Takip Edin

Ağır Yük Taşıma Araçları

KIRMA, ELEME, YIKAMA TESİSİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Yayınlanma tarihi

-

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan 1a Grubu Ariyet (KumÇakıl) Ocağı ve KırmaEleme-Yıkama Tesisi projesi ile ilgili olarak resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı. Kırşehir Çevre ve Şehircilik II Müdürlüğümden yapılan açıklamada projeye ilişkin çevresel etki değerlendirmesi sürecinin başladığı ifade edilerek şu detaylar aktarıldı:” Kırşehir İli Çiçekdağı, ilçesi Çepni Mahallesi mevkiindeki Çiçekdağı Belediyesi tarafından yapılması planlanan la Grubu Ariyet (Kum- Çakıl) Ocağı ve KırmaEleme-Yıkama Tesisi projesi ile ilgili olarak Kırşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğimin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” 

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler kaydedildi: ” Söz konusu proje alanı İ32-c3 paftasında grid sistemine göre 36. dilimde yer almakta olup, Kırşehir İl Özel İdaresine ruhsat başvurusu yapılacaktır. Proje kapsamında ruhsat alanının tamamında Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı işletilmesi planlanmaktadır. Faaliyet kapsamda işletme çalışmalarına başlamadan ilgili kuruluşlardan gerekli izinler alınacaktır. Proje; açık ocak işletmeciliği kapsamında kum-çakıl üretimidir. Malzeme ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır. Proje kapsamında ocak sahasından yıllık 200.000 ton malzeme alınması hedeflenmektedir. Alanda kurulacak olan Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi kapasitesi de yıllık 200.000 ton olacaktır. Proje kapsamında mer-i mevzuat uyarınca gerekli izinlerin alınması ile çalışmalara başlanacaktır. Proje alanına en yakın yerleşim yeri alanın kuzeyinde yer alan Çepni mahallesi olup kuş uçuşu ortalama 1275 m mesafededir, en yakın mesken ise proje alanı sınırı itibariyle 150 m kuzeydedir. Projenin işletme aşamasında vasıflı, vasıfsız 10 kişi istihdam edilecektir. Bu işçilerin sosyal ihtiyaçlarının önemli bir bölümü en yakın yerleşim biriminden temin edilebilecektir. Proje alanı içerisinde bulunan malzemenin kum-çakıl (I-a Grubu Maden) üretimine uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple sahanın kum-çakıl üretimine yönelik olarak değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Madencilik sektöründe, madenin işlenmesinde yaşanılan sorunların başında malzeme temini ve nakliye mesafesinin uzak olması gelmektedir. Maden işleme tesislerinin özelliği gereği; yeri ve konumu seçilirken, tesisin ihtiyacı olan malzemeye en yakın yer konum ve yerleşim yerlerine zararı olmayacak şekilde planlanır. Malzeme nakliye mesafesi uzak olduğu sürece, maden işleme tesislerine gerek iş gücü kaybı bakımından gerekse de işletme bakımından çok büyük dezavantajlar yaratmaktadır. Proje için yer seçimi çalışmaları yapılırken üzerinde durulan etkenler cevher kaynağına yakın olması, mevcut arazi kullanımı, topoğrafyanın uygunluğu, yerleşim yerlerine olumsuz (toz, gürültü, trafik yoğunluğu) etki yaratmayacak konumda olması, ulaşım bağlantıları, elektrik ve su temini gibi altyapı unsurları olmuştur. Bu nedenle proje alanı olarak seçilen yer projenin uygulanabilirliği açısından en uygun yerdir.

Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde üretim yapılacak olup, 9,9 hektarlık alanının tamamında çalışma yapılacaktır. Proje alanı 101 ada 1 parsele kayıtlı mera arazisi olup gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanacaktır. Proje kapsamında yıllık 200.000 ton (125.000 m3) malzeme alınması planlanmaktadır. Bu malzemenin tamamı tüvenan olarak kullanılacaktır. Üretim çalışmalarında delme patlatma işlemi yapılmayacak olup çıkarılan cevher ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır. Söz konusu projede yılda 10 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat (tek vardiya) şeklinde üretim yapılacaktır. Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde, basamaklar halinde üretim yapılması hedeflenmektedir. Üretim çalışmaları sırasında, oluşturulacak basamakların ölçüleri, iş makinelerinin manevra kabiliyetleri ve arazi şartları göz önünde bulundurularak seçilmiş olup, bu kapsamda, basamak yüksekliği en fazla 3 m, basamak genişliği 10 m, şev açısı 450  olacak şekilde planlanmıştır. Proje kapsamında 2 basamak oluşturulması planlanmaktadır. Proje kapsamında toplam 10 kişinin çalıştırılması planlanmakta olup, sahada çalışacak personel yakın yerleşimlerden sağlanacaktır.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağır Yük Taşıma Araçları

ALMAN BASINI ARKAS LOJİSTİK’İ ZİYARET ETTİ

Yayınlanma tarihi

-

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından “Türkiye’nin Hizmet İhracatı” başlığı ile düzenlenen geziler çerçevesinde Almanya’dan gelen gazeteciler Arkas Lojistik’e konuk oldu. Almanya’nın önde gelen yayın kuruluşlarının temsilcilerini ağırlayan Arkas Lojistik, iki ülke arasında yapılan iş birliklerinin getirdiği avantajların yanı sıra şirket olarak ana iş kollarında yapılan çalışmaları anlattı. Arkas olarak “Orta Koridor”da önemli bir oyuncu haline gelmek için hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırım yaptıklarını aktaran Arkas Lojistik yetkilileri, Avrupa’nın en büyük intermodal lojistik terminali işletmecisi Duisport ile yapılan ortaklığın hedeflerini anlattı. Kocaeli Kartepe’deki Railport Terminal yatırımıyla Türkiye’de multimodal lojistik merkezlerin geliştirilmesinin, Avrupa ile Asya arasında intermodal ağın yaygınlaşmasının amaçlandığı ifade edildi. Alman medya mensuplarına Arkas Holding çatısı altında bulunan şirketlerin yanı sıra Lojistik Hizmetler Grubu iki yeni şirketi ile ilgili de bilgi verdi.  Parsiyel lojistik hizmetleri altında, parsiyel dağıtım ve depolama faaliyetlerini yürütecek Shipeedy Lojistik A.Ş anlatıldı. Grubun diğer yeni bir şirketi olan Arkas Rail’in de çevreye duyarlı, güvenli, fiyat istikrarı sağlayan, taşıma riskinin düşük olduğu, müşteriye tek yüklemede hacim avantajı sağlayan demiryolu taşımacılık sektörüne önemli bir katkı sağlayacağı aktarıldı.

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

Arkas Lojistik UNICERA’DA

Yayınlanma tarihi

-

“Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosu ile lojistik sektörünü geliştiren öncü yatırımlar yapan Arkas Lojistik, A‘dan Z’ye bir projenin tüm ihtiyacı olan lojistik hizmetlerini seramik sektörüne sunuyor. Güçlü ve geniş acente ve network ağı sayesinde hem ihracat hem ithalat yüklemeleri için tüm dünyada limandan limana veya kapıdan kapıya tam hizmet veren Arkas Lojistik, 7-11 Kasım’da UNICERA’da sektörün önde gelen temsilcileriyle buluşacak.

Denizyolu taşımacılığı sektöründe yıllık 100.000 TEU’yu aşan iş hacmiyle, Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Arkas Lojistik, kara yolu ve demir yolunun yanı sıra hava kargo ile de müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunnuyor.

Arkas Lojistik seramik sektörünün temsilcileriyle 7-11 Kasım’da UNICERA 2022 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda bir araya gelerek sunduğu hizmetleri anlatacak. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında bulunan geniş hizmet ağıyla müşterilerine hızlı ve güvenli çözümler sağlayan Arkas Lojistik, hem ihracat hem de ithalat konusunda seramik sektörünün yanında yer alıyor.

360 Derece Hizmet

Pandeminin ardından değişen seramik sektörü ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiren Arkas Lojistik, dünyanın herhangi bir bölgesinden başka bir bölgesine A‘dan Z’ye bir projenin tüm ihtiyacı olan lojistik hizmetlerini sağlıyor.

Güçlü ve geniş acente ağının yanı sıra bünyesinde oluşturduğu profesyonelleşmiş seramik özel departmanıyla da hem ihracat hem ithalat yüklemelerini tüm dünyada limandan liman ve kapıdan kapıya gerçekleştiren şirket, yükün özelliklerine ve ihtiyaca göre standart taşımaların yanı sıra referans proje taşımalarına da imza atıyor. Sadece seramik ve vitrifiye ihracatı değil, yurt içi ve yurt dışı makine ve hammadde taşıma hizmeti de sunan Arkas Lojistik, Türkiye genelinde farklı illerde 14 deposu ile yurt içi depolamanın yanı sıra Avrupa içi parsiyel depolama ve dağıtım hizmeti de veriyor.  Türkiye ihracat yüklemelerinde hem full konteyner hem de parsiyel hizmeti veren şirket, özellikle ABD yüklemeleri için Istanbul (Ambarlı’dan) – New York direkt servisi ile alternatif yüklemeler yapıyor.

Seramik sektöründe ihracat alanında Almanya, İngiltere, İsrail, Belçika, Fransa, Hollanda, Romanya, Polonya, ABD, İtalya, Fas ve Çekya ile ağırlıklı çalışan Arkas Lojistik, ithalat tarafında ise İtalya, Çin, Hindistan, Almanya, Ukrayna, İngiltere ve Portekiz ile hizmetlerine devam ediyor.

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

CAG LOGİSTİCS, MİNSK OFİSİNİN HİZMET ALANINI GENİŞLETİYOR

Yayınlanma tarihi

-

CAG Logistics, 2022 yılının başından bu yana ağırlık verdiği Belarus yatırımlarını yılın son çeyreğinde de sürdürecek. Uzun süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının dünya ticaretinde yol açtığı olumsuzluklara karşın kararlı büyümesini devam ettiren şirket, Minsk’teki ofisinin hizmet alanını genişletiyor. 1,1 milyar dolar ile son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacmini 2022 yılı sonunda artırmak için desteğini sürdüren şirket, bu amaçla yeni departmanlar açarak çalışan sayısını artırmayı hedefliyor. Şirket bunun yanı sıra yeni LTL hattının açılması için de hazırlıklarında sona yaklaştı. Dünyadaki mevcut ekonomik düzlemde en doğru hamlelerle yatırım yaptıklarını ifade eden Soycan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, “Belarus, çok farklı alanlarda iş birliği yapmaya uygun ve potansiyeli yüksek bir ülke. Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı endeksinde 190 ülke arasında 49’uncu sırada bulunuyor ve yeni yatırımcılara karşı da önemli fırsatlar sunuyorlar. Biz de CAG Logistcis olarak buna karşılık önemli yatırımlarda bulunuyoruz. Halihazırda Minsk’te yer alan ofisimizle Belarus’ta faaliyet gösteren firmalar için depolama, transit işlemleri, trans gümrüğü, iç nakliye ve yurt dışı nakliye konusunda kesintisiz ve kaliteli hizmet veriyoruz. Bunu daha da geliştirip yakın zamanda LTL hattımızı açarak hizmet yelpazemizi genişleteceğiz. Açacağımız yeni parsiyel departmanı için de yeni ekip arkadaşlarına ihtiyacımız olacak. Savaş krizinden dolayı lojistik koridorları ve lojistik trendlerinin değiştiği bu dönemde güçlü bir ekiple yolumuza devam etmek için süreci titizlikle yönetiyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan