Takip Edin

Sektörel Gündem

Koray Tuncer: INNPES etkinliklerinin ortak amacı ülkemiz sanayisinin güçlenmesine katkı sağlamak

Yayınlanma tarihi

-

Koray Tuncer

INNPES Genel Müdürü Koray Tuncer, gerçekleştirdikleri zirve ve etkinliklerde ortak noktanın Türk sanayisinin menfaati olduğunu söyledi.

Nükleer Sanayi Derneği YK Üyesi Koray Tuncer, Nükleer Santraller Fuarı’nı Mart 2020’de 7. kez tamamladıklarını söyledi. Mart 2020’de yaptıkları fuarın standlı katılım açısından şu ana kadarki en kalabalık etkinlikti. Koray Tuncer; NPPES 2020’nin kalabalık olmasında Akkuyu Nükleer Santrali bünyesinde Türk sanayisini ilgilendiren birçok ihalenin yayınlanmasının etkili olduğunu söyledi. Tuncer şu bilgileri verdi: “Türkiye’de şu anda inşaatı devam eden tek bir nükleer santral var. NPPES 2020’de Akkuyu NPP’deki ihaleler ile ilgili birçok seminer düzenlendi. Rusya’dan, Japonya’dan, Ukrayna’dan, Fransa’dan Çin’den, Ortadoğu ve Afrika’dan çok ciddi katılımcılar vardı.

Nükleer sanayi özellikle gelişmekte olan ekonomilerdeki sanayinin hareket kabiliyetini arttırmak için her zaman yükselen bir değer olacak. Nükleer enerji, sadece Asya Pasifik Afrika ve Ortadoğu’da değil, İngiltere’de yükselen değer olmaya devam ediyor. Dünya’nın ilk 5 ekonomisi arasında yer alan İngiltere’de şu an inşaat devam eden Hickley Point C var, ayrıca bir nükleer enerji santrali daha yapılması kuvvetle muhtemel.  Nükleer enerji sadece gelişmekte olan ülkelerde yapılıyor demek doğru değil, gelişmiş ekonomilerde de yatırımlar devam ediyor.

Koray Tuncer

Nükleer Santraller Fuarı’mız birçok sektör açısından önemli bir değer

Türkiye savunma ve havacılıkta kendi tedarikçilerini oluşturduysa nükleer sanayi de Türkiye için bir fırsat. 7 yılda NPPES; dünyanın 3. büyük nükleer sanayi etkinliği haline gelmiştir. 2020 etkinliğimiz dolu dolu geçti. Bizden sonra Dünya pandemi sürecine girdi. Güney Kore’den her yıl gelen katılımcı grubumuz gelemedi sadece.

Akkuyu Nükleer Santrali yaklaşık 60 yıl çalışacak. Dolayısıyla birçok sanayi sektörü için ciddi iş fırsatları var. Türkiye’de şu ana kadar bir işletimde olan bir santral olmadığı için Nükleer Enerji kültürü normal olarak gelişmemiş.

Nükleer sanayi birçok dinamiği bünyesinde barındırmaktadır. Savunma-havacılık sektörlerinde Türkiye birçok tedarikçi yarattı, sanayi odalarımızın ve ilgili kurumların koordineli bir şekilde hareket etmesi ile ülkemizde de nükleer sanayi sektörüne birçok tedarikçi yaratmak mümkün.

Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde nükleer iletişim ve toplumun nükleer enerjiyi kabullenmesi nükleer sanayinin oluşması başlayacaktır yani birçok üreticinin nükleer sanayi halkasına dahil olması ile toplumun nükleer enerji kültürü gelişecektir.

NPPES 2021 Haziran başında gerçekleştireceğiz.

 

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Deprem bölgesinde akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor: ‘Hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşanıyor’

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesine ikmal konusunda sıkıntı olduğunu, yollarda oluşan hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşandığını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesindeki akaryakıt tedariki konusunda bilgiler verdi.

Bloomberg HT televizyonundaki yayına katılan Bilgin, trafik ve hava koşulları nedeniyle ulaşımda aksamaların olduğunu yakında Batman rafinerisinin de bölgeye mazot konusunda yardımcı olacağını söyledi.

Bilgin’in konuşmasından satır başları şöyle:

“- Teknik olarak bazı istasyonlarda deprem hasarı olmuş durumda, bazılarında elektrik hatlarında kopukluk var.

– Çalışan istasyonlarımız da akaryakıtlarını bitinceye kadar veriyorlar. İkmal konusunda sıkıntı var.

– Bu bölge Ataş dolum tesisinden besleniyor. Maalesef yollarda birtakım bozukluklar var. İklim koşulları da onları zorluyor.

– Bir başka problem de trafik olması. İnsanlar bulundukları şehirden çıkmak istiyorlar veya bazıları da yakınlarını almaya gitmek istiyor. Bu da bir trafik karışıklığı oluşturuyor.

– Elimizden geldiğince ulaşmaya çalışıyoruz.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika! Kahramanmaraş depreminin ardından Kerkük – Ceyhan hattında sevkiyat durdu

Son dakika gelişmesi… Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattında sevkiyat durdu.

Yayınlanma tarihi

-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye ve Suriye’de tahribat yaratan depremlerin ardından Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından sevkiyatı durdurdu.

Bölgesel yönetimin tabi kaynaklar bakanlığının resmi açıklamasında, boru hatlarının ayrıntılı incelemesi tamamlandıktan sonra sevkiyatın tekrar başlayacağı belirtildi.

Bugün erken saatlerde Kahramanmaraş-Pazarcık ilçesi merkezli gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem 10 ilde tahribat yaratırken, bölgede en az 1,014 kişi hayatını kaybetti.

Yıkılan çok sayıdaki binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan, saat 13.25’te Kahramanmaraş merkezli, 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika… Ceyhan’da hasar şüphesi: Faaliyetler durdu

Son dakika gelişmesi… Türkiye’den uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye üzerinden uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan ham petrol boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar oluştuğu şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Reuters’ın haberine göre; bir enerji yetkilisi Irak petrolünü taşıyan Kerkük-Ceyhan ve Azeri petrolünü taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hatlarından akışın devam ettiğini ifade etti.

Ceyhan’da faaliyetlere ara verildi

Türkiye’nin başlıca petrol terminallerinden Ceyhan’da ise faaliyetlere ara verildiği bildirildi.

Tribeca Shipping tarafından yayımlanan notta terminalde hasar meydana geldiği yönünde bilgiler bulunduğu ve konu hakkında değerlendirme toplantısı yapılacağı belirtildi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish