Takip Edin

Sektörel Gündem

“Kredilerde öteleme değil, 2023 yılı için muafiyet talep ediyoruz”

Depremin ardından bölgede kredi ve kredi kartı ödemelerinde faizsiz erteleme tavsiye kararına bazı bankaların uymadığını belirten Devrim Murat Aksoy, kararın zorunlu hale getirilmesini talep ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 il arasında yer alan Osmaniye’de, 16 bin konut, 2 bin 700 işyerinin ağır hasarlı olarak kayıtlara geçtiğini anımsatan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, yaşanan acıların yanı sıra, ticarethanelerini kaybedenlerden dolayı şehir ekonomisinin büyük darbe aldığını, seçim sonrasında en büyük beklentilerinin; Osmaniye’nin hem ekonomik hem sosyal anlamda desteklenerek, eski güzel günlerine kavuşması olduğunu bildirdi.

Aksoy, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, Osmaniye’nin yatırım ve teşvik uygulamaları açısından birinci derecede kalkınmada öncelikli yöre statüsünde bulunduğunu, GAP ile Akdeniz’i birleştiren demiryolu ve otoyollar üzerinde olması, Akdeniz limanlarına yakınlığıyla birlikte; verimli toprak ve sulu tarım imkânı, yerfıstığı gibi belirli ürünlerde yüksek miktarda üretime ulaşması, tarım, hayvancılık ve ormancılık potansiyelleri ve çeşitli sektörlerde sanayi yatırımlarının şehri, yatırım avantajlı konuma getirdiğini kaydetti.

Osmaniye’nin konumu itibarıyla Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay gibi büyük şehirlere komşu olduğunu, bölgesel teşvik uygulamalarında 5. Bölgede -OSB’lerin 6. Bölgede yer aldığını kaydeden Aksoy, “Yer fıstığı ve turp üretimi ile pazarlamasında merkez konumdadır. Osmaniye, demir-çelik sanayi ve üretimi konusunda cazibe merkezidir.

Limanlara yakınlık ve ihracatın her geçen gün artması ayrıca rüzgâr ve hidroelektrik enerjisi üretim potansiyelinin yüksek olması, avantajlar olarak sayılabilir” diye konuştu. Aksoy, Osmaniye’de nitelikli iş gücünün artırılması gerektiğini, organize sanayi bölgesinin yüzde 100 doluluk oranına ulaşmasından kaynaklı genişletme çalışmalarında yaşanan sorunların çözülmesinin şart olduğunu vurguladı.

Aksoy, lojistik sektöründeki eksiklikler, sanayinin belli sektörler üzerine yoğunlaşması, ham madde yetersizliği, Ar-Ge çalışmaları yapan firma sayısının yetersizliği ile üniversite ve sanayi iş birliğinin yoğun olduğu Teknopark ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) gibi merkezlerin olmayışının Osmaniye’yi dezavantajlı konuma getirdiğini bildirdi.

Reklam

Demir çelik sektörü ile yan sektörlerin yıldızı parlayacak

Osmaniye’deki sanayi tesislerinin demir-çelik, tarım, gıda, plastik ve kimyasal ürünler ile tekstil-iplik imalatından oluştuğunu, ayrıca yer fıstığı tarımının fazla olması nedeniyle küçük ve orta ölçekli yer fıstığı işleme tesislerinin de bulunduğunu anımsatan Aksoy, “Ayrıca seracılık da öne çıkan sektörler arasındadır. Bölgemizdeki öngörümüz; var olan sektörlerin özellikle demir çelik sektörü ve buna bağlı olarak tamamlayıcı yan sektörlerin yıldızı parlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Osmaniye’nin bölgesel teşvik uygulamalarında 5. Bölgede yer aldığını kaydeden Aksoy, Yatırım Teşvik konusunda depremden etkilenen iller olarak “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile Osmaniye’nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerinin de cazibe merkezi programına dahil edildiğini, tüm ilin cazibe merkezi programına dahil edilmesi ile yerfıstığına prim desteği verilmesinin öncelikli beklentileri arasında yer aldığını dile getirdi Devrim Murat Aksoy, beklentilerini çeşitli bakanlıklara ilettiklerini kaydederek şunları söyledi: “Devlet bankalarında olduğu gibi özel bankaların da kredi ödemelerinde ve kredi kartı ödemelerinde faizsiz erteleme yapılması.

Banka kredileri ve kredi kartları ile ilgili hükümetimizin aldığı faizsiz öteleme kararı tavsiye niteliğinde olmuştur, bu tavsiye kararına bankaların bazıları uymamaktadır, o yüzden bu kararın tavsiye niteliğinde değil, zorunlu bir karar olmasını talep ediyoruz ve taksitlerin süre bitiminde kaldığı yerden devam etmesini talep ediyoruz.

Hükümet bazı vergilerin faizsiz ötelemesini yaptı ancak afet bölgesi olarak öteleme değil, 2023 yılı için tamamen muafiyet talep ediyoruz. Bu çerçevede; 2023 yılı için afet bölgesinde SGK prim muafiyeti talep ediyoruz. 2023 yılı için afet bölgesinde kurumlar vergisi muafiyeti talep ediyoruz.”

Reklam

Kurdaki belirsizlik sektörlerin tamamını etkiliyor

Kur ve faiz politikalarının 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sonucuna göre yön bulacağına dikkat çeken Aksoy, kurlardaki belirsizlik ve sürekli artma eğiliminin sektörlerin tamamını etkilediğini vurguladı. Aksoy, “Özellikle ihracat ve ithalatla uğraşan firmalar başta olmak üzere, silsile halinde tüm ticaret yapan firmalar yüksek kurlardan olumsuz olarak etkileniyor.

Bu konudaki en öncelikli beklentimiz kur fiyatlarının düşürülmesi yönünde uygulanacak politikalardır” dedi. Seçim sonrasında en büyük beklentilerinin ise şehrin hem ekonomik olarak, hem de sosyal olarak her anlamda desteklenmesi olduğunu belirterek, “Depremden etkilenen şehrimizin yeniden yapılandırılarak, konut ve işyerlerinin sağlanması, esnaflarımızın işyerlerine kavuşturulması, kredi imkânlarının sağlanması, devlet desteklerinden daha kapsamlı olarak yararlandırılması öncelikli beklentimizdir” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Trend olan