmamızdan bu yana her sene Gürcistan’ın birinci ticaret ortağı oldu.” ifadelerini kullandı.

En son düzenlenen Türkiye-Gürcistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısında iki ülke liderlerinin, ikili ticaret hacminin 3 milyar dolara kadar artmasını hedef koyduklarını kaydeden Orbay şu ifadeleri kullandı:

“2022 yılında, bu (ticaret hacmi) 2,8 milyar dolara ulaştı, tabii bunun içinde sınırda yapılan ticaret yok. Benim tahminim biz zaten eşikteyiz ya da bu eşiği çoktan geçmiş durumdayız. Bu sene yine de Geo Stat’ın (Gürcistan İstatistik Milli Kurumu) verilerine göre temmuz ayı itibarıyla 1,7 milyar dolara ulaşmış durumdayız.

Dolayısıyla bu sene de Türkiye, Gürcistan’ın birinci ticaret ortağı olmayı sürdürecek ve 3 milyar dolar hedefi geçmiş olacağız. Gürcistan ile ikili ticaretimiz için artık daha yüksek bir hedef belirlemenin zamanı geldiğine ve bu hedefe Türk ve Gürcü iş insanlarının ortak çabalarıyla erişeceğimize inanıyoruz.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan