Takip Edin

Sektörel Gündem

“Kredilerde öteleme değil, 2023 yılı için muafiyet talep ediyoruz”

Depremin ardından bölgede kredi ve kredi kartı ödemelerinde faizsiz erteleme tavsiye kararına bazı bankaların uymadığını belirten Devrim Murat Aksoy, kararın zorunlu hale getirilmesini talep ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 il arasında yer alan Osmaniye’de, 16 bin konut, 2 bin 700 işyerinin ağır hasarlı olarak kayıtlara geçtiğini anımsatan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, yaşanan acıların yanı sıra, ticarethanelerini kaybedenlerden dolayı şehir ekonomisinin büyük darbe aldığını, seçim sonrasında en büyük beklentilerinin; Osmaniye’nin hem ekonomik hem sosyal anlamda desteklenerek, eski güzel günlerine kavuşması olduğunu bildirdi.

Aksoy, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, Osmaniye’nin yatırım ve teşvik uygulamaları açısından birinci derecede kalkınmada öncelikli yöre statüsünde bulunduğunu, GAP ile Akdeniz’i birleştiren demiryolu ve otoyollar üzerinde olması, Akdeniz limanlarına yakınlığıyla birlikte; verimli toprak ve sulu tarım imkânı, yerfıstığı gibi belirli ürünlerde yüksek miktarda üretime ulaşması, tarım, hayvancılık ve ormancılık potansiyelleri ve çeşitli sektörlerde sanayi yatırımlarının şehri, yatırım avantajlı konuma getirdiğini kaydetti.

Osmaniye’nin konumu itibarıyla Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay gibi büyük şehirlere komşu olduğunu, bölgesel teşvik uygulamalarında 5. Bölgede -OSB’lerin 6. Bölgede yer aldığını kaydeden Aksoy, “Yer fıstığı ve turp üretimi ile pazarlamasında merkez konumdadır. Osmaniye, demir-çelik sanayi ve üretimi konusunda cazibe merkezidir.

Limanlara yakınlık ve ihracatın her geçen gün artması ayrıca rüzgâr ve hidroelektrik enerjisi üretim potansiyelinin yüksek olması, avantajlar olarak sayılabilir” diye konuştu. Aksoy, Osmaniye’de nitelikli iş gücünün artırılması gerektiğini, organize sanayi bölgesinin yüzde 100 doluluk oranına ulaşmasından kaynaklı genişletme çalışmalarında yaşanan sorunların çözülmesinin şart olduğunu vurguladı.

Aksoy, lojistik sektöründeki eksiklikler, sanayinin belli sektörler üzerine yoğunlaşması, ham madde yetersizliği, Ar-Ge çalışmaları yapan firma sayısının yetersizliği ile üniversite ve sanayi iş birliğinin yoğun olduğu Teknopark ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) gibi merkezlerin olmayışının Osmaniye’yi dezavantajlı konuma getirdiğini bildirdi.

Reklam

Demir çelik sektörü ile yan sektörlerin yıldızı parlayacak

Osmaniye’deki sanayi tesislerinin demir-çelik, tarım, gıda, plastik ve kimyasal ürünler ile tekstil-iplik imalatından oluştuğunu, ayrıca yer fıstığı tarımının fazla olması nedeniyle küçük ve orta ölçekli yer fıstığı işleme tesislerinin de bulunduğunu anımsatan Aksoy, “Ayrıca seracılık da öne çıkan sektörler arasındadır. Bölgemizdeki öngörümüz; var olan sektörlerin özellikle demir çelik sektörü ve buna bağlı olarak tamamlayıcı yan sektörlerin yıldızı parlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Osmaniye’nin bölgesel teşvik uygulamalarında 5. Bölgede yer aldığını kaydeden Aksoy, Yatırım Teşvik konusunda depremden etkilenen iller olarak “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile Osmaniye’nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerinin de cazibe merkezi programına dahil edildiğini, tüm ilin cazibe merkezi programına dahil edilmesi ile yerfıstığına prim desteği verilmesinin öncelikli beklentileri arasında yer aldığını dile getirdi Devrim Murat Aksoy, beklentilerini çeşitli bakanlıklara ilettiklerini kaydederek şunları söyledi: “Devlet bankalarında olduğu gibi özel bankaların da kredi ödemelerinde ve kredi kartı ödemelerinde faizsiz erteleme yapılması.

Banka kredileri ve kredi kartları ile ilgili hükümetimizin aldığı faizsiz öteleme kararı tavsiye niteliğinde olmuştur, bu tavsiye kararına bankaların bazıları uymamaktadır, o yüzden bu kararın tavsiye niteliğinde değil, zorunlu bir karar olmasını talep ediyoruz ve taksitlerin süre bitiminde kaldığı yerden devam etmesini talep ediyoruz.

Hükümet bazı vergilerin faizsiz ötelemesini yaptı ancak afet bölgesi olarak öteleme değil, 2023 yılı için tamamen muafiyet talep ediyoruz. Bu çerçevede; 2023 yılı için afet bölgesinde SGK prim muafiyeti talep ediyoruz. 2023 yılı için afet bölgesinde kurumlar vergisi muafiyeti talep ediyoruz.”

Reklam

Kurdaki belirsizlik sektörlerin tamamını etkiliyor

Kur ve faiz politikalarının 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sonucuna göre yön bulacağına dikkat çeken Aksoy, kurlardaki belirsizlik ve sürekli artma eğiliminin sektörlerin tamamını etkilediğini vurguladı. Aksoy, “Özellikle ihracat ve ithalatla uğraşan firmalar başta olmak üzere, silsile halinde tüm ticaret yapan firmalar yüksek kurlardan olumsuz olarak etkileniyor.

Bu konudaki en öncelikli beklentimiz kur fiyatlarının düşürülmesi yönünde uygulanacak politikalardır” dedi. Seçim sonrasında en büyük beklentilerinin ise şehrin hem ekonomik olarak, hem de sosyal olarak her anlamda desteklenmesi olduğunu belirterek, “Depremden etkilenen şehrimizin yeniden yapılandırılarak, konut ve işyerlerinin sağlanması, esnaflarımızın işyerlerine kavuşturulması, kredi imkânlarının sağlanması, devlet desteklerinden daha kapsamlı olarak yararlandırılması öncelikli beklentimizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan