Takip Edin

Sektörel Gündem

Mobilyacılar AB’nin açığını Suudi Arabistan’la kapatacak

Türk mobilya sektörü, AB gibi kayıp yaşadığı pazarlardaki açığı Suudi Arabistan’la kapatmak istiyor. Yılın ilk 5 ayında Suudi Arabistan’a yaklaşık 52 milyon dolarlık ihracat yapan mobilyacıların yıl sonu hedefi 150-200 milyon dolar.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

İç pazarda üst üste yatırım açıklamalarının geldiği mobilya sektörü, dış pazarda da 10 milyar dolar ihracat ile dünyanın ilk 5 ihracatçısı içinde yer almayı hedefliyor. Ancak yılın ilk 5 ayında ihraç pazarlarında kayıplar yaşayan sektör, özellikle ambargo sonrası yeniden açılan Suudi Arabistan pazarında eski günlerine dönmek istiyor.

2023’ün ilk 5 ayında toplamda 3.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörünün bu dönemde Suudi Arabistan’a yaptığı ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 bin 627 artışla 51.3 milyon dolar oldu. Sektörün yıl sonu S. Arabistan ihracat hedefi 150-200 milyon dolar.

2022 yılında Suudi Arabistan’a yüzde 720 artışla 41 milyon dolarlık mobilya ihraç edildiğini kaydeden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, “Suudi Arabistan ile ülkemiz arasında başlayan yeni dönem, ihracatımıza da olumlu yansıyor” dedi.

10’uncu pazar oldu

Reklam

Suudi Arabistan’a ihracat rakamlarının ‘çok ciddi’ şekilde arttığını söyleyen MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “İlk 5 ayda Suudi pazarı, en çok ihracat yaptığımız 10’uncu pazar oldu” dedi. İhracat pazarlarında ciddi kayıp olduğunu ifade eden Çalışkan, şunları söyledi: “Nisanda yüzde 26’lık, ilk dört ayda yüzde 10’luk kayıp meydana geldi.

Bu yüzden de Suudi Arabistan pazarı eskisinden daha da değerli.” Ambargoya kadar Suudi Arabistan’ın mobilya ihracatındaki ilk 5 pazardan biri olduğunu hatırlatan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, pazarın stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Mobilya Sanayicileri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Suudi Arabistan’ı 2023 verilerinde en çok öne çıkan ülkelerden biri olarak değerlendirdi.

Doğanlar Mobilya Grubu CEO’su Mustafa Karamemiş: Doğanlar, zincirlere özel üretim yapıyor

Doğtaş ve Kelebek markalarıyla mobilyada tasarım ve inovatif ürünleri ön plana çıkarmayı hedefleyen Doğanlar Mobilya, Suudi Arabistan pazarında franchise sistemi ve zincirlere özel ürün üreterek ticaret yapıyor.

“Geçmişte ticari engel oluşmadan önce Suudi Arabistan en çok ihracat yaptığımız ilk 5 pazardan biri konumundaydı” diyen Doğanlar Mobilya Grubu CEO’su Mustafa Karamemiş, “Pazar muhtemelen 1-2 yıl içinde eski konumuna gelecek. Suudi Arabistan’ın potansiyeli oldukça yüksek. Türk ürünlerine karşı tüketicilerin beğenisi fazla, ayrıca Türk ürünlerinde kalite algısı da yüksek” dedi.

Reklam

Alpino Mobilya Genel Müdürü Mehmet Said Koca: Alpino, otel mobilyalarında yeni bağlantılar kuruyor

Suudi Arabistan’da altı mağaza müşterisi bulunan firma, otel mobilyası alanında da bölgedeki faaliyetlerini büyütüyor. Alpino Mobilya Genel Müdürü Mehmet Said Koca, “Suudi Arabistan pazarında genç odası, yatak odası takımları oturma grubu çok ilgi görüyor” dedi.

Pandeminin başına kadar toplam ihracatlarının yüzde 30’unu Suudi Arabistan’a yaptıklarını ileten Koca, “Canlanan ticaretimiz çok yakın zamanda yine aynı seviyelere çıkacak” diye konuştu. Yeni dönemde Suudi Arabistan’da iki farklı bölgede büyük distribütörlük oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Koca, “Birçok otel projesine de imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

Konfor Uluslararası Pazarlar Direktörü Serkan Şen: Konfor, 5 zincir mağazaya ürün gönderiyor

İzmir’de gerçekleştirdiği 1.6 milyar TL’lik tesis yatırımıyla dikkat çeken Konfor Mobilya, Suudi Arabistan’da 5 farklı zincir mobilya mağazasıyla çalışıyor. Konfor Uluslararası Pazarlar Direktörü Serkan Şen, “Suudi Arabistan’ın geçen yıla kadar Türkiye’ye uyguladığı ambargodan dolayı bu ülkeye ihracatımız istenen düzeyde seyretmedi.

Reklam

Ancak ticaretin normale dönmesiyle markamızın Suudi Arabistan’a ihracatı hızla artacak” dedi. Bölgede koltuk takımı ve yemek odası odaklı bir talep olduğunu söyleyen Şen, “Tcaretin ivmesi tekrar yukarıya döndü. Öncelikli amacımız marka bilinirliğimizi artırmak” dedi.

Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı: Weltew, 10 mağaza açıp ambargo öncesine dönecek

Yeni dönemde Suudi Arabistan’da 10 adet WeltewHome exclusive showroom açmayı planlayan Weltew Mobilya, böylelikle ihracatını kısıtlama öncesi payın üzerine çıkarmayı hedefliyor.

“Suudi Arabistan 2020 yılına kadar ilk 3 ihraç pazarımızdan biriydi” diyen Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, ülkede mobilya ve ev tekstili gruplarında kısıtlama öncesi modayı ve tarzları Türk ürünlerinin belirlediğini belirtti. Pazarın potansiyeline işaret eden Balcı, özellikle yatak odası, oturma gurupları, yemek odası, genç ve bebek odalarında Türk ürünlerinin pazarda önemli ihracat kalemlerini oluşturduğunu kaydetti.

Evgör Mobilya’nın sahibi Mahmut Kır: Evgör, pazara özel lüks mobilya tasarlıyor

Reklam

Ambargonun kaldırılmasıyla Suudi Arabistan’a yönelik satışlarını yeni yeni toparlayan Evgör Mobilya, talebe göre pazara özel ‘lüks’ mobilyalar tasarlıyor. “Pazarda kısa zamanda eskisinden daha iyi bir ivme yakalayacağız” diyen Evgör Mobilya’nın sahibi Mahmut Kır, 2023’ün ilk 5 ayında Suudi Arabistan’a yönelik satışların payını yüzde 4-5 olarak açıkladı.

Bölgede özellikle lüks mobilya tasarımlarının büyük ilgi gördüğünü dile getiren Kır, şunları söyledi: “Altın varaklı, işlemeli, ihtişamlı modeller daha çok tercih ediliyor. Standartların dışında büyüklük talep ediliyor. Çoğunlukla özel ölçü çalışıyoruz.”

Armis Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Batallı: Armis, yeni yatırımlarla marka atağına geçecek

Ciro içinde ihracatın payını yüzde 15’ten 40’a çıkarmayı hedefleyen Armis Mobilya, ihracatının yüzde 25’ini Suudi Arabistan’a yapıyor. Armis Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Batallı, “Suudi Arabistan, bizim için büyük bir potansiyele sahip ve önem verdiğimiz bir pazar.

Ülkenin dinamik ekonomisi ve yükselen tüketici talepleri doğrultusunda ürünlerimizi geliştirmeyi ve yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz” dedi. Suudi Arabistan halkının, rahat ve şık yatak odası takımlarına önem verdiğini söyleyen Batallı, yatak başlıkları, gardıroplar, komodinler ve şifonyerler gibi yatak odası mobilyalarının talep gördüğünü iletti.

Reklam

Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi: Art Design, pazarda anahtar teslimi çalışıyor

Suudi Arabistan pazarına ihracat yaparak ulaşan Art Design, bölgede anahtar teslimi projelerle yer alıyor. İhracatlarında S. Arabistan’ın payını yüzde 20 olarak açıklayan Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, “Bölgeye parça başı ihracattan ziyade oradaki mülkleri baştan aşağıya yenileniyoruz” dedi.

Tarz olarak klasik ile moderni harmanlayan, metalin ve mermerin ağırlık kazandığı modellerin tercih edildiğini aktaran Terzi, S. Arabistan’ı sektöre nefes aldıran pazarlardan biri olarak değerlendirerek, “Bölgenin Türk mobilyasını bilmesi bizim için bir avantaj. Pazarda derinleşmek istiyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan