Takip Edin
#

Ağır Yük Taşıma Araçları

KIRMA, ELEME, YIKAMA TESİSİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan 1a Grubu Ariyet (KumÇakıl) Ocağı ve KırmaEleme-Yıkama Tesisi projesi ile ilgili olarak resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı. Kırşehir Çevre ve Şehircilik II Müdürlüğümden yapılan açıklamada projeye ilişkin çevresel etki değerlendirmesi sürecinin başladığı ifade edilerek şu detaylar aktarıldı:” Kırşehir İli Çiçekdağı, ilçesi Çepni Mahallesi mevkiindeki Çiçekdağı Belediyesi tarafından yapılması planlanan la Grubu Ariyet (Kum- Çakıl) Ocağı ve KırmaEleme-Yıkama Tesisi projesi ile ilgili olarak Kırşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğimin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” 

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler kaydedildi: ” Söz konusu proje alanı İ32-c3 paftasında grid sistemine göre 36. dilimde yer almakta olup, Kırşehir İl Özel İdaresine ruhsat başvurusu yapılacaktır. Proje kapsamında ruhsat alanının tamamında Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı işletilmesi planlanmaktadır. Faaliyet kapsamda işletme çalışmalarına başlamadan ilgili kuruluşlardan gerekli izinler alınacaktır. Proje; açık ocak işletmeciliği kapsamında kum-çakıl üretimidir. Malzeme ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır. Proje kapsamında ocak sahasından yıllık 200.000 ton malzeme alınması hedeflenmektedir. Alanda kurulacak olan Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi kapasitesi de yıllık 200.000 ton olacaktır. Proje kapsamında mer-i mevzuat uyarınca gerekli izinlerin alınması ile çalışmalara başlanacaktır. Proje alanına en yakın yerleşim yeri alanın kuzeyinde yer alan Çepni mahallesi olup kuş uçuşu ortalama 1275 m mesafededir, en yakın mesken ise proje alanı sınırı itibariyle 150 m kuzeydedir. Projenin işletme aşamasında vasıflı, vasıfsız 10 kişi istihdam edilecektir. Bu işçilerin sosyal ihtiyaçlarının önemli bir bölümü en yakın yerleşim biriminden temin edilebilecektir. Proje alanı içerisinde bulunan malzemenin kum-çakıl (I-a Grubu Maden) üretimine uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple sahanın kum-çakıl üretimine yönelik olarak değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Madencilik sektöründe, madenin işlenmesinde yaşanılan sorunların başında malzeme temini ve nakliye mesafesinin uzak olması gelmektedir. Maden işleme tesislerinin özelliği gereği; yeri ve konumu seçilirken, tesisin ihtiyacı olan malzemeye en yakın yer konum ve yerleşim yerlerine zararı olmayacak şekilde planlanır. Malzeme nakliye mesafesi uzak olduğu sürece, maden işleme tesislerine gerek iş gücü kaybı bakımından gerekse de işletme bakımından çok büyük dezavantajlar yaratmaktadır. Proje için yer seçimi çalışmaları yapılırken üzerinde durulan etkenler cevher kaynağına yakın olması, mevcut arazi kullanımı, topoğrafyanın uygunluğu, yerleşim yerlerine olumsuz (toz, gürültü, trafik yoğunluğu) etki yaratmayacak konumda olması, ulaşım bağlantıları, elektrik ve su temini gibi altyapı unsurları olmuştur. Bu nedenle proje alanı olarak seçilen yer projenin uygulanabilirliği açısından en uygun yerdir.

Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde üretim yapılacak olup, 9,9 hektarlık alanının tamamında çalışma yapılacaktır. Proje alanı 101 ada 1 parsele kayıtlı mera arazisi olup gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanacaktır. Proje kapsamında yıllık 200.000 ton (125.000 m3) malzeme alınması planlanmaktadır. Bu malzemenin tamamı tüvenan olarak kullanılacaktır. Üretim çalışmalarında delme patlatma işlemi yapılmayacak olup çıkarılan cevher ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır. Söz konusu projede yılda 10 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat (tek vardiya) şeklinde üretim yapılacaktır. Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde, basamaklar halinde üretim yapılması hedeflenmektedir. Üretim çalışmaları sırasında, oluşturulacak basamakların ölçüleri, iş makinelerinin manevra kabiliyetleri ve arazi şartları göz önünde bulundurularak seçilmiş olup, bu kapsamda, basamak yüksekliği en fazla 3 m, basamak genişliği 10 m, şev açısı 450  olacak şekilde planlanmıştır. Proje kapsamında 2 basamak oluşturulması planlanmaktadır. Proje kapsamında toplam 10 kişinin çalıştırılması planlanmakta olup, sahada çalışacak personel yakın yerleşimlerden sağlanacaktır.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ağır Yük Taşıma Araçları

KOÇASLANLAR ÇALIŞANLARI İLE; GÜÇLÜ 

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLAN

Personeli ve ticari ilişkide bulunduğu tüm kuruluşları birlikte olmak üzere mutluluk duyduğu şirket olan Koçaslan Holding çalışanları güçlü bir aile. Güçlü, misyonunu çalışanları ile yakalayan, onlarla yola çıkan ,iç ve dış müşteri memnuniyet anlayışını taçlandırdığı, ekip ruhunu öne çıkartan  Koçaslanlar Holding, kurumda aidiyet hissini arttırmak, kurum değerlerine bağlılık oluşturmak amacıyla düzenlediği Hizmet Ödülleri etkinliğinde, uzun yıllar birlikte çalıştıkları ekip arkadaşlarını mükâfatlandırdı.

 6 ilde, 17 ayrı lokasyon ile 37 Dünya markasının bayiliğini yapan; satıș, servis, yedek parça, ikinci el, sigorta ve akaryakıt hizmetleri ile otomotiv sektörünün çözüm anahtarı olan  Koçaslanlar Holding, 5 yıl ve üzeri hizmet vermiş olan personelleri için Hizmet Ödül Töreni planladı.

Mahmut Koçaslan ;Tüm çalışanlarımız işletmelerimizin bel kemiğidir..

 Etkinlikte, uzun yıllar Koçaslanlar ailesiyle birlikte olan çalışanlara plaketleri ve hediyeleri takdim edildi. Koçaslanlar Holding Konferans Salonu’nda düzenlenen törende açılış konuşmasını Koçaslanlar Holding İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şardağ Özel günde kısa bir konuşma yaptı. Ardından sözü ,Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan’a devam etti. Koçaslanlar’ın çalışanlarına verdiği değeri önemi vurguladı. Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Tüm çalışanlarımız İşletmelerimizin bel kemiğidir. En değerli kaynağıdır.  Sizlerle birlikte güçlü ve büyük bir aileyiz.  Beraber büyümeye devam ediyoruz. Kurumumuza kazandırdığınız, emekleriniz için sizlere sonsuz teşekkür ederim. Böyle bir ekiple bu yolda yürümekten büyük gurur duymaktayım.” Diye konuştu. Plaketler ve hediyeler takdimi; Mahmut Koçaslan tarafından sunuldu. Programa, Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, İcra Kurulu Başkanı Yakup Sağlık, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Aras’da hazır bulundu.

Devamını oku

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

Hareket Projeden; Güzel Hareketler Hareket Makine Parkını Yeni Yatırımlarla Güçlendiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, makine parkına eklediği yeni ekipmanlarla sektördeki farkını ve gücünü  gözler önüne serdi.  Hareket Proje,yaptığı yatırım ile  Türkiye’deki en uzun, kapasiteli kanat dorseleri ve en  yüksek kapasiteli askı aparatını makine parkına kattı.

 

Güçlü makine ekipman parkı, uzman kadrosuyla sunduğu yenilikçi mühendislik çözümleri ve üstün hizmet anlayışıyla sektörün lider kuruluşlarından Hareket Projeden; Güzel hareketler. Hareket Proje; Ağır taşıma ve kaldırma sektöründeki gücünü yeni yatırımları ile perçinledi. IC Transport 50 (ICT50) listesinde ekipman sayısı ve kapasitesine göre Avrupa’nın dördüncü şirketi olan Hareket Proje; 4 adet kanat taşıma dorsesi, 8 adet paletli ve mobil vinç, 12 adet ağır nakliye çekicisi, 1 adet 8 aks Lowbed dorse ve 1 adet 550 ton kapasiteli askı aparatını makine parkına katarak büyük bir yatırım gerçekleştirdi.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza atıyoruz.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza attıklarını belirten, Hareket Genel Müdürü Abdullah Altunkum, yatırıma ilişkin şunları söyledi  “Güçlü filomuz, uzman ve deneyimli ekibimizle, her yıl yeni yatırımlar imza atıp filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Bu yıl yaptığımız bu büyük yatırımın, özellikle uluslararası projelerde bize önemli bir rekabet avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Şu anda RES projelerinde Türkiye’deki en uzun kapasiteli kanat dorselerini taşıma performansına sahibiyiz. Aldığımız 4 yeni kanat taşıma dorsesi si   69 metreye kadar açılabildiği için 80-85 metre uzunluğundaki kanatları taşıyabilecek. Bunun yanı sıra 2 adet 800 tonluk paletli vinç olmak üzere toplamda 8 adet paletli ve mobil vinç aldık. Bahsettiğim 800 tonluk vinçler rüzgâr türbinlerinin kurulumunda kullanılıyor. Satın aldığımız dorse ve vinçlerle  yüksek kapasiteli türbinleri kurmak hem de daha uzun kanatları taşımak için yatırımlarımızı kapasite anlamın ’da  ciddi şekilde arttırmış olduk.”

 

Türkiye’deki en yüksek kapasiteli askı aparatı Hareket’te bulunuyor

Yaptıkları bu yeni yatırımla Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki en yüksek kapasiteli askı aparatını da ekipmanları arasına eklediklerinin altını çizen Altunkum, “Askı aparatları çok ağır ve yüksek yüklerin karayollarında taşınabilmesine imkân sağlıyor. 550 ton kapasiteli yeni askı aparatıyla artık çok daha ağır yükleri daha kolay bir şekilde karayollarında taşıyabileceğiz” dedi.

 

 

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

DİNÇER LOJİSTİK’DEN 4 YILDA 30 PROJE

Yayınlanma tarihi

-

Geliştirdiği projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi hedefleyen Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi, 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 30 Ar-Ge projesine imza atan merkezin geliştirdiği teknolojiler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

Sektöre, topluma, ekonomiye ve çevreye değer katma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Dinçer Lojistik; 2018 yılının mart ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla faaliyete geçirdiği Ar-Ge Merkezinin 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. 4 yıla 20’si tamamlanmış 30’dan fazla proje sığdıran Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nin geliştirdiği çözümler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

30’UN ÜSTÜNDE PROJE

Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, lojistik sektöründe sayıları henüz iki elin parmaklarını geçmeyen Ar-Ge merkezlerinin, geliştirdikleri teknolojilerle Türk lojistik sektörüne yön veren en önemli aktörler haline geldiğini söyledi. Dinçer Lojistik Ar-Ge merkezinde 50 kişiden fazla araştırmacı personel istihdam ettiklerini, bu sayede dünyadaki gelişmeleri takip ederek uçtan uca izlenebilen ve raporlanabilen yenilikçi dijital sistem projeleri geliştirilebildiklerini anlatan Mustafa Dinçer, “Mart 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla faaliyete geçen Ar-Ge Merkezimizin birçoğu ticarileştirilmiş 30 üzerinde projesi bulunuyor. Bugüne kadar 20’ye yakını tamamlanan projelerimiz içinde TÜBİTAK destekli olanlar da yer alıyor, biz tüm bu çalışmalarımızı geleceğin lojistik teknolojilerini hayata geçirmek yapıyoruz” dedi.

Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ürün ve sistemlerin, şirketin depo ve nakliye operasyon birimleri başta olmak üzere tüm departmanları ve müşterileri tarafından kullanmakta olduğunu dile getiren Mustafa Dinçer, “Dinçer Lojistik’in devam eden yurtiçi operasyonlarının yanı sıra yurtdışı operasyonlarının da başlamasıyla Ar-Ge Merkezimizde geliştirilen teknolojiler, globale taşındı” diye konuştu.

TÜRKİYE ORTALAMASININ İKİ KATI

Dinçer Lojistik’in cirosunun ortalama yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırdığını açıklayan Mustafa Dinçer, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2020’de Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hâsıla içindeki payı yüzde 1,09 oldu. Yani Dinçer Lojistik, Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katı oranında bir Ar-Ge bütçesine sahip” şeklinde konuştu. 4 yıllık süreçte A-Ge’ye yaklaşık 15 milyon liralık yaptıklarını ifade eden Dinçer, şunları söyledi:

“LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖN VERMEYİ AMAÇLIYORUZ”

“Ar-Ge yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyorum. Bugüne dek GoAgro Vas, GoAgro WMS, GoAgro TMS, GoHappyCustomer, GoChemWMS gibi sektörün geleceğine ışık tutan projeler geliştiren Ar-Ge merkezimizde farklı talep ve ihtiyaçlara yönelik inovatif çözümler tasarlıyoruz. 2021 yılında Ar-Ge Merkezimizde sürdürülebilirlik ve insan gücünden tasarruf açısından bize katkı sağlayacağını beklediğimiz bir ürünün patent başvurusunu yaptık ve ön onay aldık. Geçen yıl ayrıca bir yazılım tescil onayı ve bir marka tescil onayı almayı da başardık. Geliştirdiğimiz ve bunda sonra geliştireceğimiz projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi amaçlıyoruz.”

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish